Jump to content

Muhammed Neden Kuranı Yazma Girişiminde Bulunmadı

Recommended Posts

O dönemler çok karanlık.

Kitabın ne zaman yazıldıgı belli degil. Kim tarafından yazıldıgı, ne kadarı Muhammed'in yaşantısına ait ne kadarı sonradan derlenmiş, hangi tarihte hikayelere başlanmış hangi tarihte nihai haline ulaşmış....vs. Bunların hepsi belli belirsiz şeyler.

Kuran'a bakarsan, Kuran kendisinden ''kitap'' olarak söz ediyor. O da ayrı acayip birşey.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 124
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben size bildiğiniz ıslami anlatmaya,hatırlatmaya çalışmıyorum. Benim için din bir yaşam biçimidir yaşadığım hayattır islam ise bir sistem teslimiyettir. Benim yaşantım buna göre kurulu. Siz din ve islami birbirine katıp tanrı böyle birşey istemez bu yüzden tanrıda olmaz demişseniz sizde kendinize bir düzen kurup bir hayat yaşıyorsunuz saygı duyarım. Ben tanrı kitap yollarmi diye çok düşündüm bunu tanrı yollamaz diyipte tanrı yoktur demedim. Kutsal kitapları hadislere bağlı olmadan okuduğumda bulduğum yaratıcıdan çok hayatımızın içindeki tanrılardan,olmamız gerekenden bahsettiğini anladım. Bunları neye göre anlatmışlar! Var olalar üzerine. Zaman ilerledikce adalet,ahlak anlayışımıza değişiyor. Musaf da bir toplumun kurallarını,yaşam biçimini anlatıyor. Tıpkı bizim anayasa kitplarimiz gibi. farkı tanrının ağzı ile yazılmış yada biz öyle anlıyoruz. Birde kelimelerin anlamları,manaları sabit tutulmuş. Kutsal sayılmış. Bunları yazan insalardir. Bu yüzden anlamları kayar,bozulur.

Deniz,derya kadar bilgi var okuyoruz ama kim yazmış bu kitabı demiyoruz.

Yaklaşım tarzınız farklı bu bir bakış açısıda olabilir yanılsama da. Fakat bana islamın içinden başka bir islam yarat ve onu yaşa dersen öyle mantıksızlık olurmu derim? müslümanım diyenleri referan alma diyorsun ben bir süre de bunu savundum kötü müslümanlar islama maledilemez. Bir kaç insanların yaptıkları yüzünden tüm 5 vakit kılanlar için kötü imaj oluşuyor diye tutuştuk durduk. Hayır sorun burada değil sorun en dipte islamın temellerinde..

En sonunda şu sonuca ulaştım... Müslümanız diyenler kendi islamını oluşturmuş kendi kurallarını koymuş islamın kendisinde bi haber yaşıyor zaten. İslamı öğrenenlerde uzaklaşıyorlar.

İslam saçmalarıkları tanrının yokluğunu da kanıtlayamaz. Geriye bir sonuç kalır: Tanrı varsa bile bizden islamdaki gibi saçma sapan beklentiler içinde değildir. O halde hiç bir sorun yok !

Sitelerde Paylaş

Yaklaşım tarzınız farklı bu bir bakış açısıda olabilir yanılsama da. Fakat bana islamın içinden başka bir islam yarat ve onu yaşa dersen öyle mantıksızlık olurmu derim? müslümanım diyenleri referan alma diyorsun ben bir süre de bunu savundum kötü müslümanlar islama maledilemez. Bir kaç insanların yaptıkları yüzünden tüm 5 vakit kılanlar için kötü imaj oluşuyor diye tutuştuk durduk. Hayır sorun burada değil sorun en dipte islamın temellerinde..

En sonunda şu sonuca ulaştım... Müslümanız diyenler kendi islamını oluşturmuş kendi kurallarını koymuş islamın kendisinde bi haber yaşıyor zaten. İslamı öğrenenlerde uzaklaşıyorlar.

İslam saçmalarıkları tanrının yokluğunu da kanıtlayamaz. Geriye bir sonuç kalır: Tanrı varsa bile bizden islamdaki gibi saçma sapan beklentiler içinde değildir. O halde hiç bir sorun yok !

Ben islama teslimiyet dedim. Neye teslimiyet olacaksın önemli olan odur. Tabi atalarımızın bize tanıttığı islam adı altında Tanrı'ya adanmış bir hayatı süsle,püsle tabiki mantıksız olur. Ben insanları iyi Müslüman kötü Müslüman diye ayırmam sonuç olarak dini insanlar 32 farza sıkıştırmış onun dışında hayatını istedigi gibi düzenliyor. Adam beş vakit namaz kılıyor hacca gidiyor zekat veriyor kurban kesip oruç tutuyor. Onun için din bu olmuş. Ona böyle anlatmışlar hiç sorgulamadan tanrıdan geldiğine inanarak onun için yapmış. Bunlar bir insanın iyi yada kötü olduğunu göstermez. Ama bu insan bunları yapacak parayı ve zamanı nasıl buldu dersen işte ozaman iyimi kötümü konuşulur. Sorun en dipte buna katılıyorum ama bunu bulup düzeltecekte akıl sahibi insan. Namaz saçma deyip üstüne düşmezsen ret edip atarsan tabiki en kolayı seçmiş olursun. Namazın içeriğini işlediğinde öyle tanrı için yapılan birşey degil insanların kendi aralarında dayanışma,yarmlaşma,destekleşme,iyi ve güzeli ayakta tutma için yapıldığını görebilir. Ama insan tanımı koymuş namaz Tanrı'nın emri yada tapınma şekli diyerek bırakmış. Diğer ibadetler de gene insanın kendisi ve yaşadığı toplumla alakalı şeyler.

Ulaştığınız nokta gözüküyorki herkez iyiyi kötüyü kendine göre belirliyip belli kuralları oldugu bir hayat yaşıyor. (Bir din yaşıyor) tanrı varsa bu yüzden sorun vardır demelisiniz. Bir insan iyiyi,kötüyü neye göre belirler kendine göremi yoksa topluma göremi... Islamda saçma sapan gördünüz şeyleri ona bağlı olmadan da daha farklı uyluğunuzun bilincinde olmalısınız.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...