Jump to content

EVREN CANLI MIDIR?

Recommended Posts

On 25.04.2014 at 23:03, haci yazdı:

Evren insanda, hatta canlılarda bilince kavuşmuş bir varlıktır.

Başka türlü evrensel bilinçten bahsedilebilir mi bilmiyorum. Bu çok ilginç bir yaklaşım olurdu.

Spekülatif olmasına rağmen evrensel bilinç, son derece orijinal ve özgün, kurgu bilimsel bir kavram olurdu.

teşekkürler,aydınlatıcı olmuş..

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
  • İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 07.09.2018 at 13:14, kirec yazdı:

Evren canlı olabilir belki...

Ama mesela bir hücre gibi bakteri gibi bir canlı mi...

Yoksa bilinci duyguları zekası filan da var olan bir canlı mi...

Evren bunların hepsini içeren bir canlıdır.

Çünkü evren onlardan ve onların kaynak aldığı daha ilkel canlılardan ve canlıya dönüşebilir maddeden oluşmuştur.

Sitelerde Paylaş

Evren canlıdır demek, aynı zamanda mesela, evren ya da "herşey" cansızdır demekle de aynı şey olmuyor mu zaten?

Canlı-cansızlık referansı/ayırdı ya da?

Herşey herşeydir, herşey aynıdır.

Canlılık maddenin bir hareket şeklidir.

Maddenin zaten başka hareket şekli yoktur...?

Cansızlık neydi ki, biz bize canlılık dedik?

Kast ettiğimi kast edebildim mi bilmiyorum  :)

Sitelerde Paylaş
Şimdi, teflon yazdı:

Evren canlıdır demek, aynı zamanda mesela, evren ya da "herşey" cansızdır demekle de aynı şey olmuyor mu zaten?

Canlı-cansızlık referansı/ayırdı ya da?

Herşey herşeydir, herşey aynıdır.

Canlılık maddenin bir hareket şeklidir.

Maddenin zaten başka hareket şekli yoktur...?

Cansızlık neydi ki, biz bize canlılık dedik?

Kast ettiğimi kast edebildim mi bilmiyorum  :)

Canlı-cansız arasındaki en anlamlı fark onların davranışlarındadır.

Hareket bu davranışlardan biri ve en önemlisidir.

Ne kastettiğinizi ben anladım ama başkaları da anlar mı bilmiyorum.

Sitelerde Paylaş
18 minutes ago, haci said:

Canlı-cansız arasındaki en anlamlı fark onların davranışlarındadır.

Hareket bu davranışlardan biri ve en önemlisidir.

Ne kastettiğinizi ben anladım ama başkaları da anlar mı bilmiyorum.

O zaman şunu sorayım yüksek müsaadenizle;

Evren cansız olsaydı nasıl olurdu?

"Cansız Evren"

Belki de önceki mesajlarda cevabı ya da buna karşılık gelen birşey vardır. Bir daha bakmam lazım.

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, teflon yazdı:

O zaman şunu sorayım yüksek müsaadenizle;

Evren cansız olsaydı nasıl olurdu?

"Cansız Evren"

Belki de önceki mesajlarda cevabı ya da buna karşılık gelen birşey vardır. Bir daha bakmam lazım.

Evren cansız olsaydı maddenin davranışları farklı olurdu. Canlı cansız arasında içinde yaşadığımız evrende  varlıklarından haberdar olduğumuz farklar olmazdı.

Sitelerde Paylaş
13 hours ago, haci said:

Evren bunların hepsini içeren bir canlıdır.

Çünkü evren onlardan ve onların kaynak aldığı daha ilkel canlılardan ve canlıya dönüşebilir maddeden oluşmuştur.

Peki madem evren bilinci duyguları zekası aklı fikri olan bir canlıdır ..

Onun zekasıyla iletişim kurulup amaçları anlaşılabilir mi.

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, kirec yazdı:

Peki madem evren bilinci duyguları zekası aklı fikri olan bir canlıdır ..

Onun zekasıyla iletişim kurulup amaçları anlaşılabilir mi.

Sen aptal mısın? Kendini akılsız bir varlık yerine mi koyuyorsun?

Sen evrenin bir parçasısın. Yalnız evrende var olan ve fiziksel ve kimyasal davranışları canlılarda değişmeyen maddelerden oluşmuş bir varlıksın.

Kendini canlı ve akıllı kabul etmiyor musun? Kendi zekan ile senin gibi diğer canlılarla iletişim kurmuyor musun?

Senin moleküllerin başka bir evrenden mi geldi yoksa yalnız bu evren mi onların kaynağı?

Evrende ne varsa sende de o var..

Sen canlılığı maddenin özel bir davranışı olarak düşünüyor, kendini evrenden soyutluyorsun.

Seni oluşturan elementler gökten zembille inmediler. Onlar evrende var olan elementler.

Bir canlı olarak senin evrende mevcut maddelerden tek farkın davranışların.

Sen ölünce davranışların da seninle birlikte yok olacak. Cansız aslına geri döneceksin.

Cansız aslın evrenin bir parçası.... O evren aynı zamanda seni oluşturduğu için potansiyel bir canlı.

Canlılık evrene ait ilginç bir nitelik.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 24.04.2014 at 22:43, haci yazdı:

Canlı kavramından kurtulmak çok zor ama gerekli aynı zamanda..

Canlılığı maddenin davranış örneklerinden biri olarak kabul edince canlı-cansız arasındaki farklar kayboluyor.

Canlı deyimini kullanmazsak, cansızı da kullanmamamız gerekiyor. Yalniz farklı davranışları olan tek bir madde var diyebiliriz bu durumda.

Onlardan kurtulmak zor, çünkü bu terimler farklı davranışları betimlemede işe yarıyor. Yani maddenin davranışlarını simgeliyor.

İlginç olarak onları kaldırmaktansa, onlara yenilerini eklemek de gerekebilir. Çünkü canlı ile cansız arasında yarı canlı maddeler de var.

Canlı kavramını ortadan kaldırmak ne işe yarayacak bu neden gerekli yarı canlılar olduğu içinmi? belki bunu alıntıladığım yazınızda açıklamış olabilirsiniz ama çok iyi anlayamadım yani baya bir kafa yormam gerekiyor..bir şey daha eklemek istiyorum sex canlılığın kanıtıdır eğer sex olmasaydı canlılık olmazdı,ve canlıların alayı birdaha sex yapabilmek içi yaşıyorlar yoksa dünyamız varlığını nasıl  devam ettirecek?bence canlı ile cansız arasındaki fark budur ,yarı canlı sex konusunda büyük ihtimal takıntılar ,duraksamalar yaşayan bir oluşumdur,umarım konu başlığının kapsadığı birşey söylemişimdir..

tarihinde Kafamdakisesler tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

''yarı canlı büyük ihtimal sex konusunda takıntılıdır '' yazmak istemiştim yani beden olark burada ama zihinsel olarak başka mecrada belki buna ruhsal olarakda diyebilirsiniz sanırım konu biraz dağıldı ama umarım çok fazla dağılmamıştır en azından beklediğim cevabı alacak kadar dağılmamıştır.

(düzenleme sürem bittiği için buraya yazmak zorunda kaldım bu süreyi biraz daha uzatabilirseniz sevinirim) :)

Sitelerde Paylaş

hacının blogunu okursanız anlarsınız ki evren sıfır bilinçten maddesel evrim tam bilince insan zekası ulaştı ve bilinç her etki tepki mekanizmasında var sadece bizimki farklı bir form o kadar. hacı da canlı su molekülü de.

Sitelerde Paylaş
11 saat önce, bilgix yazdı:

hacının blogunu okursanız anlarsınız ki evren sıfır bilinçten maddesel evrim tam bilince insan zekası ulaştı ve bilinç her etki tepki mekanizmasında var sadece bizimki farklı bir form o kadar. hacı da canlı su molekülü de.

hacının bloğunda şu ana kadar sadece ( bir kaç gün önce) 1. inönü 2. inönü savaşının yapılma amacını anlatan yazısını soluksuz okudum tarih bilincim sıfırdan bire yükseldi.fakat şu an sadece canlı kavramının neden  ortadan kalkması gerektiğine dair en ufak bir fikrim yok.(olması açısından)hacı bu konuda beni aydınlatsa belkide insanlığa gerekli bir katkı sağlamış olabileceğime kendi açımdan(kendimi kandırmadığıma ikna olmuş olarak)inanabilirim.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Öncelikle belirtmeliyim ki bu düşünce için hiçbir bilimsel araştırma yapmadım mevcut bilgilerimden bir fikir üretip kısaca bir değinmek istedim.

İçinde yaşadığımız evrende her şey daha büyük bir şeyin parçası gibi görünüyor ve hersey daha kücük birşeyi bünyesinde barındıyor. İnsan vücudu milyarlarca canlı hücreden oluşturmuştur ayrıca insan vücudu birçok bakteri ve parazitide bünyesinde barındırır.İçinde yaşadığımız dünya birçok canlıya ev sahipliği yapıyor üstelik kendisi hasar görebiliyor. kendini yenileyebiliyor ve bir ömrü var.Dünya bir yıldız sisteminin parçası,yıldız sistemi de bir galaksinin galaksi de evrenin sadece küçük bir parçası ve yüzbinlerce galaksi olduğu tahmin ediliyor,asıl meseleye gelicek olursak uzayın yani evrenin kendisi de bir canlı olabilir bana göre çünkü uzay sandığımız gibi bir boşluk değil uzayın kendisi bişey eğilip bükülebiliyor (bknz.karadelikler)ve uzayında birçok maddeye ev sahipliği yaptığını biliyoruz bu yüzdendir ki ben olabileceği kanısındayım.

Benimde bir sorum var,

Son zamanlarda çoklu evren teorisi ortaya atıldı yada ben son zamanlarda duydum?madem birden fazla evren var bu evrenlerin bulunduğu yer neresi yani evrenin dısına cıkınca bir boşlukmu var yoksa evrenin sonuna gidince baska bir evrenmi  baslıyor eğer oyleyse bile bu birlesik evrenler nerede duruyor 2 sekilde de sorum havada kalıyor.küçücük bir bilgisi olan varsa bile cevap yazsın merak ediyorum hepsini okuyacağım.

Sitelerde Paylaş

Evren diye bir şey yoktur. O bir tanımdan ve soyutlamadan ibarettir. Neymiş evren, varolan madde ve mekanın bütünü. Her şey gibi bir şey yani. Ne olduğu, sınırlarının nerede başlayıp nerede bitiğini, dışarıda nasıl bir hakikate tekabül ettiğini kimsenin bilmediği muğlak bir ifade.

Gelelim canlılığa. Var olan, varlığa çıkan her şey canlıdır. Canlı olmanın bizim açımızdan var olmaktan başka bir kriteri olamaz. Varlıkların bir kısmına canlı bir kısmına cansız diyemeyiz.

Sitelerde Paylaş
2 hours ago, Yeni Üye said:

Evren diye bir şey yoktur. O bir tanımdan ve soyutlamadan ibarettir. Neymiş evren, varolan madde ve mekanın bütünü. Her şey gibi bir şey yani. Ne olduğu, sınırlarının nerede başlayıp nerede bitiğini, dışarıda nasıl bir hakikate tekabül ettiğini kimsenin bilmediği muğlak bir ifade.

Var olana verilmiş bir isim bu. Üzerine bu anlamda böylesine derin felsefelere dalıp da, daha da muğlaklaştırmanın gereği yok.

2 hours ago, Yeni Üye said:

Gelelim canlılığa. Var olan, varlığa çıkan her şey canlıdır. Canlı olmanın bizim açımızdan var olmaktan başka bir kriteri olamaz. Varlıkların bir kısmına canlı bir kısmına cansız diyemeyiz.

O zaman canlı ve cansız kelimelerini de kullanamazsın. Canlılığın nasıl olup da ortaya çıktığına da şaşıramazsın. Arkasında bir neden de aramazsın. Vur deyince öldürürsen olacağı bu.

Sitelerde Paylaş

Ben şahsen evrenin canlı olduğu savını savunuyorum. Nedeni de canlıların evrende ortaya çıkması...

Canlılık maddenin davranış şekillerinden biridir. Maddenin kökeni evrendir. O halde evren de canlıdır. Bu tezi uzun uzun tartıştım.

Canlı madde ile cansız madde arasındaki tek fark onların davranışlarındadır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...