Jump to content

Kurana neden inanmıyoruz !

Recommended Posts

Nahl 103

Andolsun ki biz biliyoruz, onlar, bunu ona ancak birisi öğretmede diyorlar. Bellettiğini sandıkları adam, yabancıdır, Arapçayı doğru düzen konuşamaz, bu Kur'ân'sa, apaçık Arap diliyle.

Söz konusu adamın kim olduğu belliymiş her iki taraf için de. Muhammed kendini şu şekilde savunuyor: ama o adam yabancı ki, nasıl arapça bilsin de bana bunları anlatsın?

Muhammed'e muhalifler de bizim muhalifler kadar beyinsizlermiş ki, bu kadar ahmakça bir savunmayı yemişler. Adam yabancı ise, onun dilini bilen biri sana çeviriyordur veya adam yabancı ise sen onun yanında ne halt yiyorsun, demek ki adamın dilini anlıyorsun dememişler.

Sözün özü, Muhammedin tevrattan incilden apardığı hikayeleri kimden öğrendiğini biliyorlarmış, Muhammed yakalanınca: ama onun dili yabancı ki, bana nasıl arapça anlatsın demiş.

Evet o olayı ve ayeti biliyorum şimdi hatırlattın ama peygamberin onun dilini anladığını nasıl kimse farkedememiş.etseydi somut bir delil olacaktı.ama en çok merak ettiğim niye bi kişi haricinde size yalan söylüyor ona ben öğretiyorum demedi kimse.bunu diyen varmış sonra

öldürülmüş diye biliyorum.öldürüldüğü için korkmuşlardır elbet ama ondan önce niye sustular.biz bu adama tevrat öğretiyoruz ama bu peygamberim yalanını yaymakta kullanıyo diye en başta yani güçlü değilken niye müdehale etmediler merak ediyorum.

tarihinde harhorin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet o olayı ve ayeti biliyorum şimdi hatırlattın ama peygamberin onun dilini anladığını nasıl kimse farkedememiş.etseydi somut bir delil olacaktı.ama en çok merak ettiğim niye bi kişi haricinde size yalan söylüyor ona ben öğretiyorum demedi kimse.bunu diyen varmış sonra

öldürülmüş diye biliyorum.öldürüldüğü için korkmuşlardır elbet ama ondan önce niye sustular.biz bu adama tevrat öğretiyoruz ama bu peygamberim yalanını yaymakta kullanıyo diye en başta yani güçlü değilken niye müdehale etmediler merak ediyorum.

işin içinde başka hesaplar olabilir.

http://www.ateistfor...#287;retmenleri

Muhammed'in dil bilme hikayesi de yine kervan eminliği ile açıklanabilir. adam yaban ellere kervan götürüp getiriyor. tüccarın birkaç dil bilmesinden daha doğal ne olabilir?

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim en çok merak ettiğim şey şu.Hz.Muhammed ayetleri kopya çektiyse buna şahit olan bitileri mutlaka vardır.Ayrıca inkar edenler onu mutlaka takip ediyordur.Bunlar hiç mi bişey bulamadı.Eğer ayetleri yazmada yardımcıları varsa bunlardan hiçbiri ispiyon etmedi mi?yada bu işte yokum demedi mi?bu kadarkaynak araştıran birinin evi,mağarası vs.kitaptan geçilmez.hiç mi ortada kitap bırakmadı?onunla tüm akşam yanında olan hanımları cariyeleri yazıp çizerken sorarken araştırırken onu görmedi mi?

Şimdi burada zaten bir sorun var. Kuran'ı okursan, Kuran'da anlatılan peygamber öykülerinin asıl içeriğini anlayamazsın. Tefsirciler de mecburen Eski Ahit'den örnekler vermek zorunda kalır. Burada kitap okuyup yazan birinin değil de, kulaktan duyup hikayeleri yazmaya çalışmış ama beceremeden eksik bırakmış birinin varlığını sezersin. Zaten o dönem için bazı hadislerde peygamberin bunları başkalarından öğrendiğini iddia eden insanlar var. Birilerinden öyküler dinlediğini, sonra gelip anlattığını, şimdi hadisi hatırlayamadım, ayet de olabilir bu. Araplarda o dönem kitap ne gezer, genelde şairler de bizdeki ozanlar gibi dinlemek isteyenlere şiirlerini okuyorlardı herhalde.

Bir de gerçekten eşleri bilse bunu dile getirebilirler miydi? Her önüne gelenin kellesini alıyorlarmış. Veya böyle bir bilgi günümüze gelebilir mi? Gerçi şu hadis gelmiş: "Görüyorum da Allah senin hevanı çok düşünüyor," bunu Aişe peygambere söylemiştir.sürekli peygamberin cinsel hayatı için ayet inince Aişe bunu demiştir mesela.

Sitelerde Paylaş

Sanki Muhammed 40 yaşına kadar mağarada yaşadı. Yahu adam tüccardı, 15 yıl bir çok yere gidip bir çok dinden sürüyle insanla tanışmıştır. Bu adamlar deve sırtında, molalarda, gittikleri yerlerde zamanlarını nasıl geçiriyorlardı? Tabii ki bol bol sohbet ederek, konuşarak.

Sitelerde Paylaş

işin içinde başka hesaplar olabilir.

http://www.ateistfor...#287;retmenleri

Muhammed'in dil bilme hikayesi de yine kervan eminliği ile açıklanabilir. adam yaban ellere kervan götürüp getiriyor. tüccarın birkaç dil bilmesinden daha doğal ne olabilir?

Onu biliyorum,garip olan dil bilmesi değil,kimsenin farkedememesi.demekki en başından beri sakladı bilşyorsa.

Sitelerde Paylaş

Muhammed nerden dil bilecek. Herif ömrü hayatında bir keliime okuyamamış, yazamamış. Gösterin muhammed şunu aldı okudu, eline kalem alıp bir harf çiziktirdi diye... Yok! Bu kadar kapasitesiz bir adam ne dili öğrenecek yahu?

Muhammed hiç yaşamamış, uydurma bir fenomen de olabilir. Bu çok olası. Yaşadıysa kullanılmış bir zavallıdır. Son kullanma tarihi dolunca zehirleyip ondan kurtulmuşlar, ölüsü ile ilgilenen bile olmamış.

Oldu diyen, veda hutbesinde toplandı diye iddia edilen kalabalık cenaze namazını kıldı diye bir rivayet göstersin! Yok.

Lan heriflerin peygamberi ölüyor, yatağında kokarken halife kim olacak diye toplantı yapıyorlar. Kokunca gece yarısı alel acele yatağının yanına gömüp ölüsünden de kurtuluyorlar...

Sitelerde Paylaş

Muhammed nerden dil bilecek. Herif ömrü hayatında bir keliime okuyamamış, yazamamış. Gösterin muhammed şunu aldı okudu, eline kalem alıp bir harf çiziktirdi diye... Yok! Bu kadar kapasitesiz bir adam ne dili öğrenecek yahu?

Muhammed hiç yaşamamış, uydurma bir fenomen de olabilir. Bu çok olası. Yaşadıysa kullanılmış bir zavallıdır. Son kullanma tarihi dolunca zehirleyip ondan kurtulmuşlar, ölüsü ile ilgilenen bile olmamış.

Oldu diyen, veda hutbesinde toplandı diye iddia edilen kalabalık cenaze namazını kıldı diye bir rivayet göstersin! Yok.

Lan heriflerin peygamberi ölüyor, yatağında kokarken halife kim olacak diye toplantı yapıyorlar. Kokunca gece yarısı alel acele yatağının yanına gömüp ölüsünden de kurtuluyorlar...

Öyleyse Kuranı kim uydurdu?Hz.Muhammedin etrafındaki insanlar hayal mi gördü yoksa onlarda mı yaşamadı?O savaşlar hayal ürünü mü?Muhammedin evliliğinden ticaretine hanımlarına kölelerine cariyelerine arkadaşlarına kadar herşey mi yalan?Bu kadar büyük bir senaryoyu en ince ayrıntısına kadar bu kadar insan nasıl aynı anda uydurabilirki?

Sitelerde Paylaş

Maalesef o kadar da basit değil.

Velakin, asıl kaçırılan husus şu. Muhammedin yunanca, ibranice filan bilmesi gerekmiyordu. Onların arapça bilmesi yetmez mi? Örneğin, muhammed'in bel'am adından yunanlı bir kölesi vardır. Şimdi kölesiniz, yıllarca gurbettesiniz, eliniz mahkum değil mi o dili öğrenmeye?

Mesela, Zeyd bin sabid. Kuran katibidir, muhammedin sözlerini yazar. Muhammed ona ibranice öğrenmesini söyler, o da gider öğrenir.

Bu noktaları kaçırıyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Kabaca özetlemek gerekirse

1-Tanrının bir elçi vasıtasıyla tüm insanlığı inananlar ve inanmayanlar diye kutuplaştırması,,

2-hiç kimsenin inancından dolayı sorumlu tutulamayacağı,,

3-kurandaki üslubun tanrısal olmaktan çok uzak oluşu,,

4-Muhammede özel hayatında çok geniş imtiyazlar tanınması ve bu ayetlerin çok çirkin ve yanlış anlamalara yol açabilecek nitelikte oluşu,,,vb...kurana olan bakışımı olumsuz yönde etkilesede,,

kuranın 23 yıl gibi uzun bir sürede indirilmesi,ali imran suresinin 7 ayeti ve ilahi olmasının getirdiği zorunluluk nedeniyle şifreli,ezoterik bir sembol olmak zorunda oluşu beni Epokhe demeye zorluyor,,Kuranı eğer gizli anlamları olan bir metin olarak kabul edersek kuranı anlayabilmek için de belli bir inisiyasyon yada aydınlanma sürecinden geçmek gerektiğini kabul etmek zorundayız böyle bakıldığında kuran aydınlanmanın yol haritasını çizip çerçeveleyen bir metin değil aydınlanmaya yardımcı bir koan yada mantra gibi düşünülebilir

bu durumda da Muhammed bir peygamberden çok Buddha gibi bir sembole indirgenmiş olur yani kuranı bir aydınlanma aracı olarak kullanıp başarmış herkes Muhammed unvanını almaya hak kazanır,,

Kuranın açmazlarını -çıkmazlarını ancak bu şekilde ortadan kaldırabiliriz yada kılıfına uydurabiliriz,,sonuç olarak kurana inanıyormusun sorusu yerine kuran hayatımıza ne katıyor bize ne kazandırıyor sorusunu sormamız daha doğru ve yerinde olur diye düşünüyorum

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...