Jump to content

Evrenin bir başlangıcı ve limiti olması zorunlu

Recommended Posts

O halde sorularini bir defa sorman yetecektir.

yetse keşke....ama cevap alamadık ki bir türlü ?...

kendinde var olan demekle işi kurtaramıyorsun...kendi içinde 1000 kere var olsun...sonuç değişmiyor....hiç bişey yokken prensip varsa...etrafta başka hiç bişey yokki kalanı ona bağlı olsun ?....

hiç bişey yokken prensip vardı demek - gene mantıksız....kendi içinde çelişen bir ifadedir.....hiç bişey yoksa prensip de yoktur.....prensip varsa hiç bişey yok diyemezsin......

prensip var en azından....

peki bu tek başına var olan prensip nerede idi ? neydi ? nasıl bişeydi ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 160
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir kimsenin apaçik olan seyleri dahi kalkip inkar etmesi inanilmaz bir sey. Galiba inkar edince o istenilmeyen seyin yok olduguna inanmak istemekten kaynaklaniyor. Ne tuhaf. Bir turlu anlam veremiyorum. Ne yapalim. Muhurmudur, damga mi... Sevgiler BersanHan.

Sitelerde Paylaş

butterflyblue.jpg

Dolayısı ile fizik senin fikrini çürütüyor Levia

Sevgiler

Fizik zaten asla sonsuzlugu kabul etmemekte. Kaos kavrami zamanin baslangici olup olmamasinda en ufak bir sey degistirmez. Benim bastaki paylasmis oldugum yanlislanabilir yaklasim, zamanin bir mutlak baslangicinin, ve uzayin sonsuz veya gerçek olamayacaginin kanitidir.
Sitelerde Paylaş

Bir kimsenin apaçik olan seyleri dahi kalkip inkar etmesi inanilmaz bir sey. Galiba inkar edince o istenilmeyen seyin yok olduguna inanmak istemekten kaynaklaniyor. Ne tuhaf. Bir turlu anlam veremiyorum. Ne yapalim. Muhurmudur, damga mi... Sevgiler BersanHan.

Apaçık şey dediğin de 1400 yıl önce yaşamış bir arap liderinin "Falan put beni elçi seçti. bana inanan ve itaat edenler sonsuza kadar hurilerle oynaşacak,inanmayanlar ise sonsuza kadar yakılacak." demesi.

Bana inanmayan herkesi benim putum sonsuza kadar yakacak diyen bir ortaçağ bedevisine hangi akla hizmetle inanabiliyorsunuz, hayret! Bir insan nasıl bu kadar akıl ve mantıktan yoksun olabilir, nasıl bu kadar aptallaşabilir?

Hadi erkekler huri hayali için Muhammed'in eteğine yapışmışlar, sana ne verileceğini sanıyorsun?

Sitelerde Paylaş

Levia bilimsel başladıydı,prensip derken iyiydi,sonra allah kurana doladı,performans die bişe kalmadı :)

Sayin sanalkabus, Allah derken, zihindeki Tanri algisi önemli. Onu koca sakalli eski Grek Tanrilari gibi algilayinca, sorun dogmasi kaçinilmaz. Biliyorum, kimi kimseler tamam ama Kuranda Allah bir tahta oturmus kral, yuzu eli olan, aciyan ve gazablanan bir insan gibi anlatiyor diye bu ifademde eksik dusundugum kanaatine varacaklardir.

Kuran "apaçik arapça bir kitap", baska deyisle "insanlar için, az gayretle anlayabilecekleri bir insan dilinde bir kitap". Oysa "anlasilmasi için kolaylastirilan" bu kitap "Tanriyi mesel'ul a'la" (benzeri olmayan), "haliku kulli sey" (her, her, her seyi yaratan) diye anlatmakta. Ve "kusursuz nur" ve "çatlaksiz, eksiksiz Samed" diye anlatiyor...

Dolayisiyla, hiç benzeri olmayan, her seyi yani zamani ve göreli egilip gerilen yeri dahi yaratan, eksiksiz ve potansiyeli sinirsiz diye anlatiliyor.

Bu nedenle, yuz, el, veya yukselme terimleri bunlarin esasi soyut anlamlari ile ancak degerlendirilebilinir : yuzu zaman'i yaratmadan önceki göreli yokluk kavramindan da temiz ve arik tertemiz Nur... Eli ise, her seyi varlikda tutmasini ve sekillendirme yetisini isaret etmektedir...

Simdi, acima, guzellik, gazab gibi sifatlari ayni sekilde dusunelim : evren yoktu, zaman yoktu, hatta yer yoktu ve onlari dogrudan o ortaya çikariyor. Pek iyi, bir sanat eserini ortaya çikaran kimsenin iç guselligi veya karanligi nasil eserinde görulmekte ise evrendeki yaygin duzen, canlilardaki duyular, guzellik, kizma, acima onun dogrudan tecellileri olmali ise, bu "duygulari" ona yakistirmak, bunlari ortaya çikarmasindan dolayi açikca tutarli degil mi ?

Sitelerde Paylaş

Sayin sanalkabus, Allah derken, zihindeki Tanri algisi önemli. Onu koca sakalli eski Grek Tanrilari gibi algilayinca, sorun dogmasi kaçinilmaz. Biliyorum, kimi kimseler tamam ama Kuranda Allah bir tahta oturmus kral, yuzu eli olan, aciyan ve gazablanan bir insan gibi anlatiyor diye bu ifademde eksik dusundugum kanaatine varacaklardir.

Kuran "apaçik arapça bir kitap", baska deyisle "insanlar için, az gayretle anlayabilecekleri bir insan dilinde bir kitap". Oysa "anlasilmasi için kolaylastirilan" bu kitap "Tanriyi mesel'ul a'la" (benzeri olmayan), "haliku kulli sey" (her, her, her seyi yaratan) diye anlatmakta. Ve "kusursuz nur" ve "çatlaksiz, eksiksiz Samed" diye anlatiyor...

Dolayisiyla, hiç benzeri olmayan, her seyi yani zamani ve göreli egilip gerilen yeri dahi yaratan, eksiksiz ve potansiyeli sinirsiz diye anlatiliyor.

Bu nedenle, yuz, el, veya yukselme terimleri bunlarin esasi soyut anlamlari ile ancak degerlendirilebilinir : yuzu zaman'i yaratmadan önceki göreli yokluk kavramindan da temiz ve arik tertemiz Nur... Eli ise, her seyi varlikda tutmasini ve sekillendirme yetisini isaret etmektedir...

Simdi, acima, guzellik, gazab gibi sifatlari ayni sekilde dusunelim : evren yoktu, zaman yoktu, hatta yer yoktu ve onlari dogrudan o ortaya çikariyor. Pek iyi, bir sanat eserini ortaya çikaran kimsenin iç guselligi veya karanligi nasil eserinde görulmekte ise evrendeki yaygin duzen, canlilardaki duyular, guzellik, kizma, acima onun dogrudan tecellileri olmali ise, bu "duygulari" ona yakistirmak, bunlari ortaya çikarmasindan dolayi açikca tutarli degil mi ?

Bak ben zaten tanrı algısını Prensip şekilde bırak diyorum.Nur mu dersin sonsuz kudretmi dersin ne dersen de...

Ama işin içine kuran soktun mu,emirler, yasaklar,şöyle yap, günah ,sevap falan,o zaman bilinçli bir varlığa dönüştürmüş olursun.

Sana ne diyorum,bunları söyle ben deistim tanrıya inanıyorum de konu kapansın o zaman :)

İşin içine islamı katınca sapıtıyorsun,kurandan referanslar gösteriyorsun(tabi kendi mantığına göre),bize saçma geliyor.Ne bilimsellik kalıyor ne bişe...

Ayrıca tanrıyı eli yüzü olan die algılatan yine kuran...Orda bize birsürü bişeyler demiş.Konuşabiliyor yani.Ama kendini göstermek istemiyor.Buradan ne çıkar ? tabiki bilinçli,duyguları olan,egosu olan,rahmeti ve azabı olan bir varlık çıkar.

Sende bunu kabul et...

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Evren'in bir baslangici ve boyutsal limiti olmasi zorunlu. Bu baslikta bunu aklen kanitlayip görecegiz. Ama konuya girmeden önce, bir iki gerekli olan önbilgiyi hatirlatmak isterim.

Kuantum vakumdan tünel etkisi ile bir parçacigin ortaya çikabilecegini bilmekteyiz. Nitekim, kuantum vakumda her an enerji yetersizligi nedeniyle belirip yok olan sanal parçaciklar olusmaktadir. Ki tünel etkisi ile bunlarin teorik olarak enerji seviyesini asip gerçek parçacik olma olasiligi bilimsel bir gerçektir.

Ikinci konumuza girmeden hatirlatmamiz gereken bir nokta ise, yine kuantum fizigine göre, çok düsük bir olasilik olmakla birlikte, örnegin bir atomun birden dagilmasi, veya kirilan bir kristal bardagin geri toplanmasi gibi olaylarin yine çok düsük bir olasilikla mümkün olmasinin unutulmamasidir.

Simdi, farzedelim ki evren'in bir mutlak baslangici yok, yani sonsuzluktan beri var. Bu durumda, su paradoks kaçinilmaz olmaktadir :

1. Ben su anda bu iletiyi yaziyorsam, bunun fiziki olarak olusmasinin mümkün oldugunu ispat etmektedir. Ki imkansiz olsa, su anda burada bu iletiyi yaziyor olmazdim.

2. Madem burada bu iletiyi su anda yazmaktayim, ve evren sonsuzdan beri var, benim su andaki yazmakta oldugum gibi, tipatip ayni ortamda, ayni iletiyi yazan sonsuz sayida Levia'lar olusup yok olmus olmalilar : nitekim bu madem mümkün, ve zaman siniri yok, bu kaçinilmazdir. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

3. Oysa, bu ayni ortamda ayni iletiyi yazmakta olan sonsuz sayidaki kopyalarim'in sonsuz sayida degisen iletiler yazmalari, ve her mümkün olan iletinin sonsuz sayida yazilmis oldugu ortamlarin olusmus olmasi yine zorunludur : yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

4. Oysa, bu sonsuz sayidaki klonlar'in bulundugu sonsuz sayidaki evrenlerde tünel etki ile burunlarinin üstünde bir kelebegin ortaya çikmasi olasi. Oysa, sonsuz evren oldugundan, bu kesin olarak olusmus olmalidir. Madem olusmus olmali, o halde mümkün. Mümkün ise, o halde sonsuz sayida ileti yazarken burunlarinin üstünde tünel etkisiyle kelebek ortaya çikan sonsuz sayida klonlarim olmali.

5. Ama, bu kelebek odalarindaki her hangi bir yerinde ortaya birden çikabilir, öyleyse sonsuz sayida paralel evrende her tarafda bosluktan kelebek ortaya çikan sonsuz evrenler olmasi kaçinilmaz.

6. Arti, bu bir kelebek olmayip, bir tas, bir fil, bir uzayli, noel baba olabilir... O halde, bunlarin her birisinin gerçeklestigi sonsuz sayida örnek evrenler olusup yok olmus olmali. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

7. Bu sonsuz sayidaki Levia'larin DNA'larinin birden degiserek vampire dönüsmeleri olasi olup, bu kesin gerçeklesmis oldugu sonsuz evrenler olmali...

8. Yazarken, pencereden Süpermen odaya girdigi sonsuz evrenler olmali. Yeterince zaman olusmamis ise, bir limit olmali olurdu degil ise.

9. Aninda evrenin bütün atomlarinin dagilmasi olasi, demek sonsuz paralele evrenlerde bu gerçeklesmis olmali.

10. Bu su an olabilecegi gibi, bir saniye önce, bir buçuk dakika önce de olabilirdi... Uzaydan bir asteroid tam su an düsebilirdi, veya su an, veya su an.....

Simdi, benim su andaki bulundugum duruma bakiyorum, her sey yolunda görünmekte ? Oysa, sonsuz sayidaki mümkün herbiri sonsuz sayida gerçeklesmis olmasi gereken evrenlerden sadece bir tanesindeyim... Oysa, her sey'in her an sonsuz paralel evrenlerde gerçeklestigi sonsuz sayidaki evrenlerden bir tanesinde olmam gerekirdi ? Benim bu durumda düzenli ve devam eden evrende bulunma olasiligim sonsuzda bir, yani sifir olmaliydi.

Ve her an bir kelebegin bosluktan ortaya çikmasi, Süpermen'in pencereden içeri girmesi, vampire dönüsmem su içmem kadar olasi olmasi gerekirdi. Demek, sonsuz evren olusmamis ve bir baslangiç olmasi sart.

Zamanda baslangiç olup, boyut siniri olmasa, yine ayni sekilde, sinirsiz müsatit yer olmasi nedeniyle düzenli bir evrende bulunmam sonsuzda bir oklmasi gerekirdi.

Demek, zamanda bir baslangiç sart, ve boyutsal bir limit de zorunlu.

hatalı

Sitelerde Paylaş
Simdi, benim su andaki bulundugum duruma bakiyorum, her sey yolunda görünmekte ?

Şu ana kadar yada 1.2.3..4653874535.....X bir saniye sonraya kadar her şeyin ''yolunda görüldüğü'' evren de, nihayetinde dile getirdiğin olasılık evrenlerinden değil mi?

Bunların birinde bulunuyor olma ihtimalin neden sıfır olsun?

Sitelerde Paylaş

Şu ana kadar yada 1.2.3..4653874535.....X bir saniye sonraya kadar her şeyin ''yolunda görüldüğü'' evren de, nihayetinde dile getirdiğin olasılık evrenlerinden değil mi?

Bunların birinde bulunuyor olma ihtimalin neden sıfır olsun?

Her an atomlarin herhangi birinin veya pek çogunun dagildigi, DNA'si degisen köpege, Kurda dönüsen Levia'larin her aklina gelebilecek versiyonu sonsuz sayida var iken, benim su içinde bulundugum evrenin sayisiz az benzerinden tamamen saçma olasiya her mümkün olan versiyonlari birer birer sonsuz sayida var ise, benim su içinde bulundugum evrenin tam da düzenli kalan sonsuz saçma sapan evrenlerin içinde sürekli düzenli kalani olmasi olasiligi sonsuzda bir oldugundan. Bu su anda etrafimda tuhafliklarin olusmamasiyla her an apaçik ortaya çikiyor. Galiba anlasilamamis kimilerince..
Sitelerde Paylaş

Her an atomlarin herhangi birinin veya pek çogunun dagildigi, DNA'si degisen köpege, Kurda dönüsen Levia'larin her aklina gelebilecek versiyonu sonsuz sayida var iken, benim su içinde bulundugum evrenin sayisiz az benzerinden tamamen saçma olasiya her mümkün olan versiyonlari birer birer sonsuz sayida var ise, benim su içinde bulundugum evrenin tam da düzenli kalan sonsuz saçma sapan evrenlerin içinde sürekli düzenli kalani olmasi olasiligi sonsuzda bir oldugundan. Bu su anda etrafimda tuhafliklarin olusmamasiyla her an apaçik ortaya çikiyor. Galiba anlasilamamis kimilerince..

Sen dediğimi anlamadın, sürekli düzende kalan bir evrende olduğunu nerden biliyorsun?

Belki bir saniye sonra, belki 10 dakika sonra, belki de 1 milyon yıl sonra değindiğin ''gariplikler'' meydana gelecek..

Bunların her biri olası bir evren değil mi, sen niye bunlardan birinde olmuş olmayasın, bu neden imkansız oluyormuş?

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tanrının zamandan bağımsız olduğunu düşünürsek evrenin sonsuzdan beri var olması Tanrının olmadığını kanıtlamaz,anladığım kadarıyla yalnızca kuranın tanrısını savunmak için bu konuyu açtın.İkinci olarak evrenin sonsuzdan beri var olması tüm olasılıkların gerçekleşeceği anlamına gelmez.Örneğin A olayı B olayının sebebi, B olayı C olayının sebebi, C olayı A olayının sebebi ise evren kendini ABCABCABC diye tekrar ettirecektir.Seride bir başlangıç olmamasına rağmen sınırlı sayıda durum vardır.

Sitelerde Paylaş

Tanrının Günlüğü...

:lol:

21 Cemaziyelevvel 13699762 BPS

Sevgili günlük;

BPS Büyük Patlamadan Sonra demek. Bu günlüğü kim okuyacak ama işte neyse...

Bugün şu İblis denen zırtapoz canımı sıktı. Bundan şüpheleniyorum. Buna bir oyun oynamaya karar verdim. Bunda beni tedirgin eden bir şey var. Meleklerime ders versin diye özel tuttum bunu, meleklerimi bana karşı kışkırtmasından korkuyorum.

İyisi mi çamurdan bir şey yapıp buna secde edin diye tüm melekleri çağırayım. Tabi melekler benden başkasına secde edilmeyeceğini bilirler. Bu İblis meleklerin kendisinin sözünü dinlediklerini bana kanıtlamak için secde eder. Güya o olmasa meleklere dediğimi yaptıramazmışım! Pah! Kendini bilmez serseri! Ben de onu benden başkasına secde etmeyin dememiş miydim diye oylum oyluk oyarım! İyi fikir değil mi sevgili günlük? İyi fikir bence.

22 Cemaziyelevvel 13699762 BPS

Sevgili günlük;

Bugün sonsuzdan beri yaşadığım en büyük şoku yaşadım! Bu meleklerin topu embesil yaaa! Secde edin deyince topu gümbür gümbür secde etmesin mi? Sap gibi bi İblis, bir ben kaldık! Hepsi yerde! Ne yapacağımı şaşırdım. İblis de şaşırdı. Heyecanlandı. Neyse ki sen niye secde etmedin deyince sen bize benden başkasına secde etmeyin demiştin, ondan etmedim diyemedi. Heyecandan o çamurdan ben ateşten filan diye bir şeyler geveleyince rahatladım. Elime düşmüştü. Onu işten attım.

Ama hiç rahat değilim. Amacıma ulaşsam da melekler çok canımı sıktı bu sefer... Hadi İblis'i hallettim. Bunca meleği ben nasıl cezalandırayım şimdi? Çamura secdeye yattılar yahu! Skandal! Rezalet!

Daha fazla yazamayacağım sevgili günlük... Moralim çok bozuk. İblis'ten kurtulduğuma sevinemiyorum.

Sitelerde Paylaş

Konu hakkında biraz düşündüm,çok ilginç sonuçlara ulaştım.Mesela evrenin 10 saniye önce herşey yerli yerinde yaratılmış olmadığını kimse ispatlayamaz.Çünkü beynimizde anılarınızla birlikte yaratılacağından sanki geçmişte o olaylar yaşanmış gibi hatırlayacağız ve 10 saniye önce yaratıldığımızın farkında olamayacağız.Bu konuda bir sonuca ulaşmamız mümkün gözükmüyor.

Sitelerde Paylaş

evrenin 10 saniye önce herşey yerli yerinde yaratılmış olmadığını kimse ispatlayamaz.

E yaratılış da safsata işte o yüzden. Yaratılış safsatasından hiç bir olumlu sonuç çıkmaz. Fikrinizi bu sülükten kurtarın. Yoksa bu asalak parazit bütün fikirlerinizi emer, yok eder. Yerine kendi dışkılarını doldurur.

Sitelerde Paylaş

Sen dediğimi anlamadın, sürekli düzende kalan bir evrende olduğunu nerden biliyorsun?

Belki bir saniye sonra, belki 10 dakika sonra, belki de 1 milyon yıl sonra değindiğin ''gariplikler'' meydana gelecek..

Bunların her biri olası bir evren değil mi, sen niye bunlardan birinde olmuş olmayasın, bu neden imkansız oluyormuş?

Pek iyi, daha somut yazmaya çalisayim. Su andaki senin durumunu alalim ele.

Senin su andaki durumunda, sonsuz paralel evrenlerde sunlar olusmali olurdu zaman sonsuz olsa :

Bir tanesinde tirnaklarin aniden kaybolurdu. Bir tanesinde parmaklarin büyürdü. Bir tanesinde önünde kelebek ortaya çikardi. Bir tanesinde kelebek az farkli yerde ortaya çikardi. Bir tanesinde az daha baska bir yerde... Bir tanesinde kelebek oda kadar büyük olurdu. bir tanesinde kelebek degisik olurdu. bir tanesinde odanin ortasinda bir fil olusurdu. birisinde duvarlar aniden kaybolurdu... Ve aklina gelen geometrik her hayal edebilecegiyin o andaki sonsuz paralel evrenlerde olusur : ve bu mümkün evrenlerin her biri sonsuz defa ortaya çikardi.

Dolayisiyla, her an her sey mümkün ve esit olasilikli olurdu. Her an için bu geçerlidir... Yani, bir an dahi düzenli bir evrende bulunman sonsuzda bir olasilikla mümkün iken, bu düzenin devam ettigi evrende bulunmak sifir olurdu.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...