Jump to content

ABD ve Avrupa'da Dinin Durumu

Recommended Posts

ABD'de dindar ve evrim karşıtı büyük bir kesimin olduğunu biliyorum. Avrupa'da ise, özellikle Kuzey Avrupa'da Ateizm'in yaygın olduğunu biliyorum. ABD ve Avrupa'da din ne durumda?

Bir diğer sorum da şu: Örneğin Avrupa'da dinin etkisi oldukça zayıflamış görünüyor. Eskiden manastırlara kapanan rahipler, rahibeler vb. olaylar ile Hristiyanlık daha tutucuydu sanki. Şimdi kilise insanların aklına arada bir geliyor. Sadece protestanlar değil, katolikler de böyle. Yani 16.yy'daki reform hareketini değil de son yüz yılı soruyorum aslında. Ne oldu da böyle bir din anlayışı yerleşti? Tabi ben pek bilgim olmadan bu şekilde yazdım. Bilen arkadaşlar tam olarak açıklarlarsa sevinirim.

Sitelerde Paylaş

ABD'deki kesime ne diyeceksin?

Bak toplumun kurallara uyma oranına bakarak toplumun düzeyini anlayabilirsin.

Dayım 30 sene avustralyada kaldıktan sonra türkiyeye dönüş yaptı.Adam neye uğradığını şaşırdı :)

ya burası nasıl memleket kimse hiçbir kurala uymuyor diyodu...

Bu açıdan bakarsak abd bile bize 10 çeker toplum düzeyi bakımından...

Bilinçli toplumlarda din olgusu azalır,çünkü gerek kalmaz...Tabi bence...

Sitelerde Paylaş

Bak toplumun kurallara uyma oranına bakarak toplumun düzeyini anlayabilirsin.

Dayım 30 sene avustralyada kaldıktan sonra türkiyeye dönüş yaptı.Adam neye uğradığını şaşırdı :)

ya burası nasıl memleket kimse hiçbir kurala uymuyor diyodu...

Bu açıdan bakarsak abd bile bize 10 çeker toplum düzeyi bakımından...

Bilinçli toplumlarda din olgusu azalır,çünkü gerek kalmaz...Tabi bence...

Ne demek istediğini anlamadım. Avustralya'da insanlar hiçbir kurala uymuyorsa toplum seviyesi yüksek mi oluyor?

ABD'de ateizm hızla yayılıyor. Ama hala bazı eyaletlerde din egemen.

Dünyanın süpergücünün bu durumda olması ilginç değil mi?

Sitelerde Paylaş

ABD'de dindar ve evrim karşıtı büyük bir kesimin olduğunu biliyorum. Avrupa'da ise, özellikle Kuzey Avrupa'da Ateizm'in yaygın olduğunu biliyorum. ABD ve Avrupa'da din ne durumda?

Bir diğer sorum da şu: Örneğin Avrupa'da dinin etkisi oldukça zayıflamış görünüyor. Eskiden manastırlara kapanan rahipler, rahibeler vb. olaylar ile Hristiyanlık daha tutucuydu sanki. Şimdi kilise insanların aklına arada bir geliyor. Sadece protestanlar değil, katolikler de böyle. Yani 16.yy'daki reform hareketini değil de son yüz yılı soruyorum aslında. Ne oldu da böyle bir din anlayışı yerleşti? Tabi ben pek bilgim olmadan bu şekilde yazdım. Bilen arkadaşlar tam olarak açıklarlarsa sevinirim.

En yobaz olanlar protestanlardır. Katoliklerin yobazlığı uydurması protestanlar tarafından uydurulmuştur. Protestanlığın kurucuları Luter ve Calvin yobazlıkta sınır tanımamışlardı. Rönasansı başlatan protestanlar değil katoliklerdir. Reform dedikler sola scriptura öğretileri katolik kateşizmden daha yobozdır. Rönesans ve reform çok farklı şeylerdir.

Protestanlar sürekli çene çalıp dururlar. Evrimi kabul etmeyen protestanlardır. Dünyanın en yobaz ülkesi müslümanlardan sonra protestan amerikadır.

Katolik kilisesi evrimi kabul eder.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne demek istediğini anlamadım. Avustralya'da insanlar hiçbir kurala uymuyorsa toplum seviyesi yüksek mi oluyor?

Hayır yanlış anlamışsın :)

Bilinçli toplumlarda herkes kurallara uyuyor dedim.Dayım 30 sene avustralyada kaldıktan sonra,ordaki toplum düzenine alıştığı için,buraya dönünce şaşırdı dedim.

Yani bizim türkiyede herşey allaha emanet.Kimse hiçbir kurala uymuyor.Eski vahşi batı gibi :)

Sitelerde Paylaş

Avrupa'da bir cok ülkede dinle karsilasmak istemiyen ateistler cogalmaktadir.

Ulu orta dinlerle masal kahramanlari ile karsilasmak "bedave probleme maruz kalmak" kategorisindedir. Dolayisi ile cogu ateist bedeva problem istememektedir.Dini görmek onunla karsilasmak istemiyor ateist oldugumuzu unutmak ve dogal yasamak istiyoruz.

Sitelerde Paylaş

Avrupa'da bir cok ülkede dinle karsilasmak istemiyen ateistler cogalmaktadir.

Ulu orta dinlerle masal kahramanlari ile karsilasmak "bedave probleme maruz kalmak" kategorisindedir. Dolayisi ile cogu ateist bedeva problem istememektedir.Dini görmek onunla karsilasmak istemiyor ateist oldugumuzu unutmak ve dogal yasamak istiyoruz.

Hollandayı ve Avrupayı müslümanlar bastı. Yakında senin yaşadığın ülkeye şeriat gelecek. İslam Avrupada hızla büyüyor. Oradaki müslümanlar daha fanatik.

O zaman seni görecem bu kadar rahat konuşabilecen mi ? :)

Sitelerde Paylaş

Ülkelerde yaşayan insanlarınm ne durumda olduklarını anlamak için,o ülkenin ekonomik durumuna,siyasetçilerine,spordaki başarılarına ve sanat adına yaptıklarına bakabilirsiniz..Benim gibi görsellikten hoşlanan biri iseniz,bazı toplumların ne durumda olduklarını çok iyi anlarsınız..Ben fazlasıyla film izlerim ve bu aralar dizi izlemeye de başladım..Şu an izlediğim Abd dizisinde(true detective) iki dedektif din-tanrı üzerine konuşuyorlar ve tanrıya inanmayan dedektif çok fena şeyler söylüyor.. :)

Sanat çok önemli arkadaşlar..Bir ülkenin ne durumda olduğunu,sadece sanat adına yaptıklarına bakarak anlayabilirsiniz..

Avrupa ve Amerika'da din çok fena tartışılıyor..Sürekli gündemde..Bunu izleyeceğiniz filmlerde ve dizilerde görebilirsiniz..

Kore filmleri de seyrederim ama Kore filmlerinde din konusu pek işlenmiyor.Belki de kafalarında dini bitirdikleri içindir..

Sitelerde Paylaş

Avustralya'yı biraz inceleyen Türkiye'nin laik,demokratik sisteminin nasıl faşist ve diktatör bir rejim olduğunu anlar. Sözde demokratik özde faşist bir sistem, tabiri caizse sadece kendinden olanların ülkesi, lafa gelince mangalda kül bırakmazlar, kendi yaptıkları rezillikleri Avrupayı göstererek medeniyet masalları anlatırlar. Bu ülkenin başına ne geldi ise bu yozlaşmış,insan ve inanç düşmanlarının icraatlarından gelmiştir.

Avrupa devrimleri sıralar, uzayı keşfeder, sanayisini geliştirir, bizim çakma modernler, 50 yıldır din ile uğraşır, türban ile uğraşır, milletin dini, imanı ile uğraşır. Lafa gelince hepsi modern, medeni Türk insanlarıdır. Gerçekte ise mağara adamından farksız insanın özgür iradelerinin katillerinden farksızdırlar.

tarihinde BersanHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Avustralya'yı biraz inceleyen Türkiye'nin laik,demokratik sisteminin nasıl faşist ve diktatör bir rejim olduğunu anlar. Sözde demokratik özde faşist bir sistem, tabiri caizse sadece kendinden olanların ülkesi, lafa gelince mangalda kül bırakmazlar, kendi yaptıkları rezillikleri Avrupayı göstererek medeniyet masalları anlatırlar. Bu ülkenin başına ne geldi ise bu yozlaşmış,insan ve inanç düşmanlarının icraatlarından gelmiştir.

Avrupa devrimleri sıralar, uzayı keşfeder, sanayisini geliştirir, bizim çakma modernler, 50 yıldır din ile uğraşır, türban ile uğraşır, milletin dini, imanı ile uğraşır. Lafa gelince hepsi modern, medeni Türk insanlarıdır. Gerçekte ise mağara adamından farksız insanın özgür iradelerinin katillerinden farksızdırlar.

Müslüman olupta faşist olmayan bir ülke söylermisin. Hangi müslüman ülkede adalet var? Hangi müslüman ülkede demokrasi var ?

Sitelerde Paylaş

Türkiye gerçekten alacak çok yolu bulunan ve bu yolları geçebileceği şüpheli bir ülke. Arap dogmalarına inatla sarılır, günde beş vakit milletin üzerine arapça ses terörü uygular, zorunlu din dersleriyle dini dayatır, abidik gübidik din işlerine bakanlık bütçelerini katlayan paralar ayırır. Dogmatiklikten başka geçer akçenin bulunmadığı bu ülke, uygar ülkeler ligine çıkmak şöyle dursun, düşe düşe son kümelere kadar düşmüştür. Dünyada bundan daha geri kafalı ve dogmatik çok az ülke kalmıştır. Onların arasına düşmesi de an meselesidir.

Sitelerde Paylaş

Müslüman olupta faşist olmayan bir ülke söylermisin. Hangi müslüman ülkede adalet var? Hangi müslüman ülkede demokrasi var ?

Senin bu konuları anlayabilmen için 40 fırın ekmek yiyip o fırında birde pişmen gerek, bu kafayla bu örneklerle hayatın devam eder.

Size göre en büyük demokratik ülke Abd'dir değil mi? En kral uygulamalar bu ülkede olur, ama zulmün kralını ise dış ülkelere uygularlar, neyi neye göre değerlendireceğiz, evrenselliğin olmadığı her uygulamanın içine edeyim.

Sitelerde Paylaş

Basitce...

DIS GÜCLER özürünü kabul etmiyorum.

Her devlet, diger devletlerin kuyusunu kazmaya calisiyor, kazabildigi kadar. Gücü yettigi kadar.

Bunu Türkiyede yapiyor, ABDde, Iranda.

Arkadasinda dedigi gibi sanat önemli. En önemlisi ÖZGÜRLÜK.

Özgür sanat, özgür media, özgür insan vs.

ABDnin kabadayiliginin günümüzde nedeni silah gücü ve dollar. Dollari oyuncak para gibi istedigi zaman basabiliyor, gercek bir degeri yok.

ABD sinirlarina dayanmis ve düsüse gecmis bir Imparatorluk oldugunu düsünüyorum.

Yerine kim gececek acaba? Dinsiz Cin ve/veya Ruslar mi?

Insanlarin ilerlemesndei, hattta Dogada bile, kaotik bir ortamin evrimlesmek icin yararli bir faktör oldugunu düsünüyorum.

Bir göcmenler ülkesi olan, Göcmenlerin kurdugu bir ABDnin yakin zamanda dünyaya yön verdigini ve hala vermekte oldugunu düsünerek,

Avrupanin da, (ABD gibi) kültürlerin karisimi yeni yapisiyla Cin, ve Rusyaya rakip olabilecegini düsünüyorum.

Kaotik ortam derken, anarsi gibi bir seyi düsünmüyorum, daha cok toplumlarin-kültürlerin birbirlerinde bir seyler ögrendigi bir ortami düsünüyorum.

Türkiyede, "cok kültürlülügü", bir zenginlik olarak kabul edip bundan yararlanmak yerine (Rusya, Cin gibi) herkesi hizaya getirmeye calisiliyor

Ayrica sistemden cikari olanlar, Din, TV, media vs. yoluyla insanlar bilgisiz kilmak, aptal birakmak istiyorlar. TVlerde en önemli progmlar gece yarilarinda baslar, primetime da ici bos eglence programlari olur. Internet caginda yasiyor bile olsak bagzi önemli bilgilere ulasmak zordur. Dogru bilgilere ulasmak zordur. Burda internetteki "bilgi kirliligi" ayri bir konu

ABDliler neden dindar ve gelismis? Skandinavlar ateist ve gelismis?

Yukarda, "özgürlük-hizaya getirmek" gibi iki ayri yöntem oldugu gibi burdada ayri yöntemler var.

Toplumu aptal tutmaya calisan bunun yaninda güclü-akilli bir elit sinifi olan ABD ve Topluma önem veren, bilgilendiren ve topluma rol-sorumluluk veren Skandinavlar.

Türkiyenin elit sinifinin zayifligindan ve cokkültürlü bir toplum olmamizdan. dolayi. Avrupanin özgürlük-bilgilendirme politikasi bizim icin en iyisi olur.

...diye düsünüyorum :blush:

Sitelerde Paylaş

Hollandayı ve Avrupayı müslümanlar bastı. Yakında senin yaşadığın ülkeye şeriat gelecek. İslam Avrupada hızla büyüyor. Oradaki müslümanlar daha fanatik.

O zaman seni görecem bu kadar rahat konuşabilecen mi ? :)

Ekonomik nedenlerden dolayi adi politikalar üretildiginden müslümanlar kendilerini bir halt zannediyorlar fakat cok ileri giderlerse aninda sistem müdahale etmektedir.Her sey kontrol altinda fakat gerzekleri sömürme politikalari yasam harmonisine darbe vurunca ateistler radikal kararlar alinmasi icin yasa tekliflleri sunup kabul ettirmektedirler.

Örnegin Hollanda'da dinlerle, masal kahramanlari ve uyduruk tanrilarla dalga gecip eglenmek yasalarla serbest durumdadir.

Dolayisi ile bu konuda Türkiye ateistleri ve forum kurallari ile benim üslubum sorun olmaktadir.Hollanda yasalarini baz alarak yazdigim düsünceler forum administratorü tarafindan tepki almaktadir.Halbuki forumun T.C. yasalari ile ilgisi yoktur Amerika yasalarina tabidir.

Ben tanri veya allah ismi olan gerzekligin kulagindan girer kilotuna lastik baglarim ve cok normaldir hukuksal hic bir sorumlulugum yoktur. Türkiye'de yasayanlar bu düsünceleri okuyunca elektrik carpmis gibi olmaktadirlar.

Zamana birakmak lazim diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...