Jump to content

Yaşantı..

Recommended Posts

Arkadaşlar benim ailem çok muhafazakardır. Akp nin %70 oy aldığı bir memleketten geldik. Daha 5-6 yıl öncesine kadar bütün kadınların kara çarşaf giydiği bir memleket.

Ailem beni de müslüman biri olarak büyütmek için herşeyi yaptı. Yazları kuran kursaları (hatta yatılı falan da kaldık) hiç eksik olmadı. imam hatip lisesine yazdırdılar en çok istedikleri şey de imam olmamış:)

Geçen sen de hacca gittiler iyice sardılar anlaycağınız. Hatta son seçimde akp ye oy vermezsen seni evlatlıktan reddederim diyen bir babam oldu.. Bize hep ateistlik öcü, kötü, aman allah korusun, sakın onlarla konuşma gibi öğütlerle anlatıldı. Şimdi ben çevremden kimseye ben farklı düşünüyorum bile diyemiyorum. Eşim açık görüşlüdür onunla konuşuyoruz bazen. Ama onun ailesi de benim ailem gibiler. Beyinler hastalıklı ama atsan atılmaz satsan satılmaz peki nasıl hareket etmeliyim.

Sitelerde Paylaş

Hatta son seçimde akp ye oy vermezsen seni evlatlıktan reddederim diyen bir babam oldu..

Orası, "lâf" kadar klay değil. Babaların çocuklarına olan bağlılığı, çocukların babalara olan bağlılıından daha sıkıdır.

Sen, ceketini al ve dış kapıyı dışardan kapat.

Seni tehdit eden adam, en geç üç gün sonra senin kapını çalacak. Kesinlikle!

Çünkü seni, sen olduğun için sevmeyen birisi, zâten sana lâyık değildir.

Sitelerde Paylaş

Elinde imkanın varsa eşinide al elinden geldiğince uzaklaş. Ama imkanın yoksa olayı akışına bırak. İyiliğin güzelliğin tanrı yüzünden gelmediğini her fırsatta gözlerine sok. Yavaş yavaş anlarlar belki. Ailen için iş işten geçmiş. Sen kendi çocuklarını ve eşini din zehirinden kurtarabilirsen senden iyi kimse yoktur. Bunun için uğraş bundan sonra...

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar benim ailem çok muhafazakardır. Akp nin %70 oy aldığı bir memleketten geldik. Daha 5-6 yıl öncesine kadar bütün kadınların kara çarşaf giydiği bir memleket.

Ailem beni de müslüman biri olarak büyütmek için herşeyi yaptı. Yazları kuran kursaları (hatta yatılı falan da kaldık) hiç eksik olmadı. imam hatip lisesine yazdırdılar en çok istedikleri şey de imam olmamış :)

Geçen sen de hacca gittiler iyice sardılar anlaycağınız. Hatta son seçimde akp ye oy vermezsen seni evlatlıktan reddederim diyen bir babam oldu.. Bize hep ateistlik öcü, kötü, aman allah korusun, sakın onlarla konuşma gibi öğütlerle anlatıldı. Şimdi ben çevremden kimseye ben farklı düşünüyorum bile diyemiyorum. Eşim açık görüşlüdür onunla konuşuyoruz bazen. Ama onun ailesi de benim ailem gibiler. Beyinler hastalıklı ama atsan atılmaz satsan satılmaz peki nasıl hareket etmeliyim.

Önce şunu söyleyeyim ki, din bir zehir değil, aksine bir panzehirdir.

Aslında, zoraki de olsa, iyi bir birikimin olduğunu sanıyorum.

Herkesin dini kabul etmeme özgürlüğü vardır, dinde zorlama yoktur(Bakara 256).

Sen babana değil, Allah'ın emirlerine uymakla mükellefsin; doğru bildiğin gibi yap, eğer babanla ve çevrenle çatışma noktasına gelirsen, birikimini kullan, yukarda zikrettiğim âyeti hatırlat, onları kırmadan öğüt ver.

Bir insan ateist oldu diye öcü gibi muamele edilemez.

Sitelerde Paylaş

Bir insan ateist oldu diye öcü gibi muamele edilemez.

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=57876&view=findpost&p=1166286 Konu ile ilgili söyleyecekleriniz olursa, verdiğim başlıktan devam edebilirsiniz.

Ailem beni de müslüman biri olarak büyütmek için herşeyi yaptı. Yazları kuran kursaları (hatta yatılı falan da kaldık) hiç eksik olmadı. imam hatip lisesine yazdırdılar en çok istedikleri şey de imam olmamış :)

Yanlarında yaşıyorsanız yolları ayıracaksınız. Ola ki sizinle din ve yaşam tarzınız konusunda tartışmaya çalışırlarsa, bunu deplasmanda yapmalarını sağlayın. Bir arada iken en cahilleri kadar bilgili ve görgülüdürler. Onları medeniyete çekip, insani yönleri varsa bunu açığa çıkarmalarını sağlayabilirsiniz. Gelmezlerse de sağlım olsun der, eşinizle insan gibi yaşayabileceğiniz bir hayata yelken açarsınız.

Yanlarında yaşamıyorsanız çok problem olmasa gerek. Evlatlıktan reddediyorlarsa, etsinler; eğer tabii maddi-manevi bir beklentiniz yoksa çok önemli olmasa gerek. Sizi, hayatlarında bir kere bile sorgulamadıkları bir masal uğruna evlatlıkltan reddedecek kadar gözü dönmüş insanların peşinde koşmanızın bir anlamı olmayabilir. Evli barklı insansınız, nihai dayanağınız eşiniz veya en kötü durumda -belki de öncelikle- kendinizdir.

Onları kurtarmak istiyorsanız eğer, bilin ki: tabular ile yaşlanmış insanlara bir şey yapamazsınız. Hayatını din ekseninde geçirmiş ve ondan kesinlikle kuşkulanmamış insanlara, gerçekleri bir anda gösteremezsiniz. Tabuyu yıkmak için öncelikle kafayı özgür düşünebilmeye alıştırmak gerekir. Yaşlılar için bu çok zordur. Orucun zararlarını bilip, oruç tutan doktorlar; işi ifadelerin, olayların, delillere ve hayatın akışına uygunluğunu sorgulamak olup da islamla yatıp kalkan avukatlar, savcılar, hakimler var. Tabunun önünde durmaya çalışmayın. İçgüdüleri ile yaşayanlar, korktuklarında, son derece zarar verici olabilirler. Sağlık olsun deyip geçmenizde fayda var. Size kolay gelsin deyip devam etmek, varsa çocuklarınızı dinden korumak en doğrusu olacaktır.

Sitelerde Paylaş

madem bu kadar zamandır bu forumdasın

görmüşsündürki ateistlerin elinde bi b.k yok

ateizmde bir hikmet yok

Allah ın cc olmadığının bir isbatı delili yok

Aksine Cenabı Hakkı isbat eden milyonlar delil var

o halde tevbe et imanının kurtarmaya çalış

nefes alıp veren herkes için tevbe kapısı açıktır

imanına sahip çıkmaz ve onu besleyip geliştirmezsen kaybedersin

iman mahluktur canlıdır büyür gelişir veya söner ölür

sende olduğu gibi

Sitelerde Paylaş

madem bu kadar zamandır bu forumdasın

görmüşsündürki ateistlerin elinde bi b.k yok

ateizmde bir hikmet yok

Allah ın cc olmadığının bir isbatı delili yok

Aksine Cenabı Hakkı isbat eden milyonlar delil var

o halde tevbe et imanının kurtarmaya çalış

nefes alıp veren herkes için tevbe kapısı açıktır

imanına sahip çıkmaz ve onu besleyip geliştirmezsen kaybedersin

iman mahluktur canlıdır büyür gelişir veya söner ölür

sende olduğu gibi

Bu da bir çıkış yolu elbette.

Ama sen iman edeceğine aklını kullanırsan, kul yerine birey olmayı denersen daha mutlu olacağın görünüyor.

Çünkü sende, -dindarlarda körelmiş olan- soru sorma ve sorgulama yeteneği var.

(Ateizmin elindeki kozlar üçbin yıldır çürütülemediğine göre "Vardır bir hikmeti" diye de düşünebilirsin.)

Sitelerde Paylaş

Görüş bildiren tüm arkadaşlara teşekkür ederim.. İşimin zor olduğunun farkıdayım. Sorun kendi sıkıntılarımızı kalıplaşmış düşüncelerimizi aşmak incelemek irdelemek değilmiş. Sorun bu insalarla başa çıkabilmekmiş.

Benim islamla ilgili kafama takılan pek birşey kalmadı. IQ'su 90 olan biri bile azıcık bir cesaretle olayı çözümler. Aklıma takılan bir kaç teist argümanı var onlar beni düşündürüyor. Tasarımlar akılcı çözümler ihtiva ediyor. Evrilme nasıl bilinçli tasarım yapabilir sorusu aklıma takılıyor. Canlı her türlü ortama ayak uydurabilme ve o yönde evrilme kabiliyeti sergiliyor bunu da görebiliyorum. Tam olarak emin olmak için uğraşıyorum.

Beni evlatlıktan reddedecek bir babam var evet bizim atalar çok tutucu her taraf hacı hoca dolu sülale aktif imamlarla dolu. Bakacağız bir hal çaresine çözeceğiz bir şekilde. Kavga döğüşte olsa bizi müşrikte ilan etseler gideceğiz sonuna kadar. Kör müslüman olmayalım, ezberlediklerimizin manalarına öğrenelim, dinimizi savunabilelim, bilinçli müslüman olalım diye çıkmıştık yola. Durumdaki ironiye bakarmısınız. Dünyayı öküzün boynuzunda görmekten fakımız yokmuş bizim.

Tehditler, cariyer, eşler, evden adam kovma ayetleri, evlatlığın karısını alma ve ayetleri, dedikodu tehditleri, çocukla evlemeler , kendi karıları için kıskançlık ayetleri.. Afedersinizde siz gerizekalı falan mısınız.

Bu adam peygamber lan! Binlerce yıl ötesine her yaptığı ile ışık tutacak, aydınlatacak, yaptıkları ile insan aklında en ufak bir vesvese soru işareti birakmaması gereken, her devri kapsayacak çözümleri olan örnek alınacak adam değilmi?

Siz müslümansanız hadi örnek alın bakalım alında karılarınız ne yapıyor bir görelim. Ahlak kuralları ne kadar da göreceliymiş. kılıfa bak... Hem allah bunu hesapta edememiş..

Cahiliye devriydi kız çocukları diri diri gömülüyordu.. Kız nifusu peygambere azalacağına artmış.

Adam geleni gideni almış evlide olsa alırım demiş. Yuh artık demiyorum daha dur!!

Madem sen peygambersin örnek alınacaksın bunu biliyorsun, savaşta dul kalmışların namusunu koruyorsun(!) o halde onları başka müslümanlarla nikahla.. İnsanların aklına vesvese getirmekten uzak dur. ..

Kız sayısında azalma olsada muhammed bundan hiç etkilenmemiş gibi görünüyor. Allah ona sayısız karıyı nikahlama hatta cariyelerini de nikahlamadan cinsel ilişkiye girmesine izin verek büyük kıyak geçmiştir. Dedikodusunu

yaparsanız sizleri büyük azap beklemekte bilginize..

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim de çevrem tümüyle dindarlarla sarılı. Benim babam da a.k. partiliydi. Bir gün bile kimseye boyun eğmedim. Ateist olduğumu uzun süre söylemedim ama şimdi bilmeyen hiç kimse yok. Kimseyle görüşmeyi reddetmiyorum. Görüşecek olan görüşür ve ağzından allah kuran çıkarsa alacağı cevabı güzelce alır. Her allah dendiğinde atlayacak da değiliz. Bazen sessiz kalabilirim. İlla her allah dendiğinde yok öyle bir şey deme zorunluluğu yok. Selamun aleyküm diyene kesinlikle cevap vermem. Ezan okununca ayağım yerdeyse ayak ayak üstüne atarım. Ramazanda göz önünde yer içerim, kimseyi takmam. En önemli bir toplantıda bile olsa dua edilirse elimi kesinlikle kaldırmam.

Geçenlerde benim için de çok önemli olan bir toplantıya bir imam çıka geldi. Bu da nerden çıktı diye sorduysam da geçiştirdiler. Bir de kuran okumaz mı? Ayak ayak üstüne atayım dedim, toplantı önemli. İyi ilişkiler kurmam gereken bir sürü kişi var. O kadar ileri gitmeyeyim dedim. Başka zaman bunu çok yapmışımdır. Kuran okundu mu yayılır, ayak ayak üstüne atarım. Neyse imam el fatiha dedi, bütün eller havaya. Bir tek ben sap gibi duruyorum. Kesinlikle elimi filan kaldırmadım. Hoca bozuldu ve hemen kaçtı. Tabii tüm gözler üzerimdeydi o an.

Bunları bozmanın en iyi yoludur. Selamlarını alma, dualarına el kaldırma, ramazansa ye iç. Ezan okundu mu ayak ayak üstüne at. İlaç gibi gelir. Kişiliğini bulursun, kendine güvenin süper olur.

Sitelerde Paylaş

Bakın işte bu tür ateist argümanları çok iyi kullanacaksınız. Direk ben ateistim, allah yoktur filan diye söze girmeye gerek yok. Söz oraya gelirse başka. Sorulursa "allaha inanmıyor musun?" O zaman inanmıyorum dersiniz. Yukardaki ikilem hiç bir müslümanın içinden çıkıp kurtulacağı bir ikilem değildir. Müslü kafası bu tür şeylere zaten basmaz da, basacak olsa bile çıkış yoktur.

Kendinize ön etiketleme yapmayın, söz oraya gelince söyleyin. Etiketinize göre konuşmak değil, konuşmanıza göre etiketlenmeniz gerekir. Etiketinizi, kimliğinizi ise asla inkar etmeyin. Sorulursa ateist olduğunuzu söyleyin. Ama sorulursa. Bunu söylemezseniz kimliğinizi, kişiliğinizi, özgüveninizi bulamazsınız.

Ben söyledim, kıyamet kopmadı. Aile, iş, akraba, tüm çevrem dincilerle sarılı halbuki. Terslediğim, kalbini kırdığım, ağlattığım, tövbe istiğfar çekerek kaçırdığım çok kişi oldu. Hiç acımam. Acınma sınırını çoktan aştı bu zalim müslüler. Bunlar zalim. Bunlara asla acınmaz. Bunların ettiği zulmü kimse etmemiştir. Dünyanın en acımasız zalimleri müslümlerdir.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neyse imam el fatiha dedi, bütün eller havaya. Bir tek ben sap gibi duruyorum. Kesinlikle elimi filan kaldırmadım. Hoca bozuldu ve hemen kaçtı. Tabii tüm gözler üzerimdeydi o an.

Bunları bozmanın en iyi yoludur. Selamlarını alma, dualarına el kaldırma, ramazansa ye iç. Ezan okundu mu ayak ayak üstüne at. İlaç gibi gelir. Kişiliğini bulursun, kendine güvenin süper olur.

Haha hocam iyi cesaret walla. Adamların ayetleri var 3 aylar çıkarsa seni keserler.. Ama sende haklısın adamların kendi ayetlerinden haberleri yokki.. Bunu ilk etapta beceremem belki ama zamanla olabilir zorlayacağım..

Sitelerde Paylaş

Bakın günümüzde 24 saat durmaksızın iman pompalandığı ülkemizde ufacık bir mum ışığı seklinde ve onu da sadece sızıntı olarak farkında olduğumuz Ateizm ve Deizm gerçeği insanları nasıl etkileyebiliyor.

Eğer bizde görüşlerimizi her ortamda anlatabilsek ve medya bunlara yer verebilse gerisini siz düşünün.

Sadece bu gerçek bile dinlerin ne kadar çürük bir temele oturduğunun göstergesidir.Malesef Dinler yine batı medeniyeti tarafından yıkılacak ve belkide biz yüzyıllar sonra onları taklit edeceğiz.Ama bu o kadar da kolay değil Yerine mutlaka birşey koymak gerekebilir yoksa bu kadar cahil halkı yönetmek kolay olamaz

Sitelerde Paylaş

Annemiz babamız veya toplum ne düşünür iye yaşarsak mutlu olamayız. Başkaların doğrularına göre yaşarsak onların kölesi oluruz. Başkaları mutlu olacak diye kendimizi mutsuz yapmamalıyız.

Başkalarının doğruları için değil kendi doğrularımız için yaşamalıyız.

Bireyin en çok sindiren şey baskıcı aile ve baskıcı toplumdur. Sindirilmemek için yeri gelirse rest çekmeliyiz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...