Jump to content

Kuran'da Yetim

Recommended Posts

Belki önceden bunun hakkında bir konu açılmış olabilir,eğer varsa bu konu silinebilir.

Kuran'da özellikle yetim,yetimlik üzerinde çokça durulduğunu görebiliriz.Bu ayetlerden bazıları:

(Nisâ Suresi), 10. Ayet

Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, ancak ve ancak karınlarını doldurasıya ateş yemiş olurlar ve zaten onlar çılgın bir ateşe (cehenneme) gireceklerdir

(Nisâ Suresi), 9. Ayet

Kendileri, geriye zayıf çocuklar bıraktıkları takdirde, onlar hakkında endişeye kapılanlar, (yetimler hakkında da) ürperip korksunlar. Allah'a karşı gelmekten sakınsınlar ve doğru söz söylesinler.

Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla (helâli haramla) değişmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katıp yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır.

Sure (Duhâ Suresi), 9. Ayet

Öyleyse sakın yetimi ezme!

Sure (Beled Suresi), 14. Ayet

Yahut şiddetli bir açlık gününde kendisiyle yakınlığı olan bir yetimi, yahut yerde sürünen bir yoksulu doyurmaktır.

Sure (İsrâ Suresi), 34. Ayet

Rüştüne erişinceye kadar, yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın, verdiğiniz sözü de yerine getirin. Çünkü söz (veren sözünden) sorumludur.

Sure (En'âm Suresi), 152. Ayet

Rüşdüne erişinceye kadar yetimin malına ancak en güzel şekilde yaklaşın. Ölçüyü ve tartıyı adaletle tam yapın. Biz herkesi ancak gücünün yettiği kadarıyla sorumlu tutarız. (Birisi hakkında) konuştuğunuz zaman yakınınız bile olsa adil olun. Allah'a verdiğiniz sözü tutun. İşte bunları Allah size öğüt alasınız diye emrettim

Bu ayetler bazıları...

Muhammed de bir yetimdi.Acaba kendisinin bir yetim olması bu ayetlerin yazılış amacını açıklar mı?

Belki içinde bulunduğu durum yetimlerin halini daha iyi anlamasını sağlıyordu ve yetimlerle ilgili ayetler yazdı onların korunmasını sağlamak için.

tarihinde Magiani tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nisa:3ü de ekleyelim

Eğer, (velisi olduğunuz) yetim kızlar (ile evlenip onlar) hakkında adaletsizlik etmekten korkarsanız, (onları değil), size helâl olan (başka) kadınlardan ikişer, üçer, dörder olmak üzere nikâhlayın. Eğer (o kadınlar arasında da) adaletli davranmayacağınızdan korkarsanız, o taktirde bir tane alın veya sahip olduğunuz (cariyeler) ile yetinin. Bu, adaletten ayrılmamanız için daha uygundur.
Sitelerde Paylaş

En çok dikkat edilmesi gereken ayet 4/127 dir. Bu ayet bütün mealcilerce gizlenip çarpıtmalarla iyi bir şey gibi gösterilmiş bir ayettir. Halbuki hiç de iyi şeyler yazmaz. Mealcilerin süslemeleri olmadan şu şekilde çevrilir:

"kadınlar hakkında senden fetva istiyorlar de ki onlar hakkında fetvayı allah veriyor size okunan kitapta yetim kadınlar için yazanı vermediğiniz, nikahlamak istediğiniz zavallı çocuklar için adalet sağlamalısınız hayırdan ne verirseniz allah bilir"

Pek anlaşılmıyor ne demeye çalıştığı. Dikkatle incelenince anlaşılıyor ki birileri mehir ödemeden zavallı yetim kız çocuklarını beleşe kapatmak istiyorlar. Bunlar muhtemelen cennet ganimet cariye diye savaşlara sürülüp ölmüş garibanların kız çocukları. Bunları mehir vermeden beleşe kapatınca acaba günah olur mu diye soruyorlar. Allah da diyor ki biz size mehiri farz kıldık ama, allahın zavallı yetimine de mehir verilmez, haklısınız. Neyse atın üç beş kuruş işte, ne verirseniz diyor.

Bu vahim ayette yetim istismarına izin veriliyor. Üstelik bunların çocuk oldukları da belirtiliyor. Yaş filan da söz konusu edilmiyor. Yetim mi, beş yaşında da olsa al götür. Üç beş kuruş da avucuna sıkıştır mehir yerine geçsin. Korkunç yani... İslamın kirli yüzü.

Mealciler bu ayetten utandıkları için öyle çarpıtıyorlar ki insan bu kadar da yalancı olmaz. Nikahlamak istediğiniz ifadesini tam tersine çevirip beğenip almadığınız yazanı mı ararsın, halbuki orada olumsuzluk eki yok!!!

"ve tergabune en tenkihuhunne" İfade bu. Burada olumsuzluk eki var mı? Yok. Tergabun rağbet şeklinde Türkçeye de geçmiş bir fiil ve görüldüğü gibi olumsuzluk belirten hiç bir ek yok. Mealcilerin çarpıtma ve gizlemelerinin tersine nikahlamak için rağbet var! Çünkü beleş ve küçük çocuklar. İstismara açıklar, koruyucuları yok! Kap götür. Rağbet olduğuna göre de bu iş yağmaya dönüşmüş. Sür garibanları savaşa, yetim kalan kız çocuklarını millete karı diye dağıt!

İşte göz koyduğun evlatlığının karısını yatağa atabilmek için evlatlık kurumunu yok edersen olacağı bu rezalet! Bu kepazelikler çıkar ortaya! Yüz karası bir ilkel istismar vahşeti!

Yalancı mealci sahtekarlarının çarpıtmaları bitmedi! Bir de bu kitapta yazan verilecek şeyi miras gibi gösterme çarpıtması var. Lan kendin demişsin zavallı (müstazaf) yetim diye, ne mirası be?

düşünen dostum, senin sorunun yanıtı da verilmiş oldu. Evlatlığının karısı ile yatabilmek için evlat edinme kurumunu yok etmiş bu herif! Olan bu işte...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslamda evlatlık kurumu bir evlatlığının karısına göz koyma gibi kepazece bir heves yüzünden hunharca yok edildiği için Osmanlıda "yanaşma" diye bir rezalet vardı. Zavallı yetimler yanaşma diye aşağılanarak eve alınıyor, hizmet gördürülüyor, itilip kakılıyor, güzelse alımlıysa büyüyünce tecavüze uğruyordu. Bir kişinin rezilce hevesi yüzyıllarca bir toplumun kültürünün içine etti.

Bu ilkel vahşet Cumhuriyetin kurulmasıyla kaldırıldı ve evlatlık kurumu yeniden yasalara alındı.

Sitelerde Paylaş
adalet sağlayıcısı ödülü

Peygamberinize... :)Subjektif kararlar tarihe objektif bakışı etkilemez. ABD nin CİA korumasında barındırdığı herif de islam halifesi de ondan mı gözü gibi koruyor?

Peygamber ne demek bileniniz var mı? Peyk amber filan gibi bi şey mi? Pey kamber olabilir mi? Kambersiz düğün olmaz ya, o bakımdan...

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bundan dolayıdır ki dünyanın gelmiş geçmiş en büyük adalet sağlayıcısı ödülü Abd mahkemesinin kararı ile yıllar önce Peygamberimize verilmiştir.

ödülü...

1935te Amerikan Yüksek Mahkemesi için hazırlanan yeni bina tamamlanır. Binanın içinde gelmiş geçmiş kanun yapıcıların figürleri bulunmaktadır. Bunlardan biri muhammeddir. Mahkemenin değil, mimarın seçimidir. Diger figürler arasında musa, napolyon, hammurabi vb bulunmaktadır.

Ortada ödül yoktur. Sadece mimarın biri Muhammed'i de konuya dahil etmiştir.

MuhdUSSC.jpg

Bu arada müslüler için yeni bir hedef doğmuş, çünkü Muhammed bu resimde elinde kuran ve kılıç tutan sakallıdır.

97de kaldırın Muhammed'i ordan, herifler müslümanlık yaparlar diye tepki verilmiş, mahkeme başkanı(?) olmaz demiş.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Peygamberinize... :)Subjektif kararlar tarihe objektif bakışı etkilemez. ABD nin CİA korumasında barındırdığı herif de islam halifesi de ondan mı gözü gibi koruyor?

Peygamber ne demek bileniniz var mı? Peyk amber filan gibi bi şey mi? Pey kamber olabilir mi? Kambersiz düğün olmaz ya, o bakımdan...

Doğruların etrafında toplanan yalancılar olduğu kadar, hakkı deklare edip, haksızlığa yelken açmış bir ülkede yaşamak da her insanın kaderi olsa gerek.

Sitelerde Paylaş

ödülü...

1935te Amerikan Yüksek Mahkemesi için hazırlanan yeni bina tamamlanır. Binanın içinde gelmiş geçmiş kanun yapıcıların figürleri bulunmaktadır. Bunlardan biri muhammeddir. Mahkemenin değil, mimarın seçimidir. Diger figürler arasında musa, napolyon, hammurabi vb bulunmaktadır.

Ortada ödül yoktur. Sadece mimarın biri Muhammed'i de konuya dahil etmiştir.

MuhdUSSC.jpg

Bu arada müslüler için yeni bir hedef doğmuş, çünkü Muhammed bu resimde elinde kuran ve kılıç tutan sakallıdır.

97de kaldırın Muhammed'i ordan, herifler müslümanlık yaparlar diye tepki verilmiş, mahkeme başkanı(?) olmaz demiş.

Biraz araştırırsan ne demek istediğimi anlarsın, mimar mı mahkeme mi...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...