Jump to content

Mi'rac bedenen mi gerçeklesti ?

Recommended Posts

Merhaba,

Mi'rac bedenen mi gerçeklesti yoksa ruyayla mi ?

Tarihsel bakimdan, mi'rac vak'asindan sonra kimi yeni muslumanlar putperestlerin siddetli alayli eziyetleri nedeniyle islami inkar edip eski dinlerine dönmuslerdi.

Ebu Bekir ise : "Muhammed mi bunu söyler ? Sölemis ise dogrudur. Ben bundan daha fazlasina inandim : gökten kendisine vahy geldigine." diyerek, sadakatini ispat etmis, ve diger muslumanlara direnç vermisti.

Pek iyi, mi'rac bedenle mi gerçeklesti yoksa uyku sirasinda mi ?

Bu konuda islam dunyasi bölunmustur. Ve genellikle bedenen oldugu görusu daha yaygindir. Nitekim, islami terkedenler olunca bunun ruyada gerçeklestigini ifade etmek, bu firastla islami elestiren putperestlere karsi akillica olmazdi. Ve bu meyil yayginlasti.

Oysa, mi'rac konusunda bedenen gerçeklesmedigi yönunde sabit kaynaklar var.

Aise demistir ki : "O gece, Resulüllahın mübarek bedeni ayrılmadı"

Gerek İmam Buharî’nin, gerekse İmam Müslim’in Sahihlerinde Enes b. Malik’ten Şerik b. Abdillah kanalıyla rivayet edilen hadislerde miracın Peygamberimiz uyku halinde iken vuku bulduğu anlatılır. (Buharî, Menakıb 24; Müslim, İman 262) Ancak Buharî ve Müslim’in bu zatın dışında başka bir kanalla rivayet ettikleri metinlerde ‘uyku halinde iken veya benzeri’ kayıtlar yoktur. Mesela Buharî’de ‘ben Hatîmde iken’ ifadesi yer alır. (Buharî, Menakıbu’l-Ensar 42; Müslim, İman 263)

Buna sasirmamali, nitekim Muhammed, nabilerin ruyalarinin gerçek oldugunu ifade etmistir.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 252
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ayşe zaten büyük ihtimalle deist falandı. Muhammed'e inandıgı falan da yoktu. Zina şüphesi de var. Üstüne bir de fitne fesat... ne ararsan var. Hadislerden anladıgım budur.

Mirac diye birşey olmadı. Bedenen gerçekleşmedigi gibi büyük ihtimalle rüyada da gerçekleşmedi. Hikaye yazmak için hayal gücünü kullanmış.

Sitelerde Paylaş

Ayşe zaten büyük ihtimalle deist falandı. Muhammed'e inandıgı falan da yoktu. Zina şüphesi de var. Üstüne bir de fitne fesat... ne ararsan var. Hadislerden anladıgım budur.

Mirac diye birşey olmadı. Bedenen gerçekleşmedigi gibi büyük ihtimalle rüyada da gerçekleşmedi. Hikaye yazmak için hayal gücünü kullanmış.

Atmasiyon ahkamciliga gerek yok.

Aise nakleder : "Resûlullah iftiradan sonra oturdu. Alnından inci taneleri gibi dökülen ter damlalarını eliyle silerken gülüyordu ve kendisinin bana ilk söylediği söz : 'Müjde yâ Âişe ! Allah seni beraat ettirdi!' sözü oldu. O sırada, çok stresli idim. Annem ve babam, bana : 'Kalk, yanına varda, Resûlullah teşekkür et !' dediler. 'Vallahi, ben ne kalkıp onun yanına varırım, ne ona, ne de sizlere teşekkür ederim. Fakat, ben ancak sizlerin işitip inkâr etmediğiniz ve gayrete gelemediğiniz o kötü şeylerden beni berî ve uzak tutan âyetler indirmiş bulunan Allah'a hamd ve şükür ederim !' dedim."

Aise inançli bir kadin idi.

Sitelerde Paylaş

Aise nakleder : "Resûlullah iftiradan sonra oturdu. Alnından inci taneleri gibi dökülen ter damlalarını eliyle

silerken gülüyordu ve kendisinin bana ilk söylediği söz : 'Müjde yâ Âişe ! Allah seni beraat ettirdi!' sözü oldu. O sırada, çok stresli idim. Annem ve babam, bana : 'Kalk, yanına varda, Resûlullah teşekkür et !' dediler. 'Vallahi, ben ne kalkıp onun yanına varırım, ne

ona, ne de sizlere teşekkür ederim. Fakat, ben ancak sizlerin işitip inkâr etmediğiniz ve gayrete gelemediğiniz o kötü şeylerden beni berî ve uzak tutan âyetler indirmiş bulunan

Allah'a hamd ve şükür ederim !' dedim."

:D

Sitelerde Paylaş

Vay be ? Deist Aise, ayetleri indirene sukredermis ? Ne demesin dimi ?!

Bu arada, Muhammed'in çogu erkegin ifade edemeyecegi su sözleri Aise'ye söyleceke erdemde ve nezakette bulunmustu :

"Ey Aişe ! Hakkında bana şöyle şöyle sözler erişti. Eğer sen bu isnadlardan uzak isen, yakında Allah, seni onlardan beri ve uzak tuttuğunu açıklar. Yok eğer böyle bir günaha yaklaştınsa, Allah`tan af dile ve Ona tövbe et! Çünkü kul, günahını itiraf ve sonra da tövbe edince, Allah da ona afv ile muamele buyurur."

Sitelerde Paylaş

''Görüyorum ki senin Allah'ın, şeyinin keyfi için koşturuyor.'' diyen Ayşe degil mi?

''patlat bi bakara, bu bakara iyi makara'' diyenler gibi bir inancı var :D Münafık mı diyordunuz bunlara?

Sitelerde Paylaş

Ayrica, Muhammed'in iftiradan sonra esiyle su ifadeleri edecek erdem ve nezakette bulunmasi dikkat çekicidir : "Ey Aişe ! Hakkında bana şöyle şöyle sözler erişti. Eğer sen bu isnadlardan uzak isen, yakında Allah, seni onlardan beri ve uzak tuttuğunu açıklar. Yok eğer böyle bir günaha yaklaştınsa, Allah`tan af dile ve Ona tövbe et ! Çünkü kul, günahını itiraf ve sonra da tövbe edince, Allah da ona afv ile muamele buyurur."

Muhammed'e hakaret edip kuçumseyen erkek ve kadinlar kendileri, eslerinin kendilerini aldattigi iddia edilse : "böyle bir sey olmus ise, tevbe et. tanri seni affeder" diyecek insani tavri sergileyebilecek erdeme sahipler mi acaba ?

Sitelerde Paylaş

Elbetteki bedenen gerçekleşti ! Burak isimli atı ile mescidi haramdan mescidi aksaya oradan da göğe yükseldi. Allah ile aracısız konuştu ve cennet cehennemi bizzat yerinde gördü. Burak isimli at ile önce galaksiler arası boşluğa ulaştı. Galaksiler arası boşluktan direk olarak evrenin sonuna gitti. Hz Cebrail "bu noktadan sonra ben devam edemem" dedi ve geri çekildi. Evrenin dışına çıktıktan sonra ise Allah(cc) ile buluştu.

Sitelerde Paylaş

Ayrica, Muhammed'in iftiradan sonra esiyle su ifadeleri edecek erdem ve nezakette bulunmasi dikkat çekicidir : "Ey Aişe ! Hakkında bana şöyle şöyle sözler erişti. Eğer sen bu isnadlardan uzak isen, yakında Allah, seni onlardan beri ve uzak tuttuğunu açıklar. Yok eğer böyle bir günaha yaklaştınsa, Allah`tan af dile ve Ona tövbe et! Çünkü kul, günahını itiraf ve sonra da tövbe edince, Allah da ona afv ile muamele buyurur."

Ayşe Muhammed'i aldatmış olsa da olmasa da Ayşe'yi affetmeyi tercih etmiş ve on uygun bir ayet yazmıştır Kuran'a. Ne var bunda. Bazıları affeder bazıları affedemez. Öbür türlü taşlayıp öldürürlerdi belki de, istememiştir. Hem bir de Muhammed'e utanç kaynagı olacaktır vs... Koskoca peygamber karısına sahip çıkamadı demesinler etraftan.

Sitelerde Paylaş

Ru'yada gerçeklesti bu yolculuk. Ama bu kutsi bir tecrube idi. Ayette de ru'ya oldugu ifade ediliyor.

(Isra, 1) : "Kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu (Muhammed’i) bir gece

Mescid-i Haram’dan çevresini bereketlendirdiğimiz Mescid-i Aksa’ya götüren Allah’ın şanı yücedir. Hiç şüphesiz o, hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir."

(Isra, 60) : Hani sana, “Muhakkak Rabbin, insanları çepeçevre kuşatmıştır” demiştik. Sana gösterdiğimiz o rüyayı, Kur’an’da lanetlenmiş bulunan o ağacı da sırf insanları sınamak için vesile yaptık. Biz onları korkutuyoruz. Fakat bu, sadece onların büyük azgınlıklarını (daha da) artırdı.

(Necm, 1-2;10) : "Battığı zaman yıldıza andolsun ki, arkadaşınız (Muhammed haktan) sapmadı ve azmadı... Böylece Allah kuluna vahyedeceğini vahyetti. Kalp, (gözün) gördüğünü yalanlamadı. (Şimdi siz) gördüğü şey hakkında onunla tartışıyor musunuz ?"

Sitelerde Paylaş

Aise nakleder : "Resûlullah iftiradan sonra oturdu. Alnından inci taneleri gibi dökülen ter damlalarını eliyle silerken gülüyordu ve kendisinin bana ilk söylediği söz : 'Müjde yâ Âişe ! Allah seni beraat ettirdi!' sözü oldu. O sırada, çok stresli idim. Annem ve babam, bana : 'Kalk, yanına varda, Resûlullah teşekkür et !' dediler. 'Vallahi, ben ne kalkıp onun yanına varırım, ne ona, ne de sizlere teşekkür ederim. Fakat, ben ancak sizlerin işitip inkâr etmediğiniz ve gayrete gelemediğiniz o kötü şeylerden beni berî ve uzak tutan âyetler indirmiş bulunan Allah'a hamd ve şükür ederim !' dedim."

Bu İFK olayı değil mi? Muhammed tam bir ay Aişe'nın Safvan'la çölde yalnız kaldığında neler yapmış olabileceğini düşüne düşüne kendi kendine eziyet etmişti. Anlatsana, nasıl olmuştu o olay?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...