Jump to content

Nasıl Bir Tanrı İsterdiniz?

Recommended Posts

Biliyorum; şimdi çoğunuz "En iyi tanrı olmayan tanrıdır" diyeceksiniz.

Haklısınız. Ama bazen şeytanın avukatlığını yapmak iyi oluyor. Bu aynı zamanda dindarlara empati yapmak gibi de olacak. Kimbilir, belki onlara yararı bile dokunur.

Diyelim ki bir inanırsınız ve inandığınız tanrının özelliklerini siz belirleyeceksiniz.

Nasıl bir ilahınız olsun isterdiniz?

Benim tanrım:

1) Yalnızca sevgiyi öğütlemeli,

2) Kendisine inanıp inanmamayı serbest bırakmalı ve inanmama durumunda hiçbir cezayla tehdit etmemeli,

3) Kendine tapınmayı ritüellere bağlamamalı (namaz, oruç vb. şart koşmamalı)

4) Göndereceği peygamberleri çok iyi seçmeli (onlar kimseyi öldürmemeli, milletin karısına kızına el koymamalı),

5) Arada bir kendini göstermeli, bazı inanırlarla -peygamberlerinden bağımsız olarak- sohbet etmeli,

vb.

Şimdi sıra sizde. Siz nasıl bir tanrınız olsun isterdiniz?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tanrı kavramı ne kadar saçma..

-Tanrı..

-Nedir bu?

-Yaratıcı..

-Niye yaratmış?

-Bilinmek istemiş(Allah) veya hizmetçi istemiş kendisine(sümerde mesela) veya narşistmiş(hepsi) veya canı sıkılmış(hepsi) veya baldırını gösterecekmiş(Allah) veya güreş seviyormuş(yehova) ..vb

Bu kadar saçma bir kavram üzerinden akıl yürütmenin bir gereği yok..Tanrı yoktur ve olamaz..Olmasının da zerre ihtimali yok..

''Nasıl bir uçan spagetti canavarı istersiniz?'' demekle aynı şey bu..

Benimki acılı olsun.. ^_^

Sitelerde Paylaş

Neslin devami icin...sevmek icin....sevilmek icin....

Fitratinda olsaydi....herkes cocuk sahibi olurdu....

Demekki fitrat mitrat yok

Fıtarında zaten; sevmek, sevilmek, duygulanmak, bağışlamak, yardımlaşmak, topluma kazandırmak vs var. İçimde sonsuz sevgi var demek ve bundan dolayı anne-baba oldum ben de fıtrat yok demek cevap değildir.

Sitelerde Paylaş

Fıtarında zaten; sevmek, sevilmek, duygulanmak, bağışlamak, yardımlaşmak, topluma kazandırmak vs var. İçimde sonsuz sevgi var demek ve bundan dolayı anne-baba oldum ben de fıtrat yok demek cevap değildir.

Bi dedigin bi dedigini tutmuyor be....yazdiklarinin kici baska badi baska....

Cocuk sahibi olmak fitratinda varsa insanin....her insan cocuk sahibi olur....oluyor mu??? Hayir....demekki fitrat mitrat hikaye.....zaten islami olup da hikaye olmayan bi kavram var mi ki??

Sitelerde Paylaş

Sen çocuk sahibi olurken, sevilmek istediğin için mi olursun yoksa o potansiyele sahip olduğun ve fıtratın gereği mi?

Madem Tanrı'nın potansiyeli/fıtratı ''yaratmak'' üzerine,neden büyük patlamadan yaklaşık 13,7 milyar yıl sonra insanları yarattı?

Demek ki Tanrı'nın potansiyeli/fıtratı filan hikaye..Böyle bir şey olsaydı,bu devasa zaman aralığı ol(a)mazdı..Büyük patlamadan birkaç gün sonra insanı yaratabilirdi ama bunu yap(a)madı..Çünkü Tanrı diye birşey yok..

''Olur mu canım,bizde 9 ay bekledik'' diyebilirsin..Tamam da biz bir memeliyiz..Tanrı'da mı memeli?

Bir meme eksikti zaten..Gerçi Kuran'da meme de var,baldır da var :)

Sitelerde Paylaş

Bi dedigin bi dedigini tutmuyor be....yazdiklarinin kici baska badi baska....

Cocuk sahibi olmak fitratinda varsa insanin....her insan cocuk sahibi olur....oluyor mu??? Hayir....demekki fitrat mitrat hikaye.....zaten islami olup da hikaye olmayan bi kavram var mi ki??

Yatalak, özürlü aileleri hiç gördün mü? Hiçbir fiziksel ihtiyaçlarını gideremeyen evlat sahibi analar ve babalar ile tanıştın mı? Genelde böyle çocuklar uzunbir hayat yaşayamıyorlar. Aileleri bir gün daha nefes almaları için, ellerindeki herşeyi feda ederler.

Sen şimdi evladını öldüren anne-baba örneği sunarsın. Beyazı red etmek için siyah argüman değildir.

Normal bir insan fıtratında bu özellikleri barındırır. Kimisi normal yaşamına devam eder, kimileri batıla yenik düşer. Yenilenlerin gerçeği ise gerçek olan değildir.

Sitelerde Paylaş

Madem Tanrı'nın potansiyeli/fıtratı ''yaratmak'' üzerine,neden büyük patlamadan yaklaşık 13,7 milyar yıl sonra insanları yarattı?

Demek ki Tanrı'nın potansiyeli/fıtratı filan hikaye..Böyle bir şey olsaydı,bu devasa zaman aralığı ol(a)mazdı..Büyük patlamadan birkaç gün sonra insanı yaratabilirdi ama bunu yap(a)madı..Çünkü Tanrı diye birşey yok..

''Olur mu canım,bizde 9 ay bekledik'' diyebilirsin..Tamam da biz bir memeliyiz..Tanrı'da mı memeli?

Bir meme eksikti zaten..Gerçi Kuran'da meme de var,baldır da var :)

NOLAN, mantıklı soru sor canımı ye, inan ki saçma sapan konu başlıklarına bakınıp, iki satır düşüncemi yazacak konu bulmakta zorlanıyorum.

Evrenin 14 milyar yaşında olması yaratılan bir evren ise hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü madde ve zaman yaratılan ise bunu yaratan, bu olgulara dahil olamaz. Sen çizdiğin tabloya ne kadar bağımlı isen kainat tablosuna da ressam o kadar bağımlıdır.

Allah var eden, ol diyince oldurandır. Bu ''ol'' pat diye anında, hemen anlamı içermiyor. Dikkat edersen, yaradana inanan ve kainatı bu gözle değerlendiren insanların çoğu, sebep-sonuç ilişkisinde, bilimin verileri ile bu var oluşu anlamaya çalışırlar. Çünkü kainatta hiçbir şey anında olmaz. Bir sebep var, bir sonuç var ve bir süreç var. Kainat bu süreç ile mayalanıp, şekilleniyor, canlılıkta aynı şekilde.

Allah, anne karnındaki bebek için de ''onu ben yarattım'' diyor. Bu anne-babanın ilişkilerinin olmadığı, Allah istedi diye değil, Allah bu şekilde tasarladığı içindir.

tarihinde BersanHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

NOLAN, mantıklı soru sor canımı ye, inan ki saçma sapan konu başlıklarına bakınıp, iki satır düşüncemi yazacak konu bulmakta zorlanıyorum.

Evrenin 14 milyar yaşında olması yaratılan bir evren ise hiçbir anlam ifade etmez. Çünkü madde ve zaman yaratılan ise bunu yaratan, bu olgulara dahil olamaz. Sen çizdiğin tabloya ne kadar bağımlı isen kainat tablosuna da ressam o kadar bağımlıdır.

Allah var eden, ol diyince oldurandır. Bu ''ol'' pat diye anında, hemen anlamı içermiyor. Dikkat edersen, yaradana inanan ve kainatı bu gözle değerlendiren insanların çoğu, sebep-sonuç ilişkisinde, bilimin verileri ile bu var oluşu anlamaya çalışırlar. Çünkü kainatta hiçbir şey anında olmaz. Bir sebep var, bir sonuç var ve bir süreç var. Kainat bu süreç ile mayalanıp, şekilleniyor, canlılıkta aynı şekilde.

Allah, anne karnındaki bebek için de ''onu ben yarattım'' diyor. Bu anne-babanın ilişkilerinin olmadığı, Allah istedi diye değil, Allah bu şekilde tasarladığı içindir.

Her şey zamanla oluşuyorsa,yaratma kavramı nasıl oluyor?

Mesela,Allah beni ne zaman yarattı?

Sitelerde Paylaş

Her şey zamanla oluşuyorsa,yaratma kavramı nasıl oluyor?

Mesela,Allah beni ne zaman yarattı?

Her şey bir sebep-sonuç içerisinde var ediliyorsa; insan,madde,zaman,mekan,fizik kanunları,yer çekimi kuvveti, temel kuvvetler vs hepsi bu bağlamda var oluyor. Zincirin halkası gibi, birbiri ardınca ilerliyor. X olmasa,z olmaz, z olmasa y olmaz, üçü bir arada olmasa X+z nin sonucu olmaz. Bu süreç böyle işliyor. İnsan acaba bu sürecin hangi safhalarında var oldu, 14 milyarın hangi evrelerinde yada 14 milyarın öncesinde de varmıydı vs bu sorular böyle devam eder gider. Bilinen ile kabul edilen uyuşursa belki birçok şey cevaplanır. Yeter ki kalp ile tasarım bir birine düşman edilmesin.

tarihinde BersanHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Her şey bir sebep-sonuç içerisinde var ediliyorsa; insan,madde,zaman,mekan,fizik kanunları,yer çekimi kuvveti, temel kuvvetler vs hepsi bu bağlamda var oluyor. Zincirin halkası gibi, birbiri ardınca ilerliyor. X olmasa,z olmaz, z olmasa y olmaz, üçü bir arada olmasa X+z nin sonucu olmaz. Bu süreç böyle işliyor. İnsan acaba bu sürecin hangi safhalarında var oldu, 14 milyarın hangi evrelerinde yada 14 milyarın öncesinde de varmıydı vs bu sorular böyle devam eder gider. Bilinen ile kabul edilen uyuşursa belki birçok şey cevaplanır. Yeter ki kalp ile tasarım bir birine düşman edilmesin.

Tanrı beni yaratmış ama ne zaman yarattığını söyleyemiyorsunuz..Aynı şekilde Tanrı Evren'i de yaratmış ama ne zaman yarattığını söyleyemiyorsunuz..

Tanrı yaratıyor demeniz lazım sizin..Yarattı söylemi bir zırvadır..Çünkü bitmiş bir eylemi işaret eder bu..

Sitelerde Paylaş

Tanrının zamana bağımlı olmaması olmayacak saçma bir iddia. Bunu kuranı yazan bedeviler bile iddia etmiyorlar. Çünkü bu bedevilerin yazdığı bu metinlere göre allah kızınca felaket gönderiyor, tapınınca bundan hoşlanıyor, vs... Zamana bağımlı işler yapıyor.

Zamana bağımlı olmayan bir allah olsaydı sürekli belli kişilerden hoşnut olur, belli kişilerden nefret ederdi. Bu durum hiç değişmezdi. Kuranda ise alemlere üstün kılıyor, sonra kızıyor, lanetliyor filan falan... Öyle zaman ile bağımlı olmayan bir tanrı iddiası yok... Zaten böyle şeylere kafaları basacak adamlar değil bu bedeviler. Bunlar, allahın zamandan mekandan bağımsız olması filan, sonradan kelamcıların uydurduğu şeyler. Kelamcılar bakmışlar bu haliyle bu kuranı savunamayız, başlamışlar bir ucundan değiştirmeye. Yarattıkları yeni allahın, kuranda bedevilerin yarattığı allahla bir alakası yok.

Sitelerde Paylaş

Yatalak, özürlü aileleri hiç gördün mü? Hiçbir fiziksel ihtiyaçlarını gideremeyen evlat sahibi analar ve babalar ile tanıştın mı? Genelde böyle çocuklar uzunbir hayat yaşayamıyorlar. Aileleri bir gün daha nefes almaları için, ellerindeki herşeyi feda ederler.

Sen şimdi evladını öldüren anne-baba örneği sunarsın. Beyazı red etmek için siyah argüman değildir.

Normal bir insan fıtratında bu özellikleri barındırır. Kimisi normal yaşamına devam eder, kimileri batıla yenik düşer. Yenilenlerin gerçeği ise gerçek olan değildir.

Cocuk sahibi olmak istemeyen aileler anormalmidir evladim....

Sen neden savunmani karayi gostererek yapiosun kocum???

Sitelerde Paylaş

Tanri bencilmidir peki ???

Allah azze ve celle...

Allah'ın vasıflarına hiçbir insan vakıf olamaz. Bu mümkün değildir. İnsanın gördüğü, görebileceği, hayal edip, kurgulayacağı hiçbir şeye benzemeyen Allah'ın, karakter diye tabir ettiğimiz özelliklerine nasıl vakıf olmamızı bekleyebilirsin? İnsana verilen olgular Allah'ta var mı diye soranlar çok olmuştur. Mesela Allah bağışlayandır, insan da bağışlanyandır, o zaman ikisi de aynı mıdır? Tabiki hayır, bağışlamak Allah'ın sıfatıdır, bu sıfatın insanlarda olması, Allah'ın sıfatının insanlardaki tecellisidir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...