Jump to content

Uzay boşluk mudur? Boşluk ile hiçlik aynı şey midir?

Recommended Posts

Evrenin gökcisimleri dışında kalan kısmına uzay denir.Uzayı ne görebiliriz,ne duyabiliriz.Hiçbir duyumuzla algılayamayız.Fakat uzayın boşluk olması mümkün mü?Eğer uzay maddenin var olmama durumu yani hiçlik olsaydı onun hakkında çıkarımlarda bulunamazdık.İkinci bir uzay hayal edelim,hayalimizdeki ikinci uzayın var olmadığını biliyoruz eğer var olsaydı ona ulaşabilirdik,fakat gök cisimleri uzay boşluğunda hareket edebiliyor.Uzay hiçlikten ibaret olsaydı gökcisimleri hareket edemezdi.Var olmayan bir ortamda güneşten gelen ışınlar Dünya'yı ısıtmazdı.Çünkü var olmayan bir ortamdan ışınlar geçemez,tıpkı hayalimizdeki uzaya ulaşamamak gibi.Öyleyse uzay var olmak zorundadır.Bu durumda uzayın bir dokusu olduğunu,var olduğunu ve boşluk ile hiçliğin aynı şey olmadığını düşünüyorum.Belkide uzay, madde ve enerjiden daha üstün üçüncü bir türdür.

tarihinde x+y=z tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrenin gökcisimleri dışında kalan kısmına uzay denir.Uzayı ne görebiliriz,ne duyabiliriz.Hiçbir duyumuzla algılayamayız.Fakat uzayın boşluk olması mümkün mü?Eğer uzay maddenin var olmama durumu yani hiçlik olsaydı onun hakkında çıkarımlarda bulunamazdık.İkinci bir uzay hayal edelim,hayalimizdeki ikinci uzayın var olmadığını biliyoruz eğer var olsaydı ona ulaşabilirdik,fakat gök cisimleri uzay boşluğunda hareket edebiliyor.Uzay hiçlikten ibaret olsaydı gökcisimleri hareket edemezdi.Var olmayan bir ortamda güneşten gelen ışınlar Dünya'yı ısıtmazdı.Çünkü var olmayan bir ortamdan ışınlar geçemez,tıpkı hayalimizdeki uzaya ulaşamamak gibi.Öyleyse uzay var olmak zorundadır.Bu durumda uzayın bir dokusu olduğunu,var olduğunu ve boşluk ile hiçliğin aynı şey olmadığını düşünüyorum.Belkide uzay, madde ve enerjiden daha üstün üçüncü bir türdür.

sevgili dostum uzaydsa boşluk yok aslında karanlık madde ve atom altı parcacıklarla dolu yani o ışığın sesin bize gelmesini sağlayan şeyler bunlardır.

hacının dediği gibi bunlar zaten bilinen şeyler biraz araştır bak eminim tatmin olursun.

Sitelerde Paylaş

evet güzel bir başlık olmuş, zamanında hiçlik üzerine bende çok kafa yordum ve dönüp dolaşıp geldiğim noktalardan biriside uzay boşluğu bir hiçlik midir sorusu oluyordu. çünkü bu soruyu cevaplamak hiçlikle ilgili çok önemli bilgilere ulaşmamıza neden olacaktı

benim saptadığım kadarıyla hiçliğin bilimsel tanımı kesin olarak yapılamaz başka bir deyişle tanımı yapılsada doğruluğu kesinlik niteliği taşıyamaz, ancak bilimsel hiçlikten farklı olarak biz insanlar açısından hiçliğin tanımı basittir. bir insan için hiçlik, bilincin kaybıdır. (benim bu duruma verebileceğim en iyi örnek gece uyuduğumuzda bulunduğumuz durum hiçliktir yada hiçliğe aşırı yakın bir haldir. çünkü uyuduğumuzda hiçbirşey hissetmeyiz bilinç kaybolur, zaman yoktur mekan yoktur, hiçbirşey yoktur o anı bilmeyiz sabah kalktığımızda ise hiçbirşeyi anlamayız, sabah kalktığımızda hiçliği geçirdiğimiz süreci mantıksal olarak çözümleyebildiğimizden aslında gece geçirdiğimiz o evrede bir zaman varmış gibi hissederiz ancak önemli olan o hiçlik evresi geçirdiğimiz andaki bilincimizdir)

uzay boşluğuna gelince, hiçbirşeyin olmaması bir hiçlikmidir? bence bu sorunun cevabının hiçlik olması için madde ve madde dışı tüm varlıkların olmaması hiçliği ancak oluşturabilir. uzay boşluğunu içinde hiçbirşeyin olmadığı bir ortam olarak düşünürsek (kara madde vs. dahil) yinede kesinlikle bir hiçlik yoktur yada hiçlik vardır diyemeyiz. Bunun nedenini çok düşündüm ve kendimce bu soruya verdiğim en iyi yanıt şuydu;

Biz insanlar bir bilince sahibiz, bizi hiç olmaktan alıkoyan en önemli unsur maddi varlığımız ve bilincimizdir. Peki bu bilinç bir hiçlikle karşılaştığında ne olur, yani bir insanı hiçliğe koyarsanız ne olur. bunu hiç düşündünüz mü. oldukça egzantrik bir düşünce! bence bir insanı hiçliğe koyduğunuzda (koyulabilirse) uzay boşluğundaki gibi simsiyah bir ekran bizi bekliyor olacaktır, çünkü bizden başka hiçbirşey yoksa bile bizim bilincimzizi oluşturan MSS ve duyu organlarımız illaki bir şeyleri algılayabilecektir, mesela gözümüz hiçlikte olsa dahi simsiyah bir ekranı algılabilecektir, siyahlıkta olsa o bir algıdır(uykumuzda siyahlığı bile algılayamayız)

yani uzay boşluğu bir mekan gibi dursada belkide yanılıyor olabiliriz belkide uzay boşluğu bir hiçliktir. tabi ufuktaki yıldızların olduğu geniş bir alan olması uzay boşluğunun hiçliği konusundada oldukça tereddüte düşürsede(bir mekan olması ihtimali nedeniyle) yinede hiçlik olma ihtimali yok değildir. çünkü henz hiçliğinde ne olduğunu bilmiyoruz

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 3 years later...

Uzay boşluğu kusursuz bir vakum ortamı değil .. Eğer öyle olsaydı gerçek anlamda bir yokluktan bahsedilebilir ..

Fakat uzay başlı başına bir doku olmakla birlikte içerisinde çok seyrek de olsa bozonlar mevcut ..

Sitelerde Paylaş

Evrenimizin uzayını, yani galaksiler arası boşluğu biliyoruz da...

Evrenimizin dışındaki sonsuz uzay hakkında bir bilgimiz yok. Son zamanlarda multiverse kuramları revaç bulduğu için evrenlerarası uzay ve sonsuz uzay kavramları gündeme geldi. Artık uzay/zaman/madde/enerji'nin tümel, tekil ve sonsuz olduğu düşünülüyor. Akla en uygun olanın bu olması bir yana, tek çıkış yolu da bu. Akıl ve mantık kuralları bundan başka bir yol gösteremiyor.  

Sitelerde Paylaş

Bir şeyi anlamaktan baya baya aciz olduğunuzu esefle görüyoruz...

Olayın, tamamen sizin algı sisteminizin bir meselesi olduğunu anlamış değilsiniz. Algılarınız, boşluk diye bir kavram oluşturuyor. Sizde bunu bir nicelik, bir tür varlıkmış gibi düşünüp, var mıdır, mutlak mıdır, değil midir ona kasıyorsunuz. Bu işte vardığımız son nokta da, "0" yani sıfırın icadı. Ki sayıları da, matematiği de biz icat ettik, doğada onlarda yok aslında. 

Konuyu algı düzleminin dışına taşırsanız, kainat tümü, boşluk dediğimiz uzayda dahil, bir bütün. bunu boşluk, doluluk, parçacık, yok enerji yok yok madde falan ayırmak bizim algısal sorunumuz. 

Sitelerde Paylaş

Lafa direk suçlamayla girme hastalığından kurtulman lazım! Böyle laf konuşulmaz. Sen bırak uzayı muzayı da bu psikolojik problemine eğil. Niye lafa direk suçlayıcı tavırla giriyorsun? Sendeki psikolojik rahatsızlık ne? Asosyal misin, sosyal fobik misin, nesin? Bunu düşün.

Sitelerde Paylaş

Ultrahigh beam vacuum 10-10 Torr (~3 million molecules/cm3

See What is a vacuum? (10 -9 Torr - 3x10 7 molecules/cm 3 10 -13 Torr 3x10 3 molecules/cm3 )

https://lhc-machine-outreach.web.cern.ch/lhc-machine-outreach/components/vacuum.htm

cern deki hızlandırıcının vakum ortamında bile 3 milyon molekül varmış bir santimetre küpte.

uzayda ise 3000 molekül varmış bir santimetreküpte.

Hızlandırıcıyı uzaya kursalar daha iyi olur. :)

Sitelerde Paylaş
58 minutes ago, democrossian said:

Lafa direk suçlamayla girme hastalığından kurtulman lazım! Böyle laf konuşulmaz. Sen bırak uzayı muzayı da bu psikolojik problemine eğil. Niye lafa direk suçlayıcı tavırla giriyorsun? Sendeki psikolojik rahatsızlık ne? Asosyal misin, sosyal fobik misin, nesin? Bunu düşün.

bırak sen benim psikolojik problemlerimi...

Sizin psikolojinize girmek istemiyorum, ama girseydik çok şeyler çıkardı emin ol. Ama diyorum tekrar, bırak sen beni, hatta kendini de.

Basitçe gene genel için söyleyeyim. Her lafı, şeyi suçlama, saldırı gibi algılamak iyi bir şey değildir. Ne yaptınız ki, gelip tarladaki kabağımı kemiren domuzlar mısınız ki size saldırmaya derdim olsun. Bunu da gene saldırı gibi anlamayın ve cidden, her lafı saldırı gibi anlamak, cidden iyi değildir, psikoz vs. neslinde bir mevzudur. 

Ve benim yazdığımı okuyorsan, öncelikle "amanda bana saldıryorlar" diye değil, öncelikle size en saf ve direk olarak nitel eleştiri yaptığımı farzedin ki, cidden öyle zaten.

Basitçe diyeyim, mesela, saçmasapan laflar edip, salaklık veya moronluk sergiliyorsan, benim sana moron demem sana saldrımak değil, sana seni göstermektir. 

Dinlerin hayatımıza soktuğu en pis şey, her tür kepazelki, moronluk, şerefsizlik, rezillik vs. yi kutsallaştırmalarıdır. Şöyle ki, kişin salak salak işler yapması, şerefsizlik etmesi falan hepsi mübahtır, ama sizin çıkıp onlara "ne lan bu gerzeklik" falan demeniz, "amanda saldırıyor..." babında bir çarpıtma hamlesi ile kutsallaştırlır. Şu salaklığa bakın, toplanıp namaz kılmak, kılacakmış ta, tanrı da onlara bu yüzden huri verecekmiş te... Bandan ala salaklık mı olur? Ama bunu dersen hemen "amanda saldırıyor da, din düşmanı da..." diye bu salaklığı kutsallaştırır, dokunulmaz hale getirirler.

Ancak, bilgi ve düşünme kabiliyetleri baya baya ilerlemiş insanlar bunun aksini yapar. Dünyanın bilgi seviyesi olarak en yüksek katılıma sahip sosyal medya oluşumu, Linux geliştirme listeleridir. Özellikle kernel mail listesi. Ve bu oluşumda en çok tekrarlanan iki şey: "Ben bir salağım" ve "sen bir aptalsın" şeklindeki cümlelerdir. Özellikle ikincisine de, "amanda bana saldırıyon, suçlayon" falan diye zırlayan olmaz, genelde verilen cevap "çok haklısın, ben bir aptalım" şeklinde olur. 

Basitçe, siz benim düşmanım, hısmım, rakibim falan değilsiniz, sizi suçlamak, saldırmak falan gibi bir derdim olmadı, olmayacakta.. Ama bir salaklık falan yapıyorsanız, bunu önce sizin iyiliğiniz için direk, doğrudan söylerim de, zira "dost acı söyler..."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...