Jump to content

Ateizm bazı şeyleri isbatlamak zorunda değil mi?

Recommended Posts

Anahtar sözcük: alternatif.

Müslüman, illa ki yaratılış inancını destekleyecek birşeyler arıyor. Bulduğuna inandığı cevapların uydurma olduğunu söyleyenlere, doğal olarak: benim cevabıma alternatifin var mı? diye soruyor. Müslüman aslında ta en başından sorduğu ilk sorunun uydurma olduğunu farkedemediği için, bulduğu bütün cevapların uydurma olacağını da ve bunlara herhangi bir alternatif gerekmediğini de farkedemiyor. Varlığın bir sebebi, bir nedeni, bir sağlayıcısı bulunmuyor. Varlığına anlam yüklemeye çalıştığı, kendisinin sadece süreçlerin sonucu olarak var olduğunu bir türlü kabul edemediği için; sürekli uydurma senaryolarla, uydurma sorular ve cevaplarla çıkıyor. Bunca uydurma ihtiyacı içindekileri gören bir kavalcı da bunların başına geçip, çala çala, istediği gibi peşinden sürüklüyor.

bir damla sudan 75milyar hücreli mükemmel bir insanın yaratılması süreçlerin sonucu mu?

cansız maddelerin canlıya dönüşmesi süreçlerin sonucu mu?

hedeflenen mikro veya makro organizmanın tüm plan ve programının daha o canlı meydana gelmeden

yıllar yıllar önce dna da hatasız yazılması süreçlerin sonucu mu?

1400 yıl önce okuma yazma bilmez bir adamın 23 yılda ayet ayet bildirdiği hatasız sehivsiz kainat-

insan ve yaratıcıyla ilgili tüm sorulara ikna edici cevaplar teşkil eden Kuranı Azimüşşan süreçlerin sonucu mu?

Peygamberin şahitlerle sabit 1000den fazla mucizesi hepside yalan mı? yoksa süreçlerin sonucu mu?

Hiç bilmediğimiz yaşamadığımız yerlerde günler süren ama hattı zatında 1-2 dklık rüyalar süreçlerin sonucu mu?

bu rüyalarda daha gerçekleşmemiş gelecekte olacak şeyleri görmemiz yaşamamız süreçlerin sonucu mu?

kaianıtı istila eden insanın kalbindeki sevgi muhabbet acıma duygusu

insan olsun hayvan olsun tüm annelerin yavrularına gösterdiği şefkat süreçlerin sonucu mu?

daha bunu misallerle çoğaltabilirim

netice okadar cahisiniz ki cahilliğinizin bie farkına varamayacak kadar cahilsiniz

buna cehli mürekkep deniyor islam literatüründe

Sitelerde Paylaş
  • İleti 503
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

netice şu yazanların hepsi kendi nazarlarında kendi gözlerinde Allahın cc haşa olmadığını iddia etti

hiç kimse kesin açık delil sunamadı bu şuna benziyor:

çocuğu sabah okula bırakmışsınız

akşam gidip alacaksınız mevcut 500 çocuktan 490nıne soruyorsunuz çocuğumu gördünmü diye

hepsi de diyorki görmedik

tam çocuk okula gitmemiş kesin okulda değil diye düşünürken 2 çocuk diyorki evet gördük okuldaydı

hangi bilgiye itibar edersiniz?

görmeyenlere değil elbette

çünkü görmeyenler kendilerine has sebeplerden görememiş olabilir

kimi dikkatsiz kimi farklı yerlerde ve zamanlarda kimi başka sebeplerden görememiş olabilir

görenlere inanırsınız çünkü bir noktada birleşir kuvvet kazanır

ateizmde de böyledir

aynı mevzu kişisel itirazlarınız bir noktada ittifak etmediği için inkarınıza destek olamıyor

benim nazarımda yoktur bana göre yoktur gibi kişisel nedenlerle inkar ediyorsunuz

halbuki bugüne kadar gelen 1000lerle peygamber 100binlerle imam alim evliyaullah

hep aynı noktada imanda "Lailahe İllalah Muhemmedün Resulullah" cümlesindeki birlik

ve bundan doğan kuvvet var

bu birlik ve kuvvet asla ateizmde olmayacak

Sitelerde Paylaş

Allah yok.

Ben kanıtlarım istersen.

Dışarı çık etrafına bir bak. Allah yok.

Hiçbir yerde allah yok.

Bizim kanıtımız çok basit.

Asıl siz Allah'ın varlığını nasıl kanıtlayacaksınız? Kitapta yazıyor deme darılırım... :)

sen dışarı çık bak güneş varmı? var ışığıyla ısısyla senin yanında halbuki sen ondan milyonlarca

kilometre uzaktasın nasıl oluyor o sana çok yakın seni yakıyor ama sen ondan son derece uzaksın?

çevreme bakıyorum Allah cc bana yakın şahdamarımdan daha yakın ama ben ondan uzağım

bunu bilmekten öte hissediyorum ve yaşıyorum

dediğini yapıyorum çevreme bakıyorum ağaçta kuşta insanda hayvanda onun eserlerini

gözümle görüyorum sen nasıl görmezsin benim sorum bu

Sitelerde Paylaş

ateistliğinizin temelini merak ediyorum ve soruyorum

bana ihtimallerden daha kesin bir şey göstermenizi bekliyorum dolayısıyla

yani isbat size ait

Olmayan şeyin olmadığını kanıtlayamazsın. Hiçlik hiçlikten doğar.

Uçan at var önermesini sen ortaya atmışsan var olduğunu kanıtlamak sana düşer. Ben olmadığını kanıtlayamam.

Sen uçan at bulup getiremezsen demek ki yoktur.

Sitelerde Paylaş

Higs bozonunu bile bulduk herseye mudahele eden tanri ortalarda yok.:)

Tanri 4 temel kuvvet icinde bile yer almiyor.

isigin butun tayflarini inceleyebiliyoruz.Tanri hala meydanda yok.

Teleskoplar mikroskoplar eskisi gibi sadece gorunur tayfi incelemiyorlar.

Tanri inananlarin beyninde bile yer almiyor.

Sitelerde Paylaş

Higs bozonunu bile bulduk herseye mudahele eden tanri ortalarda yok. :)

...

Evet çok güzel bir noktaya değinmişsin

Higs bosonları benim değişik forumlerda dile getirdiğim bir konuydu

bu konu 1964 yılında Peter higs tarafından ortaya atılmış ve o dönemde

kimse itibar etmemiş kale almamıştır

boson diye tarif edilen ise madde değildir uzayı ve evreni dolduran bir şey dir

günümüzde Tanrı Parçacığı olarakta isimlendiriliyor

işin ilginç olan yanı uzayın boş olmadığı esir denilen bir maddeyle dolu olduğunu

Bediüzzaman 1910 yılında yazdığı Kuran tefsiri işaretül icaz kitabında belirtmesi

yine Bediüzzamanın Risale-i Nur Külliyatı’ndan Lem’alar isimli eserinin 12.Lem’asında

“Fennen ve hikmeten sabittir ki: Bu haddi(sonu, ucu-bucağı) yok feza-yı alem, nihayetsiz bir boşluk değil,

belki "esir" dedikleri madde ile doludur” şeklinde yer alan ifadesinde anılan “esir maddesi” deyimi, 1930lu yıllara aittir

Bugün Cern de yapılan deneylerle higgs bosonlarının varlığı isbatlanmış ve Peter Higgs nobel verilmiştir

Bilen bilir evrenin %5i bildiğimiz maddeyle doluyken %95 bilinmeyen karanlık maddeyle doludur

neticede Bediüzzaman bosonların keşfinden önce bunu açıkça bildirmiş

kitaplarda kaynaklarda mevcuttur

google da higs bosonu bediüzzaman yazarsanız 18000 sonuç karşınıza çıkıyor

neticede cesaretin varsa sen higgs bosonuyla ilgili bir konu aç

ben sana Allahın cc Kitabı Kuranda bunun nasıl geçtiğini anlatıldığını isbat edeyim

varmısın?

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

drkemal sen, sana şah damarından yakın olan tanrınla burun buruna dip dibe yaşa o zaman. Benim inandığım kitaplarda şu şekilde yazmışlar nasıl olurda inanmazsınız mantığıyla hareket ediyorsunuz ve inanmayanlara karşı içten içe nefret ve hıncınız var. O zaman ben de size tebliğ edeyim :) yapmayın. Böyle bir yere varılmaz herkes 7. yy arap kültürüne ve o kültürün bir ürünü olan malum dine koşulsuz sorgusuz biat ederek yaşamak zorunda değil. İnsanın doğumundan ölümüne kadar her gün her saniye başka insanlar tarafından yazılan kitaplardaki dini kurallara bağlı olarak hayatını sürdürmesi bir ateist olarak bana anlamsız mantıksız ve saçma geliyor.

Sitelerde Paylaş

bir damla sudan 75milyar hücreli mükemmel bir insanın yaratılması süreçlerin sonucu mu?

cansız maddelerin canlıya dönüşmesi süreçlerin sonucu mu?

hedeflenen mikro veya makro organizmanın tüm plan ve programının daha o canlı meydana gelmeden

yıllar yıllar önce dna da hatasız yazılması süreçlerin sonucu mu?

1400 yıl önce okuma yazma bilmez bir adamın 23 yılda ayet ayet bildirdiği hatasız sehivsiz kainat-

insan ve yaratıcıyla ilgili tüm sorulara ikna edici cevaplar teşkil eden Kuranı Azimüşşan süreçlerin sonucu mu?

Peygamberin şahitlerle sabit 1000den fazla mucizesi hepside yalan mı? yoksa süreçlerin sonucu mu?

...

bu rüyalarda daha gerçekleşmemiş gelecekte olacak şeyleri görmemiz yaşamamız süreçlerin sonucu mu?

kaianıtı istila eden insanın kalbindeki sevgi muhabbet acıma duygusu

...

daha bunu misallerle çoğaltabilirim

netice okadar cahisiniz ki cahilliğinizin bie farkına varamayacak kadar cahilsiniz

buna cehli mürekkep deniyor islam literatüründe

Bunlar sadece sizin uydurduğunuz senaryolar. Bunlardan hiçbiri söz konusu bile değildir; şunların dışında:

Hiç bilmediğimiz yaşamadığımız yerlerde günler süren ama hattı zatında 1-2 dklık rüyalar süreçlerin sonucu mu?

...

insan olsun hayvan olsun tüm annelerin yavrularına gösterdiği şefkat süreçlerin sonucu mu?

Evet.

Sitelerde Paylaş

Ateizm Bazı şeyleri isbatlamak zorunda değil mi?

Burada sabahtan akşama yazan çizen ama dişe dokunur deliller getiremeyen ateist arkadaşlara

hep İslama ve diğer dinlere karşı çıkıyorsunuz

Kuranı eleştirip hafife alıyorsunuz

ee o zaman Alternatif olarak elinizde ne var?

neye dayanarak inkar ediyorsunuz?

Bu tip sorulardan "iddiacı Müslümanlar Allahın varlığını isbat etmeli" diyerek sıyrılamazsınız

sizin de bir veya fazla iddianız var

hem yaratılışta hem insanda hem evrende

o zaman buyrun 2+2=4 katiyetinde burada isbat edin

tüm semavi dinlerin ortak iddiasını kesin bir biçimde yokedin edebiliyorsanız

(ancak fix konularınız Prygamber sav ın eşleri Hz Aişenin yaşı vb konular zaten nette doğruları var ve tarihi olarak sizin iddia ettiğiniz gibi değil)

Doğrusu elinizde kesin bir delil yok tartışmalı ve kabul görmeyen birkaç teori dışında onlarda zaten bir yaratıcı fikrini çürüten yok eden iddialar değiller

o zaman hayatınızı neye göre şekillendiriyorsunuz?

şüpheli teorilere göre mi?

ömrünüz böyle mi geçecek tükenecek?

Ateizm birşeyleri ispat etmek zorunda degil. İnanmıyorum, bitti. Neyi ispat edecegim, senin uyduruk yanlışlanamaz iddialarının yanlış oldugunu mu?

Kuran'a olan eleştiriler yer yer abartılı ve gereksiz eleştiriler ama Kuran'a olan en esas eleştiri kendisinin en iyi ve en dogru sistem oldugunu iddia etmesidir. Kuran'ın hafife alındıgı yok, Kuran'ın bazı abuk subuk iddiaları ise hafife alınır elbette. Kuran'ı eleştiriyor olmamız bir alternatif getirme mecburiyeti de dogurmuyor. Bir kitaba iman etmek yerine insanlar kendi kurallarını kendi geleneklerine, cografyalarına göre gayet de belirleyebilir. Kuran'daki hukuk yerine modern hukuk var, insan hakları bildirgesi var... inanç açısından alternatif istiyorsan yıgınla inanç var zaten. Ekonomik sistem alternatifi istiyorsan o da yıgınla var.... Her toplum bunlardan istediklerini seçer uygular. Yoksa illa ki ''işte Kuran'a alternatif budur'' diye birşey ortaya koymanın geregi yok.

Varlıgımıza dair sorular konusunda ise insanlar araştırma yapıyor. İlla ki ''işte bu budur, hadi dagılabiliriz'' gibisinden ıvır zıvırlara ihtiyaç yok. 'Allah yarattı, hadi dagılalım'' dediginde sen aslında birşey açıkladıgını falan mı zannediyorsun? Aslında yaptıgın sadece bilinmeyen ne varsa hepsini görmezden gelip başka bir bilinmeyen olan Allah denen kavramı oturtuyorsun. Yaptıgın bundan ibaret. Biz ise bildigimiz budur, gerisini bilmiyoruz ve belki de hiç bilemeyecegiz diyoruz.

Sitelerde Paylaş

dr kemal;bir şeyi bilerek yaşamak ayrıdır...hissederek yaşamak ayrıdır...hissetmek bilmenin ötesinde değildir..berisindedir....bilirsen yanılmazsın...yalnış yapmazsın...her yönüyle kanıtlarsın....ama hissedersen yalnış yapma olasılığın vardır...doğruluğunu kanıtlayabilecek tek şey karşındakinin göremediği senin hislerindir...o kadar...

Dışarda gördüğün herşeyin Allah tarafından yaratıldığını bilmiyorsun...sadece inanıyorsun...

kuran da;''gökten bir su indirdimde ondan ölmüş toprağı dirilttim diye yazar''...ama geniş açıklaması yoktur...doğadaki bitkilerden...yemişlerden bahseder...ama bilimsel olarak hiç bir açıklama ileri sürmez....senin elinde sadece bu ayetler var....

Birisi gelip bütün bunların mecazi bir anlamı vardır..Allah aslında bu örnekleri göstererek başka bir şeyi anlatmaktadır derse elindeki tek kozunuda almış olur...

Sitelerde Paylaş

iddia ettiklerin kesindeğil biliyorsun

ne bir kanun nede kesinliği isbatlanmış

şu halde hala bir şüphenin peşindesiniz

ayrıca hem dünyada hem kainatta hiçbir şey tesadüfi değil

her şeyde bir kast bir amaç bir yöntem bir bilimsel birikim hükmediyor

ben sadece gördüğüme inanırım diyen ortaçağ zihniyeti

mikroskop ve teleskopların icadından sonra çöktü gitti

Buyrun,okuyun;

http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=58120

Sitelerde Paylaş

Olmayan bir şeyin kanıtı olmaz.

Siz Allah için var diyorsunuz. Allah'ın neden var olduğunu açıklarsanız, olmadığını da biz kanıtlayarak açıklayabiliriz.

Size göre Allah'ın kanıtı nedir?

Bu cevaba göre biz de Allah'ın olmadığını kanıtlayacağız.

Sitelerde Paylaş

sen dışarı çık bak güneş varmı? var ışığıyla ısısyla senin yanında halbuki sen ondan milyonlarca

kilometre uzaktasın nasıl oluyor o sana çok yakın seni yakıyor ama sen ondan son derece uzaksın?

çevreme bakıyorum Allah cc bana yakın şahdamarımdan daha yakın ama ben ondan uzağım

dediğini yapıyorum çevreme bakıyorum ağaçta kuşta insanda hayvanda onun eserlerini

gözümle görüyorum sen nasıl görmezsin benim sorum bu

Madem bukadar eminsin ve allahina bu kadar yakinsin ne diye burda bizlerden ispatlamamizi bekliyorsun. Allahinida al defol git

Sitelerde Paylaş

netice masayı yapan masa cinsinden değil

masadan önce ve hiç alakası olmayan bir varlıktır

kainatı yaratıp yapan da lkainat cinsinden değil

kainattan öncedir (big bang söylüyor)

kainat cinsinden değildir madde değildir e ozaman

Cenabı Hak Arş ve kürs olarak evrenin dışında ama faaliyet ve esmasının tecelliyatı açısından

kainat içindedir herşeyi bilir görür yapar kontrol eder ve daha nicesi

Allahın nedir?

Bana tanımını yap.

Madde değilse,ne?

Kütlesi var mı?

Enerjisini nerden alır?

Birincil ve ikincil özellikleri nedir?

Bunlara cevabın varsa,

Yani allahının tanımını yapabilirsen,kaynağın ne.

Kim tespit etmiş,kim gözlemlemiş?

Hangi bilim adamları ne zaman yapmış bu tespiti.

Buyur bekliyorum cevabını.

Sitelerde Paylaş

Allahın nedir?

Bana tanımını yap.

Madde değilse,ne?

Kütlesi var mı?

Enerjisini nerden alır?

Birincil ve ikincil özellikleri nedir?

Bunlara cevabın varsa,

Yani allahının tanımını yapabilirsen,kaynağın ne.

Kim tespit etmiş,kim gözlemlemiş?

Hangi bilim adamları ne zaman yapmış bu tespiti.

Buyur bekliyorum cevabını.

maddeye bağımlı kafayla Allahı bulamazsın göremezsin

zaten bilim dediğin şey evrenin %5ini oluşturan maddeyle ilgili

evrenin %95i karanlık madde denilen şeyden oluşmuş

bu karanlık madde hakkında bilim de birşey bilmiyor

yani diyorsunki Allahı cc evrenin %5i ne sığıştır göster

bu nedenle sana laf anlatmak boşa kürek çekmek olacak

hem konu Allahın cc isbat konusu değil kusura bakma

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...