Jump to content

Nasıl Bir Tanrı İsterdiniz?

Recommended Posts

Tanrı beni yaratmış ama ne zaman yarattığını söyleyemiyorsunuz..Aynı şekilde Tanrı Evren'i de yaratmış ama ne zaman yarattığını söyleyemiyorsunuz..

Tanrı yaratıyor demeniz lazım sizin..Yarattı söylemi bir zırvadır..Çünkü bitmiş bir eylemi işaret eder bu..

Sen, yaratılan bir varlık isen, ne zaman yaratıldığının, seni yaratanı bulman, onun neden yarattığına vakıf olman için bir kriter olmayacaktır. 14 milyar yıl önce var olman yada 30 yıl önce var olman, hiçbir şeyi değiştirmeyecek, bundan dolayı bu konuların insanlariçin hiçbir artısı olmayacaktır. Eğer başka sevdalar peşinde değil ise...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen, yaratılan bir varlık isen, ne zaman yaratıldığının, seni yaratanı bulman, onun neden yarattığına vakıf olman için bir kriter olmayacaktır. 14 milyar yıl önce var olman yada 30 yıl önce var olman, hiçbir şeyi değiştirmeyecek, bundan dolayı bu konuların insanlariçin hiçbir artısı olmayacaktır. Eğer başka sevdalar peşinde değil ise...

Ben yaratılan bir varlık isem,ne zaman yaratıldığımı sormam gayet mantıklı değil mi?

Son kullanma tarihimi sormuyorum,üretim/imal tarihimi soruyorum sadece..Bu kadar basit bir soruyu bile cevaplıyamıyacaksanız,o zaman bize Allah'ın tekvin sıfatından bahsedemezsiniz..

Sitelerde Paylaş

Ben yaratılan bir varlık isem,ne zaman yaratıldığımı sormam gayet mantıklı değil mi?

Son kullanma tarihimi sormuyorum,üretim/imal tarihimi soruyorum sadece..Bu kadar basit bir soruyu bile cevaplıyamıyacaksanız,o zaman bize Allah'ın tekvin sıfatından bahsedemezsiniz..

Bilinmiyor. Bilmediğimiz için ne yapmamız gerekecek.

Sitelerde Paylaş

Teist bole bakar olaya...oturur miskin miskin.....dierleri merak eder...arastirir cevap icin....bolece gelisir..bilimde de teknolojide de ilerler.....

Sekil bir A islam ulkeleri otururlar miskin miskin

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah azze ve celle...

Allah'ın vasıflarına hiçbir insan vakıf olamaz. Bu mümkün değildir. İnsanın gördüğü, görebileceği, hayal edip, kurgulayacağı hiçbir şeye benzemeyen Allah'ın, karakter diye tabir ettiğimiz özelliklerine nasıl vakıf olmamızı bekleyebilirsin? İnsana verilen olgular Allah'ta var mı diye soranlar çok olmuştur. Mesela Allah bağışlayandır, insan da bağışlanyandır, o zaman ikisi de aynı mıdır? Tabiki hayır, bağışlamak Allah'ın sıfatıdır, bu sıfatın insanlarda olması, Allah'ın sıfatının insanlardaki tecellisidir.

Karsinda 8 yasinda cocuk yok sordugum sorudan cok uzaklasmissin .

Soru tanri bencilmidir ???

Sitelerde Paylaş

Cevabını veremezsiniz sn.Bersanhan..Çünkü böyle bir sonuç yok..Allah'ın veya diğer Tanrı'ların yarattığı bir şey yok..Çünkü yaratamazlar..Şunu da ben yaptım diyemezler..Çünkü Evren'de olduğu gibi duran hiç bir şey yok..Her şey hareket halinde..Bu durumda Dünya'yı ben yarattım veya insanı ben yarattım diyen Tanrı'lar,yalan söylüyorlar..!

Allah beni 7 yaşında yarattı diyelim..Tamam da ben 7 yaşımdaki ben değilim ki..Allah beni annemim karnında yarattı diyelim..Tamam da ben annemin karnında olduğumu hatırlamıyorum ki..Allah beni 25 yaşında yarattı diyelim..Tamam da ben artık o kişi değilim ki..

Allah beni yaratmış ama ne zaman yarattığı söylenemiyor..Demek ki Allah bir yalancı..Yalancıdan Allah olmaz ^_^

Sitelerde Paylaş

Cevabını veremezsiniz sn.Bersanhan..Çünkü böyle bir sonuç yok..Allah'ın veya diğer Tanrı'ların yarattığı bir şey yok..Çünkü yaratamazlar..Şunu da ben yaptım diyemezler..Çünkü Evren'de olduğu gibi duran hiç bir şey yok..Her şey hareket halinde..Bu durumda Dünya'yı ben yarattım veya insanı ben yarattım diyen Tanrı'lar,yalan söylüyorlar..!

Allah beni 7 yaşında yarattı diyelim..Tamam da ben 7 yaşımdaki ben değilim ki..Allah beni annemim karnında yarattı diyelim..Tamam da ben annemin karnında olduğumu hatırlamıyorum ki..Allah beni 25 yaşında yarattı diyelim..Tamam da ben artık o kişi değilim ki..

Allah beni yaratmış ama ne zaman yarattığı söylenemiyor..Demek ki Allah bir yalancı..Yalancıdan Allah olmaz ^_^

Felsefe yapmakta özgürsünüz. Verilecek her cevabın aksini iddia edebilirsiniz. Kanıtlanmamış olgularla, kesinlik belirtip, hiçbir bilgi sahibi olmadığınız halde Allah'ı yok sayıp, yalancılıkla suçlamak etik değildir.

Sitelerde Paylaş

Nasıl bir tanrı isterdinize gelmeden önce sorulması gereken soru bir tanrı olsun ister miydiniz?

Soru bu şekilde sorulsa değişik yanıtlar olabilirdi. Yani tanrı yok tamam ama olsaydı iyi olur muydu? Bu soru ateistlere hitap eder.

Şunu anlayalım: Ateistler olan tanrıyı beğenmiyor da, "bu tanrı ne biçim böyle, başka düzgün tanrı yok mu" diyor değiller.

Ateistlere uygun bir başka soru şudur: "Tanrı yok ama olmadığı halde var demek yararlı değil mi?"

Şahsen bu soru beni zorlar. Durumun icabına göre var diye benim bile yalan söylemem kaçınılmaz olabilir. Çok ekstrem durumlar olsa da karşılaşabiliriz.

Ateistlere uygun sorular sorun.

Sitelerde Paylaş

Bencillik, insana has olgudur, Allah'a ait değil.

O zaman sözde var olan tanri diger sözde var olan tanrilarla nicin kavga halindedir???

Örnek= Benden baskasina itaat etmeyin yakarim caninizi !!!

Bana hediyeler verin baskasina degil

Benim icin ac kalin benim icin öldün vs vs

Demekki hakliymisin bunlar tamamen insani olgulardir...

Sitelerde Paylaş

Felsefe yapmakta özgürsünüz. Verilecek her cevabın aksini iddia edebilirsiniz. Kanıtlanmamış olgularla, kesinlik belirtip, hiçbir bilgi sahibi olmadığınız halde Allah'ı yok sayıp, yalancılıkla suçlamak etik değildir.

Biraz ironi yaptım bir önceki mesajımda :)

Yalancı olan Allah değil,Allah'ı yaratanlar..

Sitelerde Paylaş

O zaman sözde var olan tanri diger sözde var olan tanrilarla nicin kavga halindedir???

Örnek= Benden baskasina itaat etmeyin yakarim caninizi !!!

Bana hediyeler verin baskasina degil

Benim icin ac kalin benim icin öldün vs vs

Demekki hakliymisin bunlar tamamen insani olgulardir...

Tek bir İlah fikrini empoze etmek için, bazı ayetler insanlara hitap etmiştir.

Sitelerde Paylaş

Tek bir İlah fikrini empoze etmek için, bazı ayetler insanlara hitap etmiştir.

Kuran tek ilah fikrini empoze etmez. Müminin Suresi 14.ayeti aynen aktarıyorum.

""Sonra bu az suyu “alaka” hâline getirdik. Alakayı da “mudga” yaptık. Bu “mudga”yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şânı ne yücedir!"

tarihinde Deathangel tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Biraz ironi yaptım bir önceki mesajımda :)

Yalancı olan Allah değil,Allah'ı yaratanlar..

Allah insanlara yalan söylemeyin diyor, kötü olan herşeyden uzak durun diyor. Güzel ahlak sahibi olun, kötü ahlaktan uzak durun diyor. Bunları ifade eden bir yaratıcıyı küfürlerle cevaplıyorsunuz. Kırmızı ışıkta geçmek kötü bir ahlaki uygulama ise insanlar bu durumdan uzak durmalıdır. Bu olgular insanın akıl ve mantığı ile şekillenir. Bir insan güzel ahlakı benimsediği zaman, kötü olan hayatında var olmayacaktır. Bundan dolayı İslam herzaman güzel olanı emreder.

Şimdi, Allah sana kötü olarak ne dedi, neyi emretti, müslümanken hayatında ahlak dışı neler vardı? Bu kadar kötüleyip, hakaretler yağdırıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Kuran tek ilah fikrini empoze etmez. Müminin Suresi 14.ayeti aynen aktarıyorum.

""Sonra bu az suyu “alaka” hâline getirdik. Alakayı da “mudga” yaptık. Bu “mudga”yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şânı ne yücedir!"

Yaratanların ifadesini siz başka Tanrılar olarak mı algılıyorsunuz?

Sitelerde Paylaş

Siz ne olarak algılıyorsunuz ?

Yaratıcı olarak her kim var ise en güzeli Allah'tır denmesi Allah'tan başka ilahlar olduğu manası değil, Allah'tan başka yaratıcılar olduğunu iddia edenler var ise onların yarattıklarına bir bakın bir de Allah'ın yarattıklarına, Allah'ın en güzel yaratıcı olduğunu göreceksiniz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...