Jump to content

Elektrik Çarpması

Recommended Posts

Vücutta - ve + elektrik yükleri vardır. Bunlar kalp ve beyin başta olmak üzere belli bir düzenle hareket eder. Elektrik çarpması sonucu bu düzen bozulur. Kalbin durması bu nedenledir. Ve diğer (beyin başta olmak üzere) organlara büyük zararlar verir.

Elektriğin akım gücüne ve çarpılma süresine bağlı olarak, yanıklar, organ yetmezlikleri, vücut elektriğinde bozulmalar olabilir.

Yalınayak elektrik çarpmasıyla lastikli bir ayakkabı giymiş vaziyette çarpması arasındada farklar vardır. Elektriğin kuru bir ortamda çarpmasıyla ıslak bir ortamda çarpması arasında farklar olduğu gibi...

Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...

Konuyu okurken dikkatimi çekti. Evlerimizde kesinlikle bir elektro şok cihazı bulunması gerekmiyor mu. İnsan hayatı sonuçta bir ip üstünde gibi birşey. Neden tıp alanında ciddi adımlar atılmıyor anlamış değilim. Mesela kalbin atım şeklini sürekli kaydeden aletler ve sıkıntı varsa bize bildiren. Ne bileyim kan değerlerimizi otomatik ölçüp sıkıntı olması halinde bize bildiren aletler gibi. Hatta vucutun içine yerleştirilecek küçük bir elektro şok cihazı kalbin durması halinde(atıyorum uykuda) otomatik bunu tespit edip kalbe elektrik vuruşları yapmalı. Ama bizim teknolojimiz insandan önce parayı telefonu bilgisayarı otomobili düşünüyor ne garib.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Elektrik çarpmasında ölüme neden olabilen şey ısı artışı mıdır? yani ısının artmasıyla hücrelerin yanması mıdır ölüm sebebi? yoksa başka sebeplerde var mıdır?

Elektrik çarpmasında ölümün 2 nedeni vardır.

1.cisi Geçen akımın insan vücüdü direncinde ısıya dönüşmesi sonucu yanma

2.cisi Elektriğin vücüttan geçişinde Kalp atış ritmini bozması ve ya durdurması sonucu ölüm gerçekleşir.

Sitelerde Paylaş

elektrik çarpması çok sinir bozucu bir şey . gün içerisinde hemen hemen hepimiz yaşıyoruzdur . bazen elime plastik eldiven taksam mı diye düşünüyorum .. ölümcül olup olmamasına gelirsek eğer şöyle bir şey duymuştum :

eğer elektrik çarpmasına maruz kalan kişi 20 bin volt ile çarpılıyorsa muhtemelen yerinden fırlayacaktır . yani elektrik itme gücü uygulayacaktır . ancak 200 volt ile çarpılıyorsa elektrik çekme kuvveti uygulayacak ve bu ölümcül olacaktır . yıldırım düşmesine rağmen hayatta kalabilen insanlar varken , prizdeki elektrik çarpmasından ölen insanlar var .

Sitelerde Paylaş

elektrik çarpması çok sinir bozucu bir şey . gün içerisinde hemen hemen hepimiz yaşıyoruzdur . bazen elime plastik eldiven taksam mı diye düşünüyorum .. ölümcül olup olmamasına gelirsek eğer şöyle bir şey duymuştum :

eğer elektrik çarpmasına maruz kalan kişi 20 bin volt ile çarpılıyorsa muhtemelen yerinden fırlayacaktır . yani elektrik itme gücü uygulayacaktır . ancak 200 volt ile çarpılıyorsa elektrik çekme kuvveti uygulayacak ve bu ölümcül olacaktır . yıldırım düşmesine rağmen hayatta kalabilen insanlar varken , prizdeki elektrik çarpmasından ölen insanlar var .

Insanı öldüren wolt değil amperdir.

Atıyorum Yıldırım'ın woltu 2000 ama amperi düşük öldürmez 200 wolt amper yüksek öldürür. 40 50 amperden sonrası insanı öldürür.

Sitelerde Paylaş

Konuyu okurken dikkatimi çekti. Evlerimizde kesinlikle bir elektro şok cihazı bulunması gerekmiyor mu. İnsan hayatı sonuçta bir ip üstünde gibi birşey. Neden tıp alanında ciddi adımlar atılmıyor anlamış değilim. Mesela kalbin atım şeklini sürekli kaydeden aletler ve sıkıntı varsa bize bildiren. Ne bileyim kan değerlerimizi otomatik ölçüp sıkıntı olması halinde bize bildiren aletler gibi. Hatta vucutun içine yerleştirilecek küçük bir elektro şok cihazı kalbin durması halinde(atıyorum uykuda) otomatik bunu tespit edip kalbe elektrik vuruşları yapmalı. Ama bizim teknolojimiz insandan önce parayı telefonu bilgisayarı otomobili düşünüyor ne garib.

Evlerimizde elektroşok cihazı bulunması gerekmez çünkü sadece belirli şartlarda kullanîlan bir cihazdır. Filmlerde görüldüğü gibi düz çizen kalpte kullanılmaz örneğin.

Vücudun içine yerleştirilip gerektiği zaman elektoşok veren cihazlar (kalp pili diye geçer halk dilinde onlardan bazıları bu türdendir) var ve gerekli hastalarda kullanılıyor zaten. Ama risk altında olmayan insanlara takılmaz bu tarz cihazlar. Her müdahalenin komplikasyonları(istenmeyen ama olabilecek yan etkileri) vardır gerekmeyen hastalarda bu nedenle böyle cihazlar kullanılmaz.

Bu bir fulbolcunun icd sinin elektroşok verme anı

http://youtu.be/UjZK4HgoY2Q

tarihinde alpcakir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ancak 200 volt ile çarpılıyorsa elektrik çekme kuvveti uygulayacak ve bu ölümcül olacaktır . yıldırım düşmesine rağmen hayatta kalabilen insanlar varken , prizdeki elektrik çarpmasından ölen insanlar var .

Mutfak eşyasının kablosunu temizlemeye çalışırken elektriğin çekme kuvvetini deneyimledim. Kablo elime yapışmıştı sanki, bu nasıl bir çekim gücüdür... Sigortalar atmasaydı, belki de yaşamıyordum... :)

Sitelerde Paylaş

Mutfak eşyasının kablosunu temizlemeye çalışırken elektriğin çekme kuvvetini deneyimledim. Kablo elime yapışmıştı sanki, bu nasıl bir çekim gücüdür... Sigortalar atmasaydı, belki de yaşamıyordum... :)

ben her gün çarpılıyorum . elimdeki metal takoz tabletim yok mu , beni mahvetiyor :) Bir gün hepten gideceğim diye korkuyorum valla . Plastik bir şeyler alıp üstünü kapatmayı düşünüyorum şimdilik , tıpkı plastikten yapılan elektrik kabloları gibi .

Sitelerde Paylaş

ben her gün çarpılıyorum . elimdeki metal takoz tabletim yok mu , beni mahvetiyor :) Bir gün hepten gideceğim diye korkuyorum valla . Plastik bir şeyler alıp üstünü kapatmayı düşünüyorum şimdilik , tıpkı plastikten yapılan elektrik kabloları gibi .

Beni çarpan da, elektrik kablosundaki ufak bir kesikti, sen yine de dikkat et. Plastik eldiven daha mantıklı... :)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...