Jump to content

Din, şirk ve putperestlik

Recommended Posts

Gelin tarih sahnesine ve şimdiye bir göz atalım. Bakalım tekerrürden mi ibaretmiş.

İsa, hakkında çok şüpheler olmasına rağmen genellikle barışçı bir kişi olarak tanınır. Fakat sonraki döneme bakalım. Nice savaşlar yapılmıştır ve din özünden koparılmıştır. Din adamlarının kaymağını yediği bir dünya.

Ali Şeriati, Dine Karşı Din adlı kitabında tarih boyunca din ve dinsizlik savaşının dinin dine karşı savaşından her zaman daha az olduğunu söylemiştir. Bir müslüman olmasına rağmen, şu sözlerin doğruluğunu kabul eder:

Din, halk kitlelerinin afyonudur. Böylece halk, ahiret ümidi ile dünyadaki mutsuzluk ve yoksulluğuna katlanır. Toplumda olan her şeyin ilahi irade ile gerçekleştiğini, dolayısıyla da statükoyu değiştirmek ve halkın durumunu iyileştirmek için çalışmanın, Tanrı'nın iradesine karşı çıkmak demek olduğunu telkin eden inanç/din, halkın afyonu demektir.

Din, insanların bilimsel sebepler karşısındaki bilgisizliklerinin ürünüdür.

Din, halkın mevhum, boş, kuruntudan ileri gelen korkusunun ürünüdür.

Din, feodal dönemin ayrıcalıklarının ve ayrımcılığının, servet sahipliği ve yoksulluk biçiminde beliren iktisadi ilişkilerinin bir ürünüdür.

Şeriati, sonradan şunu ekler, bu din hak din değil şirk dinidir. Bu din, gerçek dinden koparılmış yapay bir dindir. İnsanlar için din bir korku aracı haline getirilmiş ve bu şekilde istenilen her şey yaptırılmıştır. Hristiyanlık sonrası ortaya çıkan ruhban sınıf, İslam'da da ortaya çıktı.

Konunun devamı var, diğer konudan önce yorumlarınızı bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 115
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şirk nedir? Şirk, ortak koşmak demektir. Örneğin peygamberleri Tanrı'ya ortak koşmak gibi. Şeyhler, şıhlar, padişahlar bu şekilde yükselmiştir.

Halk böyledir, korkuyla istediğiniz şekle sokabilirsiniz. Dış güçlerin desteğiyle çıkarılan ayaklanmalar bunlara örnektir. Ortadoğu'nun kaynaması da. İslam karanlık çağını yaşıyor. Çünkü şirk dini artık zirvede.

Bir müslüman, Allah'tan başka otorite olmadığını kabul etmelidir. Günümüzdeki putlar da güç, şöhret ve paradır. Bir müslüman, zulmü kabul etmemelidir. Kaza ve kaderi iyi araştırmalıdır. Müslümanların cahil kalmasını istiyorlar, daha iyi yönetebilmek için...

Sitelerde Paylaş

Dinin insanoğlunun afyonu olduğunu görebilmek için üstünzekalı olmaya gerek yok.Çevrenize ,çevrenizdeki insanlara bakarsanız dine dayalı bir alttan alma hali vardır.Ne kadar fikirsel dominant halinde olsada düşünceden uzak,düşünmeden korkan temelde ahmak insanlardır bunlar.Düşünen sorgulayan bir Müslüman olduğunu düşünmüyorum.Çünkü bu sorgulamalar ve davalar sürdükçe zihin tümden maneviyattan uzaklaşır kendini soyutlar.Üst basamakta tanımlar kendini.Fakat anlayamadığım şu kitlesel bir dinsizlik hareketinin karşısında ne var.(yani antitez olarak)Bence burada yine halk var.Halkın karşısında halk.İşte bu sermayenin ve otokratik küresel rejimlerin işine gelir.Dinsizlik mutluluk getirir.Bunun için barışçıl ayaklanmalarda(gezi parkı vb)dinsizlik kelimesi antitez olarak kullanılır.Yani kitleler sermayenin kötülüğüne olan sözde nefretini dini karşıtlıklara yöneltir.Bunada algı yönetimi deniyor.Şahsen artık dünyada islam ümmeti yükseliyor vb diyenler aslında nasıl yükseliyor sorusunun cevabını veremezler.Çünkü bu sözde yükseliş halk-halk mücadelesinde inançlı kesmin üstünlüğünden ibarettir.

tarihinde Mr.Respectful tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben sebeplerini yukarıda açıkladım.

Ateist bir sitede olduğunuzun farkında değilsiniz..Şirk veya tevhid dini söylemleriniz bizi ilgilendirmez..Sonuçta bir dine mensupsunuz ve dininizin kitabında yazanlar,imzamda özet olarak yazıyor..Bu yazılanların mecazi bir anlamı da yoktur..!

Bu söylemlerinizi şirk dini mensuplarına yapın..Bu kavgalarınızı İslami sitelerde yapın..

Sitelerde Paylaş

Sen yokken biz vardık NOLAN. Kavgamı bu sitede yaparım. Ayrıca hiçbir yerde müslüman olduğumu da söylemedim.

Mecazi anlam üzerinde insanlar bin yıldan fazla bir süredir düşünüyorlar. Ve Kuran da tek boyutlu bir metin değil. Bizzat insanın kendi serüvenini anlatır.

Bu konu üzerinde hala araştırmalar yapıyorum. Siz ateizme o kadar bağlanmışsınız ki mecaz çıksın istemiyorsunuz. Sizi rahatsız edecek çünkü. İslam terör dini olsun istiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Sen yokken biz vardık NOLAN. Kavgamı bu sitede yaparım. Ayrıca hiçbir yerde müslüman olduğumu da söylemedim.

Mecazi anlam üzerinde insanlar bin yıldan fazla bir süredir düşünüyorlar. Ve Kuran da tek boyutlu bir metin değil. Bizzat insanın kendi serüvenini anlatır.

Bu konu üzerinde hala araştırmalar yapıyorum. Siz ateizme o kadar bağlanmışsınız ki mecaz çıksın istemiyorsunuz. Sizi rahatsız edecek çünkü. İslam terör dini olsun istiyorsunuz.

Bende yaşlı olduğunu mu söylüyorsun :)

Kuran'da defalarca ÖLDÜRÜN yazar..Allah bu söylemi ile öldürün demek istememiş mi yani?Öyleyse ne demek istemiş?

Çok araştırdıysan,aydınlat bizi o zaman..Kuran'ı İncil gibi mecazi bir kitap gibi sunmak istiyorsan,buyur hodri meydan..

Sitelerde Paylaş

Sizden yaşlı olduğumu değil, bu forumda daha tecrübeli olduğumu söylüyorum.

Her şeyi karşıdan beklemeyin, biraz da araştırın. En basitinden firavunu örnek vereyim. Neden ben sizin en yüce rabbinizim desin bir insan?

Kaç forum eskittim biliyor musun ^_^

Firavunlarla Muhammed'in farkını anlatsana bana..

Sitelerde Paylaş

Arabın cehalet kitabında bir şeyler bulacağım diye kıçı yırtmaya ne gerek var? Eldeki malzeme belli, ne kadar debelenirseniz debelenin, bu kitabın ilkelliğini, vahşiliğini, tutarsızlığını, hatalarını kapatamazsınız.

Tüm insanlığa hitap ettiği iddia edilen bir kitapta mecaz var demek zaten en büyük gerizekalılıktır.

Sitelerde Paylaş

Konumuz mecaz değil.

O zaman ne diye Kuran'da mecazi anlam var, bu kitabın birden fazla boyutu var diye saçmalıyorsun?

Şirk meselesine gelince, bu şirk kavramını ortaya atmak, insanların düşünme özgürlüğüne vurulan en büyük darbedir. Bu insanlığa belirli bir kesimin tanrısını dayatmak demektir.

Siz ateizme o kadar bağlanmışsınız ki mecaz çıksın istemiyorsunuz. Sizi rahatsız edecek çünkü. İslam terör dini olsun istiyorsunuz.

Sen sanıyor musun ki senin bulduğunu sandığın anlamları başkaları takacak, ha öyle mi, o zaman ben de senin gibi anlayayım diyecek? Sen sadece bu cahil kitabının reklamını yapmış olacaksın, bu adamlar zaten güçlerini kelle sayısından alıyor, bu kitaba bu kadar insan inanmasaydı bu vahşetleri yapan insanlar kendilerinde bunları yapacak cesareti bulabilirler miydi?

Sitelerde Paylaş

O zaman ne diye Kuran'da mecazi anlam var, bu kitabın birden fazla boyutu var diye saçmalıyorsun?

Mecaz konusunu ben açmadım.

Şirk meselesine gelince, bu şirk kavramını ortaya atmak, insanların düşünme özgürlüğüne vurulan en büyük darbedir. Bu insanlığa belirli bir kesimin tanrısını dayatmak demektir.

Esas şirk dini bunu yapar. İnsanlar düşünmesin, şeyhlerin yorumlarına muhtaç kalsınlar. Kuran'ı kendileri okumaya korksunlar. Sorgulamasınlar, "sen anlamazsın, günah bu yaptığın" denebilsin diye bu din.

Sitelerde Paylaş

Esas şirk dini bunu yapar. İnsanlar düşünmesin, şeyhlerin yorumlarına muhtaç kalsınlar. Kuran'ı kendileri okumaya korksunlar. Sorgulamasınlar, "sen anlamazsın, günah bu yaptığın" denebilsin diye bu din.

Şirk Kuran'daki bir kavram değil mi? Daha ne suçu ona buna atıyorsun? Bizzat senin kitabın insanların tanrı veya tanrılar seçme özgürlüğünü baltalıyor. İlle Allah putuna tapacaksınız, başka putlara tapmak yok diyor.

Sitelerde Paylaş

İslam bir devrimdir. Muhammed de, Musa da birer devrimcidir.

Varolan düzene karşı gelip yıkmışlardır. Fakat tekrar şirk dini hakim oldu. İslami kavramlara alerjiniz var.

Üstteki mesaj o kadar mantıksız ki, ne yazacağımı bilemedim.

:lol: :lol:

tarihinde papik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslam bir devrimdir. Muhammed de, Musa da birer devrimcidir.

Varolan düzene karşı gelip yıkmışlardır. Fakat tekrar şirk dini hakim oldu. İslami kavramlara alerjiniz var.

Üstteki mesaj o kadar mantıksız ki, ne yazacağımı bilemedim.

Varolan düzene karşı çıkmışlar da daha iyisini mi getirmişler? Yok, sadece iktidar el değiştirmiş, aynı adaletsiz ve zorba düzen sürmüş. İslam'ın insanlığa getirdiği bir olumlu şey söyle. Düşünce özgürlüğü mü getirdi, kadın-erkek eşitliği mi getirdi, insan haklarını mı getirdi, köleliği mi kaldırdı? Ne getirdi? Her şey ya aynı kaldı ya da daha geriye gitti, sadece zulmedenler el değiştirdi.

Ha, araplar bu din sayesinde büyük bir imparatorluk kurdular, da bana ne bundan?

Sen hala şirk kavramını anlamamışsın, şirk insanlığa tek bir putu dayatmaktır, herkese benim puta tapacaksınız demektir. Asıl inanç özgürlüğüne indirilen darbe budur.

Sitelerde Paylaş

Şirkin tanımını bildiğinize emin misiniz?

Şirk Allah putu yanında veya Allah putunu kabul etmeyerek başka putlara da tapmaktır. İslam diğer dinlerin tanrılarını yok sayar, sadece kendi tanrısını dayatır.

Mesela o zamanın tanrılarından birisi Baal'di, Allah'ı bırakıp Baal'e tapmak Kuran'a göre şirktir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...