Jump to content

Nasıl Bir Tanrı İsterdiniz?

Recommended Posts

Allah insanlara yalan söylemeyin diyor, kötü olan herşeyden uzak durun diyor. Güzel ahlak sahibi olun, kötü ahlaktan uzak durun diyor. Bunları ifade eden bir yaratıcıyı küfürlerle cevaplıyorsunuz. Kırmızı ışıkta geçmek kötü bir ahlaki uygulama ise insanlar bu durumdan uzak durmalıdır. Bu olgular insanın akıl ve mantığı ile şekillenir. Bir insan güzel ahlakı benimsediği zaman, kötü olan hayatında var olmayacaktır. Bundan dolayı İslam herzaman güzel olanı emreder.

Şimdi, Allah sana kötü olarak ne dedi, neyi emretti, müslümanken hayatında ahlak dışı neler vardı? Bu kadar kötüleyip, hakaretler yağdırıyorsun.

İçinde yaşadığınız toplum eğer ahlaklı bir toplum ise,yalan söylemenin veya hırsızlık yapmanın kötü bir şey olduğunu kendiliğinden anlarsınız..Size bir Tanrı'nın bu yönde telkin vermesine gerek duymazsınız..

Tanrı ahlaksız insanlara hitap eder..Çünkü ahlaksız insan,ahlaklı işler yapmak için başka bir güçten yardım bekler..Ahlaklı insan,bu yönde bir yönlendirmeye ihtiyaç duymaz..

Eğer yalan söylememek için bir Tanrı'ya ihtiyaç duyuyorsanız,üzgünüm ama siz ahlaksızsınız..

Tanrı'larda binlerce yıldır bu ahlaksızlara bir şeyler öğretmek istemiş ama hiç bir şey öğretememiş..Bilakis Tanrı ile yaşayan insanlar daha da ahlaksızlaşmış..

Dipnot:Size yönelik bir şey dediğim yok sn.BersanHan;tamamen bir durum tespiti yapıyorum..Bu söylediklerim bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış şeyler..!

Sitelerde Paylaş
  • İleti 72
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İçinde yaşadığınız toplum eğer ahlaklı bir toplum ise,yalan söylemenin veya hırsızlık yapmanın kötü bir şey olduğunu kendiliğinden anlarsınız..Size bir Tanrı'nın bu yönde telkin vermesine gerek duymazsınız..

Tanrı ahlaksız insanlara hitap eder..Çünkü ahlaksız insan,ahlaklı işler yapmak için başka bir güçten yardım bekler..Ahlaklı insan,bu yönde bir yönlendirmeye ihtiyaç duymaz..

Eğer yalan söylememek için bir Tanrı'ya ihtiyaç duyuyorsanız,üzgünüm ama siz ahlaksızsınız..

Tanrı'larda binlerce yıldır bu ahlaksızlara bir şeyler öğretmek istemiş ama hiç bir şey öğretememiş..Bilakis Tanrı ile yaşayan insanlar daha da ahlaksızlaşmış..

Dipnot:Size yönelik bir şey dediğim yok sn.BersanHan;tamamen bir durum tespiti yapıyorum..Bu söylediklerim bilimsel araştırmalarla kanıtlanmış şeyler..!

Ahlak, toplumun yapısı ile değil, kurallar ve yasallar ile şekillenir. İnsanlar, başıboş kuralsız, yasasız, kendi benlik ve öz düşünceleri ile hareket ettikleri zaman, her insan ahlaksız bir hayatı tercih eder.

Sitelerde Paylaş

Ahlak, toplumun yapısı ile değil, kurallar ve yasallar ile şekillenir. İnsanlar, başıboş kuralsız, yasasız, kendi benlik ve öz düşünceleri ile hareket ettikleri zaman, her insan ahlaksız bir hayatı tercih eder.

Mesela Tanrı diyor ki,öldürmeyeceksin..Eğer bir insan sırf Tanrı'sı istedi diye bir insanı öldürmüyorsa,bu kişi ahlaksızdır/hastadır..Demek ki Tanrı'ya inanmasa,herkesi öldürecek gibi bir sonuç çıkıyor çünkü..!

Ben kimseyi öldürmüyorum,çünkü yasalardan korkuyorum..Yasalar olmasa,çok kişiyi öldürebilirim ama..Yalnız şunu gözden kaçırmayalım;yasanın olmadığı yerde,kimse ahlaktan da söz edemez..

Medeniyetin yaratıldığı Sümer'den beri yasalar olduğuna göre,insanlar da binlerce yıldır ahlaktan bahsedebilmişlerdir..Bu süreçte de,yani yasaların/ahlakın yaratıldığı andan itibaren de Tanrı'lar yaratılmıştır..İnsanların yasalara uyması için Tanrı bir araç olarak kullanılmıştır diyebiliriz..Yalnız ilk zamanlar çok işe yarayan Tanrı kavramı,zamanla işe yaramaz hale gelmiştir..

Sitelerde Paylaş

Mesela Tanrı diyor ki,öldürmeyeceksin..Eğer bir insan sırf Tanrı'sı istedi diye bir insanı öldürmüyorsa,bu kişi ahlaksızdır/hastadır..Demek ki Tanrı'ya inanmasa,herkesi öldürecek gibi bir sonuç çıkıyor çünkü..!

Ben kimseyi öldürmüyorum,çünkü yasalardan korkuyorum..Yasalar olmasa,çok kişiyi öldürebilirim ama..Yalnız şunu gözden kaçırmayalım;yasanın olmadığı yerde,kimse ahlaktan da söz edemez..

Medeniyetin yaratıldığı Sümer'den beri yasalar olduğuna göre,insanlar da binlerce yıldır ahlaktan bahsedebilmişlerdir..Bu süreçte de,yani yasaların/ahlakın yaratıldığı andan itibaren de Tanrı'lar yaratılmıştır..İnsanların yasalara uyması için Tanrı bir araç olarak kullanılmıştır diyebiliriz..Yalnız ilk zamanlar çok işe yarayan Tanrı kavramı,zamanla işe yaramaz hale gelmiştir..

Allah'ın ''öldürmeyeceksin'' sözü, herkesin katil olduğunu ve bu söz ile katilliklerini dizginledikleri anlamına gelmez. İnsan fıtratı gereği dizginlenmediği takdirde en kötü mahlukat haline gelecek şekildedir. Gücü eline aldığı zaman, nefsi duygularıyla yapamayacağı icraat yoktur. Eğer bir bağlayıcılık, bir korku, ödül-ceza gibi kavramlar olmasa insan asla belli kalıplar çerçevesinde dizginlenemezdi.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın ''öldürmeyeceksin'' sözü, herkesin katil olduğunu ve bu söz ile katilliklerini dizginledikleri anlamına gelmez. İnsan fıtratı gereği dizginlenmediği takdirde en kötü mahlukat haline gelecek şekildedir. Gücü eline aldığı zaman, nefsi duygularıyla yapamayacağı icraat yoktur. Eğer bir bağlayıcılık, bir korku, ödül-ceza gibi kavramlar olmasa insan asla belli kalıplar çerçevesinde dizginlenemezdi.

İnsan çok vahşi bir hayvandır veya güdülecek bir koyundur deyip,insanların bir çoban(tanrı) tarafından güdülmesi fikri ilkel toplumlarda işe yaramıştır..Bunu kimse inkar edemez..

İnsan olmak için yeterli seviyeye gelemeyenler,Tanrı ve peygamberler tarafından güdülmüştür ve bu süreçte toplumsal yapılar/statüler belirginlemiştir..Yalnız bu olgu,zamanla köhneleşmiş ve her soruna cevap bulamayacak duruma gelmiştir..

21.yüzyılda yaşayan medeni/seküler avrupalılar,idamı insanlık dışı bir uygulama olarak görüyorlar..İlkel insanlara Tanrı'nın öldürmeyeceksin söylemi çok ruhani gelmiştir/geliyordur ama 21.yüzyıldaki medeni/seküler avrupalılara,bu söylem çok basit gelmektedir..Bu kadar basit çıkarımlar yapan bir Tanrı'ya,21.yüzyılda yaşayan insanlar inanamaz..

Araştırmalar gösteriyor ki,nonteistlerin suç oranları teistlere nazaran daha düşük..Demek ki insanlar o kadar da kontrolsüz canlılar değiller..Belli bir hayat tarzını benimseyen bir insana,suç işletmek çok zordur..Bu insanların ne tanrıların emirlerine,ne de peygamberlerin telkinlerine ihtiyacı vardır..

Sitelerde Paylaş

İnsan çok vahşi bir hayvandır veya güdülecek bir koyundur deyip,insanların bir çoban(tanrı) tarafından güdülmesi fikri ilkel toplumlarda işe yaramıştır..Bunu kimse inkar edemez..

İnsan olmak için yeterli seviyeye gelemeyenler,Tanrı ve peygamberler tarafından güdülmüştür ve bu süreçte toplumsal yapılar/statüler belirginlemiştir..Yalnız bu olgu,zamanla köhneleşmiş ve her soruna cevap bulamayacak duruma gelmiştir..

21.yüzyılda yaşayan medeni/seküler avrupalılar,idamı insanlık dışı bir uygulama olarak görüyorlar..İlkel insanlara Tanrı'nın öldürmeyeceksin söylemi çok ruhani gelmiştir/geliyordur ama 21.yüzyıldaki medeni/seküler avrupalılara,bu söylem çok basit gelmektedir..Bu kadar basit çıkarımlar yapan bir Tanrı'ya,21.yüzyılda yaşayan insanlar inanamaz..

Araştırmalar gösteriyor ki,nonteistlerin suç oranları teistlere nazaran daha düşük..Demek ki insanlar o kadar da kontrolsüz canlılar değiller..Belli bir hayat tarzını benimseyen bir insana,suç işletmek çok zordur..Bu insanların ne tanrıların emirlerine,ne de peygamberlerin telkinlerine ihtiyacı vardır..

Bu yazdıklarınıza eminim kendiniz bile inanmıyorsunuz fakat anti bir düşünce yazıya dökme ihtiyacınız sizlere bunları yazdıyor.

Bu konu sizin çıkmazlarınızla sürekli uzar gider. Ben son olarak Allah'ın insanlara güzel ahlak ve adaleti emrettiğini bunlara uymaları gerektiğini bildirerek tamamlamak istiyorum.

Selametle kalın.

Sitelerde Paylaş

Bu yazdıklarınıza eminim kendiniz bile inanmıyorsunuz fakat anti bir düşünce yazıya dökme ihtiyacınız sizlere bunları yazdıyor.

Bu konu sizin çıkmazlarınızla sürekli uzar gider. Ben son olarak Allah'ın insanlara güzel ahlak ve adaleti emrettiğini bunlara uymaları gerektiğini bildirerek tamamlamak istiyorum.

Selametle kalın.

Tartışmanın tümünü okudum bu konu benimde aklıma takılan konulardan biriydi. Hatta bugün bilim tanrının olmadığını ispatlasa insanlar nasıl davranır acaba diye çok düşünmüşlüğüm olmuştur.

İnsan bu konuda çok yanılıyor kendini sınırlayan kurallar ortadan kalkınca barajın tuttuğu suyu bırakması gibi her yerin dolup taşacağını düşünüyorsunuz. Şunu farketmiyorsunuz insanların çok büyük bir kısmı zaten islam hukukuna kurallarına göre yaşamıyor ki. Yapmayı çok istediği birşeyi (nefsi) inanışı ters düşse bile nefsinin dediğini yapıyor. Genellikle onu durduran ülkesinin yasaları oluyor. Misal çek kanunu değişti artık karşılıksız çekin cezası hapis olmaktan çıktı ve piyasada karşılıksız çek patlaması yaşandı. Bunu yapanlar müslüman değiller miydi? Daha neler neler var.

Nolanın yaklaşım tarzı çok doğru noktasına kadar.

Sitelerde Paylaş

Ben tanrının insanlar arasında oluşan adeletsizlikleri gidermesini isterdim.

Sevmek sevilmek tanrısal duygular olamaz, bunlar insanlara ait.

Evimin bahçesinde yetiştirdiğim çiçekleri beni sevmiyorlar yada bana itaat etmiyorlar diye kömürde yakmazdım. Bu benim insani duygularım.

Eğer tanrıda bizim bir parçamız yada biz onun paçasıysak ve aynı duygulara sahipsek oda sadistçe davranıp yaşattıklarına ve/veya yarattıklarına acı vermez.

Bu islamın mantıksal hatalarından biri. İslam insani duygulara sahip bir tanrı resmi çizer. Haa diyelim ki tanrının sevmek ve sevilmekle işi yok insani düşüncelere sahip değil o zamanda islam baştan aşağı yanlış.

Sitelerde Paylaş

öldür - as - kes - doğra - diyen allah mı ?.......cariye yap...tecavüz serbest .... köle et....diyen allah mı ?

güzellik emrediyor ? :D :D :D

Allah'ın kelamı ayetlerdir. Hangi ayetlerde bunları söylüyor. Buyur açıkla, açıklayamazsan adam değilsin.

Sitelerde Paylaş

Allah'ın kelamı ayetlerdir. Hangi ayetlerde bunları söylüyor. Buyur açıkla, açıklayamazsan adam değilsin.

Bunlar defalarca masaya yatırildi. İlgili konulara bakabilirsin.

laftan anlayacağını bilsem....kuranı komple taşıyacam buraya okusun diye....ama ne laftan anlar...ne de okumaz...kuran da okuduğu yok zaten bunun...yoksa okusaydı....kuranın baştan sona bu emirlerle dolu oldugunu bilirdi.

Sitelerde Paylaş

laftan anlayacağını bilsem....kuranı komple taşıyacam buraya okusun diye....ama ne laftan anlar...ne de okumaz...kuran da okuduğu yok zaten bunun...yoksa okusaydı....kuranın baştan sona bu emirlerle dolu oldugunu bilirdi.

Hiç kolay değil hemde hiç değil. Düşün doğduğundan beri ona öğretilenleri dayatılanları yıkmak.. Her insanın harcı değil bence.

Sitelerde Paylaş

Hiç kolay değil hemde hiç değil. Düşün doğduğundan beri ona öğretilenleri dayatılanları yıkmak.. Her insanın harcı değil bence.

Arkadaş, Kur'an'da olmayanları Kur'an gibi yorumluyorsunuz. Olmayanlarla konuşuyorsunuz, defalarca konuşulmuş olması, gerçek olduğu anlamı taşımaz. Sizler sapıklıkları konu ediniyorsunuz, bunlar ise Kur'an'da yoktur.

Sitelerde Paylaş

Arkadaş, Kur'an'da olmayanları Kur'an gibi yorumluyorsunuz. Olmayanlarla konuşuyorsunuz, defalarca konuşulmuş olması, gerçek olduğu anlamı taşımaz. Sizler sapıklıkları konu ediniyorsunuz, bunlar ise Kur'an'da yoktur.

Tipik inkarcı işte. Hem kuran'ı inkar ediyor, hem de müslümanın diyor.

Sitelerde Paylaş

Benim tanrım:

1) Yalnızca sevgiyi öğütlemeli,

2) Kendisine inanıp inanmamayı serbest bırakmalı ve inanmama durumunda hiçbir cezayla tehdit etmemeli,

3) Kendine tapınmayı ritüellere bağlamamalı (namaz, oruç vb. şart koşmamalı)

4) Göndereceği peygamberleri çok iyi seçmeli (onlar kimseyi öldürmemeli, milletin karısına kızına el koymamalı),

5) Arada bir kendini göstermeli, bazı inanırlarla -peygamberlerinden bağımsız olarak- sohbet etmeli,

Devam ediyorum:

5) Kadınları ikinci sınıf yaratık olarak görmemeli, (Mirastan eşit hak, tanıklıkta eşitlik, örtünme serbestliği vermeli)

6) Kayırdığı bir ulus olmamalı, tüm insan gruplarına eşit mesafede durmalı,

7) Ulusları birbirine karşı kışkırtmamalı, barışçı olmalı,

8) Peygamberleri seçilmişlik taslamamalı, kibirli olmamalı,

vb.

Sitelerde Paylaş

Tipik inkarcı işte. Hem kuran'ı inkar ediyor, hem de müslümanın diyor.

Kur'an'da 6-9 yaş evliliği yok neye dayanarak bunu ifade ediyor ve neye dayanarak bunun Kur'an'da olmadığını söylediğim halde beni Kur'an inkarcısı ilan ediyorsun. Bu durumda sana yalancı ve sahtekar dememem için bir neden var mı?

Sitelerde Paylaş

Kur'an'da 6-9 yaş evliliği yok neye dayanarak bunu ifade ediyor ve neye dayanarak bunun Kur'an'da olmadığını söylediğim halde beni Kur'an inkarcısı ilan ediyorsun. Bu durumda sana yalancı ve sahtekar dememem için bir neden var mı?

Muhammed Kuran'a koymayı unutmuş. İslam sadece Kuran'dan mı ibaret sanıyorsun?

İslam=Kuran+Hadis+Sünnet demektir.

Hadislerde de Muhammed'in Aişe ile 6 yaşında nikahlanıp 9 yaşında gerdeğe girdiği yazar.

Daha önce de Allah Kuran'da erkek ve kadını eşit kabul eder dedin, ben de etmediğini ayetlerle ıspatladım, sen de ayetleri inkar ederek bunlar Kuran'da yok diye tutturdun.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...