Jump to content

Mi'rac bedenen mi gerçeklesti ?

Recommended Posts

Kuranın basit bir çöl insanlarının kitabı olduğunu göremiyorsan, kendinde bir sorun olduğunu hiç bir zaman göremeyeceksin.

Şüphe birden başlar ve gerçeğe doğru o zaman yol alırsın.

Ondan öncesi hiç birşeyin farkında olmadığın zamanlardır.

İmanın güçlü ise, inandıklarının doğru olduğuna inanıyorsan neden gelip ateist forumda zaman öldürüyorsun ki?

Senin egitim seviyene göre anlamayip böyle zannetmen mümkün, ama akli basinda olan bir kimse Kur'anin basit bir çöl kitabi olmadigini çok net olarak anlamakta. Nitekim çok defa çarpik anlayislariniza deginerek sakatligin sizin zihninizden kaynaklandigini 2x2=4 edercesine gösterdim.

Belki çevirenlerin ortalama bilgi seviyesi nedeniyle çevirilerdeki yorumlu mealler buna kismen neden olmus olabilir ? Ama, mantikli bir kimse, bir metni çevirisi üzerinden tedkik etmez, bu ancak cahil bir zihniyete sahip kimseler tarafinca yapilir : bu sadece çevirinin tenkidi olup, metni hiç etkilemez.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 252
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Senin egitim seviyene göre anlamayip böyle zannetmen mümkün, ama akli basinda olan bir kimse Kur'anin basit bir çöl kitabi olmadigini çok net olarak anlamakta. Nitekim çok defa çarpik anlayislariniza deginerek sakatligin sizin zihninizden kaynaklandigini 2x2=4 edercesine gösterdim.

Belki çevirenlerin ortalama bilgi seviyesi nedeniyle çevirilerdeki yorumlu mealler buna kismen neden olmus olabilir ? Ama, mantikli bir kimse, bir metni çevirisi üzerinden tedkik etmez, bu ancak cahil bir zihniyete sahip kimseler tarafinca yapilir : bu sadece çevirinin tenkidi olup, metni hiç etkilemez.

Boşuna çırpınışların. Bilgi düzeyin gidip islami forumlarda yazacak düzeyde değil, Ya da ordaki kaliteden hoşlanmıyorsun.

Kurandaki mantık ve bilimsel hatalara karşı bütün yazılanlar kem, küm, bir diğerini tutmuyor.

Sizin yaptığınız bu safsata yorumlardan dolayı insanlar islamdan kaçıyor.

Sitelerde Paylaş

Evet arş = enerji perdesi :D

ARŞ = TAHT...

enerji ???

PERDE ????

onlar ne lan ? :D

muuahuahuaheuheuheuheueh

eıjhueheuheuheueh

asadasadadasdasd :D

enerji perdesi ????? KALKANKLARI AÇIN mister SPAK......kuentokark akımlar başlıyor....

:D

hıııı neee?

melekler ? kın kanatları ???.....ARŞ ???? enerji perdesi ?.... ???

:D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Günes Ars'in altina secde etmeye kosuyor. (Buhari, Tefsir Ya-sin 1, Bed’ul-Halk 4, Tevhid 22,23, Müslim, İman 250, (159), Tirmizi, Tefsir, Ya-sin, 4225) (Yasin, 38).

Bu durumda günes dünyaya göre degil, dünya disinda bir çizelgeye göre öz harekete sahip. Dünya da Ars'a dogru kosmakta : (Fussilet, 11) ; " Göğe ve yer'e : 'İsteyerek veya istemeyerek gelin buyurdu. Onlar da : 'İsteyerek geliyoruz' dediler."

Ars evrenin sinirlarinin ötesinde olunca, dünya ve bütüne evren'in genisledigi anlasiliyor :

(Zariyat, 47) : "Göğü kendi ellerimizle biz kurduk ve biz (onu) elbette genişleticiyiz."

RTEmagicC_38137_quasar_noir_Kavli_Institute_for_the_Physics_and_Mathematics_of_the_Universe_txdam29230_9dd4e4.jpgDeCarlo_Metaxas.jpg

Evren'de her nokta ortadadir, ve her kalan objeler "yukardadir".

Verdiginiz örnek bizim 'gökle' yani universle ilgili... Göklerin cogul oldugu ayetleri farkli ele almak lazim derim. Kolay gelsin.

Sitelerde Paylaş

Verdiginiz örnek bizim 'gökle' yani universle ilgili... Göklerin cogul oldugu ayetleri farkli ele almak lazim derim. Kolay gelsin.

Gökte her galaksi ayni sekilde uzay-zaman'i büzmekte. Hangi istikamet'e dogur gitsen, çemberimsi dolanir durursun. Evrenin limiti var, ama ucu yok. Nitekim uzay da gerçekte yok. Olsa, bütün fizik çökerdi, nitekim hareket dahi imkansiz veya düzensiz olurdu. Planck üniteleri bu nedenle zorunlu. Ben anlatiyorum, ama anlayacak egitim düzeyi olanlar parmak sayisindan az. Bunu ifade etmekle büyüklenmiyorum, sadece ifadelerimin anlasilamadigininin altini çizmek istiyorum. Uzay gerçek olsa, iki nokta arasinda hareket tamamen imkansiz olurdu. Fizik sonsuzlugu kabul etmez.

Kur'an bazen gögü tekil, bazen çogul olarak anar. Yedi rakami "mükemmellik" anlaminda. Burada hem birer birer kendi galaksimiz gibi sayisiz galaksilerin anlasilmasi, hem ahenkli gök düzeninin anlasilmasi, hem tabakalar halindeki galaksileri anlamak mümkün. Bu tesadüf olabilir mi ? Bu basit bir iddia olamaz, ve degisik bilinç düzeyine ulasmis olan kimselerin ifadeleri olmasi ortada. Bu ifadeler sadece gerçekle uyumlu degil, muhtesem. Ama eski anlamsalligiyla ele alinmasi sartiyla.

Sitelerde Paylaş

Gökte her galaksi ayni sekilde uzay-zaman'i büzmekte. Hangi istikamet'e dogur gitsen, çemberimsi dolanir durursun. Evrenin limiti var, ama ucu yok. Nitekim uzay da gerçekte yok. Olsa, bütün fizik çökerdi, nitekim hareket dahi imkansiz veya düzensiz olurdu. Planck üniteleri bu nedenle zorunlu. Ben anlatiyorum, ama anlayacak egitim düzeyi olanlar parmak sayisindan az. Bunu ifade etmekle büyüklenmiyorum, sadece ifadelerimin anlasilamadigininin altini çizmek istiyorum. Uzay gerçek olsa, iki nokta arasinda hareket tamamen imkansiz olurdu. Fizik sonsuzlugu kabul etmez.

kuranda bükmek diye geçen tek bir ayet var mı????

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

kuranda bükmek diye geçen tek bir ayet var mı????

Evet, kafasi yamuk olanlarin kafa tasi büzülecek diyor : (Zavallilar, XIIII/12.3-7). =D

crane_hydrocephale.jpg

Bir de su ayette evren'in uçlarindan çikma imkansizligi anlatilmakta :

(Rahman, 33) : "Ey cin ve insan topluluğu ! Göklerin ve yerin çevresinden aşıp geçmeye gücünüz yeterse geçin gidin, (ama) bir güce sahip olmadan geçemezsiniz."

Bu fiziksel olarak ancak uzay-zamanda delik açmakla mümkün olurdu.

Wormhole_travel_as_envisioned_by_Les_Bossinas_for_NASA.jpg

Sitelerde Paylaş

Evet, kafasi yamuk olanlarin kafa tasi büzülecek diyor : (Zavallilar, XIIII/12.3-7). =D

crane_hydrocephale.jpg

Bir de su ayette evren'in uçlarindan çikma imkansizligi anlatilmakta :

(Rahman, 33) : "Ey cin ve insan topluluğu ! Göklerin ve yerin çevresinden aşıp geçmeye gücünüz yeterse geçin gidin, (ama) bir güce sahip olmadan geçemezsiniz."

Bu fiziksel olarak ancak uzay-zamanda delik açmakla mümkün olurdu.

Wormhole_travel_as_envisioned_by_Les_Bossinas_for_NASA.jpg

nasa yol geçen hanı yaptı uzayı ayı sen hale haylai allah putunun yani arapların allaha hitaben yazdıları kitap şöyledir böyledir ruhdur felen filan yalanlarla uğraş dur. madem elinizin altında böyle kuran var hangi müslüman ülke uzaya çıktıda elinden tutanmı oldu aman çıkmayın ne yalancı müslümanlarsınz utancak yüzde yok elin gavurunun bulduklarını buraya asınca kuranı kurtarmış olyorsun cehaleten öylemi.

Sitelerde Paylaş

Sen de ayni kitapta gunlerin 1000 yil, elli bin yil olabildigini görmuyormusun ? Gözlerine sinek tozu mu kaçti ? Sana bunu bin kere sölediysem ve anlamadiysan bu kaç defa söyledim demek, görmuyormusun ?

Sitelerde Paylaş

Sana hem 7, hem 6 rakamlarinin eski sami dillerdeki ayinsel dillerdeki anlamsalligini anlattim... Ve bu 1000 rakaminin da "çooook uzun" anlama geldigini de. Bir kimsenin "1000" yil yasamak istemesini bugun ifade etsek, bir miliyon, veya bir miliyar sene diye çevirebilirdik. 6 gunde yedi sema ifadesinde de amaç sure degil, mukemmellik ve tamamlanmislik. Bu o kadar açik ki, inkar etmek için sadece inkar etmeyi özellikle kendine sart kosmak gerektirebilir. 6 gunde yedi sema, tam ve mukemmel olarak demek yani.

Gun ise, Kuranda tanri için "bizim bin yil gibi ke elfi sanatin mimmaa ta'udduun" buradaki "gibi" terimi de mi sana bir sey çagiristirmiyor. Deniyor mu ki 1000 yila esittir ? Haayir. Burada tanri için zamanin anlamsizligi ifade ediliyor. Yaratilis için de bu iste tam da bu anlamsallikta ele alinmali. Burada amaç 24 saat degil, mukemmel ve tam yaratma.

Sitelerde Paylaş

1000 olmasin milyon olsun. milyar olsun.

degisen bir sey yok!

Dünyayi yapabilmek icin uzayi yaptiginin iki misli zamana ihtiyac duymus.

Dünyanin yapimi = 4 milyar yil, 40 milyar yil.

Uzayin yapimi = 2 milyar yil. 20 milyar yil. YARISI

Dünya nere, uzay nere?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dunya uzaydan sonra olusmus. Bak nasil hesap edilir.

(XXI, 30) : yer ile gök tek cisimde ortaya çikiyor ve ayrilma basliyor.

Sonra, ilk nesil yildizlar olusuyor, patliyorlar : birinci gun. Sonra gunes ortaya çikiyor, ve nihayetinde dunya ceviz oyunu gibi sekillenip belirginlesiyor... Sonra daha dört miliyar sene kaliyor.

Ilk andan dunyanin maddelerinin, elementlerinin olusmasina kadar dolayisiyla, ilk yildizin olusmasi, gerekli elementlerin olusup dunya seklinde gunes etrafinda sekillenmesine kadar 9 miliyar yil geçmis oluyor. Ve geride 4,5 miliyar yilda ilk yildizlarin torunun yeni yildizlarca emilip olusmasi devam ediyor.

Evrenin ömru 13.800.000.000 yil, altiya bölersek 2.300.000.000 yil eder. Big bangdan dunyanin maddesinin olusup dunyanin seklinin gerçeklesmesine kadar bu durumda 2,3 x 4 = 9,2 yani 9.200.000.000 yil dusmekte. Geriye ise 2,3 x 2 = 4,6, yani 4.600.000.000 yil kalmakta.

Ayete dönelim...

(Fussilet, 9-14) : "De ki : Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkâr edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz ? O, âlemlerin Rabbidir. O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve denk dört gün içinde, isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti. Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yerküreye: İsteyerek veya istemeyerek, gelin ! dedi. İkisi de "İsteyerek geldik" dediler. Böylece onları, iki günde yedi gök olarak ayarladi ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın semâyı kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte bu, azîz, alîm Allah'ın takdiridir."

Sitelerde Paylaş

Kuranda Allah için bir gun, insanlarin "bin yili gibi de yaziyor. Yanlis anlama, hani Allah yaratiyor ya o bakimdan hatirlatayim dedim..

(Hacc, 47) : "Ve azabı senden acele istiyorlar. Ve Allah, asla vaadinden dönmez. Ve Rabbinin katındaki bir gün, sizin saydığınız bin sene gibidir."

Burada insanlar için bin çok ya, ondan "bin yil gibi çok uzun" deniyor anlamadiysan..

Sitelerde Paylaş

(Bakara, 96) : "Her biri bin yıl yaşamayı arzular. Fakat yaşasa ne olacak? Onu azaptan kurtaramaz ki. Allah, ne yapıyorlarsa görmede."

Burada da "bin", "çok uzun" anlaminda. Bunlara "onbin sene" veya "sonsuz" zaman olsa ters gelmeyecegi için..

Sitelerde Paylaş

Kuranda Allah için bir gun, insanlarin "bin yili gibi de yaziyor. Yanlis anlama, hani Allah yaratiyor ya o bakimdan hatirlatayim dedim..

(Hacc, 47) : "Ve azabı senden acele istiyorlar. Ve Allah, asla vaadinden dönmez. Ve Rabbinin katındaki bir gün, sizin saydığınız bin sene gibidir."

Burada insanlar için bin çok ya, ondan "bin yil gibi çok uzun" deniyor anlamadiysan..

Yani Allahın yanında da zaman varmış değil mi? Zamandan bağımsızdır iddiası da böylece çöpe gitmiş olur.

Ayrıca sizlerin iddiasına göre Kuran insanlığa hitap ediyorsa insanlığın kullandığı ve anladığı kelimeleri kullanmalı. İnsana hitap eden bir kitapta 4 gün demişse o 4 gündür. Ayette benim zamanımla 4 gün ifadesi de geçmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...