Jump to content

Recommended Posts

Merhaba,

Bilimsel düşünmek nasıl olur ? Bir bilim aşinası fenomenleri ve olayları nasıl değerlendirir. Burada çok uzunca yazacak değilim, nitekim bu gerçekten çok uzun bir konu... Ama temel felsefi yaklaşımı paylaşıp konuyu açacağım.

1. En başta, bilim adamı beynini mümkün olduğunca bütün bildiklerinden arındırır. Sonuçta, varlığın dahi bir anlamı yoktur. İnsan sadece evrende bir detaydır ve bir maymundur.

2. Bilimsel yaklaşmak için, önce eldeki verileri toplamak gerekecektir, bu eksiksiz ve titizce yapılacaktır.

3. Bunları olduğunca ve yorumsuz inceleyecektir.

Bilimin en çekirdek tarafı işte burada biter.

4. Bir paradigma düşünüp yorum yapacağı zaman, yorumunun her aşamasını denetlenebilir biçimde açıklayabilecek şekilde yapacaktır.

5. Bu aşamaların herbiri yanlışlanabilir olacaktır : yanlışlanamaz bir aşama varsa bilimsellik o anda bitmiştir.

6. Sonuç ne olursa olsun, onu ifade edip, asla onu ifade etmekden çekinmeyecektir ve baskı önünde asla eğilmeyecektir.

7. Tartışmalarına elinden geldiğince duygusuyla yanaşmayacaktır.

8. Yaklaşımının herhangi bir aşamasını yanlışlayan veri sunulursa onu derhal hesaba katacaktır ve düzeltme yapacaktır.

9. Yanlışlanamayan en ufak bir veriyi asla kabul etmeyecektir : http://en.wikipedia..../Falsifiability

Bilimlerin hepsi aynı bilimsellikde değillerdir. Matematik, fizik ve kimya müspet ilim (harte wissenschaft), tıp, biyoloji, sosyal bilimler, tarih yumuşak bilim (weiche wissenschaft).

Bir bilim aşinası hiç bir iddiayı bu şekilde denetlemeden asla kabul etmez.

Sevgiler.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 73
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Daha başlarken ofsayt düdüğü çalar...

Bilimci beynini tüm bildiklerinden arındırmaz. Tüm önyargılardan arındırır. Bildiklerini yok etmek amnezidir. İstenmeyen bir durumdur.

Varlığın anlamı yoksa bilimci neyi niye inceliyor? Öyle bir şey yok. Olmayan şey incelenmez.

İnsan ve maymun ayrı türlerdir. İnsan maymun değildir. Maymunla ortak atadan gelir. Bu maymun olması anlamına gelmez, çünkü zaten tüm canlılar akrabadır.

Daha ilk maddedeki önermelerin hiç birisi bilimsel değil maalesef... Öbür maddelere geçmiyorum bile...

Sitelerde Paylaş

Daha başlarken ofsayt düdüğü çalar...

Bilimci beynini tüm bildiklerinden arındırmaz. Tüm önyargılardan arındırır. Bildiklerini yok etmek amnezidir. İstenmeyen bir durumdur.

Varlığın anlamı yoksa bilimci neyi niye inceliyor? Öyle bir şey yok. Olmayan şey incelenmez.

İnsan ve maymun ayrı türlerdir. İnsan maymun değildir. Maymunla ortak atadan gelir. Bu maymun olması anlamına gelmez, çünkü zaten tüm canlılar akrabadır.

Daha ilk maddedeki önermelerin hiç birisi bilimsel değil maalesef... Öbür maddelere geçmiyorum bile...

Önyargıyı nasıl değerlendirecek ? Hayır, bütün bildiklerinden arınmadan ASLA BİLİM YAPILMAZ. Yani ÖNAKBUL İLE BİLİMSELLİK OLMAZ. BİLİMSELLİK ANCAK SIFIRDAN YAPILABİLİNİR.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_bias

Tam bu noktada yanılıyor zaten bilime aşina olmayanlar. Bu bir zihniyettir.

Sitelerde Paylaş

carpik dogmatik algi seviyenle konuya yaklastigin icin bilimin en onemli ogesini atlamissin. bilimin temel ogesi GOZMLEMLENEBILIRLIKTIR. gozleyemedigin bir fenomenin uzerine nasil yontem insa edeceksin? ilkel arap putunu savunacagim diye bilim bu kadar carpitilabilir.

buyur goster... de ki allah su gozlem araciyla gozlenebilir kuran soyle yanlislanabilir. buyur goster.

tarihinde düşünen köle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Topluma bilimsel dusunce kazandirmak icin kucuk yastan itibaren hobiler edinmesi saglanmalidir.

Nasıl yani ? İlinti kuramadım. Bu ancak sıkı eğitimle elde edilir ve tabiatımıza tamamen aykırı.
Sitelerde Paylaş

carpik dogmatik algi seviyenle konuya yaklastigin icin bilimin en onemli ogesini atlamassin. bilimin temel ogesi GOZMLEMLENEBILIRLIKTIR. gozleyemedigin bir fenomenin uzerine nasil yontem insa edeceksin? ilkel arap putunu savunacagim diye bilim bu kadar carpitilabilir.

buyur goster... de ki allah su gozlem araciyla gozlenebilir kuran soyle yanlislanabilir. buyur goster.

Gözlemlemek veri toplama aşamasında yapılır. Her şey gözlemlenemez. Böyle yaklaşılsa, dünyanın evrenin tam ortasında olduğuna inanmamız gerekir, kuarkler yok kabul edilirdi... tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nasıl önyargıyı nasıl değerlendirecek yahu? Hiç bir önyargısı olmayacak işte... Elmayı yerin çektiği şeklinde bir önyargısı olmayacak. Belki elma yeri çekiyor ama gelmiyordur. O zaman elma ona gidiyordur. Bunun gibi...

Önyargı ancak bu aynı sistematik ile önyargı olur. Bilim adamı için önkabul asla kabul edilmez.
Sitelerde Paylaş

Gözlemlemek veri toplama aşamasında yapılır. Her şey gözlemlenemez. Böyle yaklaşılsa, dünyanın evrenin tam ortasında olduğuna inanmamız gerekir, kuakrler yok kabul edilirdi...

ne inanmasi ne dunyasi ne zirvaliyorsun sen? konuyu nereye getirecegin belli. forumun her tarafindan ilkel arap putunu savunma davan var. bir allahtir gidiyorsun. eger kendi yontemine bilimsel diyorsan buyur arap putu ALLAHin gozlemlenebilirligini ortaya koy. neymis bu allah bilelim.

Sitelerde Paylaş

Tam tersine dünyanın evrenin merkezi olmadığı ayrıntılı gözlemler ve hesaplamalar sonucu keşfedildi. Gözlemsiz bilim olmaz. Gözlemler doğrudan olmayabilir. Dolaylı gözlem olabilir. Ama gözlem şart. Kuarklar dolaylı gözlemlenir. Higgs bozonunu dolaylı gözlemlemek için dünyanın ikinci pahalı makinesi yapıldı. Birincisi uzay istasyonu. CERN en büyük makine rekorunu ise elinde tutuyor.

Sitelerde Paylaş

Uzaya hangi tarafa bakarsak, 13 mılyar ışık yılı uzaklıkda gözlemleme biter... Oradaki Kuasarlar en uzak objelerdir. Dolayısıyla gözlemlenme zorunlu olsa dünya 13 milyar ışık yılı çapında bir evrenin tam merkezinde kabul edilmesi gerekirdi...

3D-map-of-our-nearby-Universe-1-640x384.jpg

Sitelerde Paylaş

Ne söylemeye çalıştığın anlaşılmıyor.

Bir önyargı ancak denetlenirse önyargı olarak kabul edilir. Denetlenmeden, veya yukardaki yöntemle incelenmeden her bigi bir kanaattir ve bilimsel kabul edilemez.
Sitelerde Paylaş

Hala söylemeye çalıştığın anlaşılmıyor. Böyle bir şey olsa bebeklerin bilim yapması gerekirdi. Bilim yapmaya başlarken zaten bir şeyler biliyorsun. Çevrende birtakım nesneler var ve sen onların içindesin değil mi? Bunu nasıl bilmeyeceksin? Ha, bunların gerçek nesneler oldukları önyargı, o tamam. Belki olmayan şeyler görüyorsun. Ama algıların var ve bu algılarını biliyorsun. Algılarını yok edemezsin. O algılarla ilgili önyargın olmamalı...

Sitelerde Paylaş

sorumu yanitlamayip fotograf serpistirmissin. soruma cevap ver.

allah denen arap putu nasil gozlemlenir?

Tekrar oku o zaman. Ben nerede, hangi baslikda Allah var diye iddia etmisim ? Kime ne anlatiyorsun ? tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen konuya gel, veya bosuna benim vaktimi kaybettirme. Ben ne yazdimsa bilimsel yaklastim, yukardaki kurallara uymadan bir iletim olmussa onu orada vurgula, yeter.

Sitelerde Paylaş

Sen konuya gel, veya bosuna benim vaktimi kaybettirme. Ben ne yazdimsa bilimsel yaklastim, yukardaki kurallara uymadan bir iletim olmussa onu orada vurgula, yeter.

bilimsel lafini bu forumda kullancak en son kisi sensin. her yazinda bir sahtekarlik yuzsuzluk civiklik var. daha dun kuran soyle harika boyle harika diyorsun, mitolojik bir kitabı 21. yuzyilda savunacam diye bir yerlerini yirtiyorsun sonra gelip bize bilimsel ayakları yapiyorsun. yuzun olsun yuzun. kisiligin olsun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...