Jump to content

Benim tam bir ateist olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

Kimse tam bir ateist olamaz. Daha doğrusu tam bir şey olmaktan bir noktadan sonra bahsedemeyiz. Çünkü tam dediğimiz şey eksizlik, kusursuzluk olarak değerlendirilebilir.

Onun için bu başlık son derece yersiz olsa da yerinde bir yersizlik olarak bize yeni ufuklar ve ufuksuzluklar açtı. Kimse tam ateist olmaya kalkmasın. Öyle şey mi olur!

“Yarım ateistlik”

“Tam ateistlik”

Bu kavramların nerede, ne zaman, nasıl belirleyici olacağının kararını kim verebilir. Mesela A kişisi kendini ateist olarak kabul ediyorsa;

A tam ateist ya da yarım ateist olduğu konusunda ikna edici bir sonuca nasıl ulaşır?!

Önce belirli kabuller vardır. Kendini tanımlarken bu kabullerden hareket edersin. Bu kabullerin sayısı, yoğunluğu sebebiyle belli çıkarımlara ulaşırız.

A mı B mi daha güzel, olumlu vs. diye hareket edilmez! Sen belirli bir bilgi, tecrübe, yeterlilik, duygusal hazır olmuşluk vs. ile kıvamına geldin mi kendin için bazı değer yargıları, bakış açıları vs. oluşturursun. İnançlıyken hadi ateist olayım demezsin. Derinliğine, bilgi ile donanmış bir geçiş olabileceği gibi duygusal, yüzeysel bir geçişte olabilir. İkisi de aynı derecede makul bana göre! Hangisi tam ateisttir dersen ikisi de değildir derim! Çünkü tamlıktan kastımız zorlama olur. Onun için iki grupta aile, toplum, iç/dış düzgüler, değer yargıları vs. gibi bir çok sebep dolayısıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir ateist olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Arkadaş tam bir ateist olmak için niye bu kadar meraklısın anlayamadım.Düşünkü öleceğin zaman bir mezarının olmaması lazım.Ölünce herşey bitti demekmi güzel yoksa ebedi güzel ve mutlu bir hayatı yaşamakmı güzel.Milyarlarca insan yanılıyor olamaz.Ve sana hiç bir şey kazandırmaz.Her ne kadar inanmıyorum deselerde insan mutlaka bir şeye inanıyor.Milyarlarca gezegen ve yıldız top mermisinden hızlı dönüp birbirine çarpmıyorsa bu tesadüf değil müthiş bir güçü olan tek yaratıcı olan Allah tarafından yaratılmıştır.Ateizm denen şey insanın son yüzyılda ortaya attığı bir fikirdir.Dinler ise dünya var olduğundan beridir var olan insan üstü bir hayat nizamıdır.Sen en iyisi Risalei nur olan kitapları oku ondan sonra karar ver.Kendine iyi bak inkarka bir yere varılmaz.Mutlu bir yaşam dileğiyle selamette kalırsın inşallah.

Bu konuyu baştan sona oku bende dinin insanı değerli kıldığını anlatıyorum(sonum olmamalı vs)

Yalnız Riselai nur başta olmak üzere 10 küsür yıldır okumadığım kitap konuşmadığım hoca gitmediğim tarikat kalmadı

Başta kader konusu olmak üzere 100 lerce soruma cevap alamadığım gibi malesef Allah'ın bizimle oynadığını görüyorum

Sitelerde Paylaş
Vay bee, Sen ne akıllı çocukmuşsun böyle maşallah zeka fışkırıyor başından.Allahın yokluğunu ispatlamaktan daha kolay birşey yok öylemi .???

Demek masayın altına baktın Allah mallah yok he . Cebine falan baktınmı hiç ?.. Eğer ordada göremezsen darwinin mezarına girmiş olmasın sakın ..Olurmu olur.

Sana desem ki , o tanrı eskiden varmış , darwin çıkınca korkudan koybolmuş - nerelere saklanmış acaba he ..Haydin onu bulana beş yeni türk lirası v

ereceğim.

ha bak sana bir ipucu vereyim .Sen en iyisimi hiç bir yerleri aramadan evvel doktor amcandan rica ette kafayın içine bi baksın belki oralara girmiş olabilir.........Girermi girer..Allah bu işte .

İşte tartışmaktan ve fikir sunmaktan yoksun zavallaı cahil müslo. Burda bazı iyi arkadaşlarınıda küçük düşürüyorsun.

Sitelerde Paylaş

benmi ula okumadığım kitap kalmadı araştırmadığım konu kalmadı (lafın gelişi::)) nerden biliyorsun dinden başka bişe okumadığımı dinden çok bilimsel konuları araştırıyorum sende çıkmış matrixten ne anlarsın demişsin ben o filimi ilk izleyenler arasındayım naber::) sinemada izlemiştim matrixx in patent hakkı bana ait aslında

Sitelerde Paylaş
benmi ula okumadığım kitap kalmadı araştırmadığım konu kalmadı (lafın gelişi::)) nerden biliyorsun dinden başka bişe okumadığımı dinden çok bilimsel konuları araştırıyorum sende çıkmış matrixten ne anlarsın demişsin ben o filimi ilk izleyenler arasındayım naber::) sinemada izlemiştim matrixx in patent hakkı bana ait aslında

O kadar anlıyosan matrix olasılığı konu başlığında buluşalım

Sitelerde Paylaş
şaka yapıyoz alınmıyon demi matrix yukarıda citti olarak söyledim bu adamın sorusuna cevap verin diye yanlış anladın heralde

Ben dinden çıkıyorum sorularıma cevap verin diyorum sen paso dalga geçiyosun öbür tarafta Allah'a nasıl hesap vericen :lol::lol:

Sitelerde Paylaş
tamam ben senin düşünceni anladım matrix başlığı altında yazmışsın ben ilk önce anlamamıştım orada yazacam

hesp günü diyince nasıl korkudan ciddileşiyosun :lol::lol:

takip ediyorum 10 dakikadır matrix olasılığındasın cevap yok hani çok şey biliyodun

Sitelerde Paylaş
Öncelikle kafanda değer diye bir kavram oluşturuyor, sonra bu kavramı kendi kafana göre bir şeylere yüklüyorsun. En değerli tablo ve altın yükü, bir ıssız adaya düşünce ne haltına yarar? Bir somun ekmek mi, bir gemi dolusu altın mı daha değerlidir?

an'ı yaşa. geleceğini düşün ama geleceğin bilinmezlerine kafa yormaktan kendi hayatını yaşamaktan geri kalma.

Sitelerde Paylaş

Allah, nevi şahsına münhasır olduğu sanılan; aslında insanın şahsi beklentileri ile yoğrulmuş bir yaratıcı düşüncedir. İnançlı arkadaşları saygı ile karşılıyor ve onları bir nebze olsun anlıyorum. Çünkü yetiştirme şartları, toplum vs. etkisi ile Allah'ı bir zorunluluk olarak görüyorlar.

Allah'ı bir zorunluluk olarak görme sebeplerine uydurdukları kılıflar tamamen insani hezeyanların dışa vurumundan ibaret, bilinemezci bir yaklaşımdır.

Mesela insanın daha çözüm bulamadığı, bilmediği, çözümleyemediği vs. gibi süreli eksikliklerden dolayı ortaya yaratıcıyı koyar ve işi çözerler. Bu bir kaçış olarak çok yerinde bir güdülemedir. Aile ve toplumun büyük bir kesimi bunun böyle olduğunu sandığı için birey daha doğar doğmaz ona bu saçmalıkları dayatırlar. Toplum kendi orgazm limitlerini daha yükseğe çıkarmak ve onun hep belirli tatminkar bir yeterlilikte barındırmak için yeni bireyleri de bu oyuna iter. Zira bu oyun olabildiğine zevkli, sorunsuz, tasasız bir kaçış olsa da bu toplum için böyle algılanmaz. Aksine toplum bunu bir yakalayış bir kurtuluş olarak görür!

Sitelerde Paylaş
an'ı yaşa. geleceğini düşün ama geleceğin bilinmezlerine kafa yormaktan kendi hayatını yaşamaktan geri kalma.

gelecekte öyle bir an yaşarsın ki aklımı bipiyim dersin

şu anda başım ağrıyo geçmişteki tüm güzel anlarımın hiçbir anlamı yok

Tek değerli an kaybedilmeyen silinmeyen sonu olmayan andır

Cennetin olma olasılığı bile bu dünyadaki yaşayacağım tüm anları riske etmeye değer mi onun hesabını yapıyorum

Sitelerde Paylaş
bak sen bedevi muhammedin uşağı muhamedali ye..

risale i nur oku diyor..tatlı su nurcusu..kendine taraftar arıyor..

yeni köleler mi lazım yoksa..

ateizm son yüzyılda ortaya atılmıştır diyor..

bende sana yuh kereste diyorum..nokta..

siz herhalde tek musluman nurcular yada bagnazlar zannedıyorsunuz.fakat buyuk bır yanılgıdasınız bence.herseyın yol gosterıcısı kuran dır benım gorusume gore.baska kıtaplara rısaleye falan gerek yok.bunlar dını boler parcalar hatta bırcogu da uydurmadır.lutfen elestırırken madem kı gercekten allah yok dıyorsunuz o zaman gercekten Allahın kıtabına ınananları elestırın.bence dıger hersey dını yıpratmaya yonelıktır.saygılar.

Sitelerde Paylaş

>>> Demek masayın altına baktın Allah mallah yok he . Cebine falan baktınmı hiç ?

Dur bi bakayım, oraya bakmamışım.. Bakıyorum, sonuç gene tıss.. Allah denen şey orada da yok..

Olduğu yeri bilmiyor, gösteremeyiorsan, Allah denen şey yoktur. İspatı bu kadar basittir. Bu ispatın çürütülmesi ancak ve ancak, onu gösterirsen mümkündür..

Sitelerde Paylaş
konunun başına dönersek sonu olanın değersiz olduğu mantığımı nasıl değiştirebilirim?

Yanıtlıyorum: Okuyun, üretin, içinde bulunduğunuz ana sıkı sıkı sarılın. Tam şu an nefes alışınızı hissetmeye odaklanın. Bundan başka herşey boş. Öncesiz ve sonrasızdır yaşam sadece içinde bulunduğumuz an. Ve bu koskoca,ve bu kısacık yaşamın anlamını bir şairden daha iyi kim anlatabilir.

Aşağıdaki şiirleri Yazan: Nazım Hikmet

1

yaşamak şakaya gelmez,

büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın

bir sincap gibi mesela,

yani, yaşamanın dışında ve ötesinde hiçbir şey beklemeden,

yani bütün işin gücün yaşamak olacak.

yaşamayı ciddiye alacaksın,

yani o derecede, öylesine ki,

mesela, kolların bağlı arkadan, sırtın duvarda,

yahut kocaman gözlüklerin,

beyaz gömleğinle bir laboratuvarda

insanlar için ölebileceksin,

hem de yüzünü bile görmediğin insanlar için,

hem de hiç kimse seni buna zorlamamışken,

hem de en güzel en gerçek şeyin

yaşamak olduğunu bildiğin halde.

yani, öylesine ciddiye alacaksın ki yaşamayı,

yetmişinde bile, mesela, zeytin dikeceksin,

hem de öyle çocuklara falan kalır diye değil,

ölmekten korktuğun halde ölüme inanmadığın için,

yaşamak yanı ağır bastığından.

1947

2

diyelim ki, ağır ameliyatlık hastayız,

yani, beyaz masadan,

bir daha kalkmamak ihtimali de var.

duymamak mümkün değilse de biraz erken gitmenin kederini

biz yine de güleceğiz anlatılan bektaşi fıkrasına,

hava yağmurlu mu, diye bakacağız pencereden,

yahut da sabırsızlıkla bekleyeceğiz

en son ajans haberlerini.

diyelim ki, dövüşülmeye değer bir şeyler için,

diyelim ki, cephedeyiz.

daha orda ilk hücumda, daha o gün

yüzükoyun kapaklanıp ölmek de mümkün.

tuhaf bir hınçla bileceğiz bunu,

fakat yine de çıldırasıya merak edeceğiz

belki yıllarca sürecek olan savaşın sonunu.

diyelim ki hapisteyiz,

yaşımız da elliye yakın,

daha da on sekiz sene olsun açılmasına demir kapının.

yine de dışarıyla birlikte yaşayacağız,

insanları, hayvanları, kavgası ve rüzgarıyla

yani, duvarın ardındaki dışarıyla.

yani, nasıl ve nerede olursak olalım

hiç ölünmeyecekmiş gibi yaşanacak...

1948

3

bu dünya soğuyacak,

yıldızların arasında bir yıldız,

hem de en ufacıklarından,

mavi kadifede bir yaldız zerresi yani,

yani bu koskocaman dünyamız.

bu dünya soğuyacak günün birinde,

hatta bir buz yığını

yahut ölü bir bulut gibi de değil,

boş bir ceviz gibi yuvarlanacak

zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

şimdiden çekilecek acısı bunun,

duyulacak mahzunluğu şimdiden.

böylesine sevilecek bu dünya

"yaşadım" diyebilmen için...

Sitelerde Paylaş
Tek değerli an kaybedilmeyen silinmeyen sonu olmayan andır

yanlış. bir örnek vereyim;

bir bisikletinin olmasını istiyorsun,bisiklete binmeyi çok seviyorsun. arkadaşlarının bisikletlerini ödünç alıp bindiğin her an seni çok mutlu ediyor. ve o anlar senin için çok değerli.

bir gün baban sana bir bisiklet alıyor, bir hafta inmiyorsun bisikletten. sonra yavaş yavaş bisikletten eski hazzı almadığını farkediyorsun. ve 1 ay sonra artık bisiklet senin için sıradan bir şey oluyor.

sonu olmayan hiç bir şey değerli değildir. insan doğası işte, alışıyor zamanla.

hayat 100 yıl ile sınırlı olduğu için sana çok değerli geliyor. ama ölümsüz olsaydın intihar ederdin.

Sitelerde Paylaş

>>> Benim açımdan birşeyin değerli olması için sahip olduğu güzelliklerin hem kendisine ait hemde sonu olmaması gerekir

Öncelikle bu tamamen demagojiden ibaret bir laf. Sahip olduğu derken, nedir sahip olmak? Mavi göz mü güzeldir, yeşil göz mü? Mavi gözü olanın, gözlerinin sahibi kimdir, gözün olduğu kafa mı, sevgilisi mi, yada başkası mı? Sahip olmak nedir ki?

Farkında olmadığın şey işte gene bu. Sen hiç bir şeyin sahibi değilsin. Hiç bir şey, hiç bir şeyin sahibi değil..

Bu cümleden bir diğer acayip sonuçta çıkıyor elbette. Senin için güzel diye bir şey yok. Olmayabilir, olmak zorundada değil zaten.

Ama sen sanki mesela hayatın güzel olmak zorunda olduğunu düşünüyorsun. Hayat güzel olmak zorunda. Demekki hayat sonsuz olmak zorunda. Demekki sonsuz bir hayat var olmalı gibi acayip bir çıkarım yapıyorsun..

Hayat, dünya, kainat vs. herneyse.. Bunların hiç biri sonsuz değil. Senin bunları güzel bulup bulmadığında maalesef gerçeği değiştirmiyor.

Sitelerde Paylaş
>>> Demek masayın altına baktın Allah mallah yok he . Cebine falan baktınmı hiç ?

Dur bi bakayım, oraya bakmamışım.. Bakıyorum, sonuç gene tıss.. Allah denen şey orada da yok..

Olduğu yeri bilmiyor, gösteremeyiorsan, Allah denen şey yoktur. İspatı bu kadar basittir. Bu ispatın çürütülmesi ancak ve ancak, onu gösterirsen mümkündür..

siz bana iki sayısını gosterın ben size allahı gostereyim.yanlız kagıda yazmakla olmaz bu is.

aynı dedıgınız bu.peki ispat.saygılar.

tarihinde rockafeller tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...