Jump to content

insanın sorumluluğu...

Recommended Posts

insan kendi yaptıklarından sorumlu mudur...

O insanı etkileyen korkular endişeler inançlar düşünceler ve diğer etkenler vardır....

Emir altında olabilir....

Bütün bunlar insanın yaptıklarından dolayı sorumlu olmasını kaldırabilir mi...

Yani mesela...

bana böyle emredildi o yüzden böyle yaptım ...

Benim inancım dinim böyle bende bunu uyguladım ....

Yahut bu bizlm geleneğimiz böyle yapılır bizde....

kitabımız böyle yazar töremiz böyledir...

Devlet bunu emrediyor ...

Kanunlar böyle....

Demek insanın yaptığı şeyin sorumluluğunu kaldırır mı...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 95
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

İnsan, insanlığa, doğaya, yaşadığı gezegene (şimdilik) karşı sorumludur. Hiç bir şey bu sorumluluğu kaldıramaz, iptal edemez. Bu sorumluluğu yerine getirmeden insan olunmaz.

İnsanlar gölgesinde hiç oturamayacakları ağaçlar diktiklerinde insanlık kurtulur. Bir canlı bir insandan daha değerli bile olabilir. Çünkü insanın soyunun tükenmesi diye bir risk şu an sıfır. Ama nesli tükenme riski taşıyan çok hayvan ve bitki var.

Ateizm dinden çok daha fazla sorumluluk yükler. Allahçı soyu tükenirse tükensin, allah düşünür onun soyunu, zaten bu dünya geçici der. Dinden asla ve asla çevreci, diğergam, sorumlu düşünce çıkmaz, çıkamaz. Doğasında yoktur dinin. Ben hurilerle kucak kucağa zevk çatarken, kafirler türlü türlü korkunç işkenceler görecek ve bu sonsuza kadar sürecek diyen bir zihniyetten ahlak çıkamaz. Bunun olasılığı yoktur.

Ateist ise yaratılma diye bir şey olmadığı için yok olma diye de bir şey olmadığını bilir. Hayatı sona erebilir, evren de zaten ölecek. Ne insanın, ne evrenin ölümü son kesinlikle değildir. Hiç bir şey yok olmaz. Her şey tekrarlanır. Evrenlerin de doğup, büyüyüp, sona eren ve fakat nesli devam eden tüm canlılar gibi kalıtımı olabilir. Evrenler de tekrarlanır ve iyi bir kalıtım bırakmak olası olabilir. Hiç bir şey yok olmaz, çünkü var olmamıştır. Var edilmemiştir. Hep vardır, hep de olacaktır.

Sitelerde Paylaş

insan kendi yaptıklarından sorumlu mudur...

O insanı etkileyen korkular endişeler inançlar düşünceler ve diğer etkenler vardır....

Emir altında olabilir....

Bütün bunlar insanın yaptıklarından dolayı sorumlu olmasını kaldırabilir mi...

Yani mesela...

bana böyle emredildi o yüzden böyle yaptım ...

Benim inancım dinim böyle bende bunu uyguladım ....

Yahut bu bizlm geleneğimiz böyle yapılır bizde....

kitabımız böyle yazar töremiz böyledir...

Devlet bunu emrediyor ...

Kanunlar böyle....

Demek insanın yaptığı şeyin sorumluluğunu kaldırır mı...

Hiçbir insan bu yukarıda bahsettiğiniz şeylerle birlikte doğmaz. İnancıyla, kanunuyula, töresiyle doğmaz. Bu saydıklarınızın hepsi birer tercihtir. Tercihi yapan sorumludur. Kimse bunu tercih et demedi sana. Asker bile her emiri yerine getirmez. Anayasaya aykırı hareket eden asker polis hepsi suçludur. Genel ahlaka ters hareket eden asker polis suçludur. Asker polis oldum diye kendi ahlağından vazgeçeceksin diye bir şey yok. Eğer ahlak anlayışına uygun değilse yasalar ve emirler, o zaman asker ve polislik yapmayacaksın. Yada yapacaksan, ahlaki kararların sorumluluğuyla da mücadele edeceksin. Yok ben polis oldum, biz maaş için mecburen buraya geldik, bize ne derlerse onu yapıyoruz.....böyle bir cevap olmaz. Böyle davranan adamların bu yöndeki baskıları artınca bu ahlaksızlıkların gidip varacağı karanlık noktaların sonu dibi yoktur. Zaten bu yolda gitmiş asker ve polisler uzun süre kendilerini yaşatmazlar. İntihar ederler. Kısacası, psikopat değilsen genel ahlağa ters gitmek çok zordur. Vicdan azabı adamı yiyip bitirir. Herkesin kendi vicdanına karşı sorumludur. Vicdanını rahatsız eden inanç, kanun, töreye karşı gelir, yada razı olmaz. Bizim töremiz böyledir diyen "benim seçimim budur" diyendir. Eğer töreyle razı olmasaydı, zaten uygulamazdı. Her insan vicdan duygusuyla doğar. Yeni doğmuş bebekler bile yüksek sesle konuşan birisinin karşısında ağlarlar. Çünkü bunun iyi bir şey olmadığını anlayacak şekilde doğarlar. İnsanın tek sorumluluğu vicdanıdır. Kendi vicdanına karşı sorumludur. Vicdanı yoksa, yapılacak tek şey kalıyor, o da ruh hastalıkları hastanesine sokulması ve mümkünse tedavi edilmesi. Çünkü bu his doğuştan gelir. Yanlış öğrenilmiş bir şey değildir. Sadece doğuştan yoktur. Sakat doğmuş birisi gibidir. Öbür türlü vicdansız davrananlar terbiyesiz adamlardır. Onların dersini de toplum vermelidir. Ossuranın karşısında sıçmazsan, götün yoktur derler.

Sitelerde Paylaş

insanların dini yada gelenekleri gereği yaptıkları şeylerin sorumluluğu kime ait...

O insanlara mı....

O dinlere geleneklere mi...

İnsan gelenek icabı yaptığı işlerden yada bir generalin ir ere verdiği cinayet emrini yerine getirmesinden kim suçludur....

O er cinayetten ceza almalı mıdır...

Sitelerde Paylaş

İnsanın iradesi yoktur ki sorumlu tutulsun...

İnsanın iradesinin olmadığı söylendiği için yazdım.

Sorumlu olmak ayrı birşey.

yasalar insana kötü olanı emrederse ...

bunu yapan insan sorumlu mudur...

Yasalar insana niye kötüyü emretsin ki, bu akla mantığa aykırı, toplumun huzuru için konulmaz mı?

Yasalar

Sitelerde Paylaş

Sorumludur bana göre. Sonuçta hiyerarşiyi yaratan bizleriz. Üst kademenin her dediğini neden sorgulamadan yapalım ki? Yasalar, emirler yanlış da olabilir. Dolayısıyla insan, iradesiyle seçim yapmalıdır.

evet yanlış yasalar olabilir...

yanlış inançlar olabilir...

yanlış emirler olabilir...

yanlış adetler gelenekler olabilir...

bizler bunların etkisinden kurtulup kendi irademizi kullanıp doğru olanı seçmek zorundayız...

eğer bunu yapmazda bunların etkisiyle yanlış olanı yaparsak cezamızı da hakederiz...

Sitelerde Paylaş

İnsanın sorumluluğu kendini yaratanı bilmek iman etmek ve

O na layık ibadet etmektir

adam öldürmek - kadını cariye etmek - kafa kesmek - el ayak kesmek - kadını dövmek - mirasdan az pay vermek - kadının şahitliğini geçersiz saymak.....çocuklarla gerdeğe girmek..vs.vs.vs de ibadetler arasında sanırım demi ? nede olsa kuran emirleri---kuranın dediklerini yapmak da ibadettir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...