Jump to content

Yaşam amacımız ne?

Recommended Posts

ateist olarak düşünürsen amaçsızlıkta sığırdan farkın yok

haram helal endişen yok

ama öleceksin yokolacaksın hiç olacaksın

sevdiğin ve seni seven herkesten herşeyden ebedi ayrılacaksın

bu durumda sığır kadar hayattan lezzzet alamazsın

sığırdan daha aşağıdasın çünkü akıl var geleceği hesap ediyor

bir açıdan görüyor

hazır lezzetin onu kaybedeceğini bilmekle cidden acılaşıyor

sığırda akıl olmadığı için düşünmüyor

rahatla lezzet alıyor

kurbanlık dana biraz sonra kesilecek umrunda değil oralarda otluyor

ayrıca Allahı bilmeyen herşeyden korkmaya mahkumdur

çünkü ona göre herşey başıboş ve sahipsizdir

kazadan hastalıktan ölümden

serseri bir kuyruklu yıldızın dünyaya çarpmasından

korktuğu gibi

müslüman olarak düşünürsen Kainatın Sahibinin kendine muhatap kıldığı

meleklerinden üstün Halife-i Ruyi zemin sin

Allahın cc yeryüzündeki kulu ve halifesisin

yani temsilcisisin

hayatının kuralları kaideleri haramı helali var

bu arada helal dairesi geniştir harama girmeden tüm lezzetleri de alabilirsin

cennette bu lezzetlerin esasları ve belki milyon kat fazlası var

dünyada her zorluğa acıya tahammül edebilirsin

çünkü baki bir cennet seni bekliyor

her türlü düşmanla savaşabilirsin ve Allahtan başka hiçbirşeyden korkmazsın

çünkü iman ediyorsanız üstünsünüz müslümanlar için hüzün ve korku yoktur

müslüman iman kuvvetiyle hertürlü zorluğa karşı sabredip dayanabilir

çünkü iman onu Kainatın sahibine nispet eder

o artık kendi başına değil yaradanı hesabına yaşar ve ölür

ölmekte onun için ebedi hayatın başlaması demektir

şimdi hangisi daha kaliteli bir hayat yaşayabilir?

kanser gibi bir hastalığa hangisi daha iyi sabredebilir?

yakınlarını kaybetseler hangisi daha çabuk acılardan kurtulup

ebedi alemde birlikte olacağız diye teselli bulabilir?

elbette hakiki hayat imanla olur

imansız hayat bir nevi zülumdur cehennemi dünyada yaşamaktır

hergün her saniye ölme acısın çekmektir

bir ateist de çıksın da yok arkadaş

ben hayatttan acaip zevk lezet alıyorum

ölümden korkmuyorum

dünyadan tad almakta sığırdan üstünüm

senin söylediklerin yanlış desin

diyemez diyemezsiniz

diyemiyorsunuz

tarihinde dr.Kemal tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 81
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ölümden korkmuyorum

diyemez diyemezsiniz

diyemiyorsunuz

ölümden korkmam.....korkmuyorum...

hayattan zev alıyorum.....neden almıyayım ?...sığırı bırak....senden de üstünüm bu konuda.

???

Sitelerde Paylaş

ölümden korkmuyorum

diyemez diyemezsiniz

diyemiyorsunuz

Zevk te zevk, cennet hayaliniz de zevk üzerine kurulu, cehenneminiz de zevklerden mahrum kalma üzerine... Bu dünyada da zevk peşindesiniz. Müslümanın tek derdi zevk tir. Zevk nedir? Sanal bir duygudur. Beyninizin size oynadığı oyunların peşinde hayatınızı tüketmek arzusu o kadar yoğun ki sizde, öldükten sonra da sınırsız zevk alacağınız ortamlar hayal ediyorsunuz. Bu hayal sizi daha da zevklendiriyor. Hatta bu sınırsız zevke ulaşabilmek için bu hayattaki zevkleri bile tepiyorsunuz. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez hesabındasınız. Zevke bu kadar takılmayın, karanlığı görün ve bir mum yakmak yerine kafadan dalın.

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir bütünün, onu oluşturan parçalardan daha fazlası olabileceğini anlayamıyorsanız yaşamınızda anlam aramanıza da gerek yok, boşuna uğraşmayın.

Etrafımızda parçalarının sahip olmadığı özelliklere ait, somut moleküllerden tutun soyut fraktallere kadar pek çok şey var.

Bunu anlayınca kendinizi anlamlandırmanız kolaylaşır.

Sitelerde Paylaş

Eğer, "Bu dünya hayatı tanrının imtihanı ve hayatın amacı bu imtahandan başarıyla geçmektir." tezi yanlışsa;

Bu hayata bir amacımız var mı yada olmalı mı?

Varsa amacımız ne olmalı?

Yoksa amacımız sıradan bir hayvan gibi sadece ihtiyaçlarını düşünen, bencil, zevkine düşkün umursamaz birşey mi olmalıyız?

Dostum öyle bir mantık kurmuşsun ki. Tek taraflı alternatifler sunmuşsun.

Birincisi hayatın bir amacı olması için "Bu dünya hayatı tanrının imtihanı ve hayatın amacı bu imtahandan başarıyla geçmektir." bu önermenin illa doğru mu olması gerekiyor. Bu önerme yanlış ise hayat amacı olmamalımıdır.

İkincisi sunmuş olduğun önerme yanlış ise tek çare olarak "Yoksa amacımız sıradan bir hayvan gibi sadece ihtiyaçlarını düşünen, bencil, zevkine düşkün umursamaz birşey mi olmalıyız?" şeklinde yaşanması gerektiği alternatifin.

Tüm canlıların temel amacı neslini devam ettirmektir. Sen ister ilahi bir kanun koy istersen hiçlik sun. Ne olursa olsun hayatta kalma isteğin her zaman olacaktır. Bizler insan olarak sosyal varlıklarız. Artık yaşam mücadelemizi doğada değil içinde bulunduğumuz sosyal alanlarda veriyoruz. Bu sosyal savaşım bireyi bulunduğu sosyo-kültürel ortamına göre farklılık gösterebilir. Varlığımızı ve neslimizi devam ettirebilmek için bu sosyal savaşımda başarılı olmak zorundayız. Artık aklına ne geliyorsa onları koyabilirsin. Sanat, Siyaset, Bilim falan filan. Bu gibi alanlarda başarılı olmak varlığımızı ispat edebilmek ve bu kazanılan başarı ile daha iyi bir yaşam standardı yakalamak farkında olsakda olmasakda yaşam amacımız haline geliyor aslında. Yardım kuruluşlarında gönüllü yer alamak. Kazandıklarını başkaları ile paylaşmak eğer bunlar seni mutlu ediyorsa buda senin yaşam amacın olur.

İyi bir insan olmak için tepende bir amir ya da seni gözeten bir varlık olması gerekmiyor. Hayatı anlamlı kılmak ve yaşanabilir yapmak kişilerin kendi elinde.

Sitelerde Paylaş

Bir bütünün, onu oluşturan parçalardan daha fazlası olabileceğini anlayamıyorsanız yaşamınızda anlam aramanıza da gerek yok, boşuna uğraşmayın.

Etrafımızda parçalarının sahip olmadığı özelliklere ait, somut moleküllerden tutun soyut fraktallere kadar pek çok şey var.

Bunu anlayınca kendinizi anlamlandırmanız kolaylaşır.

Mükemmel bir şey bu ...

Sitelerde Paylaş

Dostum öyle bir mantık kurmuşsun ki. Tek taraflı alternatifler sunmuşsun.

Birincisi hayatın bir amacı olması için "Bu dünya hayatı tanrının imtihanı ve hayatın amacı bu imtahandan başarıyla geçmektir." bu önermenin illa doğru mu olması gerekiyor. Bu önerme yanlış ise hayat amacı olmamalımıdır.

İkincisi sunmuş olduğun önerme yanlış ise tek çare olarak "Yoksa amacımız sıradan bir hayvan gibi sadece ihtiyaçlarını düşünen, bencil, zevkine düşkün umursamaz birşey mi olmalıyız?" şeklinde yaşanması gerektiği alternatifin.

Tüm canlıların temel amacı neslini devam ettirmektir. Sen ister ilahi bir kanun koy istersen hiçlik sun. Ne olursa olsun hayatta kalma isteğin her zaman olacaktır. Bizler insan olarak sosyal varlıklarız. Artık yaşam mücadelemizi doğada değil içinde bulunduğumuz sosyal alanlarda veriyoruz. Bu sosyal savaşım bireyi bulunduğu sosyo-kültürel ortamına göre farklılık gösterebilir. Varlığımızı ve neslimizi devam ettirebilmek için bu sosyal savaşımda başarılı olmak zorundayız. Artık aklına ne geliyorsa onları koyabilirsin. Sanat, Siyaset, Bilim falan filan. Bu gibi alanlarda başarılı olmak varlığımızı ispat edebilmek ve bu kazanılan başarı ile daha iyi bir yaşam standardı yakalamak farkında olsakda olmasakda yaşam amacımız haline geliyor aslında. Yardım kuruluşlarında gönüllü yer alamak. Kazandıklarını başkaları ile paylaşmak eğer bunlar seni mutlu ediyorsa buda senin yaşam amacın olur.

İyi bir insan olmak için tepende bir amir ya da seni gözeten bir varlık olması gerekmiyor. Hayatı anlamlı kılmak ve yaşanabilir yapmak kişilerin kendi elinde.

Benim istedeğim cevap zaten verdiğim önermelerdeki cevaplar değil ama şöyle düşünüyorum birinci önerme tanrının imtihanı fikri gerçekten dikkate değer belki evrimimiz böyle gelişti yani tanrı inancı yaşam şansını arttırdı belki imtihan fikri binlerce yıl kendi içerisinde gelişti.

Bu önermenin yanlışlığını anlayınca geçmişteki düşüncelerinden dolayı şöyle bir yargıya kapılıyorsun "Benim hiçbir amacım yokmuş, ölümden sonrada yok olacakmışım şimdi bunca sene yaptığım uğraşlarım, mücadelelerim ve çektiğim sıkıntılardan dolayı kimden intikam alacağım beni bu yalanla yetiştiren bu dünyadan nasıl intikam alacağım", sonra arkasında çok büyük mutluluk var sandığın ve kendinden yasaklanan şeylerin gerçekte içi bos olduğunu anlıyorsun, hayvan gibi yaşamak zaten içi bos birşey ama ironik olarak dindarlar bunu kendilerine yasaklayarak kutsuyorlar. Ben hayata mutluluk yada mutsuzluk gözüyle bakmıyorum. Bence en değerli şey anlamak tabi çoğunlukla çoğu şeyi anlayamıyorum:)

Sitelerde Paylaş

Bu soruya filozoflar, bilim adamları yanıt aramış ancak felsefe ve bilim buna bir cevap bulamamış.

Neden? Çünkü yaşamın cevabını maddenin içinde aramışlar.

Yaşamın amacı ne? sorusuna sadece dinler cevap verebilmiş.

tarihinde papik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu soruya filozoflar, bilim adamları yanıt aramış ancak felsefe ve bilim buna bir cevap bulamamış.

yaşamın amacı ne? sorusu zaten içeriksiz bir soru. Nedensellik vardır ama amaç yoktur.

Sitelerde Paylaş

Neymiş dinlerin verdiği cevap?

Bu arada Allah'ın amacı ne?

Sitelerde Paylaş

Eğer varlık sonradan yaratılmış olsaydı dinlerin yaşama bir anlam yüklediği düşünülürdü. Fakat böyle bir durum yok. Varlık zaten var. Hep vardı ve hiç yok olmayacak. Varlığın yok olması diye bir şey yoktur.

O yüzden evrim de sonsuzdur. Kesintiye uğrayabilir ama bitmez.

Evrim madem bizim daha zeki olmamızı sağladı, üstelik doğal evrime kültürel ve teknolojik evrimimizle yön vermeyi de öğrendik, bu evrim de hep süreceğine göre, bu bize bir amaç sağlar. Evrime bizi daha çok insan yapacak yönde yön vermeliyiz. Evrilmiş bilinçten daha üstün bir bilinç yok. O halde bunu en iyi şekle getirmeliyiz.

Evrenimizin ölümüyle evrimimiz sona erebilir. Ama başka evrenlerde yeniden var olmanın yollarını arayıp bulmalıyız. Eski evrenimizi ve oradaki kimliğimizi hatırlamanın bir yolu görünmüyor. Ama bu doğal. Biyolojik kalıtımımızla da atalarımızın fikirleri bize geçmiyor. Yeniden öğrenmek zorundayız. Evrenler arası kalıtım da bu şekilde olmalı. Teknolojimiz yeni bir evrende kaldığı yerden devam edemez.

Fakat bunun bir zararı yok. Hatırlamamıza gerek de yok. Bunu zaten din de iddia edemiyor. Din önce ruh olarak yaratıldığımızı iddia ediyor ama hatırlamıyoruz. Demek din bir artı sağlamıyor.

tarihinde democrossian tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yani... Atatürk ilkeleri doğrultusunda kurulan Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalması, dogmatik yobazlara pabuç bırakmaması bir amaçtır. Niye böyle bir amacım olsun ki diyen beni ilgilendirmez. Böyle bir amaç yüksek bir amaçtır diyenler bana yeter.

İsterse dünyadan din kalksın. İsterse milliyet ortadan kalksın. Atatürk ayet dogma bırakmadı. Atatürk kutsal bir kitap yazmış bir tanrı da değil. Amaçlarımızı kolayca güncelleriz. Samanyolunu avucumuza mı aldık, kolay... Andromeda'yı fethetmeyi amaç ediniriz. Amaçlar tükenmez. Tükenmesi için bir neden bulunmuyor.

Atatürk de palyatiftir. Bin sene sonra Atatürk'e de ihtiyacımız kalmayabilir. Dünya durdukça "Atatürk ne dediyse o" diye bir şey yok. Atatürk'e hiç ihtiyacımızın kalmaması büyük bir gelişme olur. O kadar ilerlemişiz ki, Atatürk çok geride kalmış. Keşke böyle olsun... Ama şu anda Atatürk ilkeleri yüksek bir amaç. Hâla aşamadık ve aşmamız uzunca bir süre olası görünmüyor. Belki hiç aşamayacağız. Bu dogmatik kafayla gdersek çağdaş uygarlık bir serap olacak ve çağdaş uygarlıklar bu geri yobaz halkı silip süpürecek. Olabilir yani, garantimiz yok.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...