Jump to content

YER mi önce ? GÖKLER mi önce ? :D :D

Recommended Posts

bu iki Sure de, önce yer sonra gökyüzünün yaratıldığı söylenmekte.

Bakara-29 ‘Yeryüzündeki herşeyi sizin için yaratan odur. Sonra göklere yönelerek yedi kat gögü sizin için düzenledi, yarattı. O herşeyi bilir.’

Fussilet-9 – Yerzünün iki günde yaratıldığı,

Fussilet-10 – Bitkilerin dağların ve gıdaların yaratılmasi.

Fussilet-11Sonra duman halinde bulunan göğe yoneldi…’

Fussilet-12 ‘Allah bu suretle iki gün içinde yedi gök vucuda getirdi ve her göğün işini kendisine bildirdi…’

AMA: Naziat Sure’sinde önce gök, sonra yeryüzü yaratılıyor.

Naziat-27 ‘Sizi mi yaratmak daha güçtür, yoksa göğü mü? Allah onu (gögü) kurdu.’

Naziat-28 ‘O’nu yükseltti ve düzen verdi.

Naziat-29 ‘Onun gecesini kararttı gündüzünü aydınlık yaptı.’

Naziat-30 ‘Bundan sonra da yeryüzünü düzenledi.’

Naziat-31 ‘Oradan suyunu çıkardı ve otlak meydana getirdi.’

Naziat-32 ‘Dağları sapasağlam yerleştirdi.’

hangisi doğru ? önce YER mi yaratıldı ?? GÖK mü yaratıldı ????

Sitelerde Paylaş
  • İleti 65
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

kuranı kerim evrenseldir her tarihe ve halka hitap eder.

İLK ÖNCE BU AYETİ OKUMANDA FAYDA VAR

26. Şüphesiz Allah (hakkı açıklamak için) sivrisinek ve onun da ötesinde bir varlığı misal getirmekten çekinmez. İman etmişlere gelince, onlar böyle misallerin Rablerinden gelen hak ve gerçek olduğunu bilirler. Kâfir olanlara gelince: Allah böyle misal vermekle ne murat eder? derler. Allah onunla birçok kimseyi saptırır, birçoklarını da doğru yola yöneltir. Verdiği misallerle Allah ancak fâsıkları saptırır (çünkü bunlar birer imtihandır).

YERMİ ÖNCE YARATILDI GÖKMÜ

Naziat ve Fussilet surelerinde geçen ifadelerden yola çıkarak iki farklı yerde yerin ve göğün yaratılışıyla ilgili farklı bir sıralamanın olduğu iddia edilmektedir. Bu farklılığın bir çelişki olduğu söylense de, gerçek iddia edildiği gibi değildir. Aslında yerler ve göklerin yaratılmasında bir sıralama yoktur. İkisi de aynı anda yaratılmıştır. Enbiya suresindeki bir ayette şöyle bildirilmektedir:

O inkâr edenler görmüyorlar mı ki, (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, biz onları ayırdık …. (21 Enbiya, 30)

Görüldüğü gibi hem gök hem de yer birlikte varlardır. Yaratılışlarında bir sıralama olmadığı; ayrılma işinin sonraki aşamada yapılması söz konusudur. Diğer ayetler de dikkatli okunduğunda böyle bir sıralama yapılmadığı görülecektir. İlk önce Fussilet suresindeki ayetlere bakarsak bunu daha iyi görebiliriz.

Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere oradaki rızıkları dört günde takdir etti. Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: “İsteyerek veya istemeyerek gelin.” İkisi de: “İsteyerek (İtaat ederek) geldik” dediler. (41 Fussilet Suresi - 10-11)

10. ayete bakarsak yerin yaratılmasından söz edilir. 11. ayette ise “sonra duman halinde göğe yöneldi” ifadesi vardır. Yani burada göğün daha sonradan yaratılması söz konusu değildir. Gök zaten vardır. Olan duman halindeki göğe yönelmedir. Ve 12. ayette şöyle devam edilir:

Böylece onları iki gün içinde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. Biz dünya göğünü de kandillerle süsleyip-donattık ve bir koruma (altına aldık). İşte bu, üstün ve güçlü olan, bilen (Allah)’ın takdiridir. (41 Fussilet Suresi, 12)

Burada söz konusu olan duman halinde var olan göğün, yerin yaratılmasından sonra 7 kat gök olarak tabaklandırılmasıdır. Yeni bir yaratılış söz konusu değildir. Sadece düzenleme söz konusudur. Atmosferin oluşumuyla ilgili bilimsel teorilere bakarsak bu ifadenin onunla örtüştüğü, atmosferin ilk başta duman halinde olması daha sonradan tüm atmosferin 7 değişik katman şeklinde şekillendiği bilimsel teorilerde zaten ifade edilmektedir. Şu anda atmosferimiz de ayette bildirildiği gibi 7 ayrı katmandan oluşmaktadır. Naziat suresindeki ayetlere baktığımızda, yine benzer bir durum olduğunu görürüz. Burada göğün yaratılmasından bahsedilir. Bunlar anlatıldıktan sonra ise yer ile ilgili şöyle bildirilir:

‘Bundan sonra da yeryüzünü düzenledi.’(79 Naziat Suresi, 30)

Burada da yerin yaratılmasından söz edilmez. Zaten yer vardır. Burada söz edilen yerin düzenlenmesidir. Yani bir yaratılış yoktur. Naziat ve Fussilet surelerindeki ayetlerde anlatılan yer ile gökler birlikte yaratılmıştır. Daha sonra da yer ve gök düzenlenmişlerdir. Fussilet suresinin 11. ayetinde yerlerin ve göklerin birlikte hareket etmesi “Böylece ona ve yere dedi ki: “İsteyerek veya istemeyerek gelin.” İkisi de: “İsteyerek (İtaat ederek) geldik” dediler.” şeklinde ifade edilir.

RESİM44

Yine yerin ilk oluşumuyla ilgili bilimsel çalışmalara bakılırsa, tüm kıtaları birlikte tek bir kara parçası olduğu daha sonra karaları oluşturan tabakaların hareket ettiği, bu hareketler sırasında kıtaların birbirinden uzaklaşarak yeryüzünde yayıldığı, dağların zaman içinde şekillendiği anlatılır:

Yeri de Biz döşeyip-yaydık; ne güzel döşeyici(yiz). (51 Zariyat Suresi - 48)

Bu ayette de bu bilimsel gerçek ifade edilmektedir. Görüldüğü gibi iki grup ayette göklerin ve yerin yaratılmasının birbirinden önce ya da sonra yaratıldığı söylenmez. Burada bahsedilenler yaratılmış olan göğün ve yaratılmış olan yerin düzenlenmesidir. Bu düzenlenmenin de tıpkı bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan gerçeklerde de söylendiği gibi oluşmuş olmasıdır. Bu ayetler de bırakın çelişki olmasını, ancak son yüzyılda ortaya çıkan bilimsel gerçekler ifade edilmektedir.

<a href="http://kurandacelisk...once-yaratildi/

tarihinde Mikelanjo007 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Naziatta sizi yaratmaktan daha güç bişey yaptım. Göğü yükselttim diyor.

Yani yeri halihazırda yaratmış aşağıda duruyor.

Göğü sadece yükseltip düzen veriyor. Yeryüzünü düzenledikten sonra göğü 7 kat yapıp güneş, ay ve en son yıldızları asıyor.

Gökten, ay, güneş ve yıldızlardan önce yeri yaratıyor. :)

Ben de olsam öyle yaratırdım.

Sitelerde Paylaş

Başlangıçta yer ve gök bitişikti dediğinin sebebi var.

Gök dediği saydam bir fanustur.

Başlangıçta su var, bir kara yaratıyor, üzerinde camdan bir küre.

Sonra bu küreyi yukarı doğru yükseltiyor.

Gök yer üzerinde yükselince arada hava boşluğu oluyor.

Böylelikle yer denizi ile gök denizini birbirinden ayırıyor.

jtot_genesis_cosmology.jpg

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Orda (yerde) onun üstünde sarsılmaz dağlar var etti, onda bereketler yarattı ve isteyip-arayanlar için eşit olmak üzere oradaki rızıkları dört günde takdir etti. Sonra, duman halinde olan göğe yöneldi; böylece ona ve yere dedi ki: “İsteyerek veya istemeyerek gelin.” İkisi de: “İsteyerek (İtaat ederek) geldik” dediler. (41 Fussilet Suresi - 10-11)

10. ayete bakarsak yerin yaratılmasından söz edilir. 11. ayette ise “sonra duman halinde göğe yöneldi” ifadesi vardır. Yani burada göğün daha sonradan yaratılması söz konusu değildir. Gök zaten vardır. Olan duman halindeki göğe yönelmedir.

yani göğü allah YARATMAMIŞ.....VAR olan göğü sadece DÜZENLEMİŞ ???

eee duman halindeki göğü yaratan KİM o zaman ? :D

:D

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İlgili ayetlerde ki "summe" ifadesine dikkat etmek gerekir..

Maalesef meallerde bu sözcüğün sanki sıralama anlamı varmış gibi "önce/sonra" anlamları veriliyor.. Doğru meal "bununla birlikte/aynı zamanda" gibisinden manaları içermelidir..

.

tarihinde YalnizcaKuran tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonra "duman olan" göge yöneldi deniyorsa, demek gök duman haline dönusmus o zaman ? Pek iyi, 4,5 milyar yil önce dunyada yeryuzunde su ortaya çikip canlilar olustugunda gök dumanlimiyir ?

Bingo ! Evet. Butun evrende ilk nesil yildizlar toplu patlama nedeniyle, evrenin her tarafi toz duman halindeydi. Demek Fussilet 11'de gök dunya yaratilinca varmis, ama dumanliymis. Anlasilan bu atmatik sanal çeliski de cehaletinden kaynaklanirmis yine. =D

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sonra "duman olan" göge yöneldi deniyorsa, demek gök duman haline dönusmus o zaman ? Pek iyi, 4,5 milyar yil önce dunyada yeryuzunde su ortaya çikip canlilar olustugunda gök dumanlimiyir ?

Bingo ! Evet. Butun evrende ilk nesil yildizlar toplu patlama nedeniyle, evrenin her tarafi toz duman halindeydi. Demek Fussilet 11'de gök dunya yaratilinca varmis, ama dumanliymis. Anlasilan bu atmatik sanal çeliski de cehaletinden kaynaklanirmis yine. =D

Ayetlere göre Gök yaratilmadan (Düzeltilmeden) önce Dünyadaki hersey düzetilmis yaratilmis, (Bitkiler ve digerler)

Dünya olusunda daha dogrusu Atmosferin olusundan bunlar daha mevcut degildi.

Ayet Gök deyincede bunda Evren anlamak baska sacmalik.

Anarkom arkadasimiz herseyi anlatti zaten, Kurana göre Allah yeri "Bitirdi" bunun icinde bitkilerde var, sonra Gökp yaratti, ona yildizlari falan filan asdi, yapistirdi.

Kurana göre Gök bir "Sert" obje.

Sitelerde Paylaş

Ne bitkisi ? fussilet 11 pasajinda bitkinin ismi geçmiyor. Ve sema deniyor. Sema duman idi ve onu yedi gök seklinde duzenledik yaziyor.. Yedi kemale erme ve buyuk sayi anlamlarinda eski sami dillerin anlamsalliginda. Ben gerçekten forumda vaktimi bosa harcadigim kanaatine variyorum. Görunen o ki, ne yazdigimi anlayacak kapasitede forumcu yok. Ve ciddi biçimde forumda vakit kaybettigimi dusunmeye basladim.

Sitelerde Paylaş

Ne bitkisi ? fussilet 11 pasajinda bitkinin ismi geçmiyor. Ve sema deniyor. Sema duman idi ve onu yedi gök seklinde duzenledik yaziyor.. Yedi kemale erme ve buyuk sayi anlamlarinda eski sami dillerin anlamsalliginda. Ben gerçekten forumda vaktimi bosa harcadigim kanaatine variyorum. Görunen o ki, ne yazdigimi anlayacak kapasitede forumcu yok. Ve ciddi biçimde forumda vakit kaybettigimi dusunmeye basladim.

aynen forumda boşuna tebliğ yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ben "Ayetler" dedim sadece Fussilet 11 üzeri konusmadim. Örnek olarak bakalim Fussilet 10 ne geciyor.

"O, dört gün içinde, yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti." Diyanet meali

Kisaca, Gidalar bunun icinde Bitki cesitleride var evet, Gökten önce yapildi.

Sen Kendi Kitapin Kurani bilem anlamiyorsun ve kendisi bu Kitap apacik oldugunu söyledigi halde Ayetlerin anlamini degistirip Ayetlerin dediklerini inkar ediyorsun (Örnek olarak dünya düzmüdür konusu)

Sitelerde Paylaş

(Enbiya, 30), yerle gök tek cisim olarak olustu.

(Kamer, 50), bir göz kirpmasi gibi oldu yaratilis.

(Zariyat, 47), gök genisletildi.

(Naziat), gökte isik ortaya çikti ve sema enflasyonla gerildi, yildizla aydinlatildi, ve boyutu genisleyip uçlari geriledi. Sonra dunya ceviz oyunu gibi kayalarla taslanarak donatilip toplanma yeri oldu.

(Fussilet), dunyadan su çikarildi, heterotrof canlilar olustu, dunya kabugu hali gibi gerilip yayilarak dondu, daglar olustu. O sirada ilk nesil yildizlar supernova olarak toplu patlamasi nedeniyle, gök toz duman idi. Ve tekrar yildizlar olusmaya basladi.

Sitelerde Paylaş

Yedi 6'dan sonra gelen sayıdır, yok kemale ermekmiş, yok büyük sayıymış da falan, buna ancak senin gibi aptallar inanır.

Sitelerde Paylaş

Ayetleri verdim. Eger okuyamiyorsan buraya söyle asalim.

(Enbiya, 30) : "Kâfir olanlar görmezler mi ki gerçekten de göklerle yer bir cisimdi de biz onları ayırdık ve her şeyi, sudan yarattık, hâlâ mı inanmazlar ?"

(Zariyat, 47-48) : "Göğü de biz güçle bina ettik ve biz onu genişletmekteyiz. Yeri de biz (gökten kayalar atarak) döşedik. Ne güzel döşeyiciyiz !"

(Kamer, 49-50) : "Muhakkak ki Biz, herşeyi, bir kaderle (takdir edilmiş olarak) yarattık. Emrimiz ancak bir tek emirdir. Göz kırpması gibidir."

(Naziat, 27-31) : "Sizi yaratmak mı daha güç, yoksa gökyüzünü yaratmak mı, ki onu Allah bina etti, onu yükseltti, gerip yaydi, gecesini kararttı, gündüzünü ağarttı. Ondan sonra da yerküreyi ceviz oyunu gibi döşedi, yerden suyunu ve otlağını çıkardı, dağları sağlam bir şekilde yerleştirdi."

(Fussilet, 9-12) " De ki : Gerçekten siz, yeri iki yawm içinde yaratanı inkâr edip O'na ortaklar mı koşuyorsunuz ? O, âlemlerin Rabbidir. O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada esit dört yawmde isteyenler için fark gözetmeden gıdalar takdir etti. Sonra duman halinde olan göğe yöneldi, ona ve yere : İsteyerek veya istemeyerek, gelin ! dedi. İkisi de "İsteyerek geliyoruz" dediler. Böylece onları, iki yawmde yedi gök olarak duzenledi (qadahunna) ve her göğe görevini vahyetti. Ve biz, yakın semâyı kandillerle donattık, bozulmaktan da koruduk. İşte

bu, azîz, alîm Allah'ın takdiridir."

Sitelerde Paylaş

(Enbiya, 30), yerle gök tek cisim olarak olustu.

(Kamer, 50), bir göz kirpmasi gibi oldu yaratilis.

(Zariyat, 47), gök genisletildi.

(Naziat), gökte isik ortaya çikti ve sema enflasyonla gerildi, yildizla aydinlatildi, ve boyutu genisleyip uçlari geriledi. Sonra dunya ceviz oyunu gibi kayalarla taslanarak donatilip toplanma yeri oldu.

(Fussilet), dunyadan su çikarildi, heterotrof canlilar olustu, dunya kabugu hali gibi gerilip yayilarak dondu, daglar olustu. O sirada ilk nesil yildizlar supernova olarak toplu patlamasi nedeniyle, gök toz duman idi. Ve tekrar yildizlar olusmaya basladi.

zariyat 47 yi bir çevirir misin وَالسَّمَاءَ بَنَيْنَاهَا بِأَيْدٍ وَإِنَّا لَمُوسِعُونَ

Ben google translate den tam anlayamadım

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Wasi' genis anlaminda. Yerle gök enbiya 30'a göre tek cisim olunca, genislemekle yayilmistir. Musi'un genisletici anlaminda. Tipki mu'min veya muslimdeki gibi. Ibn kesir tefsirinde XII. asirda ucu ve kösesini uzaklastirip genis kildi diye anliyordu zaten..

Sitelerde Paylaş

Hud 11/7 "Hem O’dur ki gökleri ve yeri altı günde yarattı. Bundan önce ise arş’ı su üstünde idi. ...

Yeri göğü yaratmadan önce tahtı su üzerindeymiş. Burada ne demek istiyor?

Ben salağım anlayamadım.

Big bang aninda önce kuantum vakumu ortaya çikti, gunes ve diger gezegenler onun içinde yuzuyor olarak anilmakta Kuranda. Su sami anlamsallikta sadece H2O için degil, salya, sperm ve uzay için de kullaniliyordu.

s_g01_431G04Hf.jpg

Uzay vakumu gerçekten bos degil, enerji kayniyan bir kuantum ortam. Bir çesit çok ince ve seffaf su..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...