Jump to content

Kalem Suresi

Recommended Posts

KALEM SURESİ

Şimdi sureyi tek tek inceleyelim.

68/KALEM-1: Nûn vel kalemi ve mâ yesturûn(yesturûne).

Nûn. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun!

Burada NUN nedir? Allah kalem üzerine and mı içiyor bana mı öyle geldi.

Allahın and içtiği kalemi bilen var mı? Kutsal kitaba böyle saçma şeyler sokuşturulur mu?

Geçelim 2, 3 ve 4’e.

68/KALEM-2: Mâ ente bi ni’meti rabbike bi mecnûn(mecnûnin).

Rabbinin ni'meti ile sen mecnun değilsin.

68/KALEM-3: Ve inne leke le ecren gayre memnûn(memnûnin).

Ve muhakkak ki senin için, elbette kesintisi olmayan mükâfat vardır.

68/KALEM-4: Ve inneke le alâ hulukın azîm(azîmin).

Ve muhakkak ki sen, mutlaka çok büyük bir ahlâk üzeresin.

Burada muhammed kendini övüyor. Koca kutsal kitaba kendi şahsi olaylarını sokuyor.

Bundan sonraki ayetlerde ise tehditler başlıyor. İnanmayanlara şöyle yaparım böyle yaparım tarzı.. Bunları buraya asmıyorum o nedenle…

Şimdi geçelim 17. Ayete.

68/KALEM-17: İnnâ belevnâhum ke mâ belevnâ ashâbel cenneh(cenneti), iz aksemûle yasri munnehâ musbihîn(musbihîne).

Muhakkak ki Biz, onları belâya uğrattık. Bostan mahsulünü mutlaka, sabah erkenden (fakirlere göstermeden) devşirmek için yeminleşen bostan sahiplerini belâya uğrattığımız gibi.

Biz dediği yani allah, burdan anlaşılıyor ki yine birilerinin başını yakmış. Fakirlerle paylaşmayan bostan sahiplerinin..

Hemen şu soru aklıma geliyor. Günümüzde allah emekli oldu sanırım. Çünkü 7 milyarlık insan nüfusunda her gün açlıktan ölen insan sayısı azımsanmayacak miktarda. Allah şimdi nerde? Yok.

Geçelim bir diğer ayete..

68/KALEM-45: Ve umlî lehum, inne keydî metîn(metînun).

Ve Ben, onlara mühlet veriyorum. Muhakkak ki Benim tuzağım, çok kuvvetlidir.

Okuduğunuz üzere allah kullarına tuzak kuruyor. Biz neymişiz be.

Neymiş? Bunları yorumlamak için ilahiyat mezunu olmaya gerek yokmuş. Saçmalıklar kabak gibi ortada.

Sitelerde Paylaş
68/KALEM-1: Nûn vel kalemi ve mâ yesturûn(yesturûne).

Nûn. Kaleme ve satır satır yazdıklarına andolsun!

Kalem levh-i mahfuzu yazan kalemdir.
68/KALEM-2: Mâ ente bi ni’meti rabbike bi mecnûn(mecnûnin).

Rabbinin ni'meti ile sen mecnun değilsin.

68/KALEM-3: Ve inne leke le ecren gayre memnûn(memnûnin).

Ve muhakkak ki senin için, elbette kesintisi olmayan mükâfat vardır.

68/KALEM-4: Ve inneke le alâ hulukın azîm(azîmin).

Ve muhakkak ki sen, mutlaka çok büyük bir ahlâk üzeresin.

ilk ayetle uygun olarak devam ediyor ayet ve diyor: Sen mecnun (cinlenmiş) değilsin, bu ayetler levh-i mahfuzdandır, cinlerden değil...

Konjoktürü devre dışı bırakıp, sanki bu ayetler geçen hafta inmiş gibi, o anın bakış açısıyla yorumlamaya tevessül ederseniz gayet tabiidir anlayamamnız. Evvela kur-an, tarihi bir metindir; anlamak için biraz dönem şartlarını okuyup bilmek gerek. bkz: Arap şamanizmi

Sitelerde Paylaş

Arap şamanizmidir tutturdun gidiyorsun.

Tamam arap şamanizmi var diyelim.

Ama bu o Kalem suresinde yazılanları haklı çıkarmaz.

Hani din evrenseldi?

Kıyamete kadar sürecekti?

Bu mu evrensellik? Hiçbirimizin haberi dahi olmayana arap şamanizmine göre ayet göner, sonrada ben evrenselim de.

Çinlinin, japonun, türkün, amerikadaki yerlinin, eskimonun,.... arap şamanizmini öğrenmesi mi gerekiyor dini kavrayabilmek için.

Veya sizin gibi "ol dedi oldu" mantığıyla hareket etmek mi gerekiyor?

Sitelerde Paylaş

Nûn arap alfabesinin 25. harfi

Ayrıca, yapılan eleştirilere bakıyorum da.. Şu Kur'anı adamakıllı anlayamadınız gitti..

Bahçe sahipleri kıssasının toplumsal paylaşım adına nasıl devasa bir emir olduğunun %1'ini sizler ve kendilerini müslüman sananlar kavramış olsaydı bugün yeryüzünde bir kişi dahi açlık çekmezdi. Gel gelelim müslümanım diyenler için Kur'an ve Emine Beder'in yemek kitabı arasın önemlilik sıralaması açısından pek bir fark yoktur.. Zaten şuan içinde yaşadıkları sefelatte bu durumu tasdikliyor.

http://www.kuranmeali.org/10/yunus_suresi/100.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Sitelerde Paylaş

Nûn arap alfabesinin 25. harfi

Ayrıca, yapılan eleştirilere bakıyorum da.. Şu Kur'anı adamakıllı anlayamadınız gitti..

Bahçe sahipleri kıssasının toplumsal paylaşım adına nasıl devasa bir emir olduğunun %1'ini sizler ve kendilerini müslüman sananlar kavramış olsaydı bugün yeryüzünde bir kişi dahi açlık çekmezdi. Gel gelelim müslümanım diyenler için Kur'an ve Emine Beder'in yemek kitabı arasın önemlilik sıralaması açısından pek bir fark yoktur.. Zaten şuan içinde yaşadıkları sefelatte bu durumu tasdikliyor.

http://www.kuranmeal...m_mealleri.aspx

Hep aynı yere geliyoruz :)

O zaman kuran iş yapamamış demekki ? hiçbir işe yaramamış...1400 sene geçmiş insanlığı adam edememiş...

Hiç kimse anlayamamışsa,kuranda problem var demektir...

Sitelerde Paylaş

Allah sana kalem suresini tefsir et demiyor ki. Allahın senden istediği Namaz, oruç, zekat vb... Sen kur-an ve hadisler bu hususları yeterince izah ediyorlar !

Sen Kalem suresini Tefsir etmekle mükellef değilsin ! Ha onu da anlamak istiyorsan okuyup araştırıp öğrenmen gerekir. "Biz arap şamanizmini bilmek zorunda mıyız" gibi bir mantığı saçmalıktan gayri bir şey değil. Anakronizm nedir bilir misiniz ? Bilmezsiniz elbette. Bilseydiniz böyle zırvalamazdınız.

Her neyse ben daha fazla uzatmayacağım... (çünkü bkz: imzam)

Sitelerde Paylaş

Her neyse ben daha fazla uzatmayacağım... (çünkü bkz: imzam)

Sen bir alimsin ya. (yanından geçmezsin)

Herşeyi açıkladın. (hiçbirşey yazmadın. bir iki satır safsatadan başka)

Kafalarda hiçbir tereddüt kalmadı. (senin gibi yarım hocalar olmasa insanlar dinden nasıl çıkardır değil mi? )

İmzanıda al git.

tarihinde ReAlPeReSt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

KALEM SURESİ

Allahın and içtiği kalemi bilen var mı? Kutsal kitaba böyle saçma şeyler sokuşturulur mu?

Geçelim 2, 3 ve 4’e.

Burada muhammed kendini övüyor. Koca kutsal kitaba kendi şahsi olaylarını sokuyor.

Aşağıdaki iki sure arka arkaya gelen ilk ayetlerdendir.

Eğer dikkatli okunursa burada neden ve neye yemin edildiği anlaşılır.

ALAK (ilk beş ayet)

1. OKU yaratan Rabbin adına,

2. insanı bir yumurta hücresinden yaratan!

3. Oku, çünkü Rabbin Sonsuz Kerem Sahibidir,

4. [insana] kalemi kullanmayı öğretendir,

5. insana bilmediğini belleten!

KALEM (ilk sekiz ayet)

1. Nûn, andolsun kâleme ve yazdıklarına.

2. Sen bir deli değilsin, Rabbinin nimeti sayesinde!

3. Ve senin için kesintisiz bir ödül vardır;

4. çünkü sen, yüce bir ahlâk üzeresin;

5. ve [bir gün] sen de göreceksin, onlar, [şimdi seni küçümseyenler] de görecekler,

6. hanginiz(in) akıldan yoksun olduğunu.

7. Gerçek şu ki, yalnız senin Rabbin, kimin kendi yolundan saptığını bilir ve yalnız O'dur, kimin doğru yolda olduğunu bilen.

8. O halde, hakikati yalanlayanlar[ın arzu ve özlemlerin]e uyma:

Peygamberin kendini övdüğü meselesine gelince,

Burada, peygamberin akıl, zekâ, cesaret, güzel ahlâk gibi özellikleri anlatılıyor.

Ve deniyor ki "işte bu yüzden bizim katımızda peygamberliğe lâyık birisin".

Kalem-17 ve Kalem-45 'konusu ise gereksiz bir soru olmuş. Cevap vermenin anlamı yok.

tarihinde papik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Burada müslüman arkadaşlar baya zorluyorlar allah yemin etmez diye yada ben öyle anladım :lol: ahanda bakın nasıl yemin ediyor siz kıvırın müslümanlar allah sizden beter kıvrıyor alim allah nereyi kurcalasan bir şey çıkıyor. yok biz niye yormuluyoruz aytleri felan filan ne yapalım allahın gönderdiyini okuyup anlamıycaksak neye göndermiş o kitabı :D

JLBVLW.jpg

Sitelerde Paylaş

Bu ayetler çok güzel herşeye yemin ediyor zeytine bile yemin eden ayet vardı bulamdım :lol: hakkını yememek lazım hiç kimseye ayet olduğunu söylemiyeceksin şiir yarışmasında tek geçerim vala.ayrıca içeriyinde çok geniş ve güzeldir aşk hayvan yiyecek içecek büyüsünden tut ebesine kadar var. buna bir müzik yaptınmı harika şarkı olur alim allah :D:lol:

NAZİAT 1.Andolsun çekip koparanlara/yay çekenlere/kuyudan su çekenlere/bağsız-bekçisiz koşan atlara/ayrılık yüzünden hasret çekenlere/daldırıp daldırıp çıkaranlara,

NAZİAT 2.Andolsun rahatça, incitmeden çekenlere/düğümü hünerle çözenlere/bir yerden bir yere gidenlere/coşkuyla iç çekenlere,

Tarık 1- Yemin olsun göğe ve Târık'a;

o, gece gelene,

o, tokmak gibi vurana

o, çıkıverip de yürek hoplatana

Sitelerde Paylaş

1. Özden kurttan bir cevap bulamadık. Bilen varsa söylesin.

Allah, koskoca kutsallar kutsalı kitapta ona buna yeminler döşenir mi? Zeytine, kaleme, ota, ..oka...

2. Bostan sahiplerinden örnekler veren allah, şu anda dünyanın en zenginlerinin hristiyan, yahudi ve ateist olduklarını görmüyor mu? Müslümanların petrolleri olmasa açlıktan sürünür, birbirini yerdi. Bunu ben basit bir insan olarak görüyorsam allah görmüyor mu? Görüyorsa daha ne diye hava atıyor, şöyle yaptık böyle yaptık diye. Ey allah ne yaptığın ortada işte. Pislik arapları yapmışsın yapa yapa.

Sitelerde Paylaş

KALEM SURESİ

Geçelim 2, 3 ve 4’e.

Bundan sonraki ayetlerde ise tehditler başlıyor. İnanmayanlara şöyle yaparım böyle yaparım tarzı.. Bunları buraya asmıyorum o nedenle…

Şimdi geçelim 17. Ayete.

Biz dediği yani allah, burdan anlaşılıyor ki yine birilerinin başını yakmış. Fakirlerle paylaşmayan bostan sahiplerinin..

Hemen şu soru aklıma geliyor. Günümüzde allah emekli oldu sanırım. Çünkü 7 milyarlık insan nüfusunda her gün açlıktan ölen insan sayısı azımsanmayacak miktarda. Allah şimdi nerde? Yok.

Geçelim bir diğer ayete..

Okuduğunuz üzere allah kullarına tuzak kuruyor. Biz neymişiz be.

Neymiş? Bunları yorumlamak için ilahiyat mezunu olmaya gerek yokmuş. Saçmalıklar kabak gibi ortada.

Demek tuzaga düsen yarim akillilar var ki tutuyor. =D Diliyle imanina toz kondurmayan münafiklarin iç yüzünü ortaya çikariyor ki : ben gerçekten inaniyordum diye öte tarafda mazereti kalmasin. tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah sana kalem suresini tefsir et demiyor ki.

Tavşana et, kediye havuç veriyorsunuz. Uyduruk allahın ne istediği martavalını müslümlere söyleyebilirsiniz. Ateistlere böyle bir şey söylemek abesle uğraşmaktır. Kuran'da ne yazıyor diye araştırmamızı nasıl olup da allah bize ne diyor diye okumamıza yorabilirsiniz? Bu hem cehalet, hem akıldan noksanlık. Bu ateist "bu başımızın belası da nedir, nerden başımıza bela olmuş" diye okuyor elbette. Bunu da açıklamak zorunda kalıyoruz ya, siz müslümlerde hiç mi kapasite yok, hiç mi bir şeyi kavrayamıyorsunuz? Bu kadar hay hay ile tay tay ancak küçük çocuklara öğretilir.

Sitelerde Paylaş

Kuran'da ne yazıyor diye araştırmamızı nasıl olup da allah bize ne diyor diye okumamıza yorabilirsiniz? Bu hem cehalet, hem akıldan noksanlık.

Doğru söylüyorsun muhterem. Mesela ben de şuan Democrossian'ın ne yazdığını okuyorum ama democrossian ne demiş bununla hiç ilgilenmiyorum. Ben sadece democrossian ne yazmış diye bakarım. Ne demiş diye bakmam. Neden bakayım ki. Eğer democrossian ne demiş diye baktığımı düşünüyorsanız hem cahilsiniz hem de aklınız noksan :blink:

Democrassianın yazdığı şey, söylemek istediği şey değildir çünkü ya o bakımdan :D

tarihinde Özden Kurt tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...