Jump to content

Evrenin bir başlangıcı ve limiti olması zorunlu

Recommended Posts

Merhaba,

Evren'in bir baslangici ve boyutsal limiti olmasi zorunlu. Bu baslikta bunu aklen kanitlayip görecegiz. Ama konuya girmeden önce, bir iki gerekli olan önbilgiyi hatirlatmak isterim.

Kuantum vakumdan tünel etkisi ile bir parçacigin ortaya çikabilecegini bilmekteyiz. Nitekim, kuantum vakumda her an enerji yetersizligi nedeniyle belirip yok olan sanal parçaciklar olusmaktadir. Ki tünel etkisi ile bunlarin teorik olarak enerji seviyesini asip gerçek parçacik olma olasiligi bilimsel bir gerçektir.

Ikinci konumuza girmeden hatirlatmamiz gereken bir nokta ise, yine kuantum fizigine göre, çok düsük bir olasilik olmakla birlikte, örnegin bir atomun birden dagilmasi, veya kirilan bir kristal bardagin geri toplanmasi gibi olaylarin yine çok düsük bir olasilikla mümkün olmasinin unutulmamasidir.

Simdi, farzedelim ki evren'in bir mutlak baslangici yok, yani sonsuzluktan beri var. Bu durumda, su paradoks kaçinilmaz olmaktadir :

1. Ben su anda bu iletiyi yaziyorsam, bunun fiziki olarak olusmasinin mümkün oldugunu ispat etmektedir. Ki imkansiz olsa, su anda burada bu iletiyi yaziyor olmazdim.

2. Madem burada bu iletiyi su anda yazmaktayim, ve evren sonsuzdan beri var, benim su andaki yazmakta oldugum gibi, tipatip ayni ortamda, ayni iletiyi yazan sonsuz sayida Levia'lar olusup yok olmus olmalilar : nitekim bu madem mümkün, ve zaman siniri yok, bu kaçinilmazdir. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

3. Oysa, bu ayni ortamda ayni iletiyi yazmakta olan sonsuz sayidaki kopyalarim'in sonsuz sayida degisen iletiler yazmalari, ve her mümkün olan iletinin sonsuz sayida yazilmis oldugu ortamlarin olusmus olmasi yine zorunludur : yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

4. Oysa, bu sonsuz sayidaki klonlar'in bulundugu sonsuz sayidaki evrenlerde tünel etki ile burunlarinin üstünde bir kelebegin ortaya çikmasi olasi. Oysa, sonsuz evren oldugundan, bu kesin olarak olusmus olmalidir. Madem olusmus olmali, o halde mümkün. Mümkün ise, o halde sonsuz sayida ileti yazarken burunlarinin üstünde tünel etkisiyle kelebek ortaya çikan sonsuz sayida klonlarim olmali.

5. Ama, bu kelebek odalarindaki her hangi bir yerinde ortaya birden çikabilir, öyleyse sonsuz sayida paralel evrende her tarafda bosluktan kelebek ortaya çikan sonsuz evrenler olmasi kaçinilmaz.

6. Arti, bu bir kelebek olmayip, bir tas, bir fil, bir uzayli, noel baba olabilir... O halde, bunlarin her birisinin gerçeklestigi sonsuz sayida örnek evrenler olusup yok olmus olmali. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

7. Bu sonsuz sayidaki Levia'larin DNA'larinin birden degiserek vampire dönüsmeleri olasi olup, bu kesin gerçeklesmis oldugu sonsuz evrenler olmali...

8. Yazarken, pencereden Süpermen odaya girdigi sonsuz evrenler olmali. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

9. Aninda evrenin bütün atomlarinin dagilmasi olasi, demek sonsuz paralele evrenlerde bu gerçeklesmis olmali.

10. Bu su an olabilecegi gibi, bir saniye önce, bir buçuk dakika önce de olabilirdi... Uzaydan bir asteroid tam su an düsebilirdi, veya su an, veya su an.....

Simdi, benim su andaki bulundugum duruma bakiyorum, her sey yolunda görünmekte ? Oysa, sonsuz sayidaki mümkün herbiri sonsuz sayida gerçeklesmis olmasi gereken evrenlerden sadece bir tanesindeyim... Oysa, her sey'in her an sonsuz paralel evrenlerde gerçeklestigi sonsuz sayidaki evrenlerden bir tanesinde olmam gerekirdi ? Benim bu durumda düzenli ve devam eden evrende bulunma olasiligim sonsuzda bir, yani sifir olmaliydi.

Ve her an bir kelebegin bosluktan ortaya çikmasi, Süpermen'in pencereden içeri girmesi, vampire dönüsmem su içmem kadar olasi olmasi gerekirdi. Demek, sonsuz evren olusmamis ve bir baslangiç olmasi sart.

Zamanda baslangiç olup, boyut siniri olmasa, yine ayni sekilde, sinirsiz müsatit yer olmasi nedeniyle düzenli bir evrende bulunmam sonsuzda bir oklmasi gerekirdi.

Demek, zamanda bir baslangiç sart, ve boyutsal bir limit de zorunlu.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Zaten evrenin bir baslangici olmasi gerektigi ve bir siniri olmasi gerektigini içgudusel olarak, bilinçalti bilmekteyiz. Ama bunun mantiksal ispati daha karmasik olan bu yanlislanabilir ispat ile kanitlanabilinmektedir. Evrenin sonsuzlugunu kabul etmek, her seyin mumkun olmasini kabul etmeye gelmektedir dolayisiyla. Böyle bir durumda, uyumlu ve duzenli bir evrende bulunmamiz ve bunun böyle devam etmesi matematiksel olarak sifira eyilimli olup, her an her hangi bir mucize, bir tuhaflik ve her mumkun olanin gerçeklesmesi veya evrenin dagilma olasiligi 1'dir. Bu, evrenin sonsuz olmadiginin somut ve yanlislanabilir dokunabilircesine saglam bir kanitidir.

Sitelerde Paylaş

Örneklemelerinden pek bişey anlamadım.Nereye nasıl vardığınıda anlamadım.

Ama farzedelim haklısın.Evrenin başı ve sonu var...

Ne olacak bu neyi göstermiş oluyor ??

Bu sunu gösterir ki : bir yoktan ortaya çikis olmali. Bu ise, daha önce zaman dahi olamayacagindan dolayi, yaratilmanin kesin oldugunun yanlislanabilir bir ispatidir. Ortaya çikis, hiç sebep olmadan gerçeklesmesine inanmak, yine her seyin her an mumkun oldugunu inanmaya geleceginden, bunun bir tek defa ve belirli bir zamanda ortaya çikmis olmasi nedeniyle açikca bir kurucu Prensip olmasi gerektiginin kanitidir. Buna Tanri desek de demesek de bu apaçik bir yanlislanabilir yaklasimdir. Yani bu Zorunlu kurucu Prensip'e Tanri deyip dememek sadece bir semiolojik tartisma olup, Prensibin varligi kesindir.
Sitelerde Paylaş

Bu sunu gösterir ki : bir yoktan ortaya çikis olmali. Bu ise, daha önce zaman dahi olamayacagindan dolayi, yaratilmanin kesin oldugunun yanlislanabilir bir ispatidir. Ortaya çikis, hiç sebep olmadan gerçeklesmesine inanmak, yine her seyin her an mumkun oldugunu inanmaya geleceginden, bunun bir tek defa ve belirli bir zamanda ortaya çikmis olmasi nedeniyle açikca bir kurucu Prensip olmasi gerektiginin kanitidir. Buna Tanri desek de demesek de bu apaçik bir yanlislanabilir yaklasimdir. Yani bu Zorunlu kurucu Prensip'e Tanri deyip dememek sadece bir semiolojik tartisma olup, Prensibin varligi kesindir.

Tmm ama burada kesme....

devam et bakalım.Eğer yoktan varoluş yok diyorsan,bunu biri yada bişey yarattı dersen,o yaratan nasıl varoldu? onu ne yararttı die devam etmen lazım...

Sitelerde Paylaş

Yaratan Prensip olmasi zorunlu. Nitekim bu Prensip zorunlu olmasa, yine her seyin mumkun oldugunu kabul etmemiz gerekirdi ve ayni paradoks ortaya çikardi. Oysa, bu Prensip zamani da baslatmis olmasi gerekmektedir : nitekim zaman sonsuz olsa paradoks olusacakti.

Dolayisiyla, Prensibi kim yaratti demek, ondan önce ne vardi demeye gelip bir çeliskidir : öncesi yoktu, ve o olmasa hiç bir sey asla ortaya çikmayacakti.

Sitelerde Paylaş

Yaratan Prensip olmasi zorunlu. Nitekim bu Prensip zorunlu olmasa, yine her seyin mumkun oldugunu kabul etmemiz gerekirdi ve ayni paradoks ortaya çikardi. Oysa, bu Prensip zamani da baslatmis olmasi gerekmektedir : nitekim zaman sonsuz olsa paradoks olusacakti.

Dolayisiyla, Prensibi kim yaratti demek, ondan önce ne vardi demeye gelip bir çeliskidir : öncesi yoktu, ve o olmasa hiç bir sey asla ortaya çikmayacakti.

herşeyi yaratmadan önce neredeydi...ne işle meşguldü bu tanrı ? varmı bir bilgi kuranda ?

Sitelerde Paylaş

Sana bu mantıklı geliyor,bana gelmiyor bi yerde kestirip atmak...Evrenin başı sonu var ama tanrı nın yok.Tanrıya gelince işler değişiyor.Paradoks oluşturu diyorsun.Ben buna sonsuz döngü diyorum ve bana göre daha mantıklı...

Mikro evren den makro evrene,herşey birbirinin alt sistemi veya üst sistemi.Yani şöyle,bizim evrenimiz başka daha üst bir sistemin sadece bir atomu...

Yada herbir atomumuzda evrenler var...Bana bu daha mantıklı geliyor.Herneyse...

Tanrının varlığı kavramını kabul bile etsek,bu kuranın tanrısı olduğu anlamına gelmez...

Ben agnostiğim aslında,tanrı varmı yokmu beni pek ilgilendirmiyor.

Benim ilgi alanım,tanrı kavramı olsa bile bu kuranın tanrısı olmadığı :)

Sitelerde Paylaş

Zaman'i ortaya çikaran Prensip olmasa olmazdik. Varsa öncesi olmaz, nitekim zamansiz önceden söz edilemez.

Islami istilahla bunu çevirmeye çalisirsam, sunu yazabilirim.

En basta sadece çatlaksiz ve yokluk kavrami dahi olmayan mukemmel ve kusursuz bir Nur olmaliydi. Isik anlaminda degil, kusursuz berraklik anlaminda, buna Yuz diyelim.

Sonra yaratmaya baslamakla, "her seye gucu yeter" oldugu ortaya çikar : Kudret diyelim.

Her parçacigi dogrudan ortaya çikarir ve mevcut tutar : El diyelim buna... Dolayisiyla, subutidir butun sifatlari, ve kendisi Samed ve Nurdur.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

herşeyi yaratmadan önce neredeydi...ne işle meşguldü bu tanrı ? varmı bir bilgi kuranda ?

Tanrının Günlüğü...

Sevgili günlük,

Günlük tutmaya başladığımdan beri bu herhalde 76 bin katrilyoncu cilt oldu, yeni bir sayfa açtığım. Ama ne yazık ki hala değişen bir şey yok boş boş oturuyorum öyle. Çok SIKICI çoook.

Sevgili günlük,

Bu gün de bir şey yapmadım.

Sevgili günlük,

Bu gün de bir şey yapmadım. Dehşet SIKILIYORUM

Sevgili günlük,

Bu gün aklıma inanılmaz bir fikir geldi. Niye şimdiye kadar düşünmemişim ki.. Kendi kendime çok kızdım. İnanırımsın, sonsuz zamandan beri karanlıkta boş boş oturuyordum. Birden kafamda bir ışık yandı. Dedim ki kendi kendime: “Ulan ben niye karanlıkta oturuyorum ki?”

Işık olsun dedim, her yer aydınlandı. Böyle daha güzel..

Sevgili günlük,

Her taraf aydınlık ama ben hala SIKILIYORUM, ne yapsam ki. Bir şey daha yaratsam... Ama ne?

Sevgili günlük,

Işığın faydaları işte, aklıma bir bir fikirler geliyor. Bu gün sıkıntıdan patlamak üzereyken dedim ki kendi kendime: “Ulan ben niye patlıyorum ki, ortamı patlatayım”, sonra “PATLA” dedim, büyük bir patlama oldu, her taraf madde doldu. İlginç bir durum, ışıl ışıl toplar, koca koca taşlar filan fışkırdı bir anda.

Sitelerde Paylaş

Yaratmadan önce sadece Prensip olmali, degilse zaman baslayamazdi. O anda ne zaman, ne de yer vardi, sadece Prensip vardi sonucuna variliyor.

daha açık yazarsan sevinirim....herşeyi yaratmadan evvel allah ...hiçbiyerde miydi yani ?....bu allah YOK demektir farkındamısın ?

Sitelerde Paylaş

daha açık yazarsan sevinirim....herşeyi yaratmadan evvel allah ...hiçbiyerde miydi yani ?....bu allah YOK demektir farkındamısın ?

Sen Tanriyi bir cisim gibi algiladigindan anlayamiyorsun. Zaman ve yer yok iken o Prensip olarak olmasa, asla hiç bir seyin olmasi gerekmezdi. Prensip'e Tanri demek veya dememek bir semiolojik laf kalabaligi. Zaman yok ise, öncesi olamaz. Zaman olmadan önce olur mu ? Ama Prensip olmasa hiç bir sey olmazdi.
Sitelerde Paylaş

Sen Tanriyi bir cisim gibi algiladigindan anlayamiyorsun. Zaman ve yer yok iken o Prensip olarak olmasa, asla hiç bir seyin olmasi gerekmezdi. Prensip'e Tanri demek veya dememek bir semiolojik laf kalabaligi. Zaman yok ise, öncesi olamaz. Zaman olmadan önce olur mu ? Ama Prensip olmasa hiç bir sey olmazdi.

hiç bir şeyin olmaması kuralı ... allahın da olmamasını gerektirir.....!!!!!!!!!

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

O prensip nedir?

Sitelerde Paylaş

Tanrıyı bir varlık gibi lanse eden kuran zaten...Ne die bize kızıyorsun :)

Kuranda allah kızıyor öfkeleniyor,merhametli oluyor seviyor...

Son zamanlarda müslümlerden bir tabir duymaya başladım.Allah dostu...

Bu ne demek yaa :D la bunlar tam ahmak...allahla dost oluyorlarmış :) arkadaşlık,muhabbet felan herhalde...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...