Jump to content

Recommended Posts

ahmet'i mehmet'ten ayıran 2 şey vardır. bütün insanları diğer bütün insanlardan ayıran 2 şey.

insan iki varlıktan mürekkeptir. vücut ve psike. başka dil ve kültürlerde ruh, nefs gibi de denir.

bunlardan ilk'i ve herkesin ilk elden müşahede ettiği bedensel varlığıdır. kaynağı genetik kodlardır ve tek yumurta ikizleri hariç herkeste farklı kombolarda yer alır.

ancak ''ben''i var eden bu uzviyet değil de, psikedir.

psikeyi var eden materyal dış dünyadır. algı ve duyularımız nispetinde gözlem ve tecrübe ettiğimiz şeyler psikeyi teşekkül eder.

Sitelerde Paylaş

İnsan maymundan evrilen bir varlık.Ama bu varoluşun dinlerin tanrısıyla ilgisi yok.

Primate primat yani.

tarihinde DevilDriver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

farkındalıktır. örneğin şu an ben ben olduğumu biliyorum. ama doğmadan önce bilmiyordum çünkü farkındalığım yoktu. yani demek istediğim şu: diyelimki benim sinirlerimde toplam 10^10 tane her biri kendine has(dallanması bağlandığı sinirler vs) olmak üzere.mesela 10000 yıl sonra iki insan cinsel ilişkiye girdi ortaya çıkan sperm yumurtanın oluşturduğu gamet benim şu anki sinir hücrelerimdeki dallanmanın ve bağlantıların çeşitlerinin boyutlarının vs herşeyi benimki ile tıpa tıp aynı olacak şekilde oluştu. bir nevi denk geldi. ortaya çıkan canlının bilinci ben olur muyum? yani kendimi şuan ki hissettiğim gibi hissedebilir miyim?

Sitelerde Paylaş

farkındalıktır. örneğin şu an ben ben olduğumu biliyorum. ama doğmadan önce bilmiyordum çünkü farkındalığım yoktu. yani demek istediğim şu: diyelimki benim sinirlerimde toplam 10^10 tane her biri kendine has(dallanması bağlandığı sinirler vs) olmak üzere.mesela 10000 yıl sonra iki insan cinsel ilişkiye girdi ortaya çıkan sperm yumurtanın oluşturduğu gamet benim şu anki sinir hücrelerimdeki dallanmanın ve bağlantıların çeşitlerinin boyutlarının vs herşeyi benimki ile tıpa tıp aynı olacak şekilde oluştu. bir nevi denk geldi. ortaya çıkan canlının bilinci ben olur muyum? yani kendimi şuan ki hissettiğim gibi hissedebilir miyim?

isinlanma ile ilgili bir canlandirmada bir insan istanbulda bir isinlanma kabinine giriyor ve partikullerine ayrisarak yok ediliyor fakat tum bilgi alinarak New york taki bir kabindeki partikullerden yeniden olusturuluyor. transfer edilen madde degil, bilgi oluyor. New york ta meydana getirilen babyknight, her anlamda İstanbul daki ile ayni ise, bilincim aslinda bilgim olduguna gore, ben gercekten New york ta olacagim demektir. :)

Sitelerde Paylaş

isinlanma ile ilgili bir canlandirmada bir insan istanbulda bir isinlanma kabinine giriyor ve partikullerine ayrisarak yok ediliyor fakat tum bilgi alinarak New york taki bir kabindeki partikullerden yeniden olusturuluyor. transfer edilen madde degil, bilgi oluyor. New york ta meydana getirilen babyknight, her anlamda İstanbul daki ile ayni ise, bilincim aslinda bilgim olduguna gore, ben gercekten New york ta olacagim demektir. :)

yani newyorkdaki beynin içinde kendimizi şuan hissettiğimiz gibi hissederiz. yani biz kod yığınıyız uygun kodlar girilirse 10.000 yıl sonra da aynen şu anki gibi bir bilince sahip olup(bilinç derken tek yumurta ikizlerindeki gibi demiyorum onlardaki gibi değil bu söylediğim birebir aynen benim şu anki hislerim) yeni bir yaşam bulabilirim.

Sitelerde Paylaş

yani newyorkdaki beynin içinde kendimizi şuan hissettiğimiz gibi hissederiz. yani biz kod yığınıyız uygun kodlar girilirse 10.000 yıl sonra da aynen şu anki gibi bir bilince sahip olup(bilinç derken tek yumurta ikizlerindeki gibi demiyorum onlardaki gibi değil bu söylediğim birebir aynen benim şu anki hislerim) yeni bir yaşam bulabilirim.

elbette.

Sitelerde Paylaş

Buna göre, "Bilinç aslında hafızadır" denilebilir mi?

Sitelerde Paylaş

Buna göre, "Bilinç aslında hafızadır" denilebilir mi?

Bilinç dediğimiz şey zaten bir işlemler bütünüdür. Herşeyi her an kıyaslamaktayız. Hafızadaki tüm bilgi sürekli çağırılarak yeni olaylar ile kıyas yapılır ve tepki ortaya konur. Bence bilincimiz, hafızamız ve kıyaslama metodlarımızın birleşimidir dolayısı ile "toplam bilgimizdir" denebilir.

Sitelerde Paylaş

Bu söylediğin gerçekleşebilirse bir noktada ölümsüzlük de yakalanmış olur. Pratik anlamda ölümsüzlük mümkün değil fakat milyarlarca yıl sonrasına bilinçlerimizin aktarılması mümkün kılınabilir. Bilinçlerimiz digital ortama sayısal olarak aktarılabilirse tüm bunlar hayal olmaktan çıkacaktır.

Hawking buna kısaca değiniyor. http://www.ntvmsnbc.com/id/25467774/

"Bence beyin bilgisayar gibi bir program. Dolayısıyla teoride beyni bilgisayara kopyalamak mümkün. Bu sayede bedenen öldükten sonra bile bir yaşam formu oluşturulabilir. Ancak şu anki imkanlarla bunu gerçekleştirmemiz mümkün değil"

Sitelerde Paylaş

bu olayda istanbuldaki sen ölmüş olmayacak mısın ? new yorkta oluşan senin bilgine sahip yeni bir organizma olacak.

bilinç taşımaktan çok kopyalayıp aslını imha etmek gibi geldi bana. new yorktaki sen gerçekten de istanbuldan geldiğini düşünüp yaşamına devam ederken , bu vucuttaki sen doğmadan önceki haline geri döneceksin. o kabine girip işlem başladığında göreceğin şey newyork olmayacak.

aslında o kadar korkunç ve karmaşık ki. her zaman biriminde bulunan ben bile aynı değilim. şu anda bu iletiyi yazmaya başlayan kişi , son satırları yazan ben değilim. bütün bunları anlamakta ve kabullenmekte güçlük çekiyorum.

Sitelerde Paylaş

bu olayda istanbuldaki sen ölmüş olmayacak mısın ? new yorkta oluşan senin bilgine sahip yeni bir organizma olacak.

bilinç taşımaktan çok kopyalayıp aslını imha etmek gibi geldi bana. new yorktaki sen gerçekten de istanbuldan geldiğini düşünüp yaşamına devam ederken , bu vucuttaki sen doğmadan önceki haline geri döneceksin. o kabine girip işlem başladığında göreceğin şey newyork olmayacak.

aslında o kadar korkunç ve karmaşık ki. her zaman biriminde bulunan ben bile aynı değilim. şu anda bu iletiyi yazmaya başlayan kişi , son satırları yazan ben değilim. bütün bunları anlamakta ve kabullenmekte güçlük çekiyorum.

Vücudumuzdaki tüm hücreler zaten yenileniyor ve aslında bu ışınlanma örneğinde olduğu gibi 1 yıl sonraki sen aslında şuandaki sen değilsin. Peki doğmamış haline geri döndünmü? :D

Bence ışınlandığın anda şöyle diyeceksin "nasıl olur az önce istanbuldaydım!!! bu gerçekten harika! :D"

Sitelerde Paylaş

Peki ışınlandığımız anda ölmüş gibi mi olacağız? Çünkü partiküllerimize ayrılınca diğer tarafta tamamlanana kadar süreçte bilincimiz açık olamaz herhalde?

olup olmemek senin icin farketmeyecek. bayginlik gecirmek gibi dusunebilirsin.

ortada boyle bir sey olmadigi halde kendinden emin bir sekilde atip tutuyorum ama bunlar benim goruslerim :)

Sitelerde Paylaş

olup olmemek senin icin farketmeyecek. bayginlik gecirmek gibi dusunebilirsin.

ortada boyle bir sey olmadigi halde kendinden emin bir sekilde atip tutuyorum ama bunlar benim goruslerim :)

Atıp tuttuğun şeyi bir belgeselde tıpatıp görmüştüm . Demin hatırladım. Dediğin gibi orijinal benligimiz yok oluyor ışınlanma teorisine göre. Verilerimiz taraniyor ve gidilecek yerde veriler birlestiriliyordu belgeselde.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...