Jump to content

Isa'yi Tanima Yolculugu

Recommended Posts

• İleti 74
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bir de bir yerde İsa incir ağacına kızıyordu. Mevsimi gelmediği için ağaçta incir yok ama yine de ağaca kızıyor. Orada anlam nedir bilmiyorum ama bana saçma gelmişti.

Bence de.

İslam'daki hadislerle Kur'an'ı harmanlayıp yeniden yazmaya kalksalar farklı olmaz sanırım.

Sitelerde Paylaş

Bir de bir yerde İsa incir ağacına kızıyordu. Mevsimi gelmediği için ağaçta incir yok ama yine de ağaca kızıyor. Orada anlam nedir bilmiyorum ama bana saçma gelmişti.

Şu da olabilir;

Olayın devamında aşağıdaki konuşma oluyor.

Öğrenciler bunu görünce şaşkına döndüler. «İncir ağacı birdenbire nasıl kurudu?» diye sordular.

İsa onlara şu karşılığı verdi: «Size doğrusunu söyleyeyim, eğer imanınız olur da kuşku duymazsanız, yalnız incir ağacına olanı yapmakla kalmazsınız; şu dağa, `Kalk, denize atıl' derseniz, dediğiniz olacaktır.

İman ederek dua ettiğinizde, dilediğiniz her şeyi alacaksınız.

Sitelerde Paylaş

:) Evet. Şimdi biraz mana

Şu da olabilir;

Olayın devamında aşağıdaki konuşma oluyor.

Öğrenciler bunu görünce şaşkına döndüler. «İncir ağacı birdenbire nasıl kurudu?» diye sordular.

İsa onlara şu karşılığı verdi: «Size doğrusunu söyleyeyim, eğer imanınız olur da kuşku duymazsanız, yalnız incir ağacına olanı yapmakla kalmazsınız; şu dağa, `Kalk, denize atıl' derseniz, dediğiniz olacaktır.

İman ederek dua ettiğinizde, dilediğiniz her şeyi alacaksınız.

Şimdi biraz mana kazandı işte. Yine bir örnek vermek için yapmış herhalde :)

Belki de uyku vaktinde okuduğum için oradan sonrasını atlamış olabilirim. Zaten Yeni Ahit çok uzun. Şu an sadece 4 incili bitirdim. Matta, Markos ve Luka ise birbirine çok benziyorlar, ufak tefek farklılıklar dışında. Yuhanna hepsinden daha farklı. Mesih İsa'nın tanrısallığı Yuhanna'da çok vurgulanmış. Söz Tanrıydı. Söz insan olup aramızda yaşadı gibi... şeyler var. Daha birçok şey var. Baba ile ben birlikteyizdir, onun olup da bende olmayan yoktur gibi gibi... (Tam hatırlayamadım şimdi)

Hristiyanlıkta kitaplar çok önemli değildir. Önemli olan konsülün kararıdır zaten. Konsül Yeni Ahit'i değiştirebilir, bir incili çıkarıp başka birini alabilir. Yani şimdi yapabilir mi bilmiyorum ama eskiden kafalarına göre değiştirip durmuşlar Yeni Ahit'i. Zira Nolan'ın da dediği gibi Hristiyanlar için kitap veya yazı İslam'daki gibi değildir. İsa'nın kendisi çok daha önemlidir. Hatta ben sadece 4 incili kabul edip diğer mektupları veya Pavlus'u kabul etmeyen kişiler tanıyorum.

Sitelerde Paylaş

Aslinda havarilerine kiziyordu, ama dunyaya ates yagdirip kiliç indirmesine kadar onlara iyilikden bahsetmesi gerekiyordu, bu vaftize sabredemeyince acigini incir agacindan çikarmis ve onu lanetlemistir. Incir agaci kurumasi da aslinda lanet ile degil, havariler bakmaz iken dibine ufak su dökmekle ve orada bir kaç hafta bunu devam etmekle olmustur. Tabi incillerde bu detaylar, kimse görmeden bu isi yuruttugu için geçmemekte.

Sitelerde Paylaş

Musa daha önemli bir şahsiyetken, ey kız kardeş vurgusu neden Harun'la yapılıyor da, Musa'yla yapılmıyor?

Ve yine Musa daha önemli bir şahsiyetken neden "Senin baban kötü bir kimse değildi." deniyor da, bir peygamber olan erkek kardeş örnek gösterilmiyor?

Bunlar da benim merak ettiklerim.

Alsinda Musadan sonra bir daha Musa, Harundan sonra da hiç bir Harun dogmamistir. Hatta bu gun de bu isimde kimseler yoktur. Kuran butun muslumanlar kardestir derken, sadece ayni zamanda ve sehirdekileri kastediyor. Mesela bu gunku bir musluman, Dedesinin kardesi sayilmaz. Veya, Muhammed butun peygamberlerin kardes oldugunu iddia ettiginde, soy bagindan söz etmiyor, ayni anneleri var anlaminda söylemekte bunu : yani hepsi VIIci asirda yasadiklari bu hadise göre sabit.

Muhammed demis ki : “Ben Meryem oğlu İsa’ya, dünya ve ahirette insanların en evlâsı (yakını ve lâyıkı)yım. Zaten bütün nebiler, anneleri üvey kardeşlerdir; anneleri farklıdır, ama dinleri birdir.”

Israilogullari da hepsi ayni babadan, ayri annelerden dogduklari için Israil ogullari deniyor kendilerine. Yakubun 12 oglu oldugu söylense de inanmayin, aslinda onmilyonlarca çocuklari olmustur.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Alsinda Musadan sonra bir daha Musa, Harundan sonra da hiç bir Harun dogmamistir. Hatta bu gun de bu isimde kimseler yoktur. Kuran butun muslumanlar kardestir derken, sadece ayni zamanda ve sehirdekileri kastediyor. Mesela bu gunku bir musluman, Dedesinin kardesi sayilmaz. Veya, Muhammed butun peygamberlerin kardes oldugunu iddia ettiginde, soy bagindan söz etmiyor, ayni anneleri var anlaminda söylemekte bunu : yani hepsi VIIci asirda yasadiklari bu hadise göre sabit.

Muhammed demis ki : “Ben Meryem oğlu İsa’ya, dünya ve ahirette insanların en evlâsı (yakını ve lâyıkı)yım. Zaten bütün nebiler, anneleri üvey kardeşlerdir; anneleri farklıdır, ama dinleri birdir.”

kuran o yüzden mi KARDEŞTİR diyor ?

yoksa ademden türedi insanlar diye mi tüm insanları KARDEŞ kabul ediyor ? :D

Sitelerde Paylaş

Levianın müslüman olduğu kanıtlanmıştır. Bu açtığı konu ve teslis konularında islami görüşü savunması ve islami tepkiler vermesi Levia nın bir sahtekar olduğunun kanıtıdır. Hiç bir ateist bu tür konuya böyle yaklaşmaz. :)

Levia

islamda münafıklık en büyük günah ve ilk cehenneme gidecek kişilerdir bunu bilmen lazım :)

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Aslinda havarilerine kiziyordu, ama dunyaya ates yagdirip kiliç indirmesine kadar onlara iyilikden bahsetmesi gerekiyordu, bu vaftize sabredemeyince acigini incir agacindan çikarmis ve onu lanetlemistir. Incir agaci kurumasi da aslinda lanet ile degil, havariler bakmaz iken dibine ufak su dökmekle ve orada bir kaç hafta bunu devam etmekle olmustur. Tabi incillerde bu detaylar, kimse görmeden bu isi yuruttugu için geçmemekte.

Bu ne şimdi?

:) :)

tarihinde papik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Israilogullari da hepsi ayni babadan, ayri annelerden dogduklari için Israil ogullari deniyor kendilerine. Yakubun 12 oglu oldugu söylense de inanmayin, aslinda onmilyonlarca çocuklari olmustur.

Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım.

Sitelerde Paylaş

yahu biz nerden bilelim isa kimdi musa kimdi...

muhammed kimdi aslında ne demek istedi ne yaptı...

bütün bunları bilmek zorunda mıyım...

benim hiç olmadığım zamanlarda yaşamışlar ....

ve ben onlar hakkındaki bilgiyi başka insanlardan kitaplardan falan yarım yamalak duyuyorum...

ve bu eksik belkide yanlış veriler ışığında onlar hakkında tartışıp durmanın da pek bir mantığı faydası yok...

birde şunu merak ediyorum ben bunları bilmek zorunda mıyım arkadaş ya...

kuran da incilde aslında şöyle yazıyordu böyle anlama geliyordu sonra onları değiştirdiler de bilmem ne oldu...

nerden bilsin bunca insan bu konulardaki gerçekleri...

herkes kendi kaynağını eleştirilmez doğruluk kaynağı olarak biliyor...

hem eğer tanrı insan bir şeyler soracaksa bunları sorması da hiç mantıklı değil...

söyle bakalım isayı neden tanımadın musaya neden inanmadın muhammedi neden bilmedin dediğinde iki çift lafımız olur heralde...

nerden bilelim hiç görmediğim duymadığım kişiler hakkındaki doğru bilgiye nasıl ulaşayım...

ha bilmeden de haklarında atıp tutarsam o da yanlış olur...

tanrı bana kendi hayatımda kaşılaştığım görüştüğüm iş yaptığım beraberce yaşadığım insanlara yada işte canlılara doğru davrandım mı kötülük ettim mi diye sorarsa haklıdır sorabilir sormalıdır...

Sitelerde Paylaş

Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım.

(A'raf, 179) : "Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar mallar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır."

(Hud, 91) : "Şöyle dediler : “Ya Şuayb, senin söylediklerinin çoğunu biz anlamadık! Ve gerçekten biz, seni içimizde zayıf görüyoruz. Ve senin rahtın (sana destek olan gurubun) olmasaydı mutlaka seni taşlardık. Ve sen, bize karşı üstün değilsin.”"

Sitelerde Paylaş

(Hud, 91) : "Şöyle dediler : “Ya Şuayb, senin söylediklerinin çoğunu biz anlamadık! Ve gerçekten biz, seni içimizde zayıf görüyoruz. Ve senin rahtın (sana destek olan gurubun) olmasaydı mutlaka seni taşlardık. Ve sen, bize karşı üstün değilsin.”"

Şuayb ne demiş ki ? anlamamışlar ? :D

Sitelerde Paylaş

Şuayb ne demiş ki ? anlamamışlar ?

Onun söyledigi degil, karsidakilerin zihninin dügümlü olmasi anlatiliyor. Normal akil seviyesindeki kimsenin basitce anlayacagi seyleri anlayamaz oluyorlar deniyor. Nitekim kulaklarini hiç yikamiyorlar, ve kalplerindeki kibir kirini arindiramiyorlar deniyor yani.
Sitelerde Paylaş

Onun söyledigi degil, karsidakilerin zihninin dügümlü olmasi anlatiliyor. Normal akil seviyesindeki kimsenin basitce anlayacagi seyleri anlayamaz oluyorlar deniyor. Nitekim kulaklarini hiç yikamiyorlar, ve kalplerindeki kibir kirini arindiramiyorlar deniyor yani.

ayetin neresinde yazıyor "zihnileri düğümlü" diye ?

hadi ben getirmiş olsam ayeti...dersin ki --anlamı öyle değil - böyle....

iyi de ayeti sen getirdin......?? üstüne gene getirdiğin ayetin anlamını SAPTIRIYORSUN ?

Sitelerde Paylaş

ayetin neresinde yazıyor "zihnileri düğümlü" diye ?

hadi ben getirmiş olsam ayeti...dersin ki --anlamı öyle değil - böyle....

iyi de ayeti sen getirdin......?? üstüne gene getirdiğin ayetin anlamını SAPTIRIYORSUN ?

Bak, sen de bu ayeti anliyamiyorsun örnegin, zihnin dügümlü olmasa anlardin..
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...