Jump to content

Laplace'ın Şeytanı

Recommended Posts

Filmi izleyen, izlerken eğer kararını değiştirirse izlediklerinin olmayacağını bilir.

Ama kararını değiştirdiğinde ne olacağınıda bilir.

Eğer kesin karar verip, filme çekip izlerse, zaten sorun olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Tek bir geçmiş olabilir ama tek bir gelecek yok.

Sadece bir şekilde yaşamak,devamlılık var.

geçmiş yaşandı bitti artık değiştirilemez...

gelecek ise henüz yaşanmadı belirli değil ...

bu yüzden onu istediğimiz gibi oluşturmakta özgürüz...

Sitelerde Paylaş

geçmiş yaşandı bitti artık değiştirilemez...

gelecek ise henüz yaşanmadı belirli değil ...

bu yüzden onu istediğimiz gibi oluşturmakta özgürüz...

Bu tanrı için geçerli.

Ama biz zaten herşeyi yapmışız allaha göre, geleceği oluşturmakta özgürmüşüz gibi geliyor.

Senin dediğine inanan müslüman sayısı oldukça az bir sen birde Abdülaziz Bayındır var.

7 milyar dünya nufusu var zaten, 1.5 milyarı müslüman. Bunlarında 1.4 milyar 998 milyonu allahın geleceği bildiğine inanıyor.

Yani allahı doğru düzgün tanıyan müslüman yok ozaman.

Müslümanlık tamamen çökmüş.

Sitelerde Paylaş
  • 3 years later...

Beynimizin biz daha bilincinde olmadan tam 6 saniye önce verecegimiz karar tahmin edilebiliyormuş .Yani biz bu deneyin ciktilarina göre her ne yapiyorsak yapalim beynimizde cesitli islemler tamamlandiktan sonra bilincli farkindalıga iletilip farkinda oluyoruz ve uyguluyoruz.Fakat deneyin sonuçlarini sorguladigim zaman söyle bir gariplik seziyorum.Biz cevrede ki uyaranlara cok kisa sürede cevap veren canlilariz.Örnegin:Karsımizdaki insanla konusurken beynimiz uyarilip biz cevabi daha kisa sürelerde veriyoruz.6 saniyelik sure cok gec bir süre degilmidir.Bu deney 'bilincli' kararlarimizda mi ortaya cikan bir süre farki? Cünkü beynimiz otopilotta calişırken ve (cogu zaman otopilotta calisiyormus) biz hic dusunmeyiz bile kullandigimiz kelimeleri bile cabuk sarfederiz. seri ve hizli tepkilerde bulunuruz.Otomobil kullanirken de bu surec var yani bu iki durumu nasil degerlendirmeliyiz. Deney sahiplerine bu tur sorulari soramiyorum.İngilizcem de olmadigi icin saglikli bir sekilde makaleyi anlayamiyorum.Otopilot davranislarimizı,dusuncelerimizi sanirim bunun disinda tutmamiz gerekiyor.Birde hocam beyinde noronlar degisik hizlarda sinyaller uretiyor.bölgeden bolgeye degisiyor.Saniyede 4 metreden 100 metreye kadar degisitigini ögrendim.Beyin de bu denli farkli iletim hizlari mevcutken sabit bir sekilde deneyde anlatildigi üzere "biz insanlarin beyninde kararlari,davranislari 6 saniye önceden tahmin ediyoruz "gibi bir söylem ne kadar sağliklidir.eger 6 saniye hayati gec algilamis olsak;yasami o karanlik evre olan 6 saniyeden haberdar olamazdik.Örnegin:Yaprak agaçtan düserken goremezdik cunkü 6 saniye önce olmus olabilirdi.Kafami karistiran bu deneyi nasil yorumlamaliyiz? Beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...