Jump to content

Muhammed Neden Kuranı Yazma Girişiminde Bulunmadı

Recommended Posts

• İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben sabahlara kadar namaz kılardı meselesini anlamadım. 5 vakit milleti neden uğraştırdı durdu kendisi nasıl sabretti. Yada bunlar nasıl uyduruldu kılıfa Sokuldu.

O beş vakit değildi elli vakitti allahla sıkı bir pazarlik sonra beş vakit oldu. Elli vakit olsaydı nederdik!

Beş vakit uğraştığını nereden biliyorsun?

Nasıl sabretti, görmedim.

Nasıl uydurduruldu,zaten vardı! Kıl beşi bitir işi. Yaptıklarinın kefaleti namaz !

Sitelerde Paylaş

O beş vakit değildi elli vakitti allahla sıkı bir pazarlik sonra beş vakit oldu. Elli vakit olsaydı nederdik!

Beş vakit uğraştığını nereden biliyorsun?

Nasıl sabretti, görmedim.

Nasıl uydurduruldu,zaten vardı! Kıl beşi bitir işi. Yaptıklarinın kefaleti namaz !

Mantıklı bir yaklaşım tarzı.. Yillar önce bir film dönmüş bize de pirincin taşını ayıklamak kalmış ne zor iş yahu.. Zor olmasa bu kadar insana nasıl bulaşırdı bir de o var.. Bulaşıcılığı üst düzey bir virüs. 124000 virüs arasından doğal seçilimle hatta kalmayı başaran bir virüs hemde.

Bu safsatalarla büyütüldük durduk ama hiç bir zaman acaba dememiştim. Aslında bir sağlık sorunu geçirip islama sarıldım işte o zaman detaya indim işte o zaman takke düştü kel göründü. Bir sürü acabalar oluştu. Birde kuranın sürekli mealini veren radyo sağolsun hep yüzüne okurduk. Bu ne yahu demeye başladım. Öyle bir virüs ki 2 yılda fazla bir süre geçti yoketmek kolay olmadı. İnsanlığın işi zor onu bilir onu söylerim..

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Birde kuranın sürekli mealini veren radyo sağolsun hep yüzüne okurduk. Bu ne yahu demeye başladım. Öyle bir virüs ki 2 yılda fazla bir süre geçti yoketmek kolay olmadı. İnsanlığın işi zor onu bilir onu söylerim..

Ben hep söylerim iyi bir din eğitimi insanı sorgulamaya yönlendirir. Verdiğiniz örnek bunu destekler nitelikte. Kuran okumak, araştırmak son derece faydalı bir iştir.

Sitelerde Paylaş

Mantıklı bir yaklaşım tarzı.. Yillar önce bir film dönmüş bize de pirincin taşını ayıklamak kalmış ne zor iş yahu.. Zor olmasa bu kadar insana nasıl bulaşırdı bir de o var.. Bulaşıcılığı üst düzey bir virüs. 124000 virüs arasından doğal seçilimle hatta kalmayı başaran bir virüs hemde.

Bu safsatalarla büyütüldük durduk ama hiç bir zaman acaba dememiştim. Aslında bir sağlık sorunu geçirip islama sarıldım işte o zaman detaya indim işte o zaman takke düştü kel göründü. Bir sürü acabalar oluştu. Birde kuranın sürekli mealini veren radyo sağolsun hep yüzüne okurduk. Bu ne yahu demeye başladım. Öyle bir virüs ki 2 yılda fazla bir süre geçti yoketmek kolay olmadı. İnsanlığın işi zor onu bilir onu söylerim..

Aynı filim şimdi de dönüyor fakat pirincin içindeki taşları ayıramadığımızdan ne yaptığımızı anliyamiyoruz. Zor olan birşey yok usta söylüyor çalışan yapıyor,yaptığını yeterli görüp hayatına devam ediyor. Bir zamanlar Safsafalar değil değerlerimizdi. Onlarla büyüdük onlara inandık,uyguladık,rahatlıyorduk şimdi şimdide safsafa olduklarina inandık gene onları kullanarak kendimizi rahatmıyormuyuz! Ortada bize gelen bilgi var. Bunları aramadan inanmak yada terketmek nakadar doğru! Namazın tanrı için yapıldığını mantıklı yada mantıksız bulup içeriğini,kazancını aramamak gibi. O radyoyu bende dinlemiştim bana olan başkasına da olur diye herkeze önerdim fakat insanlar arapça dinlemeyi daha kutsal olduğunu ve sonunda amin diyebildiklerini söylediler. Demekki onlara sorgulamak için bir hastalık yada başka bir kurşun gerek. Yok ettiğine eminmisin! Yerlerine yenilerini koydun fakat onlar seni hala rahatsız ediyir. Insanın işi zor ama işin içine giren için zor. Etrafıma bakıyorum herkez halinden memnun kimi beş vakit namaz kılarak kimi cumadan cumaya giderek kimide böyle birşey yok diyerek...

Sitelerde Paylaş

. Yok ettiğine eminmisin! Yerlerine yenilerini koydun fakat onlar seni hala rahatsız ediyir. Insanın işi zor ama işin içine giren için zor. Etrafıma bakıyorum herkez halinden memnun kimi beş vakit namaz kılarak kimi cumadan cumaya giderek kimide böyle birşey yok diyerek...

Eminmisin derken? Bunu uzunca bir süredir düşünüyorum. Düşündüğüm kafa yorduğum her işte başarılı oldum övünmek için söylemiyorum. Kararlarıma güvenirim analitik düşünürüm İyi incelerim. İnsanlar hayatlarından memnun gibi görünüyor ama bence çoğunun seçme sansı bile olmadı içinde bulundukları ortam hep onlara dini dayattı. Doğdu kulağına ezan okundu, yürüdü camiye götürüldü, yazın kuran kurslarına zorla yazdırıldı ( bisiklete binmek arkadaşlarıyla oynamak varken) Cuma vakti beraber namaza gidildi, ramazanda sahura kaldırıldı, iftara götürüldü, hergün tv den dini yayınlar izletildi... Bence pekte seçme şansı olmadı. İnsan her türlü ortama uyum sağlayabilir herkes yaptıklarını alışkanlık haline getirip ve zorlanmadan yapar duruma gelebilir. Bu durumda hindistan cevizine tapanda mutlu olacaktır. Fakat İnsanlara belli bir yaşa kadar dinden hiç bahsetmeyip sonra konuyu açıp seç birini deseler ne olur sence ? Bir tane hacı hoca kalırmı merak ediyorum. Demek istediğim bu onların seçimi değil. Seçimi onların yerine önceki nesiller yapmışlar. Cehaletin bilgisizliğin bilimden uzak sahtekarlığın yalancılığın kol gezdiği toplumların kararı bu. Nasıl bir illet olduğunu anlatmaya kelimeler kafi gelmiyor ama sen anlıyorsun. Eminmisin derken İçimde sadece tanrının varlığına karşı bir soru işareti vardı olsaydı keşke diyorum bazen bazende hemen emin olma diyorum. Olmasını isterdim çünkü mutlak adalet için tarafsız birine birşeye ihtiyacımız var diyorum sadece...

Sitelerde Paylaş

@creation,

Bende uzun süredir düşünür,ararım. Sizinle aynı yazıları okuyoruz fakat farklı anlamlar çıkartıyoruz. Bu durumda hangimizin ki doğru! Bende kurankursuna zorla gönderildim hergün dayak yememe rağmen gittim. Çünkü gerekli görüyordum okumayı öğrenmem gereklilik allaha yakınlaşıyım. Arkadaşlarım derslerden kaçsada ben onları örnek almıyordum! Küçük yaşlarda gece kalkıp yemek yiyip bütün gün aç,susuz kalmak bir borçtu yapmalıydım. Arkadaşlarım orucunu bozarken yada ben gece niyet etmedim diyerek istediklerini yaparken ben gene onlara uymadı. Cuma oldumu gene aynıydı. Yaşadığım toplumdan benim aldığım buydu. Herkez farklı yetişiyor. Sizin durumunuz daha katıdır tabiki. Bazen olurdu iyiki arabistanda yaşamıyorum dediğim. Sonunda şunu anladımki bana bisiklete bin diye baskı yapılmadı sadece ibadetler ve ne anlama geldiğini bilmediğim kelimeleri ezberlemek için yapıldı. Eğer bisiklet için de aynı baskı olsa idi herkez bisiklete binse idi ben bisiklet sürmeyi de mantıksız bulup dayatmadan uzak duracaktım. Sonuç olarak bir hayat yaşıyoruz baskı altında olmamak istediğimiz gibi yaşamak istiyor böylece kendi dinimizi kendimiz belirliyoruz!

Dinin tanımı tanrıya yada kutsal kitaplara inançmıdır,onları uygulammıdır? Bunlardan uzak yetişen biri tabiki en mantıklı olanı seçecek eğer özgür yetiştiyse. Sonuç o da bir şeye inanacak bu tanrida olabilir madde de olabilir. Birşeyleri yaşıyacak,kurallara uyacak. Bu ritüller de olabilir bilardo oynamakta,uyduğu kurallar şeriat ta olabilir anayasa da. Oylede böylede bir hayat yaşıyacak birbirine benzer biçimde. Her ikisindede seçimi kendi değil öncekiler oluşturmuş ona göstermiş!

Eminmisin içinde kuşku yokmu yada yaptıklarının doğruluğundan nasıl eminsin..

Tanrının yokluğuna nasıl karar verdiniz? Kutsal kitaplar yüzünden mi!

Sitelerde Paylaş

Eminmisin içinde kuşku yokmu yada yaptıklarının doğruluğundan nasıl eminsin..

Tanrının yokluğuna nasıl karar verdiniz? Kutsal kitaplar yüzünden mi!

İçimde ki yokluk kuşku tanrının varlığına olan kuşkudan çok daha küçük. Bu forumda olsun olmasın ilk etaptaki mullaktaki bir çok konuda mantıklı düşünüldüğünde ile yokluğu daha ağır basmakta. Bunlar benim ilk dönemde farkettiğim konulardı. Sonraki dönemlerde madde madde yazıp üzerinde tartışmak istedim. Onları tarışırken onların dışında islamın yüzlerce sorunun olduğunu da farkettim. Herşeyi eksiksiz ilk etpata görmem mümkün değildi.

Kutsal kitaplar yüzüden mi yokluğuna karar verdim ? Tamamen evet diyemem ama kutsal kitapların saçmalaması büyük destek oldu bu fikrimin pekişmesinde. Kitaplar dışındaki mantıksal sorunlarda var..

Tanrının olmadığı konusunda %95 eminim. %100 olmasına sadece bigbang in çökmesi var. Bigbang tekbaşına tanrının varlığını ispatlamaz ama oluşturulmak düşüncesi akılları zorlar zorlar zorlar..

Sitelerde Paylaş

Aceleyle yazmıştım düzeltemedim tekrar yazıyorum.

İçimde ki varlık -yokluk karmaşasında ibre çoktan tanrının yokluğundan yana oldu. Bu forumda olsun olmasın ilk etapta mullaktaki bir çok konuda mantıklı düşünüldüğünde yokluğu daha ağır basmakta. Bunlar benim ilk dönemde farkettiğim konulardı. Sonraki dönemlerde madde madde yazıp üzerinde tartışmak istedim. Onları tarışırken onların dışında islamın yüzlerce sorunun olduğunu da farkettim. Herşeyi eksiksiz ilk etpata görmem mümkün değildi.

Kutsal kitaplar yüzüden mi yokluğuna karar verdim ? Tamamen evet diyemem ama kutsal kitapların saçmalaması büyük destek oldu bu fikrimin pekişmesinde. Kitaplar dışındaki mantıksal sorunlarda var..

Tanrının olmadığı konusunda %95 eminim. %100 olmasına sadece bigbang in çökmesi var. Bigbang tekbaşına tanrının varlığını ispatlamaz ama oluşturulmak düşüncesi akılları zorlar zorlar zorlar..

Sitelerde Paylaş

Tamam son karar bu. Onayladım. Ben de bu karara vardım.

Yalnız Kuran'da doğru olan şeylerde var..Mesela o zamanlarda,o coğrafyada köleliğin olduğunu Kuran'a bakarak anlıyabiliriz veyahut musevilerin-hristiyanların-sabiilerin-putperestlerin o zamanlarda o coğrafyada yaşadıkları Kuran'a bakarak anlaşılabilir..Bu tarz küçük ipuçları var ama bunun dışında yazan nerdeyse her şey zırvadır/güvenilmezdir..

Sitelerde Paylaş

Aceleyle yazmıştım düzeltemedim tekrar yazıyorum.

İçimde ki varlık -yokluk karmaşasında ibre çoktan tanrının yokluğundan yana oldu. Bu forumda olsun olmasın ilk etapta mullaktaki bir çok konuda mantıklı düşünüldüğünde yokluğu daha ağır basmakta. Bunlar benim ilk dönemde farkettiğim konulardı. Sonraki dönemlerde madde madde yazıp üzerinde tartışmak istedim. Onları tarışırken onların dışında islamın yüzlerce sorunun olduğunu da farkettim. Herşeyi eksiksiz ilk etpata görmem mümkün değildi.

Yukarda yazmıştım bize yazı ile ulaşan bir bilgi var. Siz farklı okuyorsunuz ben farklı. Topluluklarda öyle arabistana bakıyorsun nasıl yaşıyorlar birde kendi ülkemize. Onlarmı doğru yapıyor bizlermi! Tabiki onlar çünkü peygamber de kitapta onlardan .. bu insanlarin yaptıkları ve anlattıkları ahlakımıza uymuyor mantığımıza yatmıyor diye tanrı yok demek doğru birşeymi? Materyalizm düşünce maddeyi ezeli kabul edip elindeki imkanlarla var oluşu anlatıyor. Tıpkı allahı ezelidir gibi medde ezelidir diyerek bir inanış,yaşam biçimi sunuyor. Peki madde nerden geldi ! Cevap vardı ezeli idi. Burda bilim tanrı ile değil nasıl oluştugumuzu anlatır. Bir yaratıcı ile çelişmez. Eğer herşey tadadufen oluştu derseniz madde tanrı diyip yok olmak yok yer değiştirme var diyip gene tutarsız bir inanışa bağlı kalmış olursunuz. Big bang kimilerine göre tanrının yoklugunun delili idi halada öyle. Kimileri de varlığının delili olarak kullanıyor. Big banga bilinçsiz patlama demek herşeyi allah yarattı ile eş değerdir!!! Öte yandan bizler bir programın içinde gibiyiz herşey hazırda var bizler var olanları kullanarak yaşıyoruz. Bunun dışındakinden haberimiz yok !

Sitelerde Paylaş

Hocam çok felsefik olmuş haklı bulduğum cümlen ''Topluluklarda öyle arabistana bakıyorsun nasıl yaşıyorlar birde kendi ülkemize. Onlarmı doğru yapıyor bizlermi! Tabiki onlar çünkü peygamber de kitapta onlardan .. bu insanlarin yaptıkları ve anlattıkları ahlakımıza uymuyor mantığımıza yatmıyor diye tanrı yok demek doğru birşeymi? '' cümlesi olabilirdi. Ama toplumu değil, direkt olarak 21.yy kadar tüm insanlığı aydınlatması gereken adaletin timsali bir insandan ve insanların yazdığı yasalardan çok daha öte her dönemi her devri kapsayan anlaşılır yasalar kurallar taşıyan bir kitap beklerken insanların kendi keyfine göre yazdığı ayen beyan ortada olan bir kitap ve binlerce saçma sapan hadis var ortada. Toplumu eleştirmiyorum. Beklenen bu olamaz. tanrı böyle kitap yollamaz. Açık ve net. İslam gözümde çoktan bitmiştir. Onu artık tartışmıyorum

Tanrının varlığına tek sebepten dolayı inanmak isterdim. Bigbang varlığa ve yokluğa kanıt olamaz belki evet. Ortada bir gerçek varsa o da ya madde ya da tanrı ezelidir. Hangisinin olduğunu bilim bize gösterebilirse bu mutlaka olmadığı yönünde olacaktır. Belirsizlik varlığa işaret edebilir. Vardır öyle bir yaratmıştırki bilim hiç bir dönemde onun varlığını kanıtlayamaz o buna izin vermez. Fizigi çok severim ama kuantum fizigi başka bir dünyadır

Somut kavramlarla doludur. Kafa yoruyorum ama deniz derya bilgiler ve kuramlar var. Öğrenmek için çokta fazla zamanım olmayacak ama yaradılışın yada dönüşümün anahtarı fizikçilerde olacak.

Sitelerde Paylaş

Şimdilerde forumu sıkça ziyaret ediyorum ileride bu vakti bulamayacağımı biliyorum ve her tartışmada bir şeyler daha öğrenmeye çalışıyorum. Soyut kavramlarla diyecektim somut demişim pardon..

Sitelerde Paylaş

Yalnız Kuran'da doğru olan şeylerde var..Mesela o zamanlarda,o coğrafyada köleliğin olduğunu Kuran'a bakarak anlıyabiliriz

Tabii ki . O öyle zaten... Buna benzer çok çıkarım yapmak olası. Hadislerin de kuran ile örtüşür olanları fikir verebiliyor. Bilginin sıfır değerlikli olanı olmaz zaten. Bilgi astroloji, fal, büyü de olsa insanların nelere inanabileceklerinin kanıtları olarak işe yarar.

Tanrinin varligi veya yoklugu hic bir anlam tasimiyor

Bu bir argümandır. Belli bir anlam taşır. Tanrının olmasıyla olmaması arasında, tanrı iddiasının büyüklüğüne göre büyük farklar olması gerekirdi. Mesela ormanda insanlardan uzak, hayvanlarla iç içe yaşayan, ormanda bir gürültü oldu mu panikleyen Pan gibi bir tanrının olup olmaması çok bir farklılık yaratmaz. Ya da denizin derinliklerinden çıkmayan bir Poseidon... Sonsuz güçlü denen bir tanrının olup olmaması ise çok şeyi değiştirmeliydi. Hiç bir şeyi ise değiştirmiyor. Bu, iddianın boş olduğunun argümanlarındandır.

Attın mı büyük yalan atacaksın. İnsanlar inanır. Çaldın mı büyük çalacaksın, insanlar önünde eğilir. Az çaldın mı linç ederler. Mantık bu. Bu yüzden büyük yalanlar hiç gizlenememesi gerekirken tersi oluyor, gizleniyor. Bunu görmek bir bilinç düzeyidir. Sıradan insanlar küçük yalanlara yalan, büyük yalanlara doğru der. Bilinçli insan küçük yalana küçük yalan, büyük yalana büyük yalan der. Yalanın en büyüğüne safsata, dogma, tabu der. Bu ayrımları yapmak bilinçtir.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

tanrı böyle kitap yollamaz. Açık ve net. İslam gözümde çoktan bitmiştir. Onu artık tartışmıyorum[/font][/color]

Ben size bildiğiniz ıslami anlatmaya,hatırlatmaya çalışmıyorum. Benim için din bir yaşam biçimidir yaşadığım hayattır islam ise bir sistem teslimiyettir. Benim yaşantım buna göre kurulu. Siz din ve islami birbirine katıp tanrı böyle birşey istemez bu yüzden tanrıda olmaz demişseniz sizde kendinize bir düzen kurup bir hayat yaşıyorsunuz saygı duyarım. Ben tanrı kitap yollarmi diye çok düşündüm bunu tanrı yollamaz diyipte tanrı yoktur demedim. Kutsal kitapları hadislere bağlı olmadan okuduğumda bulduğum yaratıcıdan çok hayatımızın içindeki tanrılardan,olmamız gerekenden bahsettiğini anladım. Bunları neye göre anlatmışlar! Var olalar üzerine. Zaman ilerledikce adalet,ahlak anlayışımıza değişiyor. Musaf da bir toplumun kurallarını,yaşam biçimini anlatıyor. Tıpkı bizim anayasa kitplarimiz gibi. farkı tanrının ağzı ile yazılmış yada biz öyle anlıyoruz. Birde kelimelerin anlamları,manaları sabit tutulmuş. Kutsal sayılmış. Bunları yazan insalardir. Bu yüzden anlamları kayar,bozulur.

Deniz,derya kadar bilgi var okuyoruz ama kim yazmış bu kitabı demiyoruz.

Sitelerde Paylaş
Bunları yazan insalardir.

Kuranı insanların yazmış olmasında hiç bir sorun yok. Sorun, bu insanların cahil yağmacılar olması. İpe sapa gelir hiç bir şey yazmamış olmaları.

İkinci buna göre daha az önemli sorun, kuran'ın allahın ağzından yazılmaya kalkışılması. Bu berbat bir girişim. İncil ve tevrat böyle değildir. Tanrıya atfedilen sözler "rab buyurdu" denilip aktarılır. İnsan sözü olarak sunulur ama tanrıdan rivayet edilir.

Kuran bu yöntem terkedilerek, direk allahın ağzından yazıldığı için berbat bir fiyaskodor. Bunu denemekle çok büyük hata yapmışlardır.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kuranı insanların yazmış olmasında hiç bir sorun yok. Sorun, bu insanların cahil yağmacılar olması. İpe sapa gelir hiç bir şey yazmamış olmaları.

İkinci buna göre daha az önemli sorun, kuran'ın allahın ağzından yazılmaya kalkışılması. Bu berbat bir girişim. İncil ve tevrat böyle değildir. Tanrıya atfedilen sözler "rab buyurdu" denilip aktarılır. İnsan sözü olarak sunulur ama tanrıdan rivayet edilir.

Kuran bu yöntem terkedilerek, direk allahın ağzından yazıldığı için berbat bir fiyaskodor. Bunu denemekle çok büyük hata yapmışlardır.

Ne tesadüfki Allah, diger kitap gönderdigi peygamberlerle direk iletisime gecmis, "Rab dediki" DEMEYEN kiatbain yazari Muhammede bir elci göndermistir!

Sitelerde Paylaş
Muhammede bir elci göndermistir!

Bu da ciddi bir sorun. Allahın musa'ya doğrudan hitap ettiği iddia edilir. Tur dağında bir ışık gördüğü ve ateş almaya gittiğinde kutsal Tuva vadisinde allahın ona seslendiği anlatılır. Keza isa iddiası da böyle...

Muhammedin ise vahiyleri melekten aldığı öne sürülmüştür. Bu önemli farklılıktan dolayı dünya ilahiyatçıları islamı reddederler. Uydurma olduğunu söylerler. Yahudiler isayı uydurma peygamberlikle suçlamaz, yoldan çıkmakla ve tanrının emirlerini bozmakla suçlar. Muhammedin ise uydurma peygamber olduğunda iki din de ittifak eder.

Başka yığınla fark var. İsa yoksun, çilekeş, sabırlı, özverili, affedici olarak lanse edilirken muhammed hırslı, kadın düşkünü, ganimet avcısı olarak betimlenir ve bundan rahatsızlık duyulmaz.

İslam baştan aşağı handikaplar dinidir. Fazlasıyla kötü kurgulanmıştır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...