Jump to content

Benim tam bir ateist olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

Arap tanrisi insani "yoktan" degil topraktan yapmistir.

Arap beyefendilerin aklina anca bu gelmistir.. :lol:

toprağı yoktan var ettiğini düşününce insanıda yoktan var ettiği ortaya çıkmıyormu?

umarım konu saptırılmaz...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

>>> toprağı yoktan var ettiğini düşününce insanıda yoktan var ettiği ortaya çıkmıyormu?

Toprağın yoktan var olmadığı %100 kesin oldğu için, onu sümen altına atar bizim efendiler.. Bkz: Dünyanın oluşumu, Güneş sisteminin oluşumu..

Sitelerde Paylaş

Forum yöneticileri defalarca uyarmasına rahmen konunun ağzına sı.maya devam ediyorsunuz :angry::angry::angry:

Ölüm bir sonsa,yaptığımız tek şey içinde bulunduğumuz anı yaşayıp hafızamızdaki anıları değiştirmekse,

basit bir baş ağrısından sevdiğimiz insanları kaybetmeye kadar bunca acılara neden katlanıyoruz?

Sonsuzluk ihtimalini göze alıp anlamsız hayatlarımızı bu uğurda rizke etmeye değmez mi?

Sitelerde Paylaş
Dindar bir ailede doğdum ve sonsuza kadar var olucağım fikri içime işlendi atamıyorum.

Matrix filmiyle bende başlayan sorgulama süreci inancımın çok çok zayıflamasına ve

eğer bir Tanrı varsa kesinlikle bizimle oynadığına inanmamla sürmekte

Sevdiğim insanları kaybettikten sonra bir daha görememe ve herşeyin bir sonu olması

değer yargılarıma ters düşüyo ve herşeyi anlamsız kılıyo

Bu fikri içimden atmama yardımcı olurmusunuz?

matrixx,dostum..

anne ve baban yemek yediğinde senin karnın doyuyor mu? komik soru farkındayım ama cevap hayır değilmi?

işte yaşamda pek çok denge bu kadar basit yürüyor aslında. sen,ben,anne ve babalarımız,her birimiz ayrı hayatlar yaşıyoruz.tahmin ediyorum matrix filmini izlemek; acaba denilebilecek yeni soruları sormaya neden olmuştur pek çok arkadaşın hayatında..sorgulamak güzel ve yorucu bir seçimdir.

doğmak kadar ölmek'te normaldir,doğaldir. yaşamda herşeyin bir karşılığı vardır. bu garip bir denge..

bana sorarsan kendini müslüman yada ateist olmak için şartlandırmak yerine edindiğin bilgileri kendi içinde sentezlemen daha doğru olacaktır.

ve bir düşün;tanrı/allah seninle neden oynasın ki,buna ihtiyacımı var yani?

bu yaklaşım sanırım aklındaki allah tasvirinin yanlış olmasından kaynaklanıyor olabilir.. allahı elinde sopası olan bir dev olarakmı düşünüyorsun ne.

iki farklı başlık altında kelime oyunu yapmışsın,bende sana bir sürpriz yapayım ikisinede cevap yazayım dedim...! :D

Sitelerde Paylaş
Ölüm bir sonsa,yaptığımız tek şey içinde bulunduğumuz anı yaşayıp hafızamızdaki anıları değiştirmekse,

basit bir baş ağrısından sevdiğimiz insanları kaybetmeye kadar bunca acılara neden katlanıyoruz?

Sonsuzluk ihtimalini göze alıp anlamsız hayatlarımızı bu uğurda rizke etmeye değmez mi?

İlk soruyu şöyle bir okuyunca ben bu filmi daha önce izlemiştim dedim kendi kendime. Zamanında aynı soruları ben de kendime sordum sıkça. Bu konudaki görüşüm ise daha önce dediğim gibi hayata anlam ve değer yükleyenin bizler olduğunu düşünüyorum. Benim ölmeden önce gerçekleştirmek istediklerim, yapmak istediklerim var, bu nedenle yaşıyorum. Sen katlanmak istemezsen çekersin silahı, sıkarsın kafana kimsede bir şey diyemez.(Ha burda seni sevenleri de göz önünde bulundurmada fayda var, bazen hayat sırf onlar için katlanılasıdır ;))

İkinci soruya gelecek olursak sonsuzluk ihtimali dediğin şeyin dinlerin gerçek olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Peki sonsuzluk ihtimali nedeniyle bir dine inanıcaksın. Peki hangisine? Forumun bir köşesinde yanılmıyorsam C3PO dünya üzerinde yaklaşık 4600 din bulunduğunu yazmıştı. Nerden baksan, en kötü ihtimal bunların 600'ü (ki bu çok iyimser bir rakam) sonsuzluk vs. vaadediyordur. Hadi bakalım ayıkla pirincin taşını :)

Sitelerde Paylaş
Huseyin uzmez tv ye ciktiginda sasirirdim, niye bu adam cezasini gormuyor diye, insan vurmus, surekli ser kusuyor neden bu yaslara gelmis, mutlu oluyor diye

ama nooldu?

beraat etse bile bu yaslara gelip bunu yasamak varmis

zaten ilahi bir kudret varsa bunun muslumanlara karsi oldugu (ve tum bagnazliklara) cok bariz

hepsi surunuyor

amac onlarla surunmemek

Dinde benim bildiğim kadarıyla tanrı sevdiği kularını sınamak için acılar verirmiş senin söyledğin bununla çelişmiyor mu sence?? teistlerin sorunu da bu zaten rüzgar ne yönden eserse oraya gidiyorsunuz....

Sitelerde Paylaş
İlk soruyu şöyle bir okuyunca ben bu filmi daha önce izlemiştim dedim kendi kendime. Zamanında aynı soruları ben de kendime sordum sıkça. Bu konudaki görüşüm ise daha önce dediğim gibi hayata anlam ve değer yükleyenin bizler olduğunu düşünüyorum. Benim ölmeden önce gerçekleştirmek istediklerim, yapmak istediklerim var, bu nedenle yaşıyorum. Sen katlanmak istemezsen çekersin silahı, sıkarsın kafana kimsede bir şey diyemez.(Ha burda seni sevenleri de göz önünde bulundurmada fayda var, bazen hayat sırf onlar için katlanılasıdır ;))

İkinci soruya gelecek olursak sonsuzluk ihtimali dediğin şeyin dinlerin gerçek olma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Peki sonsuzluk ihtimali nedeniyle bir dine inanıcaksın. Peki hangisine? Forumun bir köşesinde yanılmıyorsam C3PO dünya üzerinde yaklaşık 4600 din bulunduğunu yazmıştı. Nerden baksan, en kötü ihtimal bunların 600'ü (ki bu çok iyimser bir rakam) sonsuzluk vs. vaadediyordur. Hadi bakalım ayıkla pirincin taşını :)

Bu söyledğin deist bir bakış açısını yansıtıyor sanki :rolleyes: işin can alıcı noktası bana göre diyalektik bir bakış açısı kazanıp olayların kökenine inebilmek bunu başarabilmek için de formal mantığı bu bakış açısıyla terk etmek gerekiyor....

Sitelerde Paylaş

Tam olarak kendi bakış açımı yansıtmadım yalnız, matrixx'le daha önce fikir alışverişinde bulunduğum için aşağı yukarı düşüncelerini biliyorum. Onları da göz önünde bulundururarak bir cevap verdim :)

Sitelerde Paylaş

Matrix kardeş daha önce de yazmıştı. Ve o zamanlar da bu şekilde umutsuz durumdaydı. Herkesin kendisini öldürmesi gerektiğini söylemişti. Ama o kendini öldüremiyordu. Nedeni ise "yaşama içgüdüsü"

Matrix senin hatan anlam araman. Anlam aramadan yaşayacaksın. Sırf bir canlı olarak var olduğun için bir canlı olarak hareket edeceksin.

Dağ eteklerinden başlayıp denizlere dökülen ırmakların bir amacı var mıdır? Aslında yoktur. Doğanın gereği olarak o şekilde hareket etmektedirler. Rüzgarın esmesinde de bir anlam yoktur. Doğanın kuralları vardır ve olaylar bu kurallar çerçevesinde devam eder. Aynı şekilde canlılığın da kuralları vardır. Ve bu kurallar üzerinden yaşamaya devam edersin.

Bir şeylerde anlam arama. Seni mutlu edecek şeyler senin yaşamaya devam etmeni sağlayacak şeylerdir. Yaşamda başarılı olnamı sağlayacak şeylerdir. Bu da bu oyunun kuralı. Bunu istesen de bozamazsın. O halde bu kurallar içinde oynamalı ve zamanı geldiğinde aynı kuralları uygulayacak yeni oyunculara yerini vermelisin.

Bir de şunu diyeceğim. İçini kemirip duran düşüncelerin de anlamı yok. Neden düşünüyorsun ki?

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Son olarak ekleyeceğim başka birşey var. Birileri senin zihninle oynuyor olsa bile (örneğin tanrı matrix gibi bir ortam yaratmış olsa) senin gene de fiziksel olarak var olman gerekir. Tanrının ise böyle birşey yaptığından dolayı bir manyak olması gerekir. Manyak bir tanrı ise tanrı olamaz.

Sonuç: Döner dolaşır herşey tanrının olmadığı sonucuna gelir.

Sitelerde Paylaş
Şimdi hiçbir ateist bana sonlu yaşamın anlamını,uğruna yaşayacağım amacın tarifini vermeyecek mi?

ateister sonsuz yaşamı zayıflık olarak nitelerler.bu nedenle bunun cevabını asla alamicaksın. ;)

Sitelerde Paylaş

Zaten ölümden sonrasının olmadığına emin olsam tetiği çekerim.Ya varsa daha bo.tan bir duruma düşmeyelim.Sizler emin olduğunuz halde anlamsız-değersiz amaçlar için bu kadar acıya nasıl katlanıyorsunuz onu çözemedim.Hastalık,sakatlık,yaşlılık,fakirlik,sevdiklerini kaybetme.......

bunlar ancak sonsuzluk için çekilebilir acılardır.

Sonsuzluğa ihtimal veriyorsanda mantığına en uygun dini seçmekten başka bir seçeneğin yok.

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
Matrix kardeş daha önce de yazmıştı. Ve o zamanlar da bu şekilde umutsuz durumdaydı. Herkesin kendisini öldürmesi gerektiğini söylemişti. Ama o kendini öldüremiyordu. Nedeni ise "yaşama içgüdüsü"

yaşama iç güdüsü değil sonsuzluk ihtimali

Sitelerde Paylaş
yaşama iç güdüsü değil sonsuzluk ihtimali

Galiba henüz bir karar verememişsin..

Sanırım bir dansözün kalça hareketi gibi iki görüş arasında gidip geleceksin.

Boş ver baba!

Sosyal hayata dal, gül kokla, çiçek topla, huri misal bir kız bul kendini bir gölgeye at..

Sitelerde Paylaş
Galiba henüz bir karar verememişsin..

Sanırım bir dansözün kalça hareketi gibi iki görüş arasında gidip geleceksin.

Boş ver baba!

Sosyal hayata dal, gül kokla, çiçek topla, huri misal bir kız bul kendini bir gölgeye at..

onlarıda yaptıkda noldu şimdi sadece belleğimdeki bir veriden ibaretler

ama bide cehennem varsa babalara geliriz

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
onlarıda yaptıkda noldu şimdi sadece belleğimdeki bir veriden ibaretler

ama bide cehennem varsa babalara geliriz

Cehennem olsa bile,

Nişabur'un 1000 yıllık tarihinden gelen sese kulak vermeli "Rahmetinden eminim."

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...