Jump to content

Özgür irade

Recommended Posts

Sevgili tcbh077 arkadaşımız; istediğim zaman tuvalete gidip sıçabiliyorum bu yüzden özgür iradem var demiş.

(bknz kader konusunu burada tartışalım)

O zaman hayvanlarında özgür iradesi varmı?

hayvanların özgür iradesi vardır..

sen önce şuna yanıt ver..ruh var mı yok mu..

buna yanıt verirsen daha iyi tartışırız..

Sitelerde Paylaş
Hayvanların özgür iradesi olsaydı dünyaya hükmederlerdi

keh keh keh..

bizim de özgür irademiz var ama tüm evrene hükmedemiyoruz..

özgür irade başkalarına hükmetmeyi gerektirmez..

istersem sıçarım istersem sıçmam..bu özgür irade..

ama ağzımdan sıçamam..istesem de sıçamam..bu da sınır..

yahu git arkadaş senin yüzünden ortalığı bok götürecek..

Sitelerde Paylaş
keh keh keh..

bizim de özgür irademiz var ama tüm evrene hükmedemiyoruz..

özgür irade başkalarına hükmetmeyi gerektirmez..

ama ağzımdan sıçamam..istesem de sıçamam..bu da sınır..

yahu git arkadaş senin yüzünden ortalığı bok götürecek..

Arkadaşım kaç yaşındasın ne kadar mantıksız konuşuyorsun rasydgele google dan bakıyorum

İnsanın düşünebilme yetisi ve aklı olduğu için diğer canlılardan ayrıldığını savunan Thomas Aquinas, buradan hareketle hayvanların özgür irade ve ruha sahip olmadığı sonucuna varır. mesala

hayvanların özgür iradeye sahip olduğunu ilk defa senden duyuyorum

Sitelerde Paylaş
Arkadaşım kaç yaşındasın ne kadar mantıksız konuşuyorsun rasydgele google dan bakıyorum

İnsanın düşünebilme yetisi ve aklı olduğu için diğer canlılardan ayrıldığını savunan Thomas Aquinas, buradan hareketle hayvanların özgür irade ve ruha sahip olmadığı sonucuna varır. mesala

hayvanların özgür iradeye sahip olduğunu ilk defa senden duyuyorum

akıl ile özgür irade arasında nasıl bir ilişki kuruyorsun sen..

akıl nedir sence?

bu soruya yanıtını gerçekten merak attim bak..

akıl nedir?

(ruhun varlığına inanıp inanmadığını hala söylemedin ;) )

Sitelerde Paylaş

Sırayla gidelim konu dağılmasın ruha geliriz

Önce iradeyle özgür irade kavramlarını birbirinden ayıralım

Hayvanlarda irade vardır ama özgür iradeleri yoktur

Doğaları gereği(programlandıkları gibi)davranırlar

bence insanlarda da özgür irade yoktur bu tartışılabilir

ama hayvanların özgür irade sahibi olduğu tartışılamaz önce bu farkı ortaya koyalım

Sitelerde Paylaş

Vikipedi: Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.

"Ozgur Irade" denildiginde materyalistlerin anladigi seyle materyalist olmayanlarin (kisaca idealistler diyelim simdilik) anladigi sey farklidir. Idealistler ozgur iradeyi de, ayni akil gibi, madde disi bir etkinlik olarak kabul ederler. Materyalistler icinse ozgur irade, varsa bile, beynin maddeye bagli bir islevidir.

Burada "varsa bile" kismi onemli. Cunku, bir determinist, materyalistik tanimiyla bile ozgur iradenin olmadigini savunabilir. Buna karsilik, kaos kurami, sebep/sonuc iliskilerinin kuramsal olarak bile deterministik bir modele oturtulamayacagini gostermistir.

Bu durumda, ozgur iradenin var oldugunu soyleyebiliriz. Tabii ki; sadece beynin bir islevi olarak.

Sitelerde Paylaş
Vikipedi: Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür. Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.

"Ozgur Irade" denildiginde materyalistlerin anladigi seyle materyalist olmayanlarin (kisaca idealistler diyelim simdilik) anladigi sey farklidir. Idealistler ozgur iradeyi de, ayni akil gibi, madde disi bir etkinlik olarak kabul ederler. Materyalistler icinse ozgur irade, varsa bile, beynin maddeye bagli bir islevidir.

Burada "varsa bile" kismi onemli. Cunku, bir determinist, materyalistik tanimiyla bile ozgur iradenin olmadigini savunabilir. Buna karsilik, kaos kurami, sebep/sonuc iliskilerinin kuramsal olarak bile deterministik bir modele oturtulamayacagini gostermistir.

Bu durumda, ozgur iradenin var oldugunu soyleyebiliriz. Tabii ki; sadece beynin bir islevi olarak.

hayvanlarda var mıdır?

istediğim zaman sıçabiliyorum öyleyse vardır denilebilir mi?

Sitelerde Paylaş
hayvanlarda var mıdır?

istediğim zaman sıçabiliyorum öyleyse vardır denilebilir mi?

Yukarida anlattigim anlamda var gibi gorunuyor.

Bir maymun amacsiz bir sekilde agactan agaca sallanabilir veya oturmayi tercih edebilir. Bu onun ozgur iradesi oldugunu gosterir saniyorum. Ama dusunce yeteneginin sinirli olmasi nedeniyle bu iradesini insan kadar yaratici bir sekilde kullanamiyor.

Sitelerde Paylaş
Yukarida anlattigim anlamda var gibi gorunuyor.

Bir maymun amacsiz bir sekilde agactan agaca sallanabilir veya oturmayi tercih edebilir. Bu onun ozgur iradesi oldugunu gosterir saniyorum. Ama dusunce yeteneginin sinirli olmasi nedeniyle bu iradesini insan kadar yaratici bir sekilde kullanamiyor.

sanmakla olmaz bu konuya açıklık getirecek kimse yok mu?

Sitelerde Paylaş
Sırayla gidelim konu dağılmasın ruha geliriz

Önce iradeyle özgür irade kavramlarını birbirinden ayıralım

Hayvanlarda irade vardır ama özgür iradeleri yoktur

Doğaları gereği(programlandıkları gibi)davranırlar

bence insanlarda da özgür irade yoktur bu tartışılabilir

ama hayvanların özgür irade sahibi olduğu tartışılamaz önce bu farkı ortaya koyalım

canlı olan her varlık özgür iradeye sahiptir..

proglamlanan canlı..bu ne demek şimdi?

dostum..

irade ile özgür irade kelimelerini nasıl birbirinden ayırabiliyorsun..?

Sitelerde Paylaş

eylemlerin arzu,niyet ve amaçlara göre kontrol altında tutabilinmesi ve belirlenebilinmesi hayvanlar için geçerli mi?

Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü insanlar için geçerli mi?

Bu zamanda, genlerimizin ve yetiştirilmemizin davranışlarımızdaki zorlayıcılığı baskınlığı apaçık kanıtlanmışken nasıl özgür iradeye sahip olduğumuz söylenebilir

Sitelerde Paylaş
eylemlerin arzu,niyet ve amaçlara göre kontrol altında tutabilinmesi ve belirlenebilinmesi hayvanlar için geçerli mi?

Evet. Yukaridaki maymun ornegi bunu gostermiyor mu sence?

Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü insanlar için geçerli mi?

Bu zamanda, genlerimizin ve yetiştirilmemizin davranışlarımızdaki zorlayıcılığı baskınlığı apaçık kanıtlanmışken nasıl özgür iradeye sahip olduğumuz söylenebilir

Sanirim ozgur irade tanimlarimizi karsilastirmakta fayda var bu noktada. Benim acimdan, kolunu havaya kaldirmayi isteyip kaldirabiliyorsan ozgur iraden var demektir. Ya da, icinden 1 ile 100 arasinda gelisiguzel bi sayi secebiliyorsan. Ben bu konuya cok daha dusuk bir seviyede bakiyorum yani.

Sitelerde Paylaş
Evet. Yukaridaki maymun ornegi bunu gostermiyor mu sence?

Sanirim ozgur irade tanimlarimizi karsilastirmakta fayda var bu noktada. Benim acimdan, kolunu havaya kaldirmayi isteyip kaldirabiliyorsan ozgur iraden var demektir. Ya da, icinden 1 ile 100 arasinda gelisiguzel bi sayi secebiliyorsan. Ben bu konuya cok daha dusuk bir seviyede bakiyorum yani.

Özgür iradenin kanıtı bu kadar basit olsaydı bu zamana kadar tatışılıyo olmazdı

maymun örneği tabiki yanlış hayvanlar duygularını yönetemez duygu ve arzuları onları yönetir

yetiştirilmemiz ve genlerimizin bizi yönettiği gibi

Sitelerde Paylaş
keh keh keh..

hacı yok böle bir durum :D istemezsen sıçma, en sonunda kalp krizinden allahına kavuşursun. kalp krizi geçirikende vücudun istem dışı olarak sıçar ortalığa ahauhahuhauhau bok içinde gidersin yani öbür tarafa pohahahahaha

Sitelerde Paylaş
hacı yok böle bir durum :D istemezsen sıçma, en sonunda kalp krizinden allahına kavuşursun. kalp krizi geçirikende vücudun istem dışı olarak sıçar ortalığa ahauhahuhauhau bok içinde gidersin yani öbür tarafa pohahahahaha

Bu kadar basitmiş insanlık binlerce yıldır boşuna tartışıyo istediğim zaman sıçıyorum özgürüm

Sitelerde Paylaş
Özgür iradenin kanıtı bu kadar basit olsaydı bu zamana kadar tatışılıyo olmazdı

maymun örneği tabiki yanlış hayvanlar duygularını yönetemez duygu ve arzuları onları yönetir

yetiştirilmemiz ve genlerimizin bizi yönettiği gibi

Hayvanlari simdilik bir kenara birakalim. Insanin ozgur iradesi olmadigini gosteren bir ornek verebilir misin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...