Jump to content

Zencilerin beyazlara göre bağışıklığı

Recommended Posts

Bağışıklığı bilmem ama dayanılıklılık içeren tüm sporlarda beyazlara büyük üstünlük kurmuşlardır,,,tuhaf olan şey ise yüzmede çok ama çok başarısızlar,,fazladan bir kasları vardı hatırladığım kadarıyla vücut geliştirme yarışmalarında bu kas yok kabul ediliyordu bu yüzden..

Sitelerde Paylaş

Deri kanserine çok az yakalanırlar. Güneşten çok az etkilenirler. Burun delikleri büyük olduğu için sıcaklığı daha iyi geçirirler. Penisleri herkesinkinden daha büyüktür.

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...
On 13.07.2014 at 18:07, haci yazdı:
On 13.07.2014 at 05:10, nemesis_ yazdı:

Bir de zencilerin verem hastalığına karşı doğal bir bağışıklığı var

Yok öyle bir bağışıklık.

Efendim,

bu hususta bazı kaynağını doğrulayamadığım bilgiler edindim. Sizinle paylaşayım.

Dr W. C. Wells 1818'de "Two Essays upon Dew and Single Vision" adlı bir yapıt yayınlar. Bu yayında natural selection'dan bahsedilir ve zencilerin belirli tropikal hastalıklara bağıklıkları olduğu belirtilir. 

Bu kaynağın kendisine ulaşamadım. Ancak bunun doğruluğunu araştırmak için bilimsel makalelerde araştırma yaptım. Bunun üzerine şu kaynağa ulaşabildim:

İlgili linkten ulaşılan makale yapılmış olan araştırmayı özetlemektedir. Buna göre afrikalı amerikalıların bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğunu ortaya koyan bir araştırma olduğunu anlatmaktadır. 

Bunun haricinde zencilerin leğen kemiğinin farklı olması nedeniyle daha kolay doğum yapabildiğini de duydum. Ne yazık ki bu bilgi ile ilgili herhangi bir bilimsel araştırma bulamadım. 

Son olarak zencilerin dayanıklılık gerektiren sporlarda daha başarılı olduğu bilinen bir gerçektir. 

"zencilerin verem hastalığına karşı doğal bir bağışıklığı var" önermesi bir tane verem olmuş zenci bulunarak kolayca çürütülebilir. Ancak "Zencilerin verem hastalığına karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi var" önermesinin doğru olma ihtimali bulunmaktadır. Bu hastalığın pek yaygın olmaması ve ülkemizde pek zenci bulunmaması nedeniyle önermenin test edilmesi zorlaşmaktadır. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
On 27.09.2018 at 02:33, haci yazdı:

Siyah Amerikalılar bakteriyel infeksiyonlara beyaz Amerikalılardan daha dirençli değillerdir.

Vereme dirençli bir azınlığın varlığından haberdar değilim.

Efendim

Bu önermenizin bir bilimsel dayanağı var mı? 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Bu önermenizin bir bilimsel dayanağı var mı? 

Saygılarımla

Negatif gözlemin bilimsel olmasına gerek yok. Pozitif gözlemi yapan kanıt göstermeye mecbur.

Siyah Amerikalıların bakteriyel infeksiyonlara daha dirençli olduğu konusunda bilimsel bir kaynak var mı?

Vereme dirençli bir azınlık var mı? Varlığı bilimsel olarak gösterilmiş mi?

Sitelerde Paylaş
8 saat önce, haci yazdı:

Negatif gözlemin bilimsel olmasına gerek yok. Pozitif gözlemi yapan kanıt göstermeye mecbur.

Siyah Amerikalıların bakteriyel infeksiyonlara daha dirençli olduğu konusunda bilimsel bir kaynak var mı?

Vereme dirençli bir azınlık var mı? Varlığı bilimsel olarak gösterilmiş mi?

Efendim

Yukarıda da kaynak gostermistim. 

Afrikalı Amerikalıların bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha dirençli olduğunu gösteren bir bilimsel araştırma hakkında yazılmış makale:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-10/uom-iso101716.php

Verem konusunda araştırmanın kapsadığını sanmıyorum. Ancak buradan bir çıkarım yapılabilir. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
7 saat önce, EnverPasa yazdı:

Efendim

Yukarıda da kaynak gostermistim. 

Afrikalı Amerikalıların bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha dirençli olduğunu gösteren bir bilimsel araştırma hakkında yazılmış makale:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-10/uom-iso101716.php

Verem konusunda araştırmanın kapsadığını sanmıyorum. Ancak buradan bir çıkarım yapılabilir. 

Saygılarımla

Evet. Okudum.. Ama bu konuda yapılan gözlemler biraz abartılıyor.

Verem konusunda siyahların beyazlardan daha az dirençli olduğu söylenir. Ama ben ona da inanmıyorum.

İnsanlar arasındaki farklar kendini siyah-beyaz arasındaki farklar olarak manifest edebilir ki ben öyle olduğundan eminim.

Bu bir yanılsama olabilir. Çünkü bakterilere olan direncin pratik bir yararı yok. Ben antibiyotikle binlerce siyah tedavi ettim.

Onlar siyah olduğu için antibiyotik dozunu ve kullanma zamanını değiştirmedim.

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, haci yazdı:

Çünkü bakterilere olan direncin pratik bir yararı yok. Ben antibiyotikle binlerce siyah tedavi ettim.

Onlar siyah olduğu için antibiyotik dozunu ve kullanma zamanını değiştirmedim.

Efendim

Makalede bağışıklık sisteminin daha dirençli olmasının zararları olduğuna da değiniliyor. 

verdiğiniz tedavi örneği kıyaslama yapmamaktadır ve kıyaslamalı veri içermediği için sonuca da etki etmiyor. Zira bilimde inançlara değil, verilere yer vermek gerekir. 

Şöyle bir araştırma yapmış olsaydınız önermeyi yanlışlayabilirdiniz: 

Hem siyah hem beyazlara aynı anda labaratuvar ortamında üretilmiş, dışarıdan iki tarafın da kapmış olma ihtimali olmayan yeni bir tür mikrop verdik. Buna hem beyazların hem de siyahların bağışıklık sistemi aynı süre içerisinde tepki verdiler.

Ben size bir de yaşanmış bir örnek vereyim; 

bir arkadaşımı hastaneye kaldırdılar. aylarca ölümle pençeleşti. Doktor iki abisi tarafından kurtarıldı. Sonra taburcu olunca da hiç bir neden bulunamadığını "güney afrikalı kız arkadaşından kapmış olma ihtimali olabilecek bir mikrop" ihtimali üzerine durulduğunu söyledi. 

Bu örnek de aslında bu konuya pozitif anlam katacak bir örnek değil. Çünkü kıyaslama yapabilmemiz için her iki canlının da mikropla aynı anda tanışmış olması lazımdı. Eğer mikrop nedeniyle siyahi kız 3 gün yatıp geri ayağa kalksaydı "bu siyahi kızın bağışıklık sistemi beyaza göre daha iyidir" diyebilirdik. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
On 29.09.2018 at 22:49, EnverPasa yazdı:

Efendim

Makalede bağışıklık sisteminin daha dirençli olmasının zararları olduğuna da değiniliyor. 

verdiğiniz tedavi örneği kıyaslama yapmamaktadır ve kıyaslamalı veri içermediği için sonuca da etki etmiyor. Zira bilimde inançlara değil, verilere yer vermek gerekir. 

Şöyle bir araştırma yapmış olsaydınız önermeyi yanlışlayabilirdiniz: 

Hem siyah hem beyazlara aynı anda labaratuvar ortamında üretilmiş, dışarıdan iki tarafın da kapmış olma ihtimali olmayan yeni bir tür mikrop verdik. Buna hem beyazların hem de siyahların bağışıklık sistemi aynı süre içerisinde tepki verdiler.

Ben size bir de yaşanmış bir örnek vereyim; 

bir arkadaşımı hastaneye kaldırdılar. aylarca ölümle pençeleşti. Doktor iki abisi tarafından kurtarıldı. Sonra taburcu olunca da hiç bir neden bulunamadığını "güney afrikalı kız arkadaşından kapmış olma ihtimali olabilecek bir mikrop" ihtimali üzerine durulduğunu söyledi. 

Bu örnek de aslında bu konuya pozitif anlam katacak bir örnek değil. Çünkü kıyaslama yapabilmemiz için her iki canlının da mikropla aynı anda tanışmış olması lazımdı. Eğer mikrop nedeniyle siyahi kız 3 gün yatıp geri ayağa kalksaydı "bu siyahi kızın bağışıklık sistemi beyaza göre daha iyidir" diyebilirdik. 

Saygılarımla

Böyle bir araştırma, etik olmadığı için, yapılamaz.

Sitelerde Paylaş
50 dakika önce, haci yazdı:

Böyle bir araştırma, etik olmadığı için, yapılamaz.

Bilimsel araştıtmaları durduran, izin veren böyle bir merci yok. Bu bir merak meselesidir. 

Sitelerde Paylaş
4 saat önce, haci yazdı:

Öyle bir merci var..

Nerede efendim bu merci? Adı nedir? 

araştırma yöntemleri dersini almış olsanız bilirdiniz. Böyle bir merci bulunmuyor. veri toplarken birilerine zarar vermiyorsanız bu bir suç değildir. Suç işlemediğiniz sürece dilediğiniz araştırmayı yaparsınız. 

Size araştırma için maddi olanak sağlayan yer size araştırma konusu verebilir. Ancak ben kendi olanaklarımla araştırma yapacaksam ve bunu yaparken birilerine zarar vermeyeceksem buna hiç bir merci karışamaz. 

Ha araştırmalarınızı ilgi çekici bulmazlarsa sonuçlarını yayınlayamayabilirsiniz. Ancak dünyada düzgün bilimsel araştırmaları yayınlayan o kadar çok kuruluş var ki... Çinliler bu işi ticarete döktü, para kazanmak için yayın yayınlıyorlar. 

Saygılarımla

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, EnverPasa yazdı:

Nerede efendim bu merci? Adı nedir? 

araştırma yöntemleri dersini almış olsanız bilirdiniz. Böyle bir merci bulunmuyor. veri toplarken birilerine zarar vermiyorsanız bu bir suç değildir. Suç işlemediğiniz sürece dilediğiniz araştırmayı yaparsınız. 

Size araştırma için maddi olanak sağlayan yer size araştırma konusu verebilir. Ancak ben kendi olanaklarımla araştırma yapacaksam ve bunu yaparken birilerine zarar vermeyeceksem buna hiç bir merci karışamaz. 

Ha araştırmalarınızı ilgi çekici bulmazlarsa sonuçlarını yayınlayamayabilirsiniz. Ancak dünyada düzgün bilimsel araştırmaları yayınlayan o kadar çok kuruluş var ki... Çinliler bu işi ticarete döktü, para kazanmak için yayın yayınlıyorlar. 

Saygılarımla

Bu tür araştırmalar rastgele yapılmaz. Önce etik olup olmadığına karar verilir. Üniversitelerde buna karar veren komiteler vardır. İnsanlar üzerinde deney yapılmaz. Buna en son Nazi'ler teşebbüs etmişti. Yahudiler üzerinde araştırmalar yapılmıştı.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...