Jump to content
mmmrkl

Taklitçilik ve duygusallık

Recommended Posts

Kur'an okumayan, okusa da ne dediğini bilmeyen, namazı beden eğitimi sanan, camiden çıktığı gibi dedikodu ve koğuculuğa başlayan, ilimsiz bilimsiz, sadece ana-baba ve çevre baskısıyla müslüman olan, taklidî iman sahibi çok insan var elbette.

Ve öyle sanıyorum ki, bunlar İslam'a bir inançsızdan daha fazla zarar veriyor, İslam'ın imajını kirletip inanmayan insanlara koz veriyor, hatta ve hatta insanları dinden uzaklaştırıyorlar.

Kur'an, boşuna münafıkların cehennemin en alt tabakasında olacaklarını söylememiş!

Fakaat bunula beraber, bu forumda görüyorum ki, sadece din mensupları değil, ateist olanların da çoğu böyle; ilimsiz, bilgisiz, araştırmadan, öfkeyle, isyan duygusuyla, mesnetsiz,uydurma iddialara dayanarak ateist olmuşlar, yazılarından belli, bir tezleri yok.

Herhalde böylelerine de ateist-münafık demek yerinde olacak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
ilimsiz, bilgisiz, araştırmadan, öfkeyle, isyan duygusuyla, mesnetsiz,uydurma iddialara dayanarak ateist olmuşlar, yazılarından belli, bir tezleri yok.

Pozitif-negatif-sözde-özde-hakiki-yobaz-ahlaksız-sapık-milliyetçi-satanist-cahil-apocu-terörist-chpli-gezici-ajan ateistlerden sonra,şimdi de münafık ateistler çıktı başımıza :lol:

Araştırmadan ateistler olanlar çıksın ortaya :lol:

tarihinde NOLAN tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Pozitif-negatif-sözde-özde-hakiki-yobaz-ahlaksız-sapık-milliyetçi-satanist-cahil-apocu-terörist-chpli-gezici-ajan ateistlerden sonra,şimdi de münafık ateistler çıktı başımıza :lol:

Araştırmadan ateistler olanlar çıksın ortaya :lol:

Zincirleme sıfat tamlaması :lol:

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kur'an okumayan, okusa da ne dediğini bilmeyen, namazı beden eğitimi sanan, camiden çıktığı gibi dedikodu ve koğuculuğa başlayan, ilimsiz bilimsiz, sadece ana-baba ve çevre baskısıyla müslüman olan, taklidî iman sahibi çok insan var elbette.

Ve öyle sanıyorum ki, bunlar İslam'a bir inançsızdan daha fazla zarar veriyor, İslam'ın imajını kirletip inanmayan insanlara koz veriyor, hatta ve hatta insanları dinden uzaklaştırıyorlar.

Kur'an, boşuna münafıkların cehennemin en alt tabakasında olacaklarını söylememiş!

Fakaat bunula beraber, bu forumda görüyorum ki, sadece din mensupları değil, ateist olanların da çoğu böyle; ilimsiz, bilgisiz, araştırmadan, öfkeyle, isyan duygusuyla, mesnetsiz,uydurma iddialara dayanarak ateist olmuşlar, yazılarından belli, bir tezleri yok.

Bizim nasıl ateist olduğumuzu boş ver,

Sen nasıl müslüman oldun?

onu anlat..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

onu anlat..

Bence de <_<

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cehalet ile ilgili konu başlıklarında şu tanımı yaparım: cehalet: bilmediğini bilmemektir.

Ateistler çoğunlukla -siz konusu islam olduğundan- islamın ne mal olduğunu, yine islamın kaynaklarına dayanarak ortaya koyarlar. Müslümanların savunması ise: bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz, vbdir. Bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz dedikleri şeylerin en başında islamın ve müslümanların kendilerine sahte bir mağduriyet uydurup, bunun üzerinden kendilerine inanmayan herkesi azılı düşman ilan etmeleri ve katletmeye çalışmaları gelir.

Halbuki kazın ayağı öyle değildir. Ateist: sadece bu masallara inanmayan, bu masallara inanmak gerekliliğini de reddedendir. Ona inanmayarak, islama zarar verdiği için düşmandır. Bu nedenle katledilmesi gerekendir. Şimdi bir daha bakalım, savunucuların anlamıyorsunuz, bilmiyorsunuz demeleri gerçekten doğru mudur?

Ne yazık ki kendi düşüncelerinizin islamın temel yalanları ile ne kadar iç içe geçtiğinin farkında değilsiniz. İnanmamanın islama zarar verdiğini savunuyorsunuz. İslama zarar verenlerin de hükmünün ne olduğunu biliyorsunuz, bilmeseniz de kitabınızdan okuyabilirsiniz.

Bu tür laf oyunları ne yazık ki müslümanın kuzu postundan sarkan sakalını gizleyemiyor. İslam ile insanlık asla bağdaşacak şeyler değildir. Ne kadar edebiyata bulasanız da.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İslam'ın nasıl bir imaja sahip olduğu zaten kitabından, hadislerinden ve tarihinden görülüyor. Bu dinin meyveleri de ortada. Meyveleri suçlayarak ağaca tek laf etmemek ikiyüzlülükten başka bir şey değil, böyle ağacın böyle meyvesi olur, ne bekleniyor ki?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cehalet ile ilgili konu başlıklarında şu tanımı yaparım: cehalet: bilmediğini bilmemektir.

Ateistler çoğunlukla -siz konusu islam olduğundan- islamın ne mal olduğunu, yine islamın kaynaklarına dayanarak ortaya koyarlar. Müslümanların savunması ise: bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz, vbdir. Bilmiyorsunuz, anlamıyorsunuz dedikleri şeylerin en başında islamın ve müslümanların kendilerine sahte bir mağduriyet uydurup, bunun üzerinden kendilerine inanmayan herkesi azılı düşman ilan etmeleri ve katletmeye çalışmaları gelir.

Halbuki kazın ayağı öyle değildir. Ateist: sadece bu masallara inanmayan, bu masallara inanmak gerekliliğini de reddedendir. Ona inanmayarak, islama zarar verdiği için düşmandır. Bu nedenle katledilmesi gerekendir. Şimdi bir daha bakalım, savunucuların anlamıyorsunuz, bilmiyorsunuz demeleri gerçekten doğru mudur?

Ne yazık ki kendi düşüncelerinizin islamın temel yalanları ile ne kadar iç içe geçtiğinin farkında değilsiniz. İnanmamanın islama zarar verdiğini savunuyorsunuz. İslama zarar verenlerin de hükmünün ne olduğunu biliyorsunuz, bilmeseniz de kitabınızdan okuyabilirsiniz.

Bu tür laf oyunları ne yazık ki müslümanın kuzu postundan sarkan sakalını gizleyemiyor. İslam ile insanlık asla bağdaşacak şeyler değildir. Ne kadar edebiyata bulasanız da.

Hiç anlamamışsın yazdığımı.

Orada İslam'a zarar verenlerin, taklidî iman sahipleri olduğunu yazdım,inanmayanların değil.

Sonra, inanmayanlar -azılı saldırgan olmadığı sürece- farklı düşünüyor diye katledilmez, kardeşim!

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hiç anlamamışsın yazdığımı.

Orada İslam'a zarar verenlerin, taklidî iman sahipleri olduğunu yazdım,inanmayanların değil.

Sonra, inanmayanlar -azılı saldırgan olmadığı sürece- farklı düşünüyor diye katledilmez, kardeşim!

Orada yazdığınız şudur:

Ve öyle sanıyorum ki, bunlar İslam'a bir inançsızdan daha fazla zarar veriyor,

Bu: inançsızlar islama zarar veriyor, fakat söz konusu müslülerin islama verdiği zarar, inançsızlarınkinden daha fazladır demektir. İnançsızlar islama zarar vermiyorsa, bunu, örneğin: inançsızlar değil, bunlar islama zarar veriyor, vb şeklinde ifade edebilirsiniz.

İnançsızlar islama zarar veriyorsa, verdikleri zarar ne biçimde olursa olsun, haklarındaki hüküm bellidir. İnançsızlar islama zarar vermiyorsa, size göre Allah'ınız ya da Muhammed yalancıdır, çünkü onlara inanmamanın onlara savaş açmak olduğunu söylerler ve insanları bu şekilde kışkırtırlar.

Ne yazık ki bir müslüman olarak ne inançsızlar islama zarar vermez diyebilirsiniz, ne de ben buna katılmıyorum, ben bu şekilde düşünmüyorum, bu ayetler allahı bağlar, beni ilgilendirmez diyebilirsirsiniz. Kaldı ki, zaten, farkında olun veya olmayın, sözleriniz de -yukarda gösterdiğim üzere- inançsızlar islama zarar verir demektedir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Orada yazdığınız şudur:

Ve öyle sanıyorum ki, bunlar İslam'a bir inançsızdan daha fazla zarar veriyor,

Bu: inançsızlar islama zarar veriyor, fakat söz konusu müslülerin islama verdiği zarar, inançsızlarınkinden daha fazladır demektir. İnançsızlar islama zarar vermiyorsa, bunu, örneğin: inançsızlar değil, bunlar islama zarar veriyor, vb şeklinde ifade edebilirsiniz.

İnançsızlar islama zarar veriyorsa, verdikleri zarar ne biçimde olursa olsun, haklarındaki hüküm bellidir. İnançsızlar islama zarar vermiyorsa, size göre Allah'ınız ya da Muhammed yalancıdır, çünkü onlara inanmamanın onlara savaş açmak olduğunu söylerler ve insanları bu şekilde kışkırtırlar.

Ne yazık ki bir müslüman olarak ne inançsızlar islama zarar vermez diyebilirsiniz, ne de ben buna katılmıyorum, ben bu şekilde düşünmüyorum, bu ayetler allahı bağlar, beni ilgilendirmez diyebilirsirsiniz. Kaldı ki, zaten, farkında olun veya olmayın, sözleriniz de -yukarda gösterdiğim üzere- inançsızlar islama zarar verir demektedir.

Sanırım şurada bir yanlış anlama var:

Orada 'inançsızlar' derken saldırgan,azgınlık yapan kafirleri kasdediyorum,aynı Kur'an'daki gibi;

yoksa saldırgan olmayan, sadece fikirsel anlamda inanmayanı değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İslam'ın nasıl bir imaja sahip olduğu zaten kitabından, hadislerinden ve tarihinden görülüyor. Bu dinin meyveleri de ortada. Meyveleri suçlayarak ağaca tek laf etmemek ikiyüzlülükten başka bir şey değil, böyle ağacın böyle meyvesi olur, ne bekleniyor ki?

Bu benzetme hiç uygun değil.

Çünkü taklidî iman sahipleri Kur'an'ın müntesipleri olamazlar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

onu anlat..

Tahkik ve araştırmayı tercih eden bir insan için, nasıl müslüman olduğunun bir önemi var mıdır?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sanırım şurada bir yanlış anlama var:

Orada 'inançsızlar' derken saldırgan,azgınlık yapan kafirleri kasdediyorum,aynı Kur'an'daki gibi;

yoksa saldırgan olmayan, sadece fikirsel anlamda inanmayanı değil.

Yo herhangi bir yanlış anlama bulunmuyor.

Enfal:55

Allah katında yeryüzünde yürüyen mahlûkların en kötüsü kâfir olanlardır ve onlar inanmazlar zâten.

Allah katında en kötü mahluk kafir olanmış. Allah'ın en kötü mahluk dediğine, müslümanlar: ama onlar fikirsel olarak inanmıyor, onlar zararsız, diyemezler. Maide 33 işler.

En kötü mahluk. Sadece inanmıyor diye. Aklınıza gelecek en iğrenç suçu işleyebilirsiniz. Allah'a inanıyorsanız cennetliksiniz. İnanmıyorsanız, dünyanın en pamuk dedesi olsanız da hala sizden daha da kötüsü bulunmuyor.

Allah ne güzel. Adalet falan.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tahkik ve araştırmayı tercih eden bir insan için, nasıl müslüman olduğunun bir önemi var mıdır?

Madem kimin, nasıl ne olduğunun önemi yok,O zaman ateistlerin nasıl ateist olduğu hakkında da görüş bildirme.

Bildiğin konular hakkında yorum yap.

Biz dinsizler müslümanlığın ne olduğunu biliriz, ama sen ateistliğin ne olduğunu bilemezsin.

Ben kısaca özetleyeyim ,Tr deki dinsizlerin çoğu daha önce müslüman olan kişilerdir.

Örneğin Turan Dursun,eski müftü.

Turan Dursun kadar olmasa da ,dinsizlerin çoğu islam dinini senin gibi müslümanlardan daha iyi bilir.

Peki fark ne dersen,müslümanlıkta kalanların sorgulama yeteneği,okuduğunu anlama yeteneği yoktur.

Senin gibiler,absürdlüklere inandım der olay biter,inanmayan insan araştırır,sorgular doğruyu bulur.

Kısacası,inanmak kolaydır,zor olan inanmamaktır.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yo herhangi bir yanlış anlama bulunmuyor.

Enfal:55

Allah katında yeryüzünde yürüyen mahlûkların en kötüsü kâfir olanlardır ve onlar inanmazlar zâten.

Allah katında en kötü mahluk kafir olanmış. Allah'ın en kötü mahluk dediğine, müslümanlar: ama onlar fikirsel olarak inanmıyor, onlar zararsız, diyemezler. Maide 33 işler.

En kötü mahluk. Sadece inanmıyor diye. Aklınıza gelecek en iğrenç suçu işleyebilirsiniz. Allah'a inanıyorsanız cennetliksiniz. İnanmıyorsanız, dünyanın en pamuk dedesi olsanız da hala sizden daha da kötüsü bulunmuyor.

Allah ne güzel. Adalet falan.

Azizim, sen hiç bağlamını falan düşünmeden, moda mod cümleyi alıyorsun; orada azılı,saldırgan kafirler kasdediliyor.

Maide 33 zaten bunu açık açık yazıyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Madem kimin, nasıl ne olduğunun önemi yok,O zaman ateistlerin nasıl ateist olduğu hakkında da görüş bildirme.

Bildiğin konular hakkında yorum yap.

Biz dinsizler müslümanlığın ne olduğunu biliriz, ama sen ateistliğin ne olduğunu bilemezsin.

Ben kısaca özetleyeyim ,Tr deki dinsizlerin çoğu daha önce müslüman olan kişilerdir.

Örneğin Turan Dursun,eski müftü.

Turan Dursun kadar olmasa da ,dinsizlerin çoğu islam dinini senin gibi müslümanlardan daha iyi bilir.

Peki fark ne dersen,müslümanlıkta kalanların sorgulama yeteneği,okuduğunu anlama yeteneği yoktur.

Senin gibiler,absürdlüklere inandım der olay biter,inanmayan insan araştırır,sorgular doğruyu bulur.

Kısacası,inanmak kolaydır,zor olan inanmamaktır.

Her insan bir değil,her müslüman da.

Evet inanmak kolay ama taklidî iman kolay, tahkiki iman yani hakiki iman için bunu söylemek doğru olmaz.

'...inanmayan insan araştırır,sorgular doğruyu bulur.' diyorsun. Aynı yol bir mü'min için de geçerli;

aradaki fark zan ile ilgili,senin doğru zannettiğini başkası doğru bulmayabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Azizim, sen hiç bağlamını falan düşünmeden, moda mod cümleyi alıyorsun; orada azılı,saldırgan kafirler kasdediliyor.

Maide 33 zaten bunu açık açık yazıyor.

Hayır.

Nisa 150-151

Onlar, öyle kişilerdir ki Allah'ı ve peygamberlerini inkâr ederler, Allah'la peygamberlerinin arasını ayırmak isterler ve bâzısına inandık, bâzısına inanmadık derler ve imanla küfür arasında bir yol tutmak isterler.İşte onlardır gerçekte kâfirler ve biz kâfirler için, aşağılatıcı bir azap hazırlamışızdır.

Al-i imran 91:

Gerçekten de, kâfir olanlar ve kâfir olarak ölenler yok mu, kurtulmak için dünya dolusu altın feda etseler makbule geçmez, hiçbiri kurtulmaz, onlaradır elemli bir azap ve onlara bir tek yardımcı bile yoktur.

Bakara 159-163

İndirdiğimiz apaçık delilleri, bildirdiğimiz dosdoğru yolu, insanlara Kur'ân'da tamamıyla anlattıktan sonra bunu gizleyenlere gelince: Allah da onlara lânet eder, lânet edenler de.Ancak içlerinden tövbe edenler, hallerini düzeltenler ve doğruyu söyleyenler müstesna. Onların tövbesini kabul ederim. Ben tövbeleri kabul eden rahîmim.Kâfir olup küfründe ısrar ederek bu halle can verenler yok mu! Allah'ın lâneti de onlara, meleklerin lâneti de, bütün insanların lâneti de.Ebedî olarak lânette kalırlar. Ne azapları hafifletilir, ne yüzlerine bakılır.

Maide 44

Şüphe yok ki biz, Tevrat'ı indirdik, onda doğru yola sevk ediş ve nûr var. Tanrıya teslîm olan peygamberlerle hükümleri bilenler ve Allah kitabını korumaya memûr olan bilginler, Yahûdilere, hep ona göre hüküm verirlerdi ve hepsi de o kitabın doğruluğuna tanıktı. Artık insanlardan korkmayın, benden korkun ve âyetlerimi, az bir menfaat karşılığında satmayın ve kimler, Allah'ın indirdiği hükme uygun olarak hüküm vermezlerse onlardır kâfirlerin ta kendileri

ve bunlar gibi daha nicesi

Bakın. Kuranda kafir Muhammed'in masallarına -ve dolaylı olarak sahiplediği diğer masal kitaplarına- inanmayanlara denir. Kafirler asla affedilmez ve bulundukları yerde öldürülmeleri emredilir. Sadece bunu görmek istemeyenler: hayır onlar azılı suçlulardı, diye bahaneler üretmeye çalışır.

Kafirler Muhammed ile savaşmış mıdır? Evet, çünkü Muhammed öncelikle onlara saldırmış, onların bulunduğu yerde öldürülmesini emretmiş, hatta ilk önce durduk yerde kendi insanlarına saldırmak istemeyen müslüleri saldırıya ikna için allahından ardı ardına ayetler indirmiştir. Muhammed hem önce onlara saldırır, sonra kendilerini koruyorlar veya Muhammedin eşkiyalıkları canlarına tak edip de intikam için yola düştüler diye bu sefer mağduru oynayıp gene saldırmaya devam eder.

İslam tarihini araştırın. Saldırgan olan Muhammed'dir.

Kuran'ı araştırın. Kafirlerin tek suçu Muhammed'in zırvalarına inanmamaktır.

Muhammed otoritesi altına alamadıklarına -zırvalarına inanmayanlara- iğrenç bir refret besler ve onları ilk fırsatta öldürtmek için emirler yağdırır.

Araştırmak isterseniz, narsisistik kişilik bozukluğunu da araştırın. Bu insanlar tapınılmak isterler. Kendilerine ilgi göstermeyen, onlara tapınmak veya otoritesi altına girmek istemeyen insanlar için berbat bir nefret beslerler vb. Bu şekilde Muhammed'in bütün yaptıklarını çok daha iyi anlayabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Her insan bir değil,her müslüman da.

Evet inanmak kolay ama taklidî iman kolay, tahkiki iman yani hakiki iman için bunu söylemek doğru olmaz.

'...inanmayan insan araştırır,sorgular doğruyu bulur.' diyorsun. Aynı yol bir mü'min için de geçerli;

aradaki fark zan ile ilgili,senin doğru zannettiğini başkası doğru bulmayabilir.

* Yeni doğmuş bebek konuşuyor. (19:29)

* Balık adamı yutuyor birkaç gün sonra sağ salim karaya tükürüyor. (37:142)

* Bakire kız çocuk doğuruyor. (3:47)

* Adamlar mağarada 300 sene uyuyor. (18:25)

* Adam bastonuyla denizi ikiye ayırıyor. (26:63)

* Adam topraktan kuş yapıyor, üstüne üflüyor, kuş gerçek oluyor. (5:110)

* Adam gemisine dünyadaki her hayvan türünden bir çift bulup sığdırıyor. (11:40)

* Adamla eşeği ölüyor 100 sene sonra diriliyor. (2:259)

* Adamın bastonu yılana dönüyor. (7:107)

Yukarda bahsedilen şeyler sana göre doğru mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

* Yeni doğmuş bebek konuşuyor. (19:29)

* Balık adamı yutuyor birkaç gün sonra sağ salim karaya tükürüyor. (37:142)

* Bakire kız çocuk doğuruyor. (3:47)

* Adamlar mağarada 300 sene uyuyor. (18:25)

* Adam bastonuyla denizi ikiye ayırıyor. (26:63)

* Adam topraktan kuş yapıyor, üstüne üflüyor, kuş gerçek oluyor. (5:110)

* Adam gemisine dünyadaki her hayvan türünden bir çift bulup sığdırıyor. (11:40)

* Adamla eşeği ölüyor 100 sene sonra diriliyor. (2:259)

* Adamın bastonu yılana dönüyor. (7:107)

Yukarda bahsedilen şeyler sana göre doğru mu?

Ibrahim abrahamin tanriyla ilgisi olabilirmi hani ruhumdan ufledigimde meleklere secde edin demistik diye bir ayet vardi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tartışmaya katıl

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Yükleniyor ...

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...