Jump to content

Recommended Posts

bilinci nakletmek mümkün bence şöyle beyni ölü bedenden alıp yeni yaratılan bedene aktarırız ve genetik hafıza flashback ile beynin genlerdeki ilk halini makine aracılıgıyla beyne uygular beynin hasarlı bölgelerini iyileştirir ve sonunda yeni bedende uyandırırız bunu yapmaya çalışan araştırma ekipleri var bende amatörce uğraşıyorum.

tarihinde bilgix tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

beyni bedenden bedene nakletmek öyle bahsettiğiniz kadar kolay değil malesef. En azından günümüz teknolojisiyle imkansız. Omurilikteki en ufak hasar bile onarılamaz felce sebep oluyorken, beyni omuriliğe bağlamak ne kadar uçuk bir şey siz düşünün. Beyni komple omurilikle birlikte nakletmeye kalksanız bile binlerce siniri bağlamak zorundasınız. Beyni uyandırana kadar öldürürsünüz.

Sitelerde Paylaş

beyni bedenden bedene nakletmek öyle bahsettiğiniz kadar kolay değil malesef. En azından günümüz teknolojisiyle imkansız. Omurilikteki en ufak hasar bile onarılamaz felce sebep oluyorken, beyni omuriliğe bağlamak ne kadar uçuk bir şey siz düşünün. Beyni komple omurilikle birlikte nakletmeye kalksanız bile binlerce siniri bağlamak zorundasınız. Beyni uyandırana kadar öldürürsünüz.

burada ondan bahsedilmiyor. ben ondan bahsetmedim.

Sitelerde Paylaş

burada ondan bahsedilmiyor. ben ondan bahsetmedim.

->

bilinci nakletmek mümkün bence şöyle beyni ölü bedenden alıp yeni yaratılan bedene aktarırız ve genetik hafıza flashback ile beynin genlerdeki ilk halini makine aracılıgıyla beyne uygular beynin hasarlı bölgelerini iyileştirir ve sonunda yeni bedende uyandırırız bunu yapmaya çalışan araştırma ekipleri var bende amatörce uğraşıyorum.

Sitelerde Paylaş

ben değişik bi yöntem sundum tamamen genetik bilgiyle nakletmek yani öyle bir makine olucakki bu dediklerini eksiksiz yapıcak bu da nanoelleri olan hassas aletlerle olabilecek bir şey.bir beden yaratıp oraya beyni nakletmek değişik bir bakış açısıyla mümkün imece usulü elbette olmaz.

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

aslında burada en büyük çelişki şudur: diyelim ki a kişisi var biz bu a kişisinin beynindeki dallanmaları atomlarının enerji seviyelerini tamamen 0 hata ile kopyaladık yani bilinci meydana getiren şeyler kopyalandı ve oluştu(aynı atomlar değil ama iki atom arasında hiçbir fark yok enerji düzeyleri dahil herşey aynı) b kişisi iyide bunların bilinçleri aynı ise a kişisi kendini b kişisinin içinde mi hissedecek? yani şöyle düşünelim aynı anda hem a hem b kişisi mi olacak? tamam bu kişilerin tüm özellikleri aynı ama genede anlamadım.

Sitelerde Paylaş

tamam hani desem illa atomlarıda(tıpa tıp) aynı olacak yani aynı enerji seviyesi de olsa olmuyor.ama o zamanda şu çelişki ortaya çıkıyor iyide biz zaten sürekli atomik olarak yenilenme içindeyiz sinir hücreleri de dahil ki onlarda da atomik yenilenme az da olsa var o zaman şuan ki ben 5 sene sonraki değilim yani bu nasıl olacak? o zaman atomlar da da değil mesele çünkü insanda değişime uğramamış en küçük bir parça bile olamaz doğduğundan beri. bana kalırsa madde haricinde yani zaman mekan dışında farklı bir gerçeklik var öz gibi mesela şifre gibi. bu sağlıyor bilinçleri(bilinç derken mesela tat alma duyma gibi değil. benim ben olduğumu farkeden şey)

Sitelerde Paylaş

aslında burada en büyük çelişki şudur: diyelim ki a kişisi var biz bu a kişisinin beynindeki dallanmaları atomlarının enerji seviyelerini tamamen 0 hata ile kopyaladık yani bilinci meydana getiren şeyler kopyalandı ve oluştu(aynı atomlar değil ama iki atom arasında hiçbir fark yok enerji düzeyleri dahil herşey aynı) b kişisi iyide bunların bilinçleri aynı ise a kişisi kendini b kişisinin içinde mi hissedecek? yani şöyle düşünelim aynı anda hem a hem b kişisi mi olacak? tamam bu kişilerin tüm özellikleri aynı ama genede anlamadım.

Sen kopyalama yapmıyorsun.

x koordinatında bulunan, y bilincini

yine x koordinatına kopyalayamazsın.

Bilinçleri harfler ve rakamlarla kodlarsak bilinçler şöyledir

koordinat, uzam (süre yani, zaman büyüklüğü), veri miktarı

birinci bilince abc123def123ghi123 dersen (bu birinci kişi olsun)

Bu kopyayı aldığında, koordinat değişiyor xxd437 oluyor kafadan birinci 6 hane, uzam da (yani zaman) birinciden geliyor ama bu ikinciye geçtiği anda birincinin zamanı değişiyor, ikincininki de değişiyor. yani xxd437yzz567 oluyor.

işlemi yaparken veri miktarı da başlangıç anında oradan aldığın olsa da her iki tarafta da değişiyor.

Bu yanılsama.

Bir bilinci temel alıp ona dayanarak ikinci bilinç oluşturmak ortaya birbirinin aynı ürünleri çıkarmaz.

Gözlemci için herşey görecelidir.

İmkansız bir şeyden bahsediyorsun burada.

Sitelerde Paylaş

Sen kopyalama yapmıyorsun.

x koordinatında bulunan, y bilincini

yine x koordinatına kopyalayamazsın.

Bilinçleri harfler ve rakamlarla kodlarsak bilinçler şöyledir

koordinat, uzam (süre yani, zaman büyüklüğü), veri miktarı

birinci bilince abc123def123ghi123 dersen (bu birinci kişi olsun)

Bu kopyayı aldığında, koordinat değişiyor xxd437 oluyor kafadan birinci 6 hane, uzam da (yani zaman) birinciden geliyor ama bu ikinciye geçtiği anda birincinin zamanı değişiyor, ikincininki de değişiyor. yani xxd437yzz567 oluyor.

işlemi yaparken veri miktarı da başlangıç anında oradan aldığın olsa da her iki tarafta da değişiyor.

Bu yanılsama.

Bir bilinci temel alıp ona dayanarak ikinci bilinç oluşturmak ortaya birbirinin aynı ürünleri çıkarmaz.

Gözlemci için herşey görecelidir.

İmkansız bir şeyden bahsediyorsun burada.

hocam yalnız şöyle bir durum da var:eninde sonunda evren yok olacak(entropi) iyide bu evren yok olduktan sonra zaman da yok olacak bu durumda evren nasıl bir zaman başlamışsa gene tekrar patlayıp oluşabilir bu tekrar patlayıp oluşma sonucunda tabi zaman yeniden oluşacak. derken bu zamanda gene tarihler atlayıp a kişisinin doğum tarihine geldiğinde(eski evrendeki) eğer bu uygun kodlar girilirse tekrar ne olacak o zaman zaman fonksiyonuda yerine gelmiş olur eeee tekrar a kişisi bilinç mi bulacak?

Sitelerde Paylaş

derseniz sizin oluşmanız için evrendeki tüm herşey eskisi gibi(yani a kişisinin bilincinin var olacağı bilgi birikimi) olmalı mesela geçmişte berlinde havada uçan bir sineğin ölümü bile(ilk halinde ölmüyor daha sonra ölüyor) veri miktarını değiştirir evrendeki toplam bilgiyi değiştirir bu durumda a kişisinin bilinci tekrar oluşmaz. yani tamamen aynı olacak herşey zaman mekan. iyide sonsuz zaman kere evren patlayıp büzüşürken sonsuz kere bu ortam oluşacaktır eee ben şu an bulunduğum konumu bu durumda sonsuzuncu kez yaşıyorum.

Sitelerde Paylaş

tabi burada evrenin kendi zamanı olmadığını düşünüyorum yani şöyle ki evrende büyük çöküş olunca zamanın sıfırlanacağını varsayıyorum çünkü madde yok sadece enerji var ve zaman enerjinin maddeye dönüşümü ile ortaya çıkıyor yani enerji zmaansızdır. yani evren devam eden ardışık zamanlar değildir evren yok olur zaman hiç olmamış olur. yani 1 katirlyon yıl var olan evren yok olur zaman 0 olur çünki madde yoktur madde yok iken zaman söz konusu değildir tekrar en başa yani zamansızlığa dönülür.

tarihinde limalima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hocam yalnız şöyle bir durum da var:eninde sonunda evren yok olacak(entropi) iyide bu evren yok olduktan sonra zaman da yok olacak bu durumda evren nasıl bir zaman başlamışsa gene tekrar patlayıp oluşabilir bu tekrar patlayıp oluşma sonucunda tabi zaman yeniden oluşacak. derken bu zamanda gene tarihler atlayıp a kişisinin doğum tarihine geldiğinde(eski evrendeki) eğer bu uygun kodlar girilirse tekrar ne olacak o zaman zaman fonksiyonuda yerine gelmiş olur eeee tekrar a kişisi bilinç mi bulacak?

Zaman diye bir şey yok.

Zaman gözlemcinin yanılsamasından ibaret.

Evrende hiçbir olay öncelenmez veya sonralanmaz.

Önceleme ve sonralama faaliyeti yalnızca bilinçlerde yapılır.

Evrendeki olayların mekan ve zaman kayıtlarının yapıldığı bir yer yok.

Bunu yapan bilinçler.

Hafıza işlevidir zaman.

Güneşin bir dakika önceki haliyle bir dakika sonraki halinin ikisinin de bir arada bulunduğu bir ortam yok evrende.

Yine güneşin bu arada katettiği mesafenin (mekanın) başlangıç noktası ile bitiş noktasının bir arada bulunduğu bir ortam da yok.

Bu ikisinin bir arada bulunduğu tek ortam bilinçtir.

Sen bir bilincin kopyasını aldığında onu öncekinin rotasından çıkarmış olacaksın.

Öncekine ait mekan ve zaman algısından bağımsız bir mekan ve zaman algısı oluşacak.

Yani öncekinden başka bir yerde bulunacak ve öncekinden başka açıdan hareketleri ve yerleri gözlemleyecek.

Aldığı veriler değişecek.

Bu dediğin bu yüzden saçma.

Sitelerde Paylaş

farkındalıktır. örneğin şu an ben ben olduğumu biliyorum. ama doğmadan önce bilmiyordum çünkü farkındalığım yoktu. yani demek istediğim şu: diyelimki benim sinirlerimde toplam 10^10 tane her biri kendine has(dallanması bağlandığı sinirler vs) olmak üzere.mesela 10000 yıl sonra iki insan cinsel ilişkiye girdi ortaya çıkan sperm yumurtanın oluşturduğu gamet benim şu anki sinir hücrelerimdeki dallanmanın ve bağlantıların çeşitlerinin boyutlarının vs herşeyi benimki ile tıpa tıp aynı olacak şekilde oluştu. bir nevi denk geldi. ortaya çıkan canlının bilinci ben olur muyum? yani kendimi şuan ki hissettiğim gibi hissedebilir miyim?

Normalde bu yazıyı çöpe atmam lazım...

Bu ne abes bir laftır: "ama doğmadan önce bilmiyordum çünkü farkındalığım yoktu."

Doğmadan önce sen yoktun, olmayan şeyin farkındalığı mı olur?

Aptalca bir laf sadece.. Bilim forumunda böyle sayıklamalar yapmayın derim, sonra neden çöp tenekesine gitti diye düşünürsünüz boş boş...

Sitelerde Paylaş

Bilinç genetik midir? öyleyse tek yumurta ikizlerinin bilinçlerinin farklı olması nasıldır?

bilinç gen değilse Ahmetin Mehmet Mehmetin Ahmet olmamasını sağlayan şey nedir?

Bir insanın en çok kullandığı kelimelerden birisi de BEN kelimesidir . Örneğin benim elim deriz .Benim annem , benim babam , benim kararlarım , Peki öyleyse tam olarak nerededir ve nedir . Bu soruları soran yorumlayan ve algılayan biziz dir . Bu ben dir . Yani üst bellek Bu konuyla ilgili Çok Kaliteli bir makale okudum yakın zamanda . Alıntı yapıyorum : Bilim ve Ütopya Ağustos Sayısı Sayfa :72 Meriç Öztürk ... Konu başlığı EMPATİ . İşte insanın belliği şöyle birşetdir .. 73. sayfa 3. sutun ilk paragraf .İnsanların beyni diğer hayvanlardan ayıran en önemli beyin bölgesi 'serebrumd'dur .Serebrum ( telensefalon ) , ön beyinde bulunan , bir hayvanın tüm istemli hareketlerini koordine eden , düşüncelerini oluşturan ,benliğini farketmesini sağlayan ve ve d

ve bu tip davranışların tümünü kontrol eden bölgedir bu bölge her türde farklı yerlerde bulunabilir , insan için ön beyindedir ). İşte biraz önce bahsettiğimiz bizim sosyal omamıza yardımcı olan kısım bu kısımdır ve insanlarda diper hayvanlardan daha fazla gelişmiştir .Bu bölgenin bizi sosyal kılmasına sebep olan şey ise hayvanın benliğini fark etmesini sağlamasıdır .Fakat ' benlik'ten bahsetmek çok kolay değildir , çünkü bu konuda birçok farklı görüş var. Bizim benlikten kastımız 'farkındalıpımızın farkında oluşumuz ' olacak . Bir örnek vermek gerekirse , birçok primat ve kuş , aynada ya da fotoğraflarda veya bu tarz dış unsurlarda kendini ayırt edebilmektedir .Fakat insan , kendini ayırt edebildiğinin de farkındadır.... Yani ben diye soru soran karar veren doğru yada yanlış algısını oluşturan . Sorgulayan anlaya n varlık bendir .Bizi biz yapan şeyler ise bu benin eylemlerinin yani yargılanın tümüdür .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...