Jump to content

Ateizm bazı şeyleri isbatlamak zorunda değil mi?

Recommended Posts

Şimdi gelelim varsayıma: Diyelim dünyada hiç teist yok. Tanrı diye bir sözcük hiç telaffuz edilmedi. Kuran muran zaten ortada yok. İncil tevrat filan da yok. Bunlar hiç olmadı. (Hayal etmesi bile çok güzel) Peki bu durumda biz ateistler ne halt ederdik? Söyleyeyim:

Bir kere adımız ateist olmazdı. Teist diye bir şey olmayınca ateist diye de bir şey olmaz. Peki sonra ne olurdu?

İlla ki, mutlaka birinin aklına şöyle bir düşünce gelirdi: "Yav biz bir amaç için bazı aletler yapıyoruz, peki bizi de bir amaç için yapmış olan birileri olabilir mi?" Hani şu "iğne ustasız olmaz" argümanı. "E yani koskoca çuvaldız ustasız olur mu be yav" savunması!

Bu işi de determinizm çözerdi. Hiç bir şeyin nedensiz olmadığını söyleyerek. Usta mı susta mı farketmez ama nedensiz hiç bir şey olmaz ve olamaz. İlla bir takım nedenler o olguyu sonuç vermiştir.

İğne tabii ustasız olmaz. Usta da anasından doğmadan olmaz. Anası onu babasız doğuramaz. İnsan türü başka türlerden evrimleşmiştir. Evrim cansız ortamda başlamıştır. Cansız elementer ortamı süpernovalar oluşturmuştur. Süpernovaları dev yıldızlar, dev yıldızları hiper dev hidrojen bulutları, hidrojen bulutlarını kütleçekim dalgaları, onu big-bang. Big bang'i karadeliklerin çarpışması, karadelikleri eski evrenler...

Bu nereye kadar gider? Sonsuza kadar. İlk en baştaki neden nedir? Bilemeyiz. Makro evrenleri karadelik çarpışmaları yarattığına göre maddeyi de kuantumsal bazı dalgalanmalar tetikliyordur.

Fakat kesin bildiğimiz, evrimdir. Ustanın imalatçısı da insan yaratma ustası dersen, o usta iğnenin ustasından çok daha süper bir usta olacak ve ona da bir usta lazım olacak. O zaman ona da bir hiper usta, ona da bir süper hiper usta lazım olacak. Bu böyle gidemez. Geçmişe doğru olgular basitleşerek gider, karmaşıklaşarak değil. Bu da evrimdir.

Evrim bilinen en büyük gerçektir. Ondan daha büyük bir gerçek yoktur. Her şeyi evrim açıklar. Evrim olmadan hiç bir şey açıklanamaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 503
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evet çok güzel bir noktaya değinmişsin

Higs bosonları benim değişik forumlerda dile getirdiğim bir konuydu

bu konu 1964 yılında Peter higs tarafından ortaya atılmış ve o dönemde

kimse itibar etmemiş kale almamıştır

boson diye tarif edilen ise madde değildir uzayı ve evreni dolduran bir şey dir

günümüzde Tanrı Parçacığı olarakta isimlendiriliyor

işin ilginç olan yanı uzayın boş olmadığı esir denilen bir maddeyle dolu olduğunu

Bediüzzaman 1910 yılında yazdığı Kuran tefsiri işaretül icaz kitabında belirtmesi

yine Bediüzzamanın Risale-i Nur Külliyatı’ndan Lem’alar isimli eserinin 12.Lem’asında

“Fennen ve hikmeten sabittir ki: Bu haddi(sonu, ucu-bucağı) yok feza-yı alem, nihayetsiz bir boşluk değil,

belki "esir" dedikleri madde ile doludur” şeklinde yer alan ifadesinde anılan “esir maddesi” deyimi, 1930lu yıllara aittir

Bugün Cern de yapılan deneylerle higgs bosonlarının varlığı isbatlanmış ve Peter Higgs nobel verilmiştir

Bilen bilir evrenin %5i bildiğimiz maddeyle doluyken %95 bilinmeyen karanlık maddeyle doludur

neticede Bediüzzaman bosonların keşfinden önce bunu açıkça bildirmiş

kitaplarda kaynaklarda mevcuttur

google da higs bosonu bediüzzaman yazarsanız 18000 sonuç karşınıza çıkıyor

neticede cesaretin varsa sen higgs bosonuyla ilgili bir konu aç

ben sana Allahın cc Kitabı Kuranda bunun nasıl geçtiğini anlatıldığını isbat edeyim

varmısın?

O google sonuçlarını senin gibi muridler yazmıştır.

Aç başlık isbat et.Nobel ödülü içinde başvur.Said nursiye nobel ödülü versinler.:)

Kelimelerin anlamlarını değiştirip değiştirip bak Kuran da var diyeceksin.

Said nursi bulduysa neden bir tane tanecik hızlandırıcı yapıp incelemediniz?

Binlerce süper zekalı çocuklardan biri idin.seni deneme sınavları ile seçip said nursinin kitapları ile geri zekalı bir adama çevirmişler.

Sitelerde Paylaş

kURANDA VAR tabi

M ÜDDE ESSİR SURESİ ESİR MADDESİNİN bürünüp sarılması

74-el-MÜDDESSİR

Mekke'de nâzil olmuştur; 56 (ellialtı) âyettir. Sûre, adını ilk âyetindeki "el-müddessir" kelimesinden almıştır. "Müddessir", örtüsüne bürünen, sarınan demektir. Hz. Peygamber'e hitap eden ilk âyet, Müzzemmil sûresinden önce nâzil olmuştur.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)!

2. Kalk, ve (insanları) uyar.

<a name="3">3. Sadece Rabbini büyük tanı.

3. Sadece Rabbini büyük tanı.

,

4. Elbiseni tertemiz tut.

5. Kötü şeyleri terket.

7. Rabbinin rızasına ermek için sabret.

8. O Sûr'a üfürüldüğü zaman var ya,

9. İşte o gün zorlu bir gündür.

11. Tek olarak yarattığım, kimseyi bana bırak,

12. Kendisine geniş servet verdim,

13. Göz önünde duran oğullar (verdim),

15. Üstelik o (nimetlerimi) daha da arttırmamı umuyor.

16. Asla (ummasın)! Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı alabildiğine inatçıdır.

17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!

19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!

20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse!

21. Sonra baktı.

23. En sonunda, kibirini yenemeyip sırt çevirdi.

24. "Bu (Kur'an) dedi, olsa olsa (sihirbazlardan öğrenilip) nakledilen bir sihirdir."

25. Bu, insan sözünden başka bir şey değil."

27. Sen biliyor musun sekar nedir?

28. Hem (bütün bedeni helâk eder, hiçbir şey) bırakmaz, hem (eski hale getirip tekrar azap etmekten) vazgeçmez o.

29. İnsanın derisini kavurur.

<a name="30">30. Üzerinde ondokuz (muhafız melek) vardır.

tarihinde Mikelanjo007 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kURANDA VAR tabi

M ÜDDE ESSİR SURESİ ESİR MADDESİNİN bürünüp sarılması

74-el-MÜDDESSİR

Mekke'de nâzil olmuştur; 56 (ellialtı) âyettir. Sûre, adını ilk âyetindeki "el-müddessir" kelimesinden almıştır. "Müddessir", örtüsüne bürünen, sarınan demektir. Hz. Peygamber'e hitap eden ilk âyet, Müzzemmil sûresinden önce nâzil olmuştur.

Rahmân ve Rahîm (olan) Allah'ın adıyla.

1. Ey bürünüp sarınan (Resûlüm)!

2. Kalk, ve (insanları) uyar.

<a name="3">3. Sadece Rabbini büyük tanı.

3. Sadece Rabbini büyük tanı.

,

4. Elbiseni tertemiz tut.

5. Kötü şeyleri terket.

7. Rabbinin rızasına ermek için sabret.

8. O Sûr'a üfürüldüğü zaman var ya,

9. İşte o gün zorlu bir gündür.

11. Tek olarak yarattığım, kimseyi bana bırak,

12. Kendisine geniş servet verdim,

13. Göz önünde duran oğullar (verdim),

15. Üstelik o (nimetlerimi) daha da arttırmamı umuyor.

16. Asla (ummasın)! Çünkü o, bizim âyetlerimize karşı alabildiğine inatçıdır.

17. Ben onu sarp bir yokuşa sardıracağım!

19. Canı çıkasıca, ne biçim ölçtü biçti!

20. Sonra, canı çıkasıca tekrar (ölçtü biçti); nasıl ölçtü biçtiyse!

21. Sonra baktı.

23. En sonunda, kibirini yenemeyip sırt çevirdi.

24. "Bu (Kur'an) dedi, olsa olsa (sihirbazlardan öğrenilip) nakledilen bir sihirdir."

25. Bu, insan sözünden başka bir şey değil."

27. Sen biliyor musun sekar nedir?

28. Hem (bütün bedeni helâk eder, hiçbir şey) bırakmaz, hem (eski hale getirip tekrar azap etmekten) vazgeçmez o.

29. İnsanın derisini kavurur.

<a name="30">30. Üzerinde ondokuz (muhafız melek) vardır.

Şimdi bu sure esir maddesini mi anlatıyormuş :)

La bunlar kafayı yemiş yaa...

Sitelerde Paylaş

Hayır şimdi bu şakaysa, gülünecek şaka değil. Bir espri değeri yok. Kuran'da "veled dallin" diyor ya, işte o "veledlerinize dalin şampuan alın, gözleri yanmasın diyor. Hocalar bunun önemini vurgulamak için veled daaaaallin" diye özellikle uzatıyorlar!" demek gibidir.Ciddiyse zaten kafa gitmiş, tımarhanelik... İki durum da iç açıcı değil.

Ha, dalga geçmek için böyle bir şey söylenebilir. Ama dalga geçen bir metin ben dalga geçiyorum der yani. Bu hemen anlaşılacak bir durum olur. Bu ise ciddi ciddi müdd esir filan diye basbayağı saçmalıyor. Bir de üstelik sureyi kopyalayıp yapıştırıyor. Bunun kafa gidik. Kesin!

Lan ne hale geldi millet ha! Açık tımarhaneye çevirdi dogma ülkeyi. Bir halkın bu hale gelmesi çok acayip bir şey. Milyonlarca kafadan sorunlu kişi yarattılar. İnanılmaz! Bunu başardılar. Bu ABD yi tebrik etmek lazım aslında. Bir plan ancak bu kadar ustaca uygulanıp başarıya ulaştırılır! Tony Bleir, işi bileyir yani... Hakkını yememek lazım. Tuttu koca ülkeyi tımarhaneye çevirdiler. Bu işi başardılar!

Sitelerde Paylaş

Anlaşılan o ki ateist arkadaşların elinde

alternatif bir yaradılış kuralı kaidesi kanunu delili isbatı vb yoktur

sabahtan akşama tüm semavi dinlere eleştiri getirmek

Kuranı Kerimi eleştirmek ve İslama karşı çıkmak inkar etmek

dayanaksız kişisel problemlerini ve anlayışsızlıklarını cahilliklerini

ortaya sermekten başka bir anlam ifade etmiyor

bence bu konuda bu tebarüz etmiştir

Bir kısım arkadaş "inanmıyorum işte varmı diyeceğin" moduna girmiş

ben zaten onları muhatap almıyordum çünkü onların bu tip konularda

kendi kendilerine bir araştırma muhakeme etme ihtiyaçları yok

hertürlü günahı serbest işlemek

kendilerini bir kurallar manzumesine bağlamak istemiyorlar

bu kısım zaten forumda uzun soluklu kalamıyor

3-5 mesajdan sonra konuların kendilerini aştğını farkedince çekip gidiyor

onlar gibi sığırlarında bir araştırma nerden geldik nereye gidiyoruz

diye bir dertleri yok kısacası bu konu onlara göre değil zaten

3. mevzu şudur başta da yazmıştım bu tip sorulardan

"önce iddiacı Müslümanlar Allahın varlığını isbat etmeli"

diyerek sıyrılamazsınız

sizin de bir veya fazla iddianız var

hem yaratılışta hem insanda hem evrende dinlerin iddiasının aksine inandığınız

bilimsel veya felsefi teori hipotez veya görüşleriniz var

o zaman buyrun 2+2=4 katiyetinde burada isbat edin

tüm semavi dinlerin ortak iddiasını kesin bir biçimde yokedin edebiliyorsanız

4. mevzu belki bilmiyorsunuz ama din özellikle İslam bir imtihandır

bu yeni keşfedilen bir şey değil

1400 yıl önce de Peygamberin sav zamanında da böyleydi

Peygamber sav mekkeli müşriklerin gözü önünde parmağıyla ayı 2 parça edince

inanmayacaklar ne dedi biliyormusunuz?

"haşa yetim Muhammedin sav sihri semayı dolaştı" dediler yine iman etmediler

yani din inanç meselesidir ve kalbidir akıl sonra gelir

din bir tekliftir ve zorlama yoktur

insanın inanma ve inanmama iradesini elinden alacak ve

herkesi ister istemez inanmaya mecbur edecek bir delili müslümanlardan beklemeyin

sırrı teklife aykırıdır dinin temel anlayışına aykırıdır bu

(bu arada Bediüzzaman Gençlik Rehberi kitabında yeralan "hüve nüktesi"nde

Allahın cc varlığını birliğini isbat edince sırrı teklif ortadan kalktı

bunu okuyan herkes inanmaya iman etmeye mecbur olacak zannettim der merak eden netten bulabilir)

Anladığım kadarıyla ateistler kendi yollarını ya bilmiyorlar

ya da bilmek istemiyorlar

%100 isbatı mümkün olmayan inkarlarını

"tanrının varlığını yokluğunu isbat edemiyoruz

ama bütün bütün inkar da edemiyoruz"

seviyesine indirgemeleri ve ateizmi bırakmaları gerekir

ateistler açısından bakınca mantıklı olan budur

diye düşünüyorum

bu yazıya itiraz gelmediğine göre Ateist arkadaşlar tarafından kabul edildiğini varsayıyorum

o zaman gözünüz aydın ateizmden kurtuldunuz :)

hadi hayırlı olsun

:lol:

----

not:

ipe sapa gelmez ve konuyla alakasız saçmalamaları yanıtlayacak vaktim olmadı kusura bakmayın

Sitelerde Paylaş

Hayır şimdi bu şakaysa, gülünecek şaka değil. Bir espri değeri yok. Kuran'da "veled dallin" diyor ya, işte o "veledlerinize dalin şampuan alın, gözleri yanmasın diyor. Hocalar bunun önemini vurgulamak için veled daaaaallin" diye özellikle uzatıyorlar!" demek gibidir.Ciddiyse zaten kafa gitmiş, tımarhanelik... İki durum da iç açıcı değil.

Ha, dalga geçmek için böyle bir şey söylenebilir. Ama dalga geçen bir metin ben dalga geçiyorum der yani. Bu hemen anlaşılacak bir durum olur. Bu ise ciddi ciddi müdd esir filan diye basbayağı saçmalıyor. Bir de üstelik sureyi kopyalayıp yapıştırıyor. Bunun kafa gidik. Kesin!

Lan ne hale geldi millet ha! Açık tımarhaneye çevirdi dogma ülkeyi. Bir halkın bu hale gelmesi çok acayip bir şey. Milyonlarca kafadan sorunlu kişi yarattılar. İnanılmaz! Bunu başardılar. Bu ABD yi tebrik etmek lazım aslında. Bir plan ancak bu kadar ustaca uygulanıp başarıya ulaştırılır! Tony Bleir, işi bileyir yani... Hakkını yememek lazım. Tuttu koca ülkeyi tımarhaneye çevirdiler. Bu işi başardılar!

saçmalığın daniskasını sen çok güzel yapıyorsun

bilgin varmı yok cahilin cahili bi adamsın

ama bu kadar saçmalığı yazmaya da üşenmiyorsun

anşlaşılan başka yapacak işin yok

konuda sorulan sorulara adam gibi cevap ver de görelim maval okuma

Sitelerde Paylaş

Ateizm Allah'ın yokluğunu kanıtlamak zorundadır, ben de buna katılıyorum. O yüzden kendime ateist değil agnostik diyorum. Şu anda Matrix'te olmadığımızın, hepimizin birer bilgisayar oyunu olmadığımızın kanıtı olmadığı gibi, bir yaratıcının da bizi yaratıp yaratmadığının kanıtı yoktur.

Kutsal kitaplara inanmayan bir kişinin Allah'ın varlığını reddetmesi gerekmez. Eğer kutsal kitaplara inanmıyorsanız, Allah var ya da yok diyemezsiniz, bunu bilimsel olarak kanıtlayamazsınız.

Bu yüzden ateizm inançsızlık inancı gibi bir konuma geliyor.

Sitelerde Paylaş

Bu nurculardan da gına geldi.

Fiziksel sabit ve degiskenler icinde temel kuvvetler icinde Allah yer almiyor.Varsa hangisi oldugunu belirtirsin.

Dr.kemal Allah'in varliginin ispatini yap said nursi reklami yapma. :)

dr.kemal zaten copypastelerin efendisi. zaten kendisi spam botu bu adama cevap vermeyin mesela sorun deyinki ne kadar iyi olursak olalim sırf muhammede inanmadığımız için cehennememi gitcez ? verdiği cevap yoktur ekleyin madem allah var filistin müslüman bir ülke neden filistindeki çocuklar duaları kabul olmuyor çocuklar israilin cebine kuvvet bize kurşunmu diyor ? nurculuk aslında başka bir din emin olun bak bunlara sorsanız kuranda mehsep yok muhammedin bir mehsepi yok siz neden mehsepçilik yapiyorsunuz sus sen alimlerden dahami iyi bilecen diyorlar yahu kendi dinlerini kendileri bozuyorlar.

herneyse gelelim bu adamın ispatlama konusuna muhammed var ama allah yok dünyanın düz olduğunu savunan ayetler var şimdiki uydu görüntülerinin dünyanın düz olduğunu değil elips şeklinde olduğunu söylüyor başlı başına muhammed kuranı yazmıştır olmayan birşeyi sana senin istediğin şekilde ispat edemeyiz bu yanlış olur en ufak ettiğiniz dualar başkalarının iyiliği için barış için sevgi için bu dualar gerçekleşmiyorsa zaten tanrı/allah/yahova yoktur. siz müslümanlığın allahın doğru olduğunu nasıl savunuyorsunuz ibrahim dinlerinin başlangıcı yahudiliktir tüm telif hakları yahudilikte. eğer allah size göre kusursuz bir varlıksa nasıl oluyorda daha önce ki gönderdiği dinlere yalan der müslümanlığın komik yanıda bu 3 tane kitap vardır 4cü olarak kendisini söyler kahveye gelir derki dağılın hepinizinki yalan benim ki güncel versiyon buna tapıcaksınız. belkide yahudilerin müslümanları öldürmesindeki neden budur telif hakları yüzündendir.

tarihinde Tester tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm Allah'ın yokluğunu kanıtlamak zorundadır

Allah zaten yok. O kesin. Tanrının olmadığı da felsefi yolla kanıtlanır. Eğer tanrıya bir tanım getiriyorsanız.

Yok eğer hiç bir tanım getirmiyor, bilinmeyen bir bilinç olabilir mi diye soruyorsanız, e olabilir yani. Başka bir gezegende niye olmasın? Toparlarsak:

Allahın olmadığı allahı iddia eden kurandan belli. Kuran allahın olmadığının kesin kanıtı. Tanrıya başka bir tanımınız varsa alalım, tanıma göre olmadığını kanıtlarız. Kolay bu işler... Akıl var, mantık var.

Sitelerde Paylaş

saçmalığın daniskasını sen çok güzel yapıyorsun

bilgin varmı yok cahilin cahili bi adamsın

ama bu kadar saçmalığı yazmaya da üşenmiyorsun

anşlaşılan başka yapacak işin yok

konuda sorulan sorulara adam gibi cevap ver de görelim maval okuma

Sen kendini ne sanıyorsun.. Ukalığın kibirin bini bir para sende birde müslümanım diye geçiniyorsun.. Senin boyun kadar kitap bitirdik hatta sen evde donla gezerken oraya buraya işerken biz polar metodla 3 katlı integral çözerdik. Herşeye cavap veremezmiş kıçımın kenerına bak ya haahaa!! Ota boka cevap yetiştirip islamin döküldüğü yüzlerce konu başlığında arazisin. Kendi özrünü, kabahatini, anlayışsızlığını, kabullenemeyişliğini başkalarına isnat etme. Efendi gibi tartış ve efendi gibi çek git. Aksi takdirde dr mr değil senden cacık dahi olmaz. :D

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Anlaşılan o ki ateist arkadaşların elinde

alternatif bir yaradılış kuralı kaidesi kanunu delili isbatı vb yoktur

sabahtan akşama tüm semavi dinlere eleştiri getirmek

Kuranı Kerimi eleştirmek ve İslama karşı çıkmak inkar etmek

dayanaksız kişisel problemlerini ve anlayışsızlıklarını cahilliklerini

ortaya sermekten başka bir anlam ifade etmiyor

bence bu konuda bu tebarüz etmiştir

Bir kısım arkadaş "inanmıyorum işte varmı diyeceğin" moduna girmiş

ben zaten onları muhatap almıyordum çünkü onların bu tip konularda

kendi kendilerine bir araştırma muhakeme etme ihtiyaçları yok

hertürlü günahı serbest işlemek

kendilerini bir kurallar manzumesine bağlamak istemiyorlar

bu kısım zaten forumda uzun soluklu kalamıyor

3-5 mesajdan sonra konuların kendilerini aştğını farkedince çekip gidiyor

onlar gibi sığırlarında bir araştırma nerden geldik nereye gidiyoruz

diye bir dertleri yok kısacası bu konu onlara göre değil zaten

3. mevzu şudur başta da yazmıştım bu tip sorulardan

"önce iddiacı Müslümanlar Allahın varlığını isbat etmeli"

diyerek sıyrılamazsınız

sizin de bir veya fazla iddianız var

hem yaratılışta hem insanda hem evrende dinlerin iddiasının aksine inandığınız

bilimsel veya felsefi teori hipotez veya görüşleriniz var

o zaman buyrun 2+2=4 katiyetinde burada isbat edin

tüm semavi dinlerin ortak iddiasını kesin bir biçimde yokedin edebiliyorsanız

4. mevzu belki bilmiyorsunuz ama din özellikle İslam bir imtihandır

bu yeni keşfedilen bir şey değil

1400 yıl önce de Peygamberin sav zamanında da böyleydi

Peygamber sav mekkeli müşriklerin gözü önünde parmağıyla ayı 2 parça edince

inanmayacaklar ne dedi biliyormusunuz?

"haşa yetim Muhammedin sav sihri semayı dolaştı" dediler yine iman etmediler

yani din inanç meselesidir ve kalbidir akıl sonra gelir

din bir tekliftir ve zorlama yoktur

insanın inanma ve inanmama iradesini elinden alacak ve

herkesi ister istemez inanmaya mecbur edecek bir delili müslümanlardan beklemeyin

sırrı teklife aykırıdır dinin temel anlayışına aykırıdır bu

(bu arada Bediüzzaman Gençlik Rehberi kitabında yeralan "hüve nüktesi"nde

Allahın cc varlığını birliğini isbat edince sırrı teklif ortadan kalktı

bunu okuyan herkes inanmaya iman etmeye mecbur olacak zannettim der merak eden netten bulabilir)

Anladığım kadarıyla ateistler kendi yollarını ya bilmiyorlar

ya da bilmek istemiyorlar

%100 isbatı mümkün olmayan inkarlarını

"tanrının varlığını yokluğunu isbat edemiyoruz

ama bütün bütün inkar da edemiyoruz"

seviyesine indirgemeleri ve ateizmi bırakmaları gerekir

ateistler açısından bakınca mantıklı olan budur

diye düşünüyorum

Bir kaç cümle ile anlatılacak hadiseyi lafı eveleyip geveleyip komposizyon gibi üşenmeden yazmışsın. Abesle iştigalin sözlük tanımı olmuşsun.

Arkadaşlar bu adam diyorki: Ama onlar yokluğunu ispat edemiyorlarki ben varlığını ispat edeyim sizin elinizde de birşey yok. Lan adamların elinde senin kutsal kitabın var! Daha ne olsun..

6000 küsür ayeti madde madde tartış sonra müslümanım de öyle işkembeden sallamakla olmuyor.

tarihinde creation tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah zaten yok. O kesin. Tanrının olmadığı da felsefi yolla kanıtlanır. Eğer tanrıya bir tanım getiriyorsanız.

Yok eğer hiç bir tanım getirmiyor, bilinmeyen bir bilinç olabilir mi diye soruyorsanız, e olabilir yani. Başka bir gezegende niye olmasın? Toparlarsak:

Allahın olmadığı allahı iddia eden kurandan belli. Kuran allahın olmadığının kesin kanıtı. Tanrıya başka bir tanımınız varsa alalım, tanıma göre olmadığını kanıtlarız. Kolay bu işler... Akıl var, mantık var.

Kuran'i dusunmeye gerek yok, kutsal kitaplari karistirmadan da herhangi bir yaraticinin olup olmadigi tartisilabilir. Ve herseyin basinda bir yaratici olmasi bir bilgisayar oyunu icinde olmamiz gibi mumkun,

Descartes da bir yaraticinin varligini felsefe kullanarak kanitlamistir. Ingilizce bilenler su linke bakabilir: http://oregonstate.edu/instruct/phl302/philosophers/descartes-god.html

Descartes kabaca mukemmel olmayan bizlerin mukemmel seyleri (matematiksel sekiller, eskenar ucgen gibi idealize edilmis konseptler) dusunebilmesinin bir yaraticinin varligini kanitladigini soylemistir. Mukemmel olmayan insanlarin aklina mukemmel ve idealize edilmis konseptleri kim yerlestirmis olabilir? Descartes a gore bunun sebebi yaraticidir. Descartes a katildigimi soylemiyorum, sadece felsefe ile yarraticinin varliginin kanitlandigi da olmustur, bunu soyluyorum.

Ben bir yaraticinin oldugunu iddia etmiyorum, bunu kanitlayamam, sadece siz ve diger ateistler de yaraticinin olmadigini kanitlayamazsiniz

Sitelerde Paylaş

O google sonuçlarını senin gibi muridler yazmıştır.

Aç başlık isbat et.Nobel ödülü içinde başvur.Said nursiye nobel ödülü versinler. :)

Kelimelerin anlamlarını değiştirip değiştirip bak Kuran da var diyeceksin.

Said nursi bulduysa neden bir tane tanecik hızlandırıcı yapıp incelemediniz?

Binlerce süper zekalı çocuklardan biri idin.seni deneme sınavları ile seçip said nursinin kitapları ile geri zekalı bir adama çevirmişler.

sen ve senin gibilerin yorumlarına sadece gülüyorum

:lol:

Sitelerde Paylaş

...

Descartes da bir yaraticinin varligini felsefe kullanarak kanitlamistir. Ingilizce bilenler su linke bakabilir: http://oregonstate.e...cartes-god.html

Descartes kabaca mukemmel olmayan bizlerin mukemmel seyleri (matematiksel sekiller, eskenar ucgen gibi idealize edilmis konseptler) dusunebilmesinin bir yaraticinin varligini kanitladigini soylemistir. Mukemmel olmayan insanlarin aklina mukemmel ve idealize edilmis konseptleri kim yerlestirmis olabilir? Descartes a gore bunun sebebi yaraticidir. Descartes a katildigimi soylemiyorum, sadece felsefe ile yarraticinin varliginin kanitlandigi da olmustur, bunu soyluyorum.

... sadece siz ve diger ateistler de yaraticinin olmadigini kanitlayamazsiniz

hay ağzına sağlık

ama bizim ateistlerin biraz anlayışları kıt maalesef

Sitelerde Paylaş

Sen kendini ne sanıyorsun.. Ukalığın kibirin bini bir para sende birde müslümanım diye geçiniyorsun.. Senin boyun kadar kitap bitirdik hatta sen evde donla gezerken oraya buraya işerken biz polar metodla 3 katlı integral çözerdik. Herşeye cavap veremezmiş kıçımın kenerına bak ya haahaa!! Ota boka cevap yetiştirip islamin döküldüğü yüzlerce konu başlığında arazisin. Kendi özrünü, kabahatini, anlayışsızlığını, kabullenemeyişliğini başkalarına isnat etme. Efendi gibi tartış ve efendi gibi çek git. Aksi takdirde dr mr değil senden cacık dahi olmaz. :D

bu kadar kızacak ne var? biraz sakin ol

bak basit bir iki soru sormuşuz biliyorsan cevapla

bak bi sürü de kitap okumuşsun

gerçi sana pek faydası olmamış ama

aczini gösteren hiddetin

aşağılık kompleksini gösteren kibrinle

kişiliğinden ruh halinden ipuçları veriyorsun

bence kendini bu kadar açık etme

bilmiyorsan sus

Sitelerde Paylaş

Kuran'i dusunmeye gerek yok, kutsal kitaplari karistirmadan da herhangi bir yaraticinin olup olmadigi tartisilabilir. Ve herseyin basinda bir yaratici olmasi bir bilgisayar oyunu icinde olmamiz gibi mumkun,

Descartes da bir yaraticinin varligini felsefe kullanarak kanitlamistir. Ingilizce bilenler su linke bakabilir: http://oregonstate.e...cartes-god.html

Ben bir yaraticinin oldugunu iddia etmiyorum, bunu kanitlayamam, sadece siz ve diger ateistler de yaraticinin olmadigini kanitlayamazsiniz

Felsefi olarak falan yaratıcı falan kanıtlanmaz, ortada hiç bir somut veri olmadan ne kanıtlanıyor? Hem neden tek bir yaratıcı da sürüyle değil? Yaratıcı, tanrı, ne dersen de, bu kavram hakkında konuşmak boşa kürek çekmekten başka bir şey değildir.

Sitelerde Paylaş

bu kadar kızacak ne var? biraz sakin ol

bak bi sürü de kitap okumuşsun

gerçi sana pek faydası olmamış ama

aczini gösteren hiddetin

aşağılık kompleksini gösteren kibrinle

kişiliğinden ruh halinden ipuçları veriyorsun

bence kendini bu kadar açık etme

bilmiyorsan sus

ŞİİİR DÖŞEMEYE çalışmışsın....başka bişi yok....o da olmamış...ortada bişi yok

boş boş yazacağına.

KESİN DELİLLERİNİ getirsen ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...