Jump to content

Sosyal DARWINIZM ile Ateizm'in nikahına davetlisiniz.

Recommended Posts

Ateistler nasıl yaşar sizce?

Bizler içki içmek veya rahatça seks yapmak için mi ateist olduk sizce?

Bu fikirsel çatı neymiş?

ohhh ateist olunca bir rahatlama geldi böööle.....sex sex sex.....ohhh her türlü cinsellik........içki bol bol.......kokainden tut esrar eroin vs.vs.vs......hırsızlık arsızlık .....domuz yemek.....ufffffff :D :tongue: :D :tongue:

Sitelerde Paylaş
  • İleti 201
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ohhh ateist olunca bir rahatlama geldi böööle.....sex sex sex.....ohhh her türlü cinsellik........içki bol bol.......kokainden tut esrar eroin vs.vs.vs......hırsızlık arsızlık .....domuz yemek.....ufffffff :D:tongue::D:tongue:

Gerçekten bizi böyle yaşıyor sanıyorlar..Halbuki alakası yok..Her türlü namussuzluğu yapanlar müslümanlar ama bizim adımız namussuza çıkmış..Derler ya,adın çıkacağına canın çıksın diye..Bizimki de o hesap..Adımız bir kere namussuz konulmuş..Zor bunu değiştirmek..Halbuki ben namuslu bir müslüman tanıyamadım..

Sitelerde Paylaş

Ateistler nasıl yaşar sizce?

Bizler içki içmek veya rahatça seks yapmak için mi ateist olduk sizce?

Bu fikirsel çatı neymiş?

Bu saydıkların ateizmin sebebi değil lakin sonucu olabilir :)

Mesele insanların cinsel ahlakının varacağı nokta değil... Asıl mesele Böylesi bir kapital ekonomik yaşam modelinde ateizm nehrinin akış yönünün öngörülebilir olduğu hakikatıdır.

Bu öngörüyü de konu süresince ifade ettim :)

Sitelerde Paylaş

Mesele insanların cinsel ahlakının varacağı nokta değil... Asıl mesele Böylesi bir kapital ekonomik yaşam modelinde ateizm nehrinin akış yönünün öngörülebilir olduğu hakikatıdır.

Bu öngörüyü de konu süresince ifade ettim :)

İSLAMIN kendisi bizzat KAPİTAL dir be....ne diosun sen...

madem kapitalist - emperyalist değildi...

ne demeye cariyeliği - köleliği kaldırmadı - içkiyi kaldırdığı gibi ?

neden yayıldı da yayıldı KILIÇ ZORU İLE... - teee gitti ispanyadan başlayıp avrupa içlerine kadar DALDI ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İSLAMIN kendisi bizzat KAPİTAL dir be....ne diosun sen...

madem kapitalist - emperyalist değildi...

ne demeye cariyeliği - köleliği kaldırmadı - içkiyi kaldırdığı gibi ?

neden yayıldı da yayıldı KILIÇ ZORU İLE... - teee gitti ispanyadan başlayıp avrupa içlerine kadar DALDI ?

Şimdi ben "Kur'an da kölelik yasaklanmıştır" derim inanmazsın .

"Kur'anda bir cariyeyle nikahsız ilişki zina kategorisindedir" derim inanmazsın..

Bana mezhepçi zihniyetin emevi abbasi tahriifatlarını getireceksin. Ben de onları bir bir açıklayacağım falan uzun iş... Hem Bu başlığın konseptine de uygun değil

Sitelerde Paylaş

"Kur'anda bir cariyeyle nikahsız ilişki zina kategorisindedir" derim inanmazsın..

Bana mezhepçi zihniyetin emevi abbasi tahriifatlarını getireceksin. Ben de onları bir bir açıklayacağım falan uzun iş... Hem Bu başlığın konseptine de uygun değil

puahauhauha kuran köleliği yasaklamışmış muhauhauha euheuheuhehe....

AYET GETİR....!!!!!!!!!!!!!

Sitelerde Paylaş

İnanmayız tabii. Yalan olduğu için..
Sitelerde Paylaş
@depresyon_

Ateizmi tanımlamıyorum..

Sadece mantıksal adımlar izliyorum..

Bir kişi inanç 'çuvalından' çıkmışsa teoride olduğu gibi bir anda herşeyden nötürlenir diyemeyiz ..

İnanç dediğin şey hayatın neredeyse tüm alanlarını bir şekilde etkilemiş bir kavram. Ahlak kavramı bunların başında gelir

Kişi inançları reddetmişse, kendi benliğine hitaben yeni ahlaki yasalar içeren kitabeler kaleme almalıdır... Hem inançları reddedip hem de onların etinden sütünden yününden faydalanmak olmaz. Faydalansanız bile bu mantıksal açıdan bir dogmadan çıkıp başka bir dogmaya gönüllü olarak girmek demektir.

O zaman zerre kadar mantığa sahip değilsin.

Yine kural koymaya çalışıyorsun bu yetkiyi kimden aldın nikah memurundan mı?

Sen belirleyemezsin kişinin inançlardan dogmalardan bir şeyler alıp alamayacağını ki zaten o dogma dediğin şey insanlığın sosyal evriminin birikimleri. Senin dininde önce ki putperest dinlerin öğretilerine Muhammed'in kendi yorumu ve eklemelerinden başka bir şey değil. İstediğimizi kullanırız bize ne engel olacak senin koyduğun kurallar mı? Özgürlüğün ne demek olduğunu git bir araştır.

Ki dediğim gibi Ateizm hiç bir şeyi belirlemez, kimse ne aynı beyne, ne aynı duygulara, ne aynı bilgiye sahip. Kimse de bireyliğini unutup dediğin gibi robota dönüşemek zorunda değil. Mantığınla bu sonuçlara ulaşabiliyorsan eyvah eyvah. Sen Ateizmi ''dinin her şeyinden kurtulalım!!!'' tarzı bişi mi zannediyorsun? Bu gün dünyada her alanda hizmet eden tonla Ateist dahi var. Bilimin büyük bir bölümü dinsizlerce idame ediliyor. Onlar bişi bilmiyor sen mi biliyorsun yani onlar çözememiş bu işi tıbbı yaşam şartlarını geliştiriyorlar sen gerçeği biliyorsun yani. Bi düşün bunu. Stephen Hawking'e ''Allahı bulamamış mal :)'' diyenlerden farksızsın bu şekilde.

Farz edelim ki;

Bir kişi 10 saniye önce tüm dini inançlarını reddetti ve balkona çıkarak özgürleşip zincirlerinden! kurtulmuş bir şekilde şevkle derin bir nefes aldı.

Bu saatten sonra bahsedilen kişinin yeni bir yol edinmesi gerekir..

Bu kişi düşündü.., madem ki tanrı beni yaratmadı, tanrı diye de birşey yok. Peki nasıl var oldum..

Araştırdı ve evrim denen bir bilimsel olguya rastladı ..

Evrim, doğal seleksiyondan.. Tür içi / türler arası Güçlünün zayıfı elemesinden.. Böylece gen havuzunun daima güçlendiğinden bahsediyor..

Bu araştırma sürecinde, "güçlünün zayıfı elemesi prensibini temel olarak alan sosyal Darwinizim denen bir düşünce biçimine rastlıyor"

Benim söylediğim şey, az önce ateist olmuş bir kişinin seçebileceği, mantıksal olarak kendi yaşam varlığı ile çelişkiye düşmeyeceği, yüzmilyonlarca yıl boyunca denenmiş ve başarıya ulaştığı aşikar olan "sosyal Darwinizm"i seçmesinde kendi ahlaksal fikirlerinin hiçbir engel teşkil etmediğidir.. Vicdan, erdem gibi kavramların bu noktada belirleyici olmayacağı kanaatindeyim

Yani nasıl ki 7 göbek mekkeli bir ailede mekke de doğan birinin müslüman olabilme ihtimali ortalamanın üzerindeyse.. Bir ateistin kendi var oluş sebepleri arasındaki böylesi bir rekabet fikrini, zihninde meşrulaştırma olasılığı mekkede doğan bebeğin müslüman olma olasılığı ile paraleldir.

Evrimde zayıflar güçlülere yetişemediği için elenirler evrim gerçekleşsin diye değil. Doğal seleksiyonu bi tarafından anlamışsın kusura bakma. Eğer Aslan arasında en zayıf bile üreyebiliyorsa elenmesi gerekmez. Ancak rekabet kızışırda tüm aslanlar avlanamaz, kendilerini koruyamaz vs. olursa zayıflar elenir ki bu zayıflıklar duruma göre değişir. Git biraz evrimi de araştır Ateizmi araştırırken bunları uyduracak yada öğrenecek vaktin olduğuna göre.

Ayrıca olası bir rekabet durumunda Ateistin rekabete katılma olasılığı Müslümandan hiçte farklı değil. Gene burada evrimi anlamadığın anlaşılıyor. Sen istesende istemesende evrimleşiyorsun zaten. Bu gün tüm dünyayı doyuracak yemek olmasın bakalım Müslümanların ne kadarı açlıktan ölüyor. Bu senin seçeceğin bir şey değil. Adı üstünde ''doğal seçilim''

Ki Müslümanlara oranla biz bu seçilimin durmasında daha etkiliyiz. Bilimin bu noktaya gelmesinde dinsizler Müslümanlardan daha etkililer. Bir zamanlar insan ömrü ortalama 50 yılı geçmiyordu. Daha evvellerde dahada düşüktü. Sık sık milyonların öldüğü salgınlar olurdu vs.

Bugün teizmden kalma bir takım alışanlıklar sizin düşünme sisteminize istesenizde istmesenizde etki de bulunur.. Ama yüz nesil boyunca ateistlerce ekseri kısmını oluşmuş bir dünya olacak olursa "Sosyal Darwinizm" denen olgunun belki de biraz yumuşatılmış halinin toplum zihninde nasıl meşrulaşacağını tahmin etmek zor değil.

Bir ateisti mantıksal açıdan bağlayan hiçbir sistem/öğreti/dogma vs olamayacağı için nehrin akış yönünü göstermek ve istikbalde gözüken bir evliliğe kadeh kaldırmak ateistleri neden kızdırsın? Zaten seçtiğiniz yol ile insan psikolojisini göz önüne alırsanız nereye evrileceğini görerek seçmiyor musunuz.

Ateist ister nehrin akışına bırakır ister başka bir şey yapar. Ki teizmin de ahlakla hiç bir alakası yok her birinin kanunları farklı. Biri et yemiyor, biri domuz yemiyor, biri içki içmiyor, biri zinaya karışmıyor, biri yasaklıyor, biri insan kurban ediyor, biri yağmayı meşru kılıyor diğeri yasaklıyor... Teizmin de tek başına ahlaka yada davranışlara hiç bir katkısı yok. Zaten çelişmeseler bu kadar din savaşı olmazdı.

Kabul etseniz de etmeseniz de, İnsan psikolojisi Tanrı'ya ihtiyaç duyar.

Eğer 6 milyar insanın hayatından 100 yıl boyunca Tanrı figürünü çıkarırsanız dünyanın ne hale geleceğini söylemeye gerek yok. Bugüne kadar hiçbir suçluyu Hukuk kurallarının durduğuna şahit olunmamıştır .. Zaten yeterince güçlü kişiler de hukukun etrafından güzelce dönmeyi bilirler..

Tanrı düşüncesi hukuk kurallarıyle bu noktada ayrışır. Çünkü içerisinde "mutlak adalet" denen bir kavramı barındırır.

Gene kanun uyduruyorsun. Hayır tanrıya ihtiyaç duymuyorum. Evrenin içinde ki bilgisizliği ve karanlığı yavaş yavaş aydınlatmayı seviyorum. İlla ki her şeye bir açıklama getirme zorunluluğum yok bazıları bekleyebilir.

Tüm insanlardan tanrı figürünü çıkarsak dünya süper bir hale gelir. Hukuk gayette suçları önleyen bir şeydir. Hemde dinden daha çok. Bu gün dünyanın suç oranlarının en yüksek olduğu ülkeler dindar ülkeler. Dinden ne kadar uzaklaşılırsa nedense suç oranı o kadar düşüyor. Ateizm oranı suç oranı ile ters orantılı artıyor. Sizin bir lafınız vardır neydi... Hah, ''buda mı tesadüf?''

Ateizm gibi akımlardan kelebekleri takip eden kırlarda koşturarak sevgi saçan insan toplulukları çıkmaz.. Belki ilk bir kaç nesil idealist olabilir ama sonrakiler, hayatlarından çıkmış kendilerini izleyen üçüncü göz(tanrı) yardımıyla birbirlerine kan kusturur..
Nedense hep dinsizlerden çıkıyor öyle insanlar. Müslümanları, belgesel çekerken, hayvan haklarını savunurken, insan haklarını savunurken hiç göremiyoruz. O kesim daha çok dinsiz veya aşırı dindar olmayanlardan oluşuyor. Peki dediğin türden insanlar İslamdan çıkıyor mu? Hiç rastlamadım açıkçası. Çünkü ayetleriniz hadisleriniz ''öldürün'' kelimelerini epey barındırıyor. Hayvan eğitim kitabı gibi bir kitabınız var insanlıkla ilgisi yok. Ceza-ödül sistemine dayalı tamamen. Ama bir birey böyle eğitilmez. Bir hayvan eğitilir.
"Fıtrat üzere yaratıldığın dine dön" diye boşuna yazılmadı ..

Fıtratta suç makinası olma hali ile iyilik makinası olma hali de mevcut.. Hangi makinayi çalıştırman gerektiği sistemde ki tanrı parçasının varlığı ile yokluğu önemli rol oynar..

Sözün özü;

Siz sadece Tanrıyı reddetmiyorsunuz..İşin psikolojik yanı irdelenmeden sadece bir takım söylemlerle toplumlar dönüştürülmez.. Dönüşecek olurlarsa da neye dönüşecekleri bellidir.

Bunu okuyan birisi komplo teorileri/paranoyalar/sanal korkular diye geçer gider..

Başka biri de toplumsal psikolojinin/ insan psikolojisinin hakikatları der ..

Gerçi bu psikolojinin bu kadar belirleyici olmasını da Yaratıcının ruhsal dünyamızda ki varlık kanıtı olarak tanımlamayı yanlış bulmam.. " :)"

Bizler tamamen inançsız değiliz. İnsanın inanma eğilimi varsada bu bir tanrının önünde secde etme eğilimi olamaz. Eğer öyleyse ben insan değilim çünkü buna ihtiyacım yok.

Ki geçtim siz Müslümanları bu araştırmalarda pek göremememize rağmen nedense bu araştırmaların üstüne en çok yatan sizsiniz. Her şeyin sizin kanıtınız olduğunu zannediyorsunuz ama uyanın lütfen. Eğer o kadar bariz olsa tanrının varlığı o bilim adamlarının hepsi teist olurdu. Siz sanırım bilimi çıkarlar doğrultusunda bir arayış zannediyorsunuz. Bilim doğruyu arayıştır.

Sana tavsiyem ''yalnız kuran'' okumaktan vazgeç ve biraz başka şeylerde oku. Hem o mantığın hemde görüşün artabilir. Şiddetle tavsiye ederim :)

tarihinde depresyon_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@depresyon_

Bilgi bagajın dolu.. Ve dolu olan bagajı "mutlak doğru" kabul etmen sebebiyle anlaşılan seninle anlaşamayacağız ...

Konu felsefi olunca delillendirme imkanı da yok. Herkes kendi "doğrusunu" anlatır durur

Klasik kaçış yolu...

Bir şeyler zırvalıyorsun ve direk bunu kabul etmemizi bekliyorsun, yada bizi sinirlendirmeye çalışıyorsun. Yazdıklarımın bilgi bagajı mı her ne ise ilgisi yok.

Doğal seçilim diyorsun ne olduğunu bilmiyorsun, seçilim = doğal seçilim alıyorsun. Yani evrimi bilmiyorsun.

Ateizm şudur budur diyorsun hiç birine ispatın yok. Dediklerimin arkasındayım, sen arkasında duramıyorsun. Gelip sana delil getiriyoruz ve hemen kaçma derdindesin çünkü tartışmayı kazanmaya odaklanmış haldesin.

''Ateizm gibi akımlardan kelebekleri takip eden kırlarda koşturarak sevgi saçan insan toplulukları çıkmaz.. Belki ilk bir kaç nesil idealist olabilir ama sonrakiler, hayatlarından çıkmış kendilerini izleyen üçüncü göz(tanrı) yardımıyla birbirlerine kan kusturur''

Diye bir şey zırvalıyorsun, diyorum o çiçek böcek peşindekiler dinsiz yoğunluklu senin o çok ahlaklı müslümanların bu grupların içinde azınlık yada yok.

Ve daha niceleri saymaya gerek yok. Sıvışma derdindesin yada laf ebeliği yapıp tartışmayı kazanma. Seni ciddiye alıp o kadar yazı yazdım cevap vermeyeceksen burada daha fazla şu saçma tartışmayı devam ettirme. Çünkü cevap veremiyorsan doğru arayışında değil çıkar(tartışmayı kazanma, buradakileri kızdırma, belli bir ideolojiye hizmet vs.) arayışında olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş

Zokayı yuttun..

Muhammed ölünceye kadar içki içmiş,ölünceye kadar sürüyle kadınla seks yapmış..

Muhammed sonradan ateist mi oldu yoksa :)

Sitelerde Paylaş

Klasik kaçış yolu...

Bir şeyler zırvalıyorsun ve direk bunu kabul etmemizi bekliyorsun, yada bizi sinirlendirmeye çalışıyorsun. Yazdıklarımın bilgi bagajı mı her ne ise ilgisi yok.

Doğal seçilim diyorsun ne olduğunu bilmiyorsun, seçilim = doğal seçilim alıyorsun. Yani evrimi bilmiyorsun.

Ateizm şudur budur diyorsun hiç birine ispatın yok. Dediklerimin arkasındayım, sen arkasında duramıyorsun. Gelip sana delil getiriyoruz ve hemen kaçma derdindesin çünkü tartışmayı kazanmaya odaklanmış haldesin.

''Ateizm gibi akımlardan kelebekleri takip eden kırlarda koşturarak sevgi saçan insan toplulukları çıkmaz.. Belki ilk bir kaç nesil idealist olabilir ama sonrakiler, hayatlarından çıkmış kendilerini izleyen üçüncü göz(tanrı) yardımıyla birbirlerine kan kusturur''

Diye bir şey zırvalıyorsun, diyorum o çiçek böcek peşindekiler dinsiz yoğunluklu senin o çok ahlaklı müslümanların bu grupların içinde azınlık yada yok.

Ve daha niceleri saymaya gerek yok. Sıvışma derdindesin yada laf ebeliği yapıp tartışmayı kazanma. Seni ciddiye alıp o kadar yazı yazdım cevap vermeyeceksen burada daha fazla şu saçma tartışmayı devam ettirme. Çünkü cevap veremiyorsan doğru arayışında değil çıkar(tartışmayı kazanma, buradakileri kızdırma, belli bir ideolojiye hizmet vs.) arayışında olduğunu gösterir.

Bu ve önceki Yorumunu özetlemek gerekirse;

"Ateist topluluklar şöyle mükemmel, teist topluluklar şöyle iğrenç" söylemi üzerinden ilerleyen son derece subjektif bir anlatım şekli.. Olay subjektif olunca delillendirme durumu da yoktur diyorum.

Ama yine de bu konuyu biraz derinleştirelim..

Teistlerin(islam toplulukların) bugün neden bedbaht bir yaşam sürdüğü konusu ayrı bir tartışma..

Bana, teistlerden ayrı bir şekilde güzel bir yaşam dizayn etmiş bir ateist topluluk gösterebilir misin?(Ki ciddi bir iddian var bilim insanlarının ekserisinin ateist olduğu konusunda :) o iddiana belki ihtiyaca göre değinebilirim )

tarihinde YalnizcaKuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gecmiste muslumanlar ideal...mukemmel toplum yasayisina mi sahipti sanki???

Hayir..gunumuzde nasil yasiolarsa gene gecmistede ayni idiler..dunya ilerledi...ama islamcilar 7.yy da kaldilar...

Dunya ilerledigi icin de...sanki gunumuzde islam dunyasi gunumuzde kotu..ama gecmiste iyiymis (yasayis-gorus bakimindan) gibi algilaniyor/algi yaratilmaya calisiliyor...

Alakasi yok....gecmisdede gunumuzden farkli degildi islam dunyasi...

Gecmisle gunumuz arasi tek fark...dunyanin geri kalaninin ilerlemis olmasidir

Sitelerde Paylaş

YalnızcaKuran,

Her taraf namussuz, şerefsiz, pislik dolu. Bunu dinle darwinizmle alakası yok.

Eğer din dahi bir şeyleri engellemekte yer yer yetersiz kalabilyorsa.

Tanrı figürünü sistemde çıkarınca nasıl bir tablo çıkar. Daha mı pozitif? - Hiç sanmıyorum

tarihinde YalnizcaKuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gecmiste muslumanlar ideal...mukemmel toplum yasayisina mi sahipti sanki???

Hayir..gunumuzde nasil yasiolarsa gene gecmistede ayni idiler..dunya ilerledi...ama islamcilar 7.yy da kaldilar...

Dunya ilerledigi icin de...sanki gunumuzde islam dunyasi gunumuzde kotu..ama gecmiste iyiymis (yasayis-gorus bakimindan) gibi algilaniyor/algi yaratilmaya calisiliyor...

Alakasi yok....gecmisdede gunumuzden farkli degildi islam dunyasi...

Gecmisle gunumuz arasi tek fark...dunyanin geri kalaninin ilerlemis olmasidir

hakkını vermek gerek, islam toplulukları bir süreye kadar kendi çağdaşlarının epey ilerisindeydiler..

sonra siyasetin/perspektifin değişmesi herşeyi alt üst etti..

Sitelerde Paylaş

Eğer din dahi bir şeyleri engellemekte yer yer yetersiz kalabilyorsa.

Tanrı figürünü sistemde çıkarınca nasıl bir tablo çıkar. Daha mı pozitif? - Hiç sanmıyorum

Onu kimse bilemez.

Dini kullanıp dünyayı daha kötü yapanlar da var...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...