Jump to content

dinle gelişmenin pek alakası yok

Recommended Posts

ben dinle gelişmeler arasında parelelik olduğuna pek inanmıyorum tabi fazla yobazlığa kaçılan yerlerde tabiki gelişmeler durabilir ama ben gelişmenin olmamasının nedenini sanat ve mekaniğe olan ilginin azlığına bağlıyorum bizim toplumumuz hiçbir zaman para artırmayı göze alamıyor ayrıca biryerde eğer tasarruf yoksa gelişmede yoktur yüksek kesim harcıyor fakir kesim ağzını açıp bakıyor böyle bir yerde gelişmenin varlığından söz edilebilirmi insanlar geçim derdine düşmüş çoğu kişi zaten dini düşünmüyor ben kimsenin camiye gittiğini görmüyorum ki... dinle alakalı konuştuğunuda görmüyorum herkez kendi zevkine düşmüş gidiyor bir kişi çıkıpta şu şöylemi olur diye araştırmıyor işte batıyla aramızdaki fark sadece bu adamlar discovery diye bir kanal açıyor her türlü eğitimi veriyor insanlarına bizde ise çoğu kişi dicovery diye bir kanalın varlığından bile habersiz böyle bir yerde gelişme olurmu adamlar kanallarında motor yapımını tamirini bile gösteriyor motorun özelliğini anlatıyor onun dışında model uçak yapımları tasarımlar zart zurt herşey var adamlarda adamların şehirleri bile şaheserlerle dolu bizde ise sadece osmanlıdan kalma şaheserler var dolmabahçe sarayı, mimar sinan camisi gibi milleti iyice açlık sınırına sürüklüyorlar uyanın arkadaşlar bişeyler üretmeye çalışın batıda 10 yaşındaki çocuğa sorsan motorun nasıl çalıştığını çat pat anlatır size bizde ise mrrrrrrrnnn diye anlatıyor çocuğa motor ne diyince ben dış ticaret bitirdim eğitim almamiçin kalkıp belli başlı büyük şehirlere gitmem gerekiyor bulunduğum bölgede eğitimin e si yok ben kendimi nasıl geliştirebilecem soruyorum size!

tarihinde bilgisilici tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Türkiye dediğiniz kadar karamsar bir ortam değil. Birçok firma kendini geliştirmek için çeşitli araştırmalar yapıyor, yeni elemanlar alıyor. Dünya hayatına burun kıvıran dincilerin ekonomideki etkisi saadet partisinin son genel seçimlerde aldığı oy kadardır. Birçok insan emekle refaha ermek ve ellerindeki kaynakları kullanarak daha iyisini yapabilmek gibi amaçlar güdüyor.

Ahiret hayâliyle kendilerini küçük bir çevreye hapsedip küçük işlere girip tapınıp ölümü bekleyen çok az.

Herkes daha iyisini hakkettiğini düşünüyor. İnananların da çoğu içten içe biliyor ahiretin boşluğunu. Yoksa böyle davranmazlardı.

Bence dinsel inançlara karşı eğitim ile önlem alınmalı. Hem de öyle din karşıtı da olmaya gerek yok, tamamen laik bir şekilde.

Okullarda beyin egzersizleri yaygınlaşmalı. İki durum anlatıp arasındaki çelişkileri bulmak için ödev verilmeli. Çocuklar dogmalar olmadan, çevrelerini sorgulamaları ve sürekli düşünmeleri için eğitilmeli. Sistemi çocuk yaşta zorlayabilmeliler. Bunu yaparken dinden bahsetmeye gerek bile yok. Beyinleri çelişkileri örtbas edecek şekilde değil görüp açıklayacak şekilde gelişse yeterli.

Ben bunun yapılabilir olduğunu düşünüyorum ve bu konuda optimistim.

Öngörüm; böyle büyüyen bir millet hakikaten ileri bir millet olacaktır.

Türk dincileri aklın Allah tarafından Allah'ı bulmak için verildiğine inanıyor.

Haydi hodri meydan.

Sitelerde Paylaş

düşüncelerine saygı duyuyorum ama benim düşüncem bu yönde değil ben insanların sanatsal zekalarını geliştirerek daha gelişmiş bir topluma adım atacağını düşünüyorum mesela bir tamirci işini daha iyi yapabilmesi için eğitime ihtiyaç var bilginin sınırı yoktur çünkü hiçkimse ustada olsa hayatta öğreneceği şeyler vardır bence eğitim ve sanat

Sitelerde Paylaş

ama her zaman için yobazlığada karşıyım onun dışında kimsenin inancı beni ilgilendirmez batıda mesela insanlar kiliseye gidiyor bir yandan ateist olanlarda hayatını istediği gibi yaşıyor agnostik olanda ama hiçbirşeyi abartmamak gerekiyor özgürlük herzeman için en iyisidir

Sitelerde Paylaş
ben dinle gelişmeler arasında parelelik olduğuna pek inanmıyorum tabi fazla yobazlığa kaçılan yerlerde tabiki gelişmeler durabilir ama ben gelişmenin olmamasının nedenini sanat ve mekaniğe olan ilginin azlığına bağlıyorum bizim toplumumuz hiçbir zaman para artırmayı göze alamıyor ayrıca biryerde eğer tasarruf yoksa gelişmede yoktur yüksek kesim harcıyor fakir kesim ağzını açıp bakıyor böyle bir yerde gelişmenin varlığından söz edilebilirmi insanlar geçim derdine düşmüş çoğu kişi zaten dini düşünmüyor ben kimsenin camiye gittiğini görmüyorum ki... dinle alakalı konuştuğunuda görmüyorum herkez kendi zevkine düşmüş gidiyor bir kişi çıkıpta şu şöylemi olur diye araştırmıyor işte batıyla aramızdaki fark sadece bu adamlar discovery diye bir kanal açıyor her türlü eğitimi veriyor insanlarına bizde ise çoğu kişi dicovery diye bir kanalın varlığından bile habersiz böyle bir yerde gelişme olurmu adamlar kanallarında motor yapımını tamirini bile gösteriyor motorun özelliğini anlatıyor onun dışında model uçak yapımları tasarımlar zart zurt herşey var adamlarda adamların şehirleri bile şaheserlerle dolu bizde ise sadece osmanlıdan kalma şaheserler var dolmabahçe sarayı, mimar sinan camisi gibi milleti iyice açlık sınırına sürüklüyorlar uyanın arkadaşlar bişeyler üretmeye çalışın batıda 10 yaşındaki çocuğa sorsan motorun nasıl çalıştığını çat pat anlatır size bizde ise mrrrrrrrnnn diye anlatıyor çocuğa motor ne diyince ben dış ticaret bitirdim eğitim almamiçin kalkıp belli başlı büyük şehirlere gitmem gerekiyor bulunduğum bölgede eğitimin e si yok ben kendimi nasıl geliştirebilecem soruyorum size!

Var hemde cok büyük sepeb dindir.

Avrupa gectigimiz 100 yil öncesi baslangicinda Dini Kiliselere hapis etmeyi basarmistir.Bu yüzden gelismis dir niye.

Gece Gündüz Allaha,tanriya kuluk ve ibadet edenler ne zaman calisipta üretecekler.

Müslümanlarin günde 5 vakit kilmalari demek onlari gitikleri camilere vede evlerine baglamak demek.

Düsünün Camide 5 vakit namaz kilan bir kimse hayatini Caminin yakinda ve cevresinde gecirmeye mecbur gibidir.

5 Vakit namaz Abdest ve yol ile birlikte Camide kilindigi zaman ortalama bir kimsenin 6 Saatini calar.

Bir Ay oruc tutan bu bir ay sürecinde ne üretebilir.

Abdestim bozulmasin diye yerinden kimildamayan,akinan,büzelen insan bu 2 namaz arasinda ne yapabilir.

Üremeyi bile etkiler.Niye.Cenabet olmayayim,bu sogukta veyahutta su kitliginda,coluk cocuga rezil olurum isi cakarlar,Gusül abdesti alinca ben ve hanim diye,sex yapmayim diyen insanlar cok var.Sonra Dinler Akraba evliliklerine hos bakmistir.Anadoluda cogu kimse Akraba evliligi yapar.Bu Evlilikten olan Cocuklar,cugunlukla sakat ve geri zekali olurlar.

Dinler Kitaplarindaki bencilikten dolayi Savas sebibidirler.Savaslar sonunda yikilan emek verilmis okadar,Gayrimenkül ve esyalar,ölen inasanlardan dolayi meydana gelen Is,Güc kaybi.

Dinler Insanlara zehirdir.Fakat bunlari bilenler,Modernkisilikler ve Görüsler bunlar ortalama olarak 20% civarindadir.Bu kislikler,Alimler,Ilimadamlari sayesinde biraz Dünya su an ilerlemis durumdadir.

Saygilar.

Dimension

Sitelerde Paylaş
Var hemde cok büyük sepeb dindir.

Avrupa gectigimiz 100 yil öncesi baslangicinda Dini Kiliselere hapis etmeyi basarmistir.Bu yüzden gelismis dir niye.

Gece Gündüz Allaha,tanriya kuluk ve ibadet edenler ne zaman calisipta üretecekler.

Müslümanlarin günde 5 vakit kilmalari demek onlari gitikleri camilere vede evlerine baglamak demek.

Düsünün Camide 5 vakit namaz kilan bir kimse hayatini Caminin yakinda ve cevresinde gecirmeye mecbur gibidir.

5 Vakit namaz Abdest ve yol ile birlikte Camide kilindigi zaman ortalama bir kimsenin 6 Saatini calar.

Bir Ay oruc tutan bu bir ay sürecinde ne üretebilir.

Abdestim bozulmasin diye yerinden kimildamayan,akinan,büzelen insan bu 2 namaz arasinda ne yapabilir.

Üremeyi bile etkiler.Niye.Cenabet olmayayim,bu sogukta veyahutta su kitliginda,coluk cocuga rezil olurum isi cakarlar,Gusül abdesti alinca ben ve hanim diye,sex yapmayim diyen insanlar cok var.Sonra Dinler Akraba evliliklerine hos bakmistir.Anadoluda cogu kimse Akraba evliligi yapar.Bu Evlilikten olan Cocuklar,cugunlukla sakat ve geri zekali olurlar.

Dinler Kitaplarindaki bencilikten dolayi Savas sebibidirler.Savaslar sonunda yikilan emek verilmis okadar,Gayrimenkül ve esyalar,ölen inasanlardan dolayi meydana gelen Is,Güc kaybi.

Dinler Insanlara zehirdir.Fakat bunlari bilenler,Modernkisilikler ve Görüsler bunlar ortalama olarak 20% civarindadir.Bu kislikler,Alimler,Ilimadamlari sayesinde biraz Dünya su an ilerlemis durumdadir.

Saygilar.

Dimension

söylediklerinizde doğruluk payı yok demiyorum sana katıldığım yerler var ama avrupa şu andada kiliseye gidiyor ayrıca ben türkiyede insanların camiye gittiğini görmedimki bende kılmam açıkca söylüyorum çevremden kimseninde gittiğini görmedim yani ben şunu idda ediyorumki dinle gelişmeler arasında pek ilişki yok ama şu var yobaz kesimin yaptığı eylemler var onda haklısın her gelişmeyi önlemeye çalışıyorlar yok şu dine aykırıdır yok şu dine aykırıdır....

Sitelerde Paylaş

Din ile gelişmenin bir ilgisi yok..

Örnek: Katolik İtalya ve katolik Bolivya. Biri alabildiğine gelişmiş diğeri çöplük.

Budist Japonya ve budist Burma, Laos vs.. Biri gelişmenin zirvesinde diğerleri çöplüğün dibinde..

Atrıca İran, Türkiye, Endonezya ve Malezya diğer müslüman ülkelerden farklı.. Gelişmekte ve 20 yıl sonra daha net gözükecek..

Bu arada Avrupa dini hep kullanmıştır.. Avrupadaki dinin hukuksal yönü yoktu ki kiliseye hapsedilsin veya edilmesin... Kilisenin toplumu etkilediği 15-16-17-18yy'da bile Avrupada gelişimin alası olmuştur.. Rönesans ile aydınlanma çağını karıştırmayalım.. Rönesans döneminde din etkindi ve gelişim alabildiğine hızlıydı..

tarihinde Hunter tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Örnek: Katolik İtalya ve Bolivya. Biri alabildiğine gelişmiş diğeri çöplük.

Budist Japonya ve Burma, Laos vs.. Biri gelişmenin zirvesinde diğerleri çöplüğün dibinde..

Atrıca İran, Türkiye, Endonezya ve Malezya diğer müslüman ülkelerden farklı.. Gelişmekte ve 20 yıl sonra daha net gözükecek..

bunlara dinin sebep olduğunumu düşünüyorsunuz

Sitelerde Paylaş
bunlara dinin sebep olduğunumu düşünüyorsunuz

Yok.. Sanırım kendi bilgilerinizi yanlışlıkla silmiş olmalısınız ki ne dediğimi anlamamışsınız..

Dinin gelişmede bir etkinliği yok..

Sitelerde Paylaş

Örnek: Katolik İtalya ve Bolivya. Biri alabildiğine gelişmiş diğeri çöplük.

Budist Japonya ve Burma, Laos vs.. Biri gelişmenin zirvesinde diğerleri çöplüğün dibinde..

Bu arada Avrupa dini hep kullanmıştır.. Avrupadaki dinin hukuksal yönü yoktu ki kiliseye hapsedilsin veya edilmesin... Kilisenin toplumu etkilediği 15-16-17-18yy'da bile Avrupada gelişimin alası olmuştur.. Rönesans ile aydınlanma çağını karıştırmayalım.. Rönesans döneminde din etkindi ve gelişim alabildiğine hızlıydı..

evet katılıyorum avrupalı bir şeyi eline aldığı zaman bunun mekanik yönünü araştırırdı ben iktisat tarihi okuduğum için bunları biliyorum matbayı çinliler etkin kullanmadığı halde avrupalılar matbayı gazete dergi basımı için kullanmıştır ayrıca ilk makineleri rüzgar su gücünden yararlanarak kullanıp daha sonra gelişmelere zemen ayırarak buharlı makineyi bulmuştur bunları yaparkende hep kendini ilerletme ilkesinden yola çıkmışlardır da 1500 lerde de dünyanın hakimi durumuna gelmişlerdir

Sitelerde Paylaş

arkadaşım dinle ilgili değil ilerme demişsin ama dün samanyolu tv de bir belgesel izliyorum nasıl yaptı nasıl becerdi anlamadım ama timsahlar için 63 milyondur hayattalar kader işte dedi :) bu noktadan sonra kanalı zapladım. sanırım ilerleme ve discovery kanalı ile ilgili merakına iyi bir örnek olmuştur.

Sitelerde Paylaş

ama şu varki yobaz kesim gelişmelerin önünde engel oluyor dini kendi kafasından koyulaştırıp fanatizme götürüyor mesela bir sayfada arkadaş hüseyin taraftarlarının çocuklara nasıl eziyet ettiğini göstermiş bence bu sapıkça bir ibadet şekli ama tüm müslümanlara yakıştırmakta olmaz tabi sonuçta bazı insanlar ibadetsiz yapamaz sonuçta insanların beyninde ibadet geni vardır ama ibadet ederken sapıtıp abartmamak lazım

Sitelerde Paylaş
arkadaşım dinle ilgili değil ilerme demişsin ama dün samanyolu tv de bir belgesel izliyorum nasıl yaptı nasıl becerdi anlamadım ama timsahlar için 63 milyondur hayattalar kader işte dedi :) bu noktadan sonra kanalı zapladım. sanırım ilerleme ve discovery kanalı ile ilgili merakına iyi bir örnek olmuştur.

:lol: pho haha doğru söylüyorsun

Sitelerde Paylaş

bence dinin bilimin gelişmesini engellediği görüşünü EN ÇOK evrim teorisi kanıtlıyor,

Avrupa doğal seleksiyonu, atalarımızı, kökenimizi, organik yapımızı , dnamızı çıkarmak için k.çından ter damlayıncaya kadar uğraşıyor... Biz ne yapıyoruz??? Yok aman evrim teorisini,kuantum fiziğini araştırma dinden çıkabilirsin, diyen hocalarla, cemaat liderleriyle karşılaşıyoruz...

teknoloji konusunda ise; madem dinler göz önünde, neden bugün hristiyan ülkeleri(çoğu ateist olma yolunda) ortaçağın sonu ile itibaren teknoloji ve bilimde ilerliyor, bize fark atıyor... Osmanlı devleti de bir zamanlar en büyüğü idi, fakat ne zaman bu halifelik, şeyhlik geçti osmanlılara, en sonunda ulemalar yüzünden devlet yıkıldı...Belki, Emre Kongar'ın kitabında da yer verildiği gibi, Araplar tarafından zorla müslüman olmasaydık, Gök tanrı inancını devam ettirseydik, bugün BAMBAŞKA noktada olurduk...

Sitelerde Paylaş
bence dinin bilimin gelişmesini engellediği görüşünü EN ÇOK evrim teorisi kanıtlıyor,

Avrupa doğal seleksiyonu, atalarımızı, kökenimizi, organik yapımızı , dnamızı çıkarmak için k.çından ter damlayıncaya kadar uğraşıyor... Biz ne yapıyoruz??? Yok aman evrim teorisini,kuantum fiziğini araştırma dinden çıkabilirsin, diyen hocalarla, cemaat liderleriyle karşılaşıyoruz...

teknoloji konusunda ise; madem dinler göz önünde, neden bugün hristiyan ülkeleri(çoğu ateist olma yolunda) ortaçağın sonu ile itibaren teknoloji ve bilimde ilerliyor, bize fark atıyor... Osmanlı devleti de bir zamanlar en büyüğü idi, fakat ne zaman bu halifelik, şeyhlik geçti osmanlılara, en sonunda ulemalar yüzünden devlet yıkıldı...Belki, Emre Kongar'ın kitabında da yer verildiği gibi, Araplar tarafından zorla müslüman olmasaydık, Gök tanrı inancını devam ettirseydik, bugün BAMBAŞKA noktada olurduk...

işte burada önemli olan inananlar değil yobaz tutum takınanlar kendini körü körüne birşeye inandırmış ama inancını kaybedeceği korkusuylada sıkı sıkıya sarılıp hatta dini bilmeyip dinin buyruğunu başkalarından öğranip araştırmayan dinin dışına çıkınca mendebur olacağını zannedenler var halbuki birşeyi körü körüne kabul etmektense araştırarak bulmak yeğdir

insan araştırmalıdırda eğer içinde inanç varsa inanırsın ama sonuçta herkes tanrıyı arar hekesin içinde şüpheler vardır ateistte olsan sorguladığın zamanda zındık kafir diyen insanlar olduktan sonra toplum önünü göremez herşey her gelişme özgürlükten geçer

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...