Jump to content

Benim tam bir ateist olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

evet beşpara etmez değersiz tek bir yaşamımız var bunu değerli kılacak bir amaç için riske etmeye değer

Yaşamı değerli kılacak tek şey öğrenmek ve onun getirdiği mutluluktur; gerisi yalandır... Ölümden de bu kadar korkma; doğmadan önce nasıl hiçbir şey hissetmiyorsan ve yoksan, ölünce de öyle olacaksın işte...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Sen dinin madara olduğunu forumda değil, rüyada falan görmüşsün..

Hayatın kökeni mevzusu açılınca araboşlukları dinin kullandığı sıvayla doldur sonra da benimki bilim de..

Bundan 5000 sene önce de şimşeğin kökenine kafa yoruyorlardı... Bilim sonunda çözülebilecek her şeyi çözer... Çözemezse de canın sağolsun...

Sitelerde Paylaş
2500 sene once bunları eski yunanlılar tartısıyordu. orta caga dogru batıda klise tek otorite oldukca, eski yunan yazıtları da arap dusunurler tarafından saklanmıstı. hatta arapcaya da o kadar iyi cevirmislerdi ki eski yunanda kullanan butun terimlerin karsılıgı vardı. zamanla tartısmalar hareketlenmis ve eski yunan materyalizmi acıkca kendini gostermisti ki muslumanlar bunu farkettiklerinde o materyalist etkisine kapılan bilgeler icin pek iyi olmadı tahmin edersiniz <_< sonra da islam dunyası hızla kendi karanlık cagına girdi zaten.. ne guzel evet

Yunan filozofları asla çakamadığı o bireysel stresi ve eziğin yanında yer alma refleks sadece Üstad da var..

Yunan Filozofları topluma dalıp, yazık yazık bakmaz, herkes sebepsiz bir kavganın peşinde olduğunu görmez. Sonra siyasal düzene bakıp kardeşlik tarlalarına zorbalığın hakim olduğunu görmezler. Allahı bazı ödevleri yaparak kandıracağını sananları görüp ; utanmazlar.. Sonra doğaya bakıp , babasının toprağını bir desticinin avuçlarında göremezler,meclisten meyhaneye; hükümdardan meyhaneciye; riyadan yalnızlığa; kavgadan suskunluğa; huzursuzluktan aşka döndüren şartları ıskaladılar hep..

Hayyam zihin devriminin en başında yer alır..

Sitelerde Paylaş
iyide varsayla olmuyo,şüphesiz bir inanç istiyo

bunun içinde ateistlere varsa hesabıyla yaklaşamazsın

başta kader olmak üzere sorularımız yanıtlanmalı

kader konusunu konuşman için çok erken.öncelikle yaratıcının varlığını kavramalısın.evrim denen safsatayı beyninde çürütmelisin.

yani şöyle düşün:

evrim<maymun> mu mantıklı yoksa çok yüce yaratıcımı?

aynadan kendine baktığından ve insanları incelediğinde yaratıcının var olduğunu idrak edebilirsin.ama tamamen gönlünü islama açman gerekiyor.

bak gene diyorum.önce kendine aynadan bak.çok yüce Allah ü tealanın varlığını kabülleneceksin.

evet bak ama bakar körlerin baktığı gibi değil.gören insanların baktığı gibi bak. ;)

Sitelerde Paylaş
Bundan 5000 sene önce de şimşeğin kökenine kafa yoruyorlardı... Bilim sonunda çözülebilecek her şeyi çözer... Çözemezse de canın sağolsun...

Bilim ayrı, evrim ve ateizm ayrı şeylerdir..

Bir ateist bilimi kendi tekelinde görmesi ile bir dindarın Tanrıyı kendi tekelinde görmesi arasında fark yok..

Bilim kimsenin atasından miras kalmamıştır..

Sitelerde Paylaş
kader konusunu konuşman için çok erken.öncelikle yaratıcının varlığını kavramalısın.evrim denen safsatayı beyninde çürütmelisin.

yani şöyle düşün:

evrim<maymun> mu mantıklı yoksa çok yüce yaratıcımı?

aynadan kendine baktığından ve insanları incelediğinde yaratıcının var olduğunu idrak edebilirsin.ama tamamen gönlünü islama açman gerekiyor.

bak gene diyorum.önce kendine aynadan bak.çok yüce Allah ü tealanın varlığını kabülleneceksin.

evet bak ama bakar körlerin baktığı gibi değil.gören insanların baktığı gibi bak. ;)

sen benim yazılarımı takip etmemişsin açtığım başlıklara ve son olarakta hodri meydana bak

Sitelerde Paylaş
Yaşamı değerli kılacak tek şey öğrenmek ve onun getirdiği mutluluktur; gerisi yalandır... Ölümden de bu kadar korkma; doğmadan önce nasıl hiçbir şey hissetmiyorsan ve yoksan, ölünce de öyle olacaksın işte...

çok emin konuştun hani bilinemezdi açık bir pencere bırakıyordun

Sitelerde Paylaş
çok emin konuştun hani bilinemezdi açık bir pencere bırakıyordun

andromeda abi yi severim.ılımlı insandır.çok temiz biridir.tartışma uslunu çok beğeniyorum.cidden her konuyu her yorumu üşenmeden tartışıyor ve cevap veriyor.bazıları gibi mağrur ve kendini beğenmiş biri değil.insanları küçümsemiyor ve tepeden bakmıyor.her yorumu önemsiyor ve cevap yazıyor.

amma ne varki bazı konularda okadar kesin konuşuyorki şaşırıp kalıyorum.adeta ağzım açıkta kalıyor. :o

Sitelerde Paylaş
andromeda abi yi severim.ılımlı insandır.çok temiz biridir.tartışma uslunu çok beğeniyorum.cidden her konuyu her yorumu üşenmeden tartışıyor ve cevap veriyor.bazıları gibi mağrur ve kendini beğenmiş biri değil.insanları küçümsemiyor ve tepeden bakmıyor.her yorumu önemsiyor ve cevap yazıyor.

amma ne varki bazı konularda okadar kesin konuşuyorki şaşırıp kalıyorum.adeta ağzım açıkta kalıyor. :o

Miroğlu dinlerin yarattığı hayal dünyasının olmadığını anlamak için alim olmaya gerek yok... Tanrıya herzaman bir açık kapı bıraksam da (az da olsa) dinlerin tanrısına kapım açık değil... Böyle tuhaf bir tanrı anlayışı çok garip; insanlar nasıl buna inanıpta bu tanrı uğruna birbirini öldürüyor şaşıyorum gerçekten...

Sitelerde Paylaş
Dindar bir ailede doğdum ve sonsuza kadar var olucağım fikri içime işlendi atamıyorum.

Matrix filmiyle bende başlayan sorgulama süreci inancımın çok çok zayıflamasına ve

eğer bir Tanrı varsa kesinlikle bizimle oynadığına inanmamla sürmekte

Sevdiğim insanları kaybettikten sonra bir daha görememe ve herşeyin bir sonu olması

değer yargılarıma ters düşüyo ve herşeyi anlamsız kılıyo

Bu fikri içimden atmama yardımcı olurmusunuz?

Öncelikle ateist olmazsan cehennemde yanarsın gibi bir cevap yazacaktım,

fakat her şeyin bir sonu olması fikri bana gayet hoş geliyor. Onu paylaşayım dedim.

Sınırlı kaynaklardan güzel birşeyler çıkarmak bana haz veriyor. Her istediğimi elde edemiyorum. Yaşamı da bu yüzden seviyorum.

Çalışmalar sonucu ortaya çıkanlar, eksikliklerin giderilmesi, bunlar güzel şeyler. Sonsuz ve rahat bir hayatta, en sonunda hiç sorun olmayacağını bilmekle bunlar mümkün olabilir mi? Hepsi yalan olur.

On, yirmi, yüz, bin, milyon yıl boyunca hayattayken kısa süreliğine tanıdığınız ölen yakınlarınızla birlikte mi olmak istiyorsunuz yoksa kısa hayatınızı değerlendirip sonra da değerinizi görenlerin sizin yaptıklarınızı geleceğe taşımasını, ve ölenleri yaptıkları, size kattıkları için sonraki nesillere örnek olsun diye anmayı mı?

Sitelerde Paylaş
Yunan filozofları asla çakamadığı o bireysel stresi ve eziğin yanında yer alma refleks sadece Üstad da var..

Yunan Filozofları topluma dalıp, yazık yazık bakmaz, herkes sebepsiz bir kavganın peşinde olduğunu görmez. Sonra siyasal düzene bakıp kardeşlik tarlalarına zorbalığın hakim olduğunu görmezler. Allahı bazı ödevleri yaparak kandıracağını sananları görüp ; utanmazlar.. Sonra doğaya bakıp , babasının toprağını bir desticinin avuçlarında göremezler,meclisten meyhaneye; hükümdardan meyhaneciye; riyadan yalnızlığa; kavgadan suskunluğa; huzursuzluktan aşka döndüren şartları ıskaladılar hep..

Hayyam zihin devriminin en başında yer alır..

duzeltiyoruz, hayyam islam dunyasının dogmatizme hapsolacagı bir surecin basında yer alır :wacko:

iste bu yuzden sizin begenmediginiz eski yunan, ayrıca evrensel ahlak kavramının ilk kez uretildigi, marx ın sınıf mucadelesi kuramının temellerinin atıldıgı, erdeme ve aklın ozgurlesmesine ulasma cabasının basladıgı yerdir. siz de aynı hristiyanların yaptıgı gibi isinize gelecek sekilde carpıtıyorsunuz, zaten baska careniz yok :wacko:

eski yunandan konuya devam edeyim bari:

tanrı bizim yasamı acıklama konusunda urettigimiz bir fikir, bazılarımız kendini fazla kaptırmıs orasını gecelim simdi.

olumu bilerek yasama zorunlulugu, bizim icin zor bir durum biliyorsunuz. insanlar binlerce senedir bu durumdan hurafeler-efsaneler ureterek cıkmaya calıstılar, ama sonucunda bir adım ilerleyebilmis degiliz. baskalarının urettigi dogaustu fikirlere inanmadıgımızda da kendimiz baska dogaustu fikirler uretmisiz. bu kısır donguden kurtulamıyoruz

olecegimizi bilerek yasama zorunlulumuz, aklı varlık ile hiclik arasında sıkışıklıga itiyor. akıl bu durumu kendine acıklamaya calısan süreclerin aleti, hatta oyuncagı oluyor

yasamı kendimize gore belirlemeye kalktıgımızda, tum evreni belirleyenin aklımız oldugu fikriyle hareket ettigimizde, bu duruma engel olamıyoruz. akıl karsılastıgı herseyi kendine gore belirlemeye kalktıgında, olumle de yuzlesmekten kacmaya calısıyor. kendi gercekligini uretiyor. sonunda da elbet binbir cesit din doguyor

bu durumdan kurtulabilmek icin oncelikle, aklın evrensel butunlugun uzerinde, onu belirleyici oldugunu degil, o butunlugunun yalnızca bir parcası oldugunun kabulu gerekiyor. ancak bu sayede akıl kendi acıklamarını uretmek yerine, dıs butunlukle yuzlesmeye itilmis oluyor

Sitelerde Paylaş

Bu foruma haftada en fazla 2 kere girer bakarim, insanlar ne yaziyor... Matrixxx senin basligini az önce okudum ve dedim ki bu adam hayati sorgulayabilenlerden cünkü ailesinin ve yasadigi toplumun etkisinde kalmamis. Sana sunu belirteyim, her insanin baskalarini rahatsiz etmeden, baski altina almadan istedigine inanma hakki vardir. Öncelikle toplumda bu toleransin olusmasi lazimdir, 1. sart budur. Sana 2. yazicagim, kalbin sana ne söylüyorsa onu dinle. Kendi dogrunu baskalarinin etkisi altinda kalmadan bulmaya calis, eminim ki bu güce sahip birisin. Kalbin derken sana beyninin ve su anki piskolojinin vermeye calistigi mesaji derinden hissetmeni ve kararini ona göre vermeni kastediyorum. Ve en önemlisi ne kadar cok okur ve gezersen hayata o kadar büyük bir perspektifle bakabilirsin. Insan hayata sirf Kuran degil de, bir Goetheyle, Nietzscheyle, Shakespear`le, Bordeaux`daki herhangi bir fabrika iscisiyle ya da Diyarbakir`da doktorluk yapan herhangi bir insan gibi bakmayi ögrendigi zaman perspektifi genisler. Ne kadar cok bilirsen kendi dogruna o kadar cok yaklasirsin ve kararini ona göre verirsin. Hristiyanlik, budizm, samanizm vs... Herseyi okuyup kararini ona göre vermek lazim. Ama kararin ne olursa olsun sakin ölümden sonrasindan korkma, yazdigim gibi bir kere yasiyorsun, belli bir zaman periyodunda, bunun ötesi yok (bu benim fikrim), sonra dünyadaki bütün hayvanlar, bitkiler gibi sen de yokolup gidiyorsun. Bunu asabilirsen ne mutlu sana....

Sitelerde Paylaş
Bilim ayrı, evrim ve ateizm ayrı şeylerdir...

Bir ateist bilimi kendi tekelinde görmesi ile bir dindarın Tanrıyı kendi tekelinde görmesi arasında fark yok..

Bilim kimsenin atasından miras kalmamıştır..

Ben bilimle uğraşan bir insanım... bilimle evrim ayrı şeyler değildir... Evrim artık laboratuar araştırmalarının konusudur... Genetik ve embriyoloji bilimi geliştikçe evrim daha da önemli bir gerçeklik halinde karşımızdaki yerini alıyor... Bir Yunusun annesinin karnında gelişirken niye önce kol ve bacaklar geliştirip sonra bunların gelişim evrelerinde ortadan kalktığını açıklayabilecek başka bir teori yok çünkü... Ateizmin bilimle aynı şey olmadığına gelince, teizmin bilime karşı olan durumu ateizmi doğal bir bilim müttefiği haline getiriyor... Dogmalarla bilim aynı safta yer alamayacağı için, bilimin, içinde dogmalar barındırmayan ateizme daha yakın durması sizi şaşırtmamalı... ;)

Sitelerde Paylaş
Öncelikle ateist olmazsan cehennemde yanarsın gibi bir cevap yazacaktım,

fakat her şeyin bir sonu olması fikri bana gayet hoş geliyor. Onu paylaşayım dedim.

O zaman sevdiklerinin ölümlerinden sonra onları bir daha hiç göremiyecek olmanda

Yada Bush gibi kötü insanların yaptılarının yanlarına kar kalıcağını bilmekte hoşuna gidiyormu?

Sınırlı kaynaklardan güzel birşeyler çıkarmak bana haz veriyor. Her istediğimi elde edemiyorum. Yaşamı da bu yüzden seviyorum.

Çalışmalar sonucu ortaya çıkanlar, eksikliklerin giderilmesi, bunlar güzel şeyler. Sonsuz ve rahat bir hayatta, en sonunda hiç sorun olmayacağını bilmekle bunlar mümkün olabilir mi? Hepsi yalan olur.

On, yirmi, yüz, bin, milyon yıl boyunca hayattayken kısa süreliğine tanıdığınız ölen yakınlarınızla birlikte mi olmak istiyorsunuz yoksa kısa hayatınızı değerlendirip sonra da değerinizi görenlerin sizin yaptıklarınızı geleceğe taşımasını, ve ölenleri yaptıkları, size kattıkları için sonraki nesillere örnek olsun diye anmayı mı?

Senden sonraki nesillerinde mutlaka bir sonu olacak,seni hatırlayan bile kalmayacak.Bunumu istersin yoksa tüm sevdiklerinin kısacık yaşamda başardıklarından sonsuza kadar övgüyle seni taktir etmesinimi?

tarihinde matrixx tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
duzeltiyoruz, hayyam islam dunyasının dogmatizme hapsolacagı bir surecin basında yer alır :wacko:

iste bu yuzden sizin begenmediginiz eski yunan, ayrıca evrensel ahlak kavramının ilk kez uretildigi, marx ın sınıf mucadelesi kuramının temellerinin atıldıgı, erdeme ve aklın ozgurlesmesine ulasma cabasının basladıgı yerdir. siz de aynı hristiyanların yaptıgı gibi isinize gelecek sekilde carpıtıyorsunuz, zaten baska careniz yok :wacko:

Eski Yunanı beğenmediğimi nerden çıkartmışsın, hayret yaw..

Ne dediğimizi öğrenelim öyle cevap verelim lütfen :lol:

sırf cevap olsun diye kendini derin gösterme namına sığlığınızı göstermeyiniz..

Sitelerde Paylaş

Aslında şunu demek istiyorsunuz:

"Kıvılcımımın ebediyyen bir köz gibi yanacağına, parlak bir alevle tükenmesini yeğlerim,

loş durgun bir aydan ziyade, yanar döner meteor gibi....

Toz olacağıma kül olmayı yeğlerim..."

ama diyememişsiniz..

Sitelerde Paylaş
  • 4 months later...

İyide bu kadar kızmanın öfkelenmenin ne manası var.o kadar kızmana ve kin ve nefretini kusmana anlam veremedim saygıdada kusur etmiyorsunuz tebrikler.Biraz saygılı yazarsanız insanların inaçlarına saggı gösterirseniz kıyametmi kopar.Ateizm eski olmuş yeni olmuş ne farkeder bilmiyorum demekki ama dinler tarihi kadar bir geçmişi olmadığını biliyorum.Bir şeye yok demek yetmez Risalei nuru okumadan ateist olabileceğine inanmıyorum .oku kararını ondan sonra ver.İnanmıyorsa bir insan o zaman herşeyi inkar etmesi gerekir.Hem insan inanarak bir şey kaybetmez ya öbür dünya varsa? o zaman insanın hali ne olacak?

Sitelerde Paylaş
İyide bu kadar kızmanın öfkelenmenin ne manası var.o kadar kızmana ve kin ve nefretini kusmana anlam veremedim saygıdada kusur etmiyorsunuz tebrikler.Biraz saygılı yazarsanız insanların inaçlarına saggı gösterirseniz kıyametmi kopar.Ateizm eski olmuş yeni olmuş ne farkeder bilmiyorum demekki ama dinler tarihi kadar bir geçmişi olmadığını biliyorum.Bir şeye yok demek yetmez Risalei nuru okumadan ateist olabileceğine inanmıyorum .oku kararını ondan sonra ver.İnanmıyorsa bir insan o zaman herşeyi inkar etmesi gerekir.Hem insan inanarak bir şey kaybetmez ya öbür dünya varsa? o zaman insanın hali ne olacak?

Biraz da okusaniz ne iyi olacak. Daha ateizm'in ne oldugndan haberiniz yok. Ateizm ileri surulen bir tanri fikrine inanmamaktir. Yani tarihi, dinler tarihi kadar eskidir.

Ateist arkadaslara not: Sinirlenmeyin. Yuz defa da olsa bunlari anlatmak zorundayiz.

Sitelerde Paylaş
Guest inevitable
Matrix varsa matrixi kuranlarinda evrimle ortaya cikmis olmalari lazim, veya onlari yaratan zekanin evrimle ortaya cikmasi lazim.

Sonuc olarak bir sey hep vardi

bu birsey bilinclimiydi?

yoksa bilincsizmiydi?

tum tartisma bu zaten

bilincsizde nasil bilinc ortaya cikarma potansiyeli olur?

insan veya kedi veya mikrop ureten bir evrenin sebebi bilincsizmidir?

yoksa evren sonsuz ve tumkapsamli bilincin sinirlanmis halimidir?

bu bilinc potansiyelini tecrubeye donusturmek isteyerek evrenemi donusmustur?

yapabilmek yapmaktan farklidir

bir sekilde dairesel olarak belkide varolan en kucukle en buyuk, en gecmisle en gelecek aslinda ayni sey ve anlar midir?

tüm bu soruları soracağına bir de Kuran bakıp Allah kendisi için ne diyor diye bir baksan..

nasıl anlatmış kendini.. tüm bu soruların içinde boğulmak ne güzel ve zevk verici birşey.. aç bi bak bakalım Allah kendini nasıl anlatmış ;)

Sitelerde Paylaş
Dindar bir ailede doğdum ve sonsuza kadar var olucağım fikri içime işlendi atamıyorum.

Matrix filmiyle bende başlayan sorgulama süreci inancımın çok çok zayıflamasına ve

eğer bir Tanrı varsa kesinlikle bizimle oynadığına inanmamla sürmekte

Sevdiğim insanları kaybettikten sonra bir daha görememe ve herşeyin bir sonu olması

değer yargılarıma ters düşüyo ve herşeyi anlamsız kılıyo

Bu fikri içimden atmama yardımcı olurmusunuz?

bunu bız atamayız bu senın elınde kendı mantıgınla coz olayı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...