Jump to content

Özgür irade

Recommended Posts

Bu kadar basitmiş insanlık binlerce yıldır boşuna tartışıyo istediğim zaman sıçıyorum özgürüm

sıçmana başkaları mı karar veriyo...

bunu mu iddia ediyon yani...

başkalarının işi gücü yok bide senin sıçmanla mı ilgilensinler :blink:

Sitelerde Paylaş
Hayvanlari simdilik bir kenara birakalim. Insanin ozgur iradesi olmadigini gosteren bir ornek verebilir misin?

Anne babanı,doğduğun yeri ve zamanı,genlerini(tipini,boyunu,zekanı.....hatta inanç geni gibi yeni bulguları)sen seçmedin

Bütün bunların senin her davranışında etkisi var bunlardan özgür olduğun herhangi bir davranış örneği verebilirmisin?

ı

Sitelerde Paylaş
sıçmana başkaları mı karar veriyo...

bunu mu iddia ediyon yani...

başkalarının işi gücü yok bide senin sıçmanla mı ilgilensinler :blink:

hiç şu açıdan bakmıyosun

Ben istediğim zaman elimi kaldırıyorum özgür olduğum bu kadar açıkken binlerce yıldır filozoflar bilimadamları

aptal mı bu basit gerçeği göremiyorlar yoksa ben mi aptalım bu kadar basit düşünüyorum

Sitelerde Paylaş
Anne babanı,doğduğun yeri ve zamanı,genlerini(tipini,boyunu,zekanı.....hatta inanç geni gibi yeni bulguları)sen seçmedin

Bütün bunların senin her davranışında etkisi var bunlardan özgür olduğun herhangi bir davranış örneği verebilirmisin?

Dogdugum yer ve zamanin ozgur irade kavramiyla bir ilgisi yok.

Tipim, buyum, zekam da oyle.

Bunlarin davranislarimda etkisi oldugu dogru ama ozgur irademin olmadigini gostermiyor.

Ilk iletimde ozgur irade tanimini bu tur bir kavram kargasasini onlemek icin yazmistim:

"Özgür irade, kişinin eylemlerini, arzu, niyet ve amaçlarına göre kontrol altında tutabilme ve belirleme gücüdür"

Bu tanima dayanarak;

- eylem: resim yapmak

- arzu: resim yapmayi arzuluyorum

- niyet: birazdan resim yapmaya niyetliyim

Bu eylemi, bu arzu ve niyetime uygun olarak gerceklestirebiliyorsam (ki yapabiliyorum), ozgur iradem var demektir.

Bir saat sonra benim ne yapacagim onceden bilinebilse idi (mesala bir tanri tarafindan) o zaman ozgur iradeden bahsedemezdik. Benzer sekilde, bir saat sonra benim ne yapacagim deterministik bir model icinde saptanabilseydi yine ozgur iradeden bahsedemezdik. Ozgur irade konusunun bu kadar cok tartisilmasinin nedeni budur. Ilginc olan sorular da bunlardir zaten.

Sitelerde Paylaş

verdiğin iletideki tanımda şuda vardı

Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.

dış zorlama dış etken(genler yetiştirilme)lerden herhangibirinin değişkenliği senin eylemlerininde farklılığına yol açar

Sitelerde Paylaş
verdiğin iletideki tanımda şuda vardı

Kişinin belli eylem ya da eylemleri gerçekleştirmede ser­gilediği kararlılık; belli bir durum karşısın­da, gerçekleştirilecek olan eylemi, herhangi bir dış zorlama ya da zorunluluk olmaksı­zın, kararlaştırma ve uygulama gücü; eyle­me neden olan eylemi başlatabilen yetidir.

Genleri bir dis etken olarak degerlendiremeyiz. Cunku genler bize aittir.

Yetistirilme bir dis etkendir. Ama kararlari ne dercede etkileyebildigi tartisilir. Ornegin musluman bir aileden gelen bir cocuk ateist olmaya karar verip bunu uygulayabilir.

dış zorlama dış etken(genler yetiştirilme)lerden herhangibirinin değişkenliği senin eylemlerininde farklılığına yol açar

Dogru. Ama sadece farkli yapar. Ornegin, bir kisi, genleri ve yetistirilme kosullari nedeniyle iyi bir piyanist olabilirken baska bir kisi olamayabilir. Bir piyano onunde bu kisilerin eylemleri de farkli olacaktir. Ama bu onlarin ozgur iradelerinin olmadigi anlamina gelmez. Piyano bilmeyen biri de piyanonun basina oyurmaya karar verebilir. Oturur, tuslara basar vs.

Sitelerde Paylaş
Genleri bir dis etken olarak degerlendiremeyiz. Cunku genler bize aittir.

Yetistirilme bir dis etkendir. Ama kararlari ne dercede etkileyebildigi tartisilir. Ornegin musluman bir aileden gelen bir cocuk ateist olmaya karar verip bunu uygulayabilir.

Dogru. Ama sadece farkli yapar. Ornegin, bir kisi, genleri ve yetistirilme kosullari nedeniyle iyi bir piyanist olabilirken baska bir kisi olamayabilir. Bir piyano onunde bu kisilerin eylemleri de farkli olacaktir. Ama bu onlarin ozgur iradelerinin olmadigi anlamina gelmez. Piyano bilmeyen biri de piyanonun basina oyurmaya karar verebilir. Oturur, tuslara basar vs.

B.F.Skinner'i hiç duydunmu bi araştır dönücem

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...