Jump to content

Müslümanlar varmısınız iddaya?

Recommended Posts

Yan apartmada komşumuz sevda teyze var..... 20 yaşından beri namaz kıldığını söyledi.....Dinden sohbaet açılmışken bende fatihanın anlamını bilip bilmediğini sordum..... Bilmediği söyledi şu anda 55 60 yaş vivarında 35 40 senedir namaz kılıyor fatihanın anlamını bilmiyor.........

Dedem 84 yaşında 10 yaşında namaza başlamış 74 yıldır namaz kılıyo fatihanın anlamını biliyomusun diye sordum hayır dedi................

Babamın arkadaşı hasan amca var 5 vakit namazını camide kılıyo sadece sabah namazı hariç........ Yaklaşık 20 yıldır kılıyo fatihanın anlamını bilmediğini söyledi.........

Şimdi gelelim benim dedeme...............

74 yılda kaç kere fatiha okumuş.........

Günde 40 fatiha çarpı 365 gün=14600

1 yılda 14600 fatiha............

74 yılda= 1 milyondan fazla fatiha okumuş......... Ama hayla fatihanın anlamını bilmiyor...........

Müslümanlardan benle bahse girmek isteyen olursa her türlü iddaya varım........!!!!!!

Camiye giden her 10 kişiden ben 9unun fatihanın anlamını bilmediğine bahse girerim.......

hatta bu iddaya 2 böbreğimi bile basarım!!!!!!

Haydi müslümanlar var mısınız iddaya??? B)

Camiye cuma namazına giden her 10 kişiden 9unun ben fatihanın anlamını bilmediğini iddaa ediyorum...!!!!

aksini ispat edecek olan varsa çıksın karşıma ;)

Sitelerde Paylaş

Yan apartmada komşumuz sevda teyze var..... 20 yaşından beri namaz kıldığını söyledi.....Dinden sohbaet açılmışken bende fatihanın anlamını bilip bilmediğini sordum..... Bilmediği söyledi şu anda 55 60 yaş vivarında 35 40 senedir namaz kılıyor fatihanın anlamını bilmiyor.........

Dedem 84 yaşında 10 yaşında namaza başlamış 74 yıldır namaz kılıyo fatihanın anlamını biliyomusun diye sordum hayır dedi................

Babamın arkadaşı hasan amca var 5 vakit namazını camide kılıyo sadece sabah namazı hariç........ Yaklaşık 20 yıldır kılıyo fatihanın anlamını bilmediğini söyledi.........

Şimdi gelelim benim dedeme...............

74 yılda kaç kere fatiha okumuş.........

Günde 40 fatiha çarpı 365 gün=14600

1 yılda 14600 fatiha............

74 yılda= 1 milyondan fazla fatiha okumuş......... Ama hayla fatihanın anlamını bilmiyor...........

Müslümanlardan benle bahse girmek isteyen olursa her türlü iddaya varım........!!!!!!

Camiye giden her 10 kişiden ben 9unun fatihanın anlamını bilmediğine bahse girerim.......

hatta bu iddaya 2 böbreğimi bile basarım!!!!!!

Haydi müslümanlar var mısınız iddaya??? B)

Camiye cuma namazına giden her 10 kişiden 9unun ben fatihanın anlamını bilmediğini iddaa ediyorum...!!!!

aksini ispat edecek olan varsa çıksın karşıma ;)

Adamlar bilmediklerini saklamıyorki.

Bilmiyoruz diyor.

Ama bilmemek kötü değil diyor, kuranda geçiyorsa bilmek gereksiz diyor.

Allah dediyse doğrudur diyor.

Siz allahın o sureye ne anlam yüklediğiyle ne uğraşıyorsunuz diyor. Anlamını bilmemek ayıp değil onlara göre.

Ama bize göre bilmediğimiz konulardan bahsetmek ayıp.

Mesela az önce başka bir konuda bilmediğim bir konu gündeme geldi. (şakak sarası). Bilmediğimi anladım. Ve konuşmaya devam etmekte çekindim.

Ama dindarlar bilmedikleri kadar dindar. Cesur ve itaatkarlar.

O nedenle onlara bilmemenin çok ayıp olduğunu birilerinin öğretmesi lazım.

O birileride biz ateistler oluyoruz. Çünkü bir dindar diğer dindarın öküzlüğünü yüzüne çarpmaz.

Yavaş yavaş, olacak..

Bunlara o kadar benimsetilmiş ki, din ile ilgili soru sormanın yasak olduğu, adamlar tuhaf konularda bile soru sormaya korkuyor.

Yine mesela bugün açılan bir konuda arkadaşın biri sormuş dindarlara: "Kirâmen Kâtibîn meleklerinin ömür boyu omuzlarda olduğu söyleniyor ama nerdeler kimse görmüyor" diye..

Bu tip soruları heryerde sık sık sormak lazım...

tarihinde ReAlPeReSt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"El ham, yani yemek allah içindir. Çünkü o alemlerin rabbi. Onun için yemeyip kim için yiyeceğiz? Hem rahman, hem de rahim. Din gününün de sahibi. Gün bu gündür. Aksırıncaya, tıksırıncaya, patlayıncaya kadar milletin parasını yiyin. Ondan başkasına, mahkemeye, insan adaletine filan da hesap vermeyin. O sizi doğru yola ulaştırır. Paraya boğduğu, yürü ya kulum dediklerinin yoluna. Doğru ve dürüst olanların yoluna değil..."

Sitelerde Paylaş

Müslümanların çoğu dini, askeri mantıkla benimsemişlerdir. dini emirlerde mantık aramazlar, asl olan itaat olduğundan. gerisi onlar için faso fiso, çünkü emre ittat ederse ödül, etmezse ceza var. allah namazda fatiha mı oku demiş, oda fatihayı okur. fatihada ne anlatılıyormuş. onun için anlamsızdır. yani tam bir cahilliklik, beyinsizlik işi...

tarihinde umutjan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanların çoğu dini, askeri mantıkla benimsemişlerdir. dini emirlerde mantık aramazlar, asl olan itaat olduğundan. gerisi onlar için faso fiso, çünkü emre ittat ederse ödül, etmezse ceza var. allah namazda fatiha mı oku demiş, oda fatihayı okur. fatihada ne anlatılıyormuş. onun için anlamsızdır. yani tam bir cahilliklik, beyinsizlik işi...

Allah namaz dayken fatiha'mı oku demiş yoksa kurandan'mı oku demiş ?

Allah ne dediğinizi bilmedik'ce namaza yaklaşma'mı demiş yoksa öğüt alasınız diye verdiklerini ne dediğini bilmeyerek tekrar gerimi'mi okuyun demiş?

Insanların geneli hep başkasının açıkları ile geçinir! Dogru,güzel olanı söylemek yerine onların yaptıklarından rızıklanır!

Sitelerde Paylaş

Allah ne dediğinizi bilmedik'ce namaza yaklaşma'mı demiş yoksa öğüt alasınız diye verdiklerini ne dediğini bilmeyerek tekrar gerimi'mi okuyun demiş?

Insanların geneli hep başkasının açıkları ile geçinir! Dogru,güzel olanı söylemek yerine onların yaptıklarından rızıklanır!

Allah benim adıma diğer insanları öldür veya öl demiş, eğer bunları yaparsan ben sana memeleri yeni çıkmış huriler vereceğim demiş.

Sitelerde Paylaş

kuranda ne yazdığından bahsetmedim... Müslümanların çoğunun dini nasıl algıladıklarından bahsettim..
Sitelerde Paylaş

kuranda ne yazdığından bahsetmedim... Müslümanların çoğunun dini nasıl algıladıklarından bahsettim..

Onların algılarını değiştirmek için yaptıklarını cahillik,beyinsizlik diyerek mi degiştirebikcemisisiniz? Ne derseniz diyin insanın degerleri ile dalga geçerseniz iyice bağlanır. Ben burda onları kullanarak farkınızı göstermeye çalıştığınızı gördüm. O yüzden yazdım.

Sitelerde Paylaş

Onların algılarını değiştirmek için yaptıklarını cahillik,beyinsizlik diyerek mi degiştirebikc hemisisiniz? Ne derseniz diyin insanın degerleri ile dalga geçerseniz iyice bağlanır. Ben burda onları kullanarak farkınızı göstermeye çalıştığınızı gördüm. O yüzden yazdım.

kimseyi değiştirmek gibi bir amacım yok.. 40 yaşına gelipte hala o kendisine sunulan en büyük nimet olan, beyni, aklı kullanamıyorsa, çoçukluktan beri doğru, yanlış demeden kendisin ne öğretildiyse, ezbere benimseyip, üstüne hiç düşünmeden yaşayan birine ben ne sunabilrim.. bu ülkede kimsenin ateistlere kızmaya hakkı yok.. en azından bir ateist Müslüman bir ülkede doğduğu halde, ateist olduysa demekki en azında demekki düşünen biri, hayatı sorgulayan biri ama Müslümanlara gelince çoğu allaha inandığı halde, kuranın allahın kitabı olduğuna inandığı halde, bir kere şu kuranı açıpta acep içinde ne yazıyor, tanrı benden ne istiyor diye okumuyor. anca ezbere kendisine ne söylendiyse doğru yanlış demeden, beyinsizce bir imanla uyguluyor.. şundan eminimki buradaki çoğu ateist Müslümanlardan daha çok kuranı okumuştur en azından.. kuranı bir kere açıp okuma gereği duymuyan bir sürü Müslüman insan tanıyorum çevremde tarihinde umutjan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kimseyi değiştirmek gibi bir amacım yok.. 40 yaşına gelipte hala o kendisine sunulan en büyük nimet olan, beyni, aklı kullanamıyorsa, çoçukluktan beri doğru, yanlış demeden kendisin ne öğretildiyse, ezbere benimseyip, üstüne hiç düşünmeden yaşayan birine ben ne sunabilrim.. bu ülkede kimsenin ateistlere kızmaya hakkı yok.. en azından bir ateist Müslüman bir ülkede doğduğu halde, ateist olduysa demekki en azında demekki düşünen biri, hayatı sorgulayan biri ama Müslümanlara gelince çoğu allaha inandığı halde, kuranın allahın kitabı olduğuna inandığı halde, bir kere şu kuranı açıpta acep içinde ne yazıyor, tanrı benden ne istiyor diye okumuyor. anca ezbere kendisine ne söylendiyse doğru yanlış demeden, beyinsizce bir imanla uyguluyor.. şundan eminimki buradaki çoğu ateist Müslümanlardan daha çok kuranı okumuştur en azından.. kuranı bir kere açıp okuma gereği duymuyan bir sürü Müslüman insan tanıyorum çevremde

su yazin bastan sona asagilama ve kibir dolu.sen hangi niyetle kuran okuyorsun,senin niyetin kuran okumak degil ki ayetleri egip bukerek kendi kafana gore inanacagin celiski bulmak.okuyorum anliyorum diye vidi vidi ediyorsun. dunyaya gelisin elinde degil gidisin elinde degil neyi anliyorsun sen.

Sitelerde Paylaş

kimseyi değiştirmek gibi bir amacım yok.. 40 yaşına gelipte hala o kendisine sunulan en büyük nimet olan, beyni, aklı kullanamıyorsa, çoçukluktan beri doğru, yanlış demeden kendisin ne öğretildiyse, ezbere benimseyip, üstüne hiç düşünmeden yaşayan birine ben ne sunabilrim.. bu ülkede kimsenin ateistlere kızmaya hakkı yok.. en azından bir ateist Müslüman bir ülkede doğduğu halde, ateist olduysa demekki en azında demekki düşünen biri, hayatı sorgulayan biri ama Müslümanlara gelince çoğu allaha inandığı halde, kuranın allahın kitabı olduğuna inandığı halde, bir kere şu kuranı açıpta acep içinde ne yazıyor, tanrı benden ne istiyor diye okumuyor. anca ezbere kendisine ne söylendiyse doğru yanlış demeden, beyinsizce bir imanla uyguluyor.. şundan eminimki buradaki çoğu ateist Müslümanlardan daha çok kuranı okumuştur en azından.. kuranı bir kere açıp okuma gereği duymuyan bir sürü Müslüman insan tanıyorum çevremde

Haklısın herkezde beyin var kullansın. Kullanmayan, ezbere gidene ne verebilirsinki... Anlam veremedigi yazıları neden okusunki 32 farz yetiyor zaten fazla ileri gitmeye gerek yok işin ahbabı hocalar var gerisini onlar anlatıyor. Bu insana yeterli geliyor. Tanrı kitap yollamış insan merakedir bakar ne var ne yok diye bakanlar ateist olmuş tanrı yok demiş bumu sorgulamak! 1400 yıl öncekilerin yaşam tarzı,anlatımı ile yazılmış yazıları hiç bozulmadan bu güne ulaştığını var sayarak düz okumak mı sorgulamak! Bugün bile evde konuştuğun sokakta farklı anlaşılıyorken yazıların uzerınde düşünmeden oldugu gibi kabullenmek sorgulamak olmasagerek. Kur'an okuyup ben müslümanım diyenle aynı kitabı okuyup ben ateisttim diyen arasında fark yok. Iki tarfta ta anladığı şekilde kullanıyor....

Sitelerde Paylaş

Bir şeyi kullanmak ve istifade etmek için onun herşeyini bilmeniz gerekmez

kullandığınız bilgisayar ve cep telefonları gibi

bu kadar ilkel ve çürük analojik yaklaşıma ben ve 8 yaşındaki kuzenim gülüyoruz :D

telefonun üretim süreciyle ilgilenmem, ne işe yaradığına ilişkin özelliklerine dikkat ederim.

ancak fatina'nın görünür ve belirgin, henüz işe yarayan bir yönü tespit edilmemiş. öte taraf hakkınıda da bildikleerimiz çok kısıtlı. çoğu da spekülasyon sadece. bu yüzden bu kadar kıt kaynaktan kesin çıkarımlar yapmak akil adamların harcı değildir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...