Jump to content

Vejeteryan :)

Recommended Posts

Güçlülerin güçsüzleri elediği bir dünyada insan olarak vicdan sahibi varlıklarız. Evrimin en üst basamağında BİLİNÇ li varlıklarız.Hiçbir kaplan geyik inek ya da başka bir canlı kalkıp uzaya füze göndermiyor .. .CFC lerle ozon tabakasını delip daha sonrada bununla ilgili yasalar ortaya koymuyor. Doğa sanayi devriminden öncesine kadar insan ırkının kontrolü altında öksüz ve yetim bir köpeğin şımarık sadist ruhlu ve zengin bir o kadar da akıllı bir çocuğun elinde işkence görmesi gibi işkence görüyor du ... Şimdi ise onu korumanın yolu tutulmaya başladı... Bununla birlikte insanlar konusunda ise bambaşka bir düşünceye sahibiz.Mesela inekleri ve tavukları kesip afiyetle yiyoruz.Hayvanlar üzerinde ise acımasızca bir yaptırım hakkını kendimizde görüyoruz.Peki onlar da ya bizim gibilerse ... İnsanları yemek ne kadar acımasızca yani bazı sokak insanlarını sağdece bizden daha zayıflar diye yakalayıp bağlayıp kesip yeme hakkımız yoksa neden bulduğumuz her hayvanı yeme hakkını kendimizde görüyoruz... ? Mesela maymunlar yüzde 98 oranında bizimle gen benzerlikleri var.Onları öldürmek yasal mı ?

Sitelerde Paylaş

hayvanları yiyoruz.

çünkü bazı hayvanlar, bazı diğer hayvanları yerler. tabiatın doğası budur. asıl bunu yadırgayan doğa'ya romantik bakıyordur ve bu gerçekçilikten uzaktır.

tabii ki insancıl şartlarda kesilmeleri gerekir ama.

insanoğlu anca anca doğa'dan türediğini ve ondan başka ne gidecek ne sığınacak başka yer(şimdilik) olmadığının farkına varıyor.

ayrıca ozon tabakası delinmez, sadece yer yer incelir.

Sitelerde Paylaş

hayvanları yiyoruz.

çünkü bazı hayvanlar, bazı diğer hayvanları yerler. tabiatın doğası budur. asıl bunu yadırgayan doğa'ya romantik bakıyordur ve bu gerçekçilikten uzaktır.

tabii ki insancıl şartlarda kesilmeleri gerekir ama.

insanoğlu anca anca doğa'dan türediğini ve ondan başka ne gidecek ne sığınacak başka yer(şimdilik) olmadığının farkına varıyor.

ayrıca ozon tabakası delinmez, sadece yer yer incelir.

Ama insanlar yemiyoruz değil mi ? Bunun mantığı nedir ? Yani yemek ama öncelikle bilinçli tüketici olmak , ve de yediğimiz şeyler neler ? Yarin bir gün vicdanı körelmekte olan insan ırkı ya birbirine girerse ne olacak , yamyamlık mesela ... Şimdi insanlığın doğası diyip yamyamlığa hak verelim , sosyal olarak törpülenmiş hayvanlarız , hayvanların ise gerçek anlamda bilinç sahibi olan eşsiz ırkıyız .Hayvanlıktan öte insanlık vasfını taşıyoruz .Mesela ben inekleri yavru bakımı ve süt vermeleri nedeniyle yemiyorum .Ama böcek yiyebilirim onada gerek duymuyorum bunca yiyeceğin içinde bir tek böcekler mi kaldı ...

Sitelerde Paylaş

Ama insanlar yemiyoruz değil mi ? Bunun mantığı nedir ? Yani yemek ama öncelikle bilinçli tüketici olmak , ve de yediğimiz şeyler neler ? Yarin bir gün vicdanı körelmekte olan insan ırkı ya birbirine girerse ne olacak , yamyamlık mesela ... Şimdi insanlığın doğası diyip yamyamlığa hak verelim , sosyal olarak törpülenmiş hayvanlarız , hayvanların ise gerçek anlamda bilinç sahibi olan eşsiz ırkıyız .Hayvanlıktan öte insanlık vasfını taşıyoruz .Mesela ben inekleri yavru bakımı ve süt vermeleri nedeniyle yemiyorum .Ama böcek yiyebilirim onada gerek duymuyorum bunca yiyeceğin içinde bir tek böcekler mi kaldı ...

insanları yemiyoruz, aynı zamanda doğada da yamyamlık yoktur, istisnalar hariç. bir aslan bir aslanı ödürebilir, ama yemez.

kaynaklar ve bollukla yakından ilgili bi durum. kıtlık ve rekabet şartlarında besine ulaşmak için insanlar da birbirini öldürür, ama yemez. çok extreme açlık hallerinde hemtürlerini yiyen insanlar var ve kayıtlı.

maymunlar'ın doğal ortamında gözlenenlere göre, yazın ağaçlar meyve dolu, su bol olduğunda grubun bireyleri arasında minimum düzeyde hır gür çıkarken, kaynak kıtlığı olan kışın çok sık ve sert kavgalar yaşanıyor.

ama yalnız ölüm-kalım sınırında yamyamlık olur. bu bi seçimdir. ve emin ol hayatta kalman için kendinin bile yapabileceklerini aklın almaz.

Sitelerde Paylaş

insanları yemiyoruz, aynı zamanda doğada da yamyamlık yoktur, istisnalar hariç. bir aslan bir aslanı ödürebilir, ama yemez.

kaynaklar ve bollukla yakından ilgili bi durum. kıtlık ve rekabet şartlarında besine ulaşmak için insanlar da birbirini öldürür, ama yemez. çok extreme açlık hallerinde hemtürlerini yiyen insanlar var ve kayıtlı.

maymunlar'ın doğal ortamında gözlenenlere göre, yazın ağaçlar meyve dolu, su bol olduğunda grubun bireyleri arasında minimum düzeyde hır gür çıkarken, kaynak kıtlığı olan kışın çok sık ve sert kavgalar yaşanıyor.

ama yalnız ölüm-kalım sınırında yamyamlık olur. bu bi seçimdir. ve emin ol hayatta kalman için kendinin bile yapabileceklerini aklın almaz.

Ama açlıktan bahsetmiyoruz değil mi normal koşullarda vejateryanlıktan bahsediyoruz . Ayrıca biz artık modern ve düşünebilen hayvanlar olarak vahşi doğada yaşamıyoruz :D Yoksa sen tarzan gibimisin biz şehir hayatına uyum sağladık ...

Sitelerde Paylaş

Vejeteryan diye birşey yoktur. Midemizde, barsağımızda canlı canlı hayvancıklar yaşıyor. Kimi zararlı, kimi yararlı... Onları yiye yiye ben vejeteryanım diyemezsin. Onlarda hayvan...

Ağızdan et girmemesi konusu ise olayımız, o zaman ben vejeteryan değilim. Eti, sütü, yumurtayı seve seve yerim.

Sitelerde Paylaş

Uzaya füze gönderdik diye , diğer hayvanlardan o kadar da üstün değiliz. Hatta hiç değiliz . Hatta daha aşagıyız ki bizden başka hiç bir hayvan zevk için avlanmaz ya da işkence etmez.

Keşke bir gün diğer hayvanların zihin seviyesine ulaşabilsek de sadece yemek için öldürsek.

Sitelerde Paylaş

Besin piramidine göre, bizim et yememiz doğanın düzenine uygun bir davranış değil midir ? Yarın bir gün bu sistem bizim hayvanseverlerin duygusallığı yüzünden bozulur da kıyıya vuran balina sayısı artarsa bunun sorumlusu kim olacak ?

Kürk almayın, denizi kirletmeyin, evinizin önüne su-mama bırakın. Et yememek hayvan severlik değildir.

Sitelerde Paylaş

Besin piramidine göre, bizim et yememiz doğanın düzenine uygun bir davranış değil midir ? Yarın bir gün bu sistem bizim hayvanseverlerin duygusallığı yüzünden bozulur da kıyıya vuran balina sayısı artarsa bunun sorumlusu kim olacak ?

Kürk almayın, denizi kirletmeyin, evinizin önüne su-mama bırakın. Et yememek hayvan severlik değildir.

Doğada tüketici olarak en fazla ve en müsrif şekilde tüketim yapan biziz .Üretilen etlik hayvanlar doğal dengeye göre üretilmiyor.Özel olarak çiftliklerde üretiliyor.Fazla ineklerin çıkardığı gazın atmosfere verdiği zarar ortada .Örneğin daha az tüketen bir nesil daha az üreyecek böylece popülasyon küçülecek , bilimsel açıdan olan bu ama insan Kör saatçinin dediği gibi öylesine hareket etmiyor.Bilinçli hareket ediyor.Yani insan sayısındaki artma ve azalmaya bağlı olarak doğadaki besin zinciri yeni bir dengeye oturacaktır.
Sitelerde Paylaş

Canlı canlı kesilen bir insan kafasının görüntüsünü izlemiş bir kişi. Birazda olsun empati yapabilme yetisine sahipse vejeteryan olması kaçınılmaz oluyor.

Evet ayrıca ben balık yiyorum mesela balıkların sinir sistemi acı çekme duygusunu algılamıyor .Yani balıklar acı çekmiyor bizim bildiğimiz anlamda .Örneğin bir ineğin yaşadığı acıyı çekmiyor .

Sitelerde Paylaş

Balik et sayilmiyor mu?

Balıklar acı çekmiyorlar , bizim bildiğimiz anlamda kesilirken ayıklarnırken hatta sudan yeni çıktıklarında canlı canlı kıpırdanırken bile acı çekmiyorlar. Üstelik balıklar insanlardan çok uzak nesli tükenme tehlikesi olmayan fazla üretildiğinde tüketildiğinde doğada iz bırakmayan canlılar .Denizin bereketi mi diyelim artık neyse .Kabuklu canlılarda öyle , artıkları bile çok kolay bir şekilde ayrışıyor.Ama ineklerde yavru bakımı var .Örneğin maymunlar belli bir kelime sayısındaki benden diliyle insanlarla konuşabiliyorlar.Şimdi maymunlara işkence etmek ne kadar insancıl .. Doğayla bütün olmak mesela bir kaya o da doğanın bir parçası ama ona tekme atınca canı acımıyor .Yada doğal denge bozulmuyor.Ama şevkatle yavrularına bakan ve emziren bir köpeğe yapılan muamele ile bir taşa yapılan muamele aynı olmamalı. O da bizim gibi .İnsan ırkı vicdan ve bilinç sahibi olmalı. .. .Onlarda bizim gibi ... Çevreye karşı acımasız insanlığa acımasız bir toplumu peşinden getirebilir.

Sitelerde Paylaş

Vejeteryan diye birşey yoktur. Midemizde, barsağımızda canlı canlı hayvancıklar yaşıyor. Kimi zararlı, kimi yararlı... Onları yiye yiye ben vejeteryanım diyemezsin. Onlarda hayvan...

Ağızdan et girmemesi konusu ise olayımız, o zaman ben vejeteryan değilim. Eti, sütü, yumurtayı seve seve yerim.

Hiç değilse doğal dengenin korunmasına duyarlı olmalıyız .Mesela aşırı düzeyde obezite var .İsraf var.Bununla birlikte inek eti en çok tüketilen etlerden biri ve ineklerin çıkardığı metan gazı atmosfere ciddi zararlar veriyor .Örneğin artık bazı türler koruma altında.Az sayıda ve az rastlanan kuş türlerinin avlanma yasağının olması gibi .Bir zamanlar onlar yemek olarak yeniyordu ama sonra bu konuda daha bilinçli davranılıyor.Mesela inekler konusunda da böyle bir yola gidilip diğer et türleri tavsiye edilebilir.Bu yolla inek etinin tüketimi azaltılabilir.Yani niyetim et yiyenleri aforoz etmek değil.Mesela ben eti pek sevmem ama sucuğa bayılırım ama içim inek yenmesine artık dayanmıyor.Yani bir ineği olmasa bile bir hindiyi civcivi tavuğu evcil hayvanım olarak rahatlıkla arkadaş gibi görebilirim .Yani dönüpte kesip yemek biraz vahşice geliyor.Bu benim bu konudaki hassasiyetiminin nedenlerinden biri .Diğeri çevreyle ilgili olanlar...yumurta ve sütün tüketilmesinin ise canlıya hiçbir zararı yok.Örneğin hergangi bir nendenden dolayı doğamayan bebeklerden ve doğumhanelerde bebek doğduktan sonra arta kalan göbek kordonu vb yapılardan kozmetik alanında faydalanılıyor.Besleyici ve yenileyici özellikleri var.Bunun ne anneye nede bebeğe bir zararı var .

Sitelerde Paylaş

Balıklar acı çekmiyorlar , bizim bildiğimiz anlamda kesilirken ayıklarnırken hatta sudan yeni çıktıklarında canlı canlı kıpırdanırken bile acı çekmiyorlar. Üstelik balıklar insanlardan çok uzak nesli tükenme tehlikesi olmayan fazla üretildiğinde tüketildiğinde doğada iz bırakmayan canlılar .Denizin bereketi mi diyelim artık neyse .Kabuklu canlılarda öyle , artıkları bile çok kolay bir şekilde ayrışıyor.Ama ineklerde yavru bakımı var .Örneğin maymunlar belli bir kelime sayısındaki benden diliyle insanlarla konuşabiliyorlar.Şimdi maymunlara işkence etmek ne kadar insancıl .. Doğayla bütün olmak mesela bir kaya o da doğanın bir parçası ama ona tekme atınca canı acımıyor .Yada doğal denge bozulmuyor.Ama şevkatle yavrularına bakan ve emziren bir köpeğe yapılan muamele ile bir taşa yapılan muamele aynı olmamalı. O da bizim gibi .İnsan ırkı vicdan ve bilinç sahibi olmalı. .. .Onlarda bizim gibi ... Çevreye karşı acımasız insanlığa acımasız bir toplumu peşinden getirebilir.

denizlerde balık kalmadı be...ne bereketi ?....

acı çekmediklerini ne bilion yaw ? daha önce balık olarak mı yaşadın ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...