Jump to content

�Yapay zeka insanlığın en büyük ve son başarısı olabilir�

Recommended Posts

ama ilk başta onları insanlar tasarladılar.. kendi kendilerine oluşmadılar..

yapay zeka insan seviyesine ulaştiğini düşün.... benim ,senin yaptıgımız ve istediğin şey nelerdir....? sonsuz yaşam.... bunun için bilgi......merak......bulari bizim seviyemize ulaşan yapay zekada isteyecek ve bizi geçtiğinde bizi tehdit olarak mutlaka gorecek....sonsuz yaşami elde edemese bile evren kadar yaşamak isteyebilir... bunun içinde daha fazla bilgiye ihtiyaci var kisacasi sürekli biden daha fazla mutlaka ogrenecek ve unutmayacak....

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

yapay zeka insan seviyesine ulaştiğini düşün.... benim ,senin yaptıgımız ve istediğin şey nelerdir....? sonsuz yaşam.... bunun için bilgi......merak......bulari bizim seviyemize ulaşan yapay zekada isteyecek ve bizi geçtiğinde bizi tehdit olarak mutlaka gorecek....sonsuz yaşami elde edemese bile evren kadar yaşamak isteyebilir... bunun içinde daha fazla bilgiye ihtiyaci var kisacasi sürekli biden daha fazla mutlaka ogrenecek ve unutmayacak....

+1

ayrica bizim seviyemize geldikden sonra bizim anlayamayacagimiz cok seyi kavrayacaklar ve teknojiyi adeta onlar gelistirecekler. Simdi kimileri söyle düsünüyor , yapay zekayi insan tasarladi. Öyle tasarlarki eger is rayindan cikarsa dügmeye basar durur dersin. gercektende böyle mekanizma eklemis olsalar bile. Yapay zeka bunu aninda kirar kodlarini degistirir o mekanizmayi devre disi birakabilir ve bizim hic erisemeyecegimiz sekildede sifreler. Ozaman sictik demekdir..

Bizim yapabilecegimiz tek sey. Elektirigi yok etmek olacakdir... Tüm elektirik kaynaklarini yok ettikden sonra yapay zekayida belki yok ederiz.. Ama onlar bizden önce davranipda nüclear enerjiyi pile cevirip yaklasik 100-200 yil kendi kendinelerine enerji üretmeye baslamadan önce..

tarihinde nail tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

YAPAY ZEKA NEDİR?

Yapay zekalar mecburen yazılım temellidir, yani yapay zekada işlemler komutlarla sürdürülebilir.

Yani yazılım olmadan bir makineye hayat vermek tam anlamıyla imkansız bir olaydır.

Yapay zeka için; anakart, işlemci, ram, disk ve sensörler gibi elemanlar olmazsa olmazlardandır.

Zeka, karar vermek için algılamak, düşünmek itibariyle hesaplamaktan ibaret olan bir şeydir.

Yapay zekalı bir robot, uçurum kenarına geldiğinde lazer aracılığıyla derinliği hesaplar ve şöyle karar verir.

Derinlik bir metre ise atla, derinlik bir metreden fazla ise atlama gibi…

İnsan beyninde de aynı komut kullanılır. Örneğin; uçurumundan atlamadan önce uçurumun derinliğini hesaplarız, çok derinse atlamayız.

Amerikalıların deyimiyle if else :)

Yüklenmiş milyonlarca komut ile hareket eden bir makine, kendisine yeni komutlar eklemeli ve eklediği komutlara göre davranmalı yani kendi kendini programlaması gerekmektedir.

Yapay zeka üretmek, şimdiki teknoloji ile imkansız ancak iyi bir fantazi fakat milyon yıl sonra gayet mümkün.

Yapay zeka şöyle dursun, gelecekte insan beyninin bir robota takılması mümkün olabilir.

İnsan beyni bir robota monte edilebilir ve yaşlanmaya karşı korunabilirse ölümsüz bir varlık elde edilebilir.

İYİ TARAFLARI NE OLUR?
Özellik olarak oksijensiz ortamda yani uzayda aylarca kalabilir, dolaşabilir.
Harici bir vasıtaya gerek duymadan uçarak seyahat etmesi mümkündür.
Her türlü yedek parçası bulunur.
Organik gözlere nazaran binlerce belkide milyonlarca kat daha iyi görecektir.
Lazer silahlarla donatılmış olacaktır.
Tuvalete gitmek, dışkı bırakmak gibi pis bir işten kurtulmuş olacak.
Terlemeyecek ama şöyle denize girmenin, suya dokunmanın tadına varamayacak.

Robot vücut, bazı keyif ve zevklerden insanı kısıtlayacaktır ama bir o kadarda farklı olanaklar sunacaktır.

tarihinde yasarnuriaydin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yapay zeka olmazsa insanlığın sonu gelir. Insanı uzak diyarlara ve uzun yaşama ancak ve ancak yapay zeka başarabilir. İnsan ve yarı mekanik karışımla insanı daha başarılı hale getirecektir. Yapay zeka insandan ayrı değil insanla birlikte gelişecek bir bilim dalı olacaktır. Acılı ve sancılı ilkel doğum ve gebelik gibi sıkıcı süreci yapay rahim ve daha koplike plazante gibi yapay gelişim cihazlarıyla insan beyni daha gelişmiş ve beyin de evrimleşmeyi bu şekilde yapabiliriz. Zeka varsa insanlık onun yanında olmaya mecburdur.

tarihinde Tetrahedron tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tek başına yapay zeka insanlık için büyük bir tehlike oluşturmaz.

Tehlikeli olan robotun kendi varlığının bilincine varmasıdır.

Esas tehlike odur.

Kendi varlığının bilincine varan akıllı robot, yaşama arzu ve neşesini kazanan zeki bir varlığa dönüşmüştür.

Sitelerde Paylaş

Tek başına yapay zeka insanlık için büyük bir tehlike oluşturmaz.

Tehlikeli olan robotun kendi varlığının bilincine varmasıdır.

Esas tehlike odur.

Kendi varlığının bilincine varan akıllı robot, yaşama arzu ve neşesini kazanan zeki bir varlığa dönüşmüştür.

buna katılıyorum ve eklemek isterim bilinç elde ettiğinde insanı tehdit olarak mutlaka algılayacak
Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Beynimizin biz daha bilincinde olmadan tam 6 saniye önce verecegimiz karar tahmin edilebiliyormuş .Yani biz bu deneyin ciktilarina göre her ne yapiyorsak yapalim beynimizde cesitli islemler tamamlandiktan sonra bilincli farkindalıga iletilip farkinda oluyoruz ve uyguluyoruz.Fakat deneyin sonuçlarini sorguladigim zaman söyle bir gariplik seziyorum.Biz cevrede ki uyaranlara cok kisa sürede cevap veren canlilariz.Örnegin:Karsımizdaki insanla konusurken beynimiz uyarilip biz cevabi daha kisa sürelerde veriyoruz.6 saniyelik sure cok gec bir süre degilmidir.Bu deney 'bilincli' kararlarimizda mi ortaya cikan bir süre farki? Cünkü beynimiz otopilotta calişırken ve (cogu zaman otopilotta calisiyormus) biz hic dusunmeyiz bile kullandigimiz kelimeleri bile cabuk sarfederiz. seri ve hizli tepkilerde bulunuruz.Otomobil kullanirken de bu surec var yani bu iki durumu nasil degerlendirmeliyiz. Deney sahiplerine bu tur sorulari soramiyorum.İngilizcem de olmadigi icin saglikli bir sekilde makaleyi anlayamiyorum.Otopilot davranislarimizı,dusuncelerimizi sanirim bunun disinda tutmamiz gerekiyor.Birde hocam beyinde noronlar degisik hizlarda sinyaller uretiyor.bölgeden bolgeye degisiyor.Saniyede 4 metreden 100 metreye kadar degisitigini ögrendim.Beyin de bu denli farkli iletim hizlari mevcutken sabit bir sekilde deneyde anlatildigi üzere "biz insanlarin beyninde kararlari,davranislari 6 saniye önceden tahmin ediyoruz "gibi bir söylem ne kadar sağliklidir.eger 6 saniye hayati gec algilamis olsak;yasami o karanlik evre olan 6 saniyeden haberdar olamazdik.Örnegin:Yaprak agaçtan düserken goremezdik cunkü 6 saniye önce olmus olabilirdi.Kafami karistiran bu deneyi nasil yorumlamaliyiz? Beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...