Jump to content

Bilimsel Açıdan Süt Kardeşlerin Evliliği

Recommended Posts

sağduyu bak sana bu soru yakışmadı işte sabahki sorunun mükemmeliğine bak birde bu sorunun.

neyse görmezden geliyim ve açıklama yapayım mesele şu Allah yeniden bizi yaratacağını söylüyor bu ayet üstüne o zamanki müşrikler dalga geçerler ne biz öldükten sonra bizi yenidenmi yaratacakmış diye inkar ederler.

Bir de onlar dediler ki: "Biz, bir kemik yığını olduğumuz ve ufalanıp toz olduğumuz vakit mi, gerçekten biz mi, yeni bir yaratılışla diriltileceğiz?

bunun üzerine bu ayet iner yani yeniden yaratılacağımız söyleniyor kuranıkerimde o zaman için saçma ve komik gelebilir insana ama bugüne gelindiğinde görülüyor ki bu hiçte imkansız değil gayet mantıklı burdan bir paralellik kurulabilir.

Sen DNA'dan insan oluşturabilir miyiz diye soruyorsun da ben Allah da oluşturabiliyor mu diye sormuşum, çok mu? Allah da laf çok ama icraat yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 123
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen DNA'dan insan oluşturabilir miyiz diye soruyorsun da ben Allah da oluşturabiliyor mu diye sormuşum, çok mu? Allah da laf çok ama icraat yok.

sağduyu ben onu sormadım ki Allah böyle bir iddiada bulunuyor diyelim senin gibi düşünelim o zaman şunu soruyorum bu iddia o zamana göre komik olabilir ama bu zamana göre bu iddianın geçerliliği varmıdır yokmudur?

yani Allah de bilim de farketmez ancak bir insanın yeniden yaratılabileceği mümkünmüdür değilmidir sen bana onu söyle.

Sitelerde Paylaş

ben gayet basit bir soru sordum nolan bak işte az önce söylediğim şey tamam o konuyu ayrıca tartışalım ama gene aynı şeyi yapıyorsun.

yani soru gayet basit dna yolulya bugün insan kopyalamayı başaran bir bilim yarın daha ilerlediğinde elindeki dnayı kullanarak aynı insanı yeniden yaratablirmi?

yani bırakalım kadınları kızları dedikodu gene yaparız ben kahvemi alırım gelirim konuyu açarız kimkiminle nerde takılmış sohbete dalarız ama bir soru sordum en azından sorduğum cevaba birkez olsun tam yanıt ver nolan :)

Allah'ı bize sunamadıktan sonra,bu sorular beyhude diyoruz ama anlaşılamıyoruz..

Bilim insan kopyalayabilir ama aynı insanı bir daha yaratamaz..İnsan sadece dnalardan oluşan bir makine değildir..Bizim var olmamızı etkileyen çevre şartları da çok önemlidir..

Sitelerde Paylaş

Allah'ı bize sunamadıktan sonra,bu sorular beyhude diyoruz ama anlaşılamıyoruz..

Bilim insan kopyalayabilir ama aynı insanı bir daha yaratamaz..İnsan sadece dnalardan oluşan bir makine değildir..Bizim var olmamızı etkileyen çevre şartları da çok önemlidir..

Allah demeyelim o zaman bilim diyelim o zaman bilim insanı kopyalayabilir ama aynı insanı yaratamaz demişsin o konuda hem fikirim gerçi bugün dna bulundu belki yarın hareketlerimizi ve öğrendiklerimizi kaydeden bir biyolojk mekanizmanında bulunabilirliğini göz ardı etmemek lazım o zamana kadar net cevap vermemeliyiz düye düşünüyorum veya acaba genetiklerimizde öğrendiklerimize göre şekillenebilirmi eğer öyleyse o zaman birebirde kopyalama mümkün olabilir ama bu şekilde net bir cevap verdiğin için teşekkürler nolan :)

Sitelerde Paylaş

sağduyu ben onu sormadım ki Allah böyle bir iddiada bulunuyor diyelim senin gibi düşünelim o zaman şunu soruyorum bu iddia o zamana göre komik olabilir ama bu zamana göre bu iddianın geçerliliği varmıdır yokmudur?

yani Allah de bilim de farketmez ancak bir insanın yeniden yaratılabileceği mümkünmüdür değilmidir sen bana onu söyle.

Bilimsel açıdan değildir. Masal dünyasında ise her şey mümkündür.

Yine konuya dönersek, sütkardeşlerin birbirleri evlenmesinin yasaklanmasının ve amca, dayı, hala ve teyze çocuklarının evliliğine izin verilmesinin mantığı nedir?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bilimsel açıdan değildir. Masal dünyasında ise her şey mümkündür.

bu mükemmel fikrin için teşekkürler kardeş ama sağolasın nolanla mevzuyu olabilecek en güzel şekliyle yorumladık ve çözdük ama şunu merak ettim ya sen bilimdışısın ya nolan çünki nolanın ak olabilir veya karada olabilir dediğine sen sadece kara dedin çıktın birde bu ileri sürdüğün fikrini sağlam bilimsel delillere oturtablirsen o zaman sana müteşşekkir kalırım dostum neye dayanarak böyle birşeyin kesinkes olmayacağını ileri sürdün?

Sitelerde Paylaş

Kendi içinde tutarlıdır elbette. Delinin aklından geçenler, ne kadar sapkın olurlarsa olsunlar, o ortamda tutarlıdırlar.

Deli onları uygulamaya koyar ve onlar delinin insanları öldürmesini emrediyorsa, deli etrafındakileri öldürmeye başlar.

Bunun sayısız örneği var.

İslam'ı da bu anlamda değerlendirmek gerekirse, bir delilik olduğunu iddia etmek yanlış olmaz.

Evet.. İslam'ın ilkeleri kendi içinde tutarlıdır. Ama İslam'ın dışına çıkılınca onların ne kadar sapkın oldukları hemen anlaşılır.

Bak yine aynı yere geldik. İslamın dışına çıkıyorsun, çıktıgında da insan adlı kusurlu varlıgın düşüncelerine, yargılarına göre eleştiriyorsun. İnsan mı bilir Allah mı?

Sitelerde Paylaş

Allah demeyelim o zaman bilim diyelim o zaman bilim insanı kopyalayabilir ama aynı insanı yaratamaz demişsin o konuda hem fikirim gerçi bugün dna bulundu belki yarın hareketlerimizi ve öğrendiklerimizi kaydeden bir biyolojk mekanizmanında bulunabilirliğini göz ardı etmemek lazım o zamana kadar net cevap vermemeliyiz düye düşünüyorum veya acaba genetiklerimizde öğrendiklerimize göre şekillenebilirmi eğer öyleyse o zaman birebirde kopyalama mümkün olabilir ama bu şekilde net bir cevap verdiğin için teşekkürler nolan :)

Anne karnında iken,çevremizde yaşanan bir gerginlik,bizim hayatımıza çok büyük etki yapabiliyor..Bu faktörü göz önünde tutarsak,dna ile aynı insanı yapmak mümkün değil..Morfolojik olarak aynı insan olabilir ama beyni aynı yapamazsınız..

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

bu mükemmel fikrin için teşekkürler kardeş ama sağolasın nolanla mevzuyu olabilecek en güzel şekliyle yorumladık ve çözdük ama şunu merak ettim ya sen bilimdışısın ya nolan çünki nolanın ak olabilir veya karada olabilir dediğine sen sadece kara dedin çıktın birde bu ileri sürdüğün fikrini sağlam bilimsel delillere oturtablirsen o zaman sana müteşşekkir kalırım dostum neye dayanarak böyle birşeyin kesinkes olmayacağını ileri sürdün?

Nolan da benim söylediğimi söylemiş, bir insanı kopyalamak o insanın aynısını yaratmak değildir.

Yine konuya dönersek, sütkardeşlerin birbirleri evlenmesinin yasaklanmasının ve amca, dayı, hala ve teyze çocuklarının evliliğine izin verilmesinin mantığı nedir?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anne karnında iken,çevremizde yaşanan bir gerginlik,bizim hayatımıza çok büyük etki yapabiliyor..Bu faktörü göz önünde tutarsak,dna ile aynı insanı yapmak mümkün değil..Morfolojik olarak aynı insan olabilir ama beyni aynı yapamazsınız..

400 lü ve 600 lü yıllarında insanlarına genetik kopyalanmadan bahsetseydin o zamanki insanlarda aynı şekilde bunun olamayacağını söylerlerdi ama bugün gelinen nokta ortada ben tam olarak kopyalanabileceğine inanıyorum tek gerekli olanın bu konuda dediğim dnalarımızın altında da belki şekillenmiş ama şuan bilinmeyen veya bilinipte saklanan başka bir biyolojik oluşumun olabilirliğidir.

çünki deccalinde aynen bu şekilde bir uygulama yapacağını hz. Muhammed(sav) haber vermektedir bir insanı öldürecek ve sonra yeniden yaratacaktır sakın yanlış anlama senle alakası yok sadece kendi kendime beyinfırtınası yapıyorum o zaman deccale Allah diye tapınacaktır her zaman iddiamdır ki deccal zamanımızın teknolojisinin adıdır bakalım neler olacak hep beraber göreceğiz hemde fazla zaman kalmadı gibi geliyor belki bir kaç sene.

Sitelerde Paylaş

Sanırım süt kardeşlerin epigenetik olarak akraba olabileceği konusunda ikna oldunuz.

Bu konudaki malum çatlak sesin zaten ciddiye alınır bir tarafı yok.

Ama şu soru önemli: Kuran hala, teyze evliliklerini yasaklarken; bunların çocuklarıyla evlenilmesi konusunda niçin bir yasak getirmemiş?

Niçin akraba evliliğindeki yasak sınırı bu şekilde belirlenmiş?

Bu soruyu oldukça önemsiyorum ve bu konuda da inşallah bir makale yazıp, bu forumda paylaşacağım.

Sitelerde Paylaş

Nolan da benim söylediğimi söylemiş, bir insanı kopyalamak o insanın aynısını yaratmak değildir.

konumuz sadece sütkardeşlerin birbirleri evlenmesinin yasaklanmasıydı ancak siz alıp evirip çevirip konuyu oraya taşıdınız açıkcası ben fazla o işlerle ilgilenmiyorum kim kimin kızıyla evlenmiş kim kimi almış sonuç itibariyle şuan dünyada islam dışındanda çok fazla bu tür evllikler yapan insanlar var bu avrupadada oluyor amerikadada doğudada bana göre sakıncası yok ilk kandan gelmiyorlar size göre neden sıkıntı onu anlamadım.

ayrıca bu gayet normal birşey ancak sizin bahsetmeniz gereken konu varsa oda bana göre birincil derecede kan bağı olupta ona rağmen evlenen veya cinsel ilişkiye giren insanları sorgulamanız.

anne oğul baba kız veya iki kardeş gibi şuan bu dünyada çok fazla yapılan bir uygulama artık yabancı dizilere bile rahatça konu olabilen bu tehlikeli gelişmeyi bence masaya yatıralım ikincil derece kan bağı olanlar evlenmiş olsa ne olmasa ne.

Sitelerde Paylaş

400 lü ve 600 lü yıllarında insanlarına genetik kopyalanmadan bahsetseydin o zamanki insanlarda aynı şekilde bunun olamayacağını söylerlerdi ama bugün gelinen nokta ortada ben tam olarak kopyalanabileceğine inanıyorum tek gerekli olanın bu konuda dediğim dnalarımızın altında da belki şekillenmiş ama şuan bilinmeyen veya bilinipte saklanan başka bir biyolojik oluşumun olabilirliğidir.

çünki deccalinde aynen bu şekilde bir uygulama yapacağını hz. Muhammed(sav) haber vermektedir bir insanı öldürecek ve sonra yeniden yaratacaktır sakın yanlış anlama senle alakası yok sadece kendi kendime beyinfırtınası yapıyorum o zaman deccale Allah diye tapınacaktır her zaman iddiamdır ki deccal zamanımızın teknolojisinin adıdır bakalım neler olacak hep beraber göreceğiz hemde fazla zaman kalmadı gibi geliyor belki bir kaç sene.

Deccal nedir ya :lol:

Ya harbi bu imanlılar uçmuş..Size kızamıyorum ben,çünkü bende sizin gibiydim bir zamanlar..Birkaç sene sonra Deccal çıkmazsa,ne olacak :lol:

Gariban_derviş'in aynısını Şiva,Ahura Mazda,Allah,Zeus bir araya gelse yine yapamaz..Her insan,her canlı özeldir..Parmak izini hatırlayın..Aynı parmak izine sahip birini yaratamazsınız..Yeryüzüne düşen her kar tanesi bile farklı bir şekildedir..

Bizler bir oturma grubu veya kanepe filan olsak,o zaman aynısından bir daha yaratırsınız ama bir insanın aynısını yaratamazsınız..Böyle saçmalık olmaz..Bilim de yaratamaz,sizin uyduruk tanrılarınızda..

Sitelerde Paylaş

Sanırım süt kardeşlerin epigenetik olarak akraba olabileceği konusunda ikna oldunuz.

Kimsenin ikna olduğu falan yok, kendi kendine gelin güvey olma. Yahu hiç aynı kadından süt emdi diye insanlar akraba olur mu? Akıl var, mantık var.

İnsanlar aynı kadından süt emdi diye akraba oluyorlarsa aynı inekten süt içti diye de akraba olurlar mı?

Sitelerde Paylaş

Ama şu soru önemli: Kuran hala, teyze evliliklerini yasaklarken; bunların çocuklarıyla evlenilmesi konusunda niçin bir yasak getirmemiş?

Bu soruyu oldukça önemsiyorum ve bu konuda da inşallah bir makale yazıp, bu forumda paylaşacağım.

fethi kardeşim sonuçta burası bilimsel içeriğin olduğu bir forum sen paylaşımlarına devam et senin fikirlerini ve fikirlerine karşı çıkacak olan diğer arkadaşların fikirlerini büyük bir merakla bekliyorum şimdiden iki tarafında emeklerine teşekkürü bir borç bilirim.

Sitelerde Paylaş

Deccal nedir ya :lol:

Ya harbi bu imanlılar uçmuş..Size kızamıyorum ben,çünkü bende sizin gibiydim bir zamanlar..Birkaç sene sonra Deccal çıkmazsa,ne olacak :lol:

Gariban_derviş'in aynısını Şiva,Ahura Mazda,Allah,Zeus bir araya gelse yine yapamaz..Her insan,her canlı özeldir..Parmak izini hatırlayın..Aynı parmak izine sahip birini yaratamazsınız..Yeryüzüne düşen her kar tanesi bile farklı bir şekildedir..

Bizler bir oturma grubu veya kanepe filan olsak,o zaman aynısından bir daha yaratırsınız ama bir insanın aynısını yaratamazsınız..Böyle saçmalık olmaz..Bilim de yaratamaz,sizin uyduruk tanrılarınızda..

nolan dikkat edersen ben deccal çıkacağını beklemiyorum bilimin aslında deccalin kendisi olduğunu savunuyorum şimdi çinden amerikaya yeraltı tüneli yoluyla direk hızlı tren seferleri başlatılacakmış hadis ne diyor bir ayağı doğuda bir ayağı batıda olacak ve tek gözlü olacak bu ranın gözüde diyebilirizde aslında bilimde sonuçta tek gözlü sayılır ruhu eksik şerefsizin :)

bilim varda ruh yok :)

ayrıca düşünsene daha şimdiden bu kadar bilgiyle islama neler ediyonuz demek daha ilersinde kimbilir neler olacak hele birde yeniden yaratılışıda bilimin yaptığını düşün hatta birde bunun üstüne 800 yıllık 900 yıllık insan ömürlerinin uzadığını ekle o zaman ayvayı yedik kim napsın islamı yaw düşünsene 900 sene yaşa ama zina yapma içki içme tüm zevklerden 900 sene insan nasıl mahrum olur :)

Sitelerde Paylaş

Adamın makale yazacağı konuya bakın.. :huh:

Muhammed Cebrail'e ''Cebrail,cinsi münasebetimdeki zaafiyetimden şikayetçiyim..Ne önerirsin?'' demiş..Cebrail'de ''keşkek ye Muhammed'' demiş..

Bu konu hakkında da bir makale yazar mısınız acaba?

Ufak bir tüyoda veriyim size..Aynı Muhammed'in,aynı gece tüm karılarını gezdiği de rivayet edilir..

Kolay gelsin size.. ^_^

Sitelerde Paylaş

konumuz sadece sütkardeşlerin birbirleri evlenmesinin yasaklanmasıydı ancak siz alıp evirip çevirip konuyu oraya taşıdınız açıkcası ben fazla o işlerle ilgilenmiyorum kim kimin kızıyla evlenmiş kim kimi almış sonuç itibariyle şuan dünyada islam dışındanda çok fazla bu tür evllikler yapan insanlar var bu avrupadada oluyor amerikadada doğudada bana göre sakıncası yok ilk kandan gelmiyorlar size göre neden sıkıntı onu anlamadım.

ayrıca bu gayet normal birşey ancak sizin bahsetmeniz gereken konu varsa oda bana göre birincil derecede kan bağı olupta ona rağmen evlenen veya cinsel ilişkiye giren insanları sorgulamanız.

anne oğul baba kız veya iki kardeş gibi şuan bu dünyada çok fazla yapılan bir uygulama artık yabancı dizilere bile rahatça konu olabilen bu tehlikeli gelişmeyi bence masaya yatıralım ikincil derece kan bağı olanlar evlenmiş olsa ne olmasa ne.

Şimdi konuyu dünyanın her tarafında bu evlilikler oluyor diye dağıtma.

Burada aynı kadından süt emen kimselerde akrabalık bağı oluştuğu ve o yüzden buna yasak getirildiği iddia ediliyor.

Hadi diyelim bu doğru -ki bana göre saçmalık- bu akrabalık bağı amca, dayı, hala ve teyze çocuklarındaki akrabalık bağlarından daha mı fazla?

Birisinde süt içmekle akrabalık bağı oluştuğu iddia ediliyor, diğerinde ise direk kan bağı var.

Ayrıca başka bir çelişki daha var Kuran'da, Allah adem'in çocuklarının birbirleri ile evlenmesine bir şey demiyor ama bir yandan da kardeş evliliğini yasaklıyor. Bu apaçık bir çelişki değil mi?

Sitelerde Paylaş

Şimdi konuyu dünyanın her tarafında bu evlilikler oluyor diye dağıtma.

Burada aynı kadından süt emen kimselerde akrabalık bağı oluştuğu ve o yüzden buna yasak getirildiği iddia ediliyor.

Hadi diyelim bu doğru -ki bana göre saçmalık- bu akrabalık bağı amca, dayı, hala ve teyze çocuklarındaki akrabalık bağlarından daha mı fazla?

Birisinde süt içmekle akrabalık bağı oluştuğu iddia ediliyor, diğerinde ise direk kan bağı var.

Ayrıca başka bir çelişki daha var Kuran'da, Allah adem'in çocuklarının birbirleri ile evlenmesine bir şey demiyor ama bir yandan da kardeş evliliğini yasaklıyor. Bu apaçık bir çelişki değil mi?

şimdi kardeş yanlış anlaşılma olmasın ben böyledir diye bir iddada bulunmadım sadece bu bir iddiadır diyorum hemde bilim adamları tarafından ortaya atılmış bir iddia bu yüzden dikkate alınabilirliği olan bir iddia diyorum.Ha ama illaki doğru olacak diye birşey yok.

hz. Adem konusuna gelince aslında öyle olsa dahi şu açıdan bak olaya hz. Muhammed bu kitabı kendinden yazmış olsaydı sence bu şekildemi yazardı?

hem kardeş evliliği yasak olacak hemde ilk insanların kardeş evliliğinden arttığını iddia edecek bu şunu gösterir bu ayetler hz. Muhammedden çıkmamış aksine net ifadeler ve başka bir kaynaktan hemde keskin bir şekilde gönderilmiş zaten öyle ayetler varki insanın o şekilde yazabilmesi mümkün değil çünki dünyadaki tün insanların ortak mantığına tamamen aykırı durumlar.

bence olaya bu şekilde bakmalıyız mesela bir olay vardır ilgimi çeken bir topluma peygamberlerden birisiydi tam hatırlamıyorumda ama bakar öğrenirim bulması zor olmaz peygamber kavmini uyarıyordu ve diyordu ki 3 güne başınıza felaket gelecek ama 3 gün geçiyor felaket falan gelmiyo durum böyle olunca oranın halkı peygamberleriyle dalga geçiyorlar ve 3 günün üstüne galiba 1 hafta daha iyice azarak günahlarını devam ettiriyorlardı çünki ilk başta felaketten korkmuşlardı genede acabamı diye geçiyordu akıllarından ama 3 gün sonrası hiçbişey olmayınca iyice delirip günahları tam gaz devam etmişti işte bunun üstüne büyük felaketleri gelmiş yerle bir olmuşlardı.

şimdi buda mesela ayrı bir konu tutarsız değilmi şimdi hz. Muhammed bu olayı yazsa geciktiğinden bahsedermiydi söz verdiğimiz gün oldu derdi ama bakıyorsun 1 hafta gecikmeli bir afet geliyor yani bu tür trickmi desem ne desem tam bir kelime karşılığı bulamıyorumda ama kuranda bu tür ilginç ayetler vardır.

kardeşlerin evliliği içinde aynı şeyi diyebiliriz mantığa aykırı ama hz. Muhammed(sav) in mantığınada aykırı bir durum bu ona kalsa oda böyle yazmazdı.

Sitelerde Paylaş

Dogmatikler siz nasıl bir zihin yapısına sahipsiniz böyle? Ne sütü yahu, insana direk kan veriliyor kan! Onun damarından alıp öbürünün direk damarının içine veriliyor, siz aklınızı mı kaçırdınız?

Süt yine hazmedilecek, küçük moleküllere parçalanacak, bağırsaklardan emilecek de kana karışacak. Kanı direk alıp direk damara veriyorlar yahu! Bu kan hücrelerinde doğrudan DNA var, parçalanmıyor, hazmedilmiyor, direk öbür kişinin damarlarında dolaşıyor.

İnsan biraz aklını başına toplar, dogma savunacağız diye ne hallere düştüğünüzü şimdi siz göremiyor musunuz? Develer tellal iken pireler berber iken aynı sütü emenler kardeş sayılırken, ben anamın beşiğini sallarken, az gittik uz gittik dere tepe düz gittik bir arpa boyu yol gittik işine döner bu!

Hiç mi bu aklınızı başınıza devşiremiyorsunuz siz? Bu kadar safsata işlere inanmak için çok ıkınmanız gerekmiyor mu? Ben ne yapıyorum, ne diyorum diye hiç mi durup düşünmüyorsunuz? Cahil adamların uydurduğu safsatalar için kendinizi nasıl paraladığınıza benim hayat boyu aklım ermedi. Hiç de ermeyecek. Siz aklınızı kaçırmışsınız. Normal bir insan bu kadar safsataya inanamaz.

Hayır empati yapayım diyorum, yapamıyorum. Tamam ben de müslümandım zamanında ama öğrenince hemen çıktım bu dinden. Yani bir süre kandırılabiliyor insan da, hep kandırılmak insana yakışmaz. Böyle şey olamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...