Jump to content

Benim tam bir ateist olmama yardım edebilecek biri var mı?

Recommended Posts

yapacak sonsuz şeyin yok ki dünyada

sen konuyu unutmuşsun sonsuzluk ihtimalinden bahsediyorduk dünyadan değil

Şöyle söyliyim çıkması milyonda bir olan şans oyunlarını oynuyoruzda (kimisi başka bir umudu kalmadığından)

sonsuzluk ihtimali için yaşamlarımızı kumardaki gibi rizke etmek mantıklı geliyor bana

Sitelerde Paylaş
  • İleti 271
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şöyle söyliyim çıkması milyonda bir olan şans oyunlarını oynuyoruzda (kimisi başka bir umudu kalmadığından)

sonsuzluk ihtimali için yaşamlarımızı kumardaki gibi rizke etmek mantıklı geliyor bana

unutmamışım, en başından beri yanlış anlamışım. dünyada sonsuzluk yaşamak istediğini sanmışım.

cennette sana sonsuzluk yaşatacak olan zaten sıkılmana izin vermez, merak etme.

teist gibi konuştum bende, bi acayip oldu.

Sitelerde Paylaş

sonsuzluk ihtimali için yaşamlarımızı kumardaki gibi rizke etmek mantıklı gelmiyor bana

bu nedir biliyormusun? ateistlerin ilginç cesaret tavırları. yaratıcıya kafa tutarak insan olmalarının amacı olan sonsuz hayatlarını kaybedip ahiretlerini karartıcaklar ve sonsuz cehennemde kalacaklar.bunu bi türlü idrak edemiyorlar.Allah hidayet nasip etsin nediyim.diyecek bir şey yok.

Sitelerde Paylaş

>>> yaratıcıya kafa tutarak insan olmalarının amacı olan sonsuz hayatlarını kaybedip ahiretlerini karartıcaklar

Bu kadar zırvalık bir cümleye ancak bu kadar iyi sığdırılabilir..

Sonsuz hayatın var olduğunu nerden çıkarıyorsun?

Ahiretin var olduğunu nerden çıkarıyorsun?

İnsanları bir yaratan olduğunu nerden çıkarıyorsun?

Yaratanın insan yaratmadaki gayesinin bu olduğunu nerden çıkarıyorsun?

Böyle yapmanın -var olmayan- sonsuz hayatı karartacağını nerden çıkarıyorsun?

Bu kadar saçma laf eden insana ne desek boş aslında..

Sitelerde Paylaş
unutmamışım, en başından beri yanlış anlamışım. dünyada sonsuzluk yaşamak istediğini sanmışım.

cennette sana sonsuzluk yaşatacak olan zaten sıkılmana izin vermez, merak etme.

teist gibi konuştum bende, bi acayip oldu.

sonsuzluk ihtimali için yaşamlarımızı kumardaki gibi rizke etmek mantıklı geliyor bana buna ne dersin

Sitelerde Paylaş

sonsuzluk ihtimali için yaşamlarımızı kumardaki gibi rizke etmek mantıklı geliyor bana buna ne dersin

çıkarcılıktır. tanrının, kendisine tamamen inanmadan, sadece vaad ettikleri için onun yoluna girenleri mazur göreceğini sanmam. en azından bana doğru gelmiyor, tanrıyı bilemem.

ayrıca şans oyunlarında kazanacağın şey %100 belli, ama cennet var mı yok mu belli değil.

Sitelerde Paylaş
Kimse tam bir ateist olamaz. Daha doğrusu tam bir şey olmaktan bir noktadan sonra bahsedemeyiz. Çünkü tam dediğimiz şey eksizlik, kusursuzluk olarak değerlendirilebilir.

Onun için bu başlık son derece yersiz olsa da yerinde bir yersizlik olarak bize yeni ufuklar ve ufuksuzluklar açtı. Kimse tam ateist olmaya kalkmasın. Öyle şey mi olur!

“Yarım ateistlik”

“Tam ateistlik”

Bu kavramların nerede, ne zaman, nasıl belirleyici olacağının kararını kim verebilir. Mesela A kişisi kendini ateist olarak kabul ediyorsa;

A tam ateist ya da yarım ateist olduğu konusunda ikna edici bir sonuca nasıl ulaşır?!

Önce belirli kabuller vardır. Kendini tanımlarken bu kabullerden hareket edersin. Bu kabullerin sayısı, yoğunluğu sebebiyle belli çıkarımlara ulaşırız.

A mı B mi daha güzel, olumlu vs. diye hareket edilmez! Sen belirli bir bilgi, tecrübe, yeterlilik, duygusal hazır olmuşluk vs. ile kıvamına geldin mi kendin için bazı değer yargıları, bakış açıları vs. oluşturursun. İnançlıyken hadi ateist olayım demezsin. Derinliğine, bilgi ile donanmış bir geçiş olabileceği gibi duygusal, yüzeysel bir geçişte olabilir. İkisi de aynı derecede makul bana göre! Hangisi tam ateisttir dersen ikisi de değildir derim! Çünkü tamlıktan kastımız zorlama olur. Onun için iki grupta aile, toplum, iç/dış düzgüler, değer yargıları vs. gibi bir çok sebep dolayısıyla bilinçli ya da bilinçsiz bir ateist olur.

teistler ölüm yada yokluk denen şeyin olmadığını söyler..

farklı bir boyuttan bahsederler..ama elbette bu boyut kanıtlanamaz.hatta bahsettikleri şeyin boyut olarak kabul edilmesiin bile herhangi bir anlamı olamaz.

sen eğer tanrının varlığını reddedersem herşey anlamsızlaşır diyorsun...

iyi de

hangi ateist dünyayı yada evreni anlamlı olarak tanımlamaya çalışmış ve bunu başarmıştır....hiç kimse sana istediğin anlamı sağlayamaz.

her insanın kafası karışıktır ve bu gayet normaldir...hatta gereklidir..

herşeyi halledip doğruyu bulduğunu iddia edenden daha yalancı hiç kimse olamaz.

sanırım zor bir dönemden geçiyorsun..

inanayım mı inanmayayım mı?

eğer bu sende gerginlik yaratıyorsa şimdilik olaylara agnostik bir bakış geliştirmen yararlı olur.

kafa karışıklığını anormal bir durum olarak görmemelisin..

Şimdi ben tam ateist olamayacak mıyım?Herkesin kafası karışık mı?

Sitelerde Paylaş
Şimdi ben tam ateist olamayacak mıyım?Herkesin kafası karışık mı?

Yaw bu işin yarısı mı olurmuş? Ya ateistsindir ya da değil.. Sen hangisi olmak istiyor ve öyle ifade etmek istiyorsan o kimlikle kendini tanıt. İnançlı ya da ateist kimliğiyle.. Hem kimlik değişkendir. Ortamdan ortama zamandan zamana değişiklik gösteriri. Takma bu kadar.. :lol: :lol:

Sitelerde Paylaş

Sen zaten ateistsin.

Aardığın şey tanrı değil sosuz yaşam.Yani kendi zayıflığın.

Kendi içinde başlayıp kendi içinde biten bir duygulanım.Kendinden dışarıda bişey aramana gerek yok.

''Yaşamın sonu olması düşüncesi beni rahatsız ediyor ohlade sonsuz bir yaşam vardır'' -''Vardır çünkü ben olmasını isterim''

Bunlar mantıksal değil.

Sitelerde Paylaş

Yaşamın anlamını kimse açıklayamaz, ne bir ateist ne bir müslüman(yok yaradana kulluk edicez (sanki olası bir tanrının bize çok ihtiyacı varmış gibi) falan vırttı zırttı der tamam ama ben bu cevabı adam yerine koymuyorum senin seçimin tabi). Çünkü hayatın anlamı 'sen'de gizli. Hayatın bir anlamı, bir amacı yoktur, onu yaratacak olan sensin. Şimdi iyi dinle beni, matrixx, tek bir şey göstermek istiyorum:

" Kimsin sen? İsmini sormuyorum, kimsin diyorum sana? Sen kimsin? Adın sanın, cinsiyetin ve yaşın ilgilendirmiyor beni. Ben seni merak ediyorum, kimsin diyorum, nasıl birisin? Kişiliğin ve karakterin sual ettiğim. Olmak istediğin sen misin, bu bilmek istediğim.

Hiç kimse göründüğü gibi değildir aslında. Herkesin kalbinde zaaflarla döşenmiş gizli bir oda vardır. İşte insanlığı da burada saklıdır. Ben o yasak bölgeye girmek istiyorum. Kalbinde gizli ne varsa bilmek istiyorum. Yani gerçekten tanımak istiyorum seni. Anlat bana kendini desem anlatır mısın? Saklı kapılarını benim için açar mısın? Peki güvenebilir miyim sana? Doğruyu söylediğine inanabilir miyim? Belki dürüst davranacaksın ve olduğun gibi anlatacaksın kendini bana. Ama belki de olduğun değil de, olmak istediğin seni anlatacaksın, senmiş gibi. Yada bazı yönlerini abartacaksın, bazı yönlerini gizleyeceksin. Nasıl emin olabilirim ki bundan. Nasıl güvenebilirim sana. Ve nasıl tanıyabilirim seni? Peki sen, gerçekten tanıyor musun kendini?" Alıntıdır.

Bir de şu konuya bir göz gezdir, soruları yanıtlamaya çalış.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=4820

Kim bilir belki soruları cevaplarken rastlarsın kendine :)

Sitelerde Paylaş
Yaşamın anlamını kimse açıklayamaz, ne bir ateist ne bir müslüman(yok yaradana kulluk edicez (sanki olası bir tanrının bize çok ihtiyacı varmış gibi) falan vırttı zırttı der tamam ama ben bu cevabı adam yerine koymuyorum senin seçimin tabi). Çünkü hayatın anlamı 'sen'de gizli. Hayatın bir anlamı, bir amacı yoktur, onu yaratacak olan sensin. Şimdi iyi dinle beni, matrixx, tek bir şey göstermek istiyorum:

" Kimsin sen? İsmini sormuyorum, kimsin diyorum sana? Sen kimsin? Adın sanın, cinsiyetin ve yaşın ilgilendirmiyor beni. Ben seni merak ediyorum, kimsin diyorum, nasıl birisin? Kişiliğin ve karakterin sual ettiğim. Olmak istediğin sen misin, bu bilmek istediğim.

Hiç kimse göründüğü gibi değildir aslında. Herkesin kalbinde zaaflarla döşenmiş gizli bir oda vardır. İşte insanlığı da burada saklıdır. Ben o yasak bölgeye girmek istiyorum. Kalbinde gizli ne varsa bilmek istiyorum. Yani gerçekten tanımak istiyorum seni. Anlat bana kendini desem anlatır mısın? Saklı kapılarını benim için açar mısın? Peki güvenebilir miyim sana? Doğruyu söylediğine inanabilir miyim? Belki dürüst davranacaksın ve olduğun gibi anlatacaksın kendini bana. Ama belki de olduğun değil de, olmak istediğin seni anlatacaksın, senmiş gibi. Yada bazı yönlerini abartacaksın, bazı yönlerini gizleyeceksin. Nasıl emin olabilirim ki bundan. Nasıl güvenebilirim sana. Ve nasıl tanıyabilirim seni? Peki sen, gerçekten tanıyor musun kendini?" Alıntıdır.

Bir de şu konuya bir göz gezdir, soruları yanıtlamaya çalış.

http://forum.ateizm2.org/index.php?showtopic=4820

Kim bilir belki soruları cevaplarken rastlarsın kendine :)

Ben hiçbir şeye değer vermiyorum hiçbir şeyde kendisine ait birşey görmüyorum ister tanrıyla ister evrimle olsun bu hayatta benim için belleğimdeki verileri değiştirmekten öteye gitmiyo

Ama ya değerli bir şey varsa ya beni değerli yapacak bir amaç varsa diye bekliyorum sonsuzluk onun için ilgimi çekiyo benim değer anlayışımın yapıtaşı

Sitelerde Paylaş

Ne gibi? Biraz örneklemen mümkün mü acaba? Sonsuz hayat seni değerli mi kılacak?

Sitelerde Paylaş
Ne gibi? Biraz örneklemen mümkün mü acaba? Sonsuz hayat seni değerli mi kılacak?

SONSUZLUK hiçbir acelemin olmaması yapacak şeylerin sonsuzluğu sıkılma anlamsızlık olmayacak yaptığım hiçbir güzellik yok olmayacak benimle beraber büyüyerek değerlenicek korku olmayacak

sevginin anlamı olacak..........

Sitelerde Paylaş

Bence kavramları değersiz kılan sonsuzluktur. Sonsuz bir hayatta yapacak şeyler sonsuz değildir. Bilakis sınırlıdır lakin sınırlı hayata baktığımızda yapacak şeyler özellikle insan hayatının kısalığı göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde sonsuzdur. Sıkılma ve anlamsızlık sonsuzluk ile gelir insan hayatına. Hiç bir güzelliğin ve korkunun olmamasına gelirsek, insan hayatının sonsuzluğundan bahsediyoruz. Güzellikler ve korkular elbet geçici olarak kalacaktır, nasıl bekleyebilirsin onların da sonsuzlaşmasını.

Ve sevgi...Sevginin sence şu an bir anlamı yok mu? Sevgi bana kalırsa öyle bir kavramdır ki ne sonsuzluk ne sınırlılık hiç bir şey onun yüceliğini bozamaz. Belki günümüz insanlar arası ikili ilişkilerden böyle bir sonuç çıkardın bilmiyorum ama aslolan sevgidir. İnsan sevmeli her şeyi, herkesi nedensiz ve karşılık beklemeden. Ve başlamalı işe önce kendisini sevmeyenden... :)

Sitelerde Paylaş
bu nedir biliyormusun? ateistlerin ilginç cesaret tavırları. yaratıcıya kafa tutarak insan olmalarının amacı olan sonsuz hayatlarını kaybedip ahiretlerini karartıcaklar ve sonsuz cehennemde kalacaklar.bunu bi türlü idrak edemiyorlar.Allah hidayet nasip etsin nediyim.diyecek bir şey yok.

Bu zırvalara inansak zaten ateist olmayız... Bu zırvalar sadece bir kısım insanların kandırılmasına yarar.. Akıllı politikacılar bu hassasiyetlerinden yakalayıp toplumları kullanır, yönlendirir ve bu sayede kendilerini, çevrelerini ve ailelerini zengin ederler...

Sitelerde Paylaş
Bence kavramları değersiz kılan sonsuzluktur. Sonsuz bir hayatta yapacak şeyler sonsuz değildir. Bilakis sınırlıdır lakin sınırlı hayata baktığımızda yapacak şeyler özellikle insan hayatının kısalığı göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde sonsuzdur. Sıkılma ve anlamsızlık sonsuzluk ile gelir insan hayatına. Hiç bir güzelliğin ve korkunun olmamasına gelirsek, insan hayatının sonsuzluğundan bahsediyoruz. Güzellikler ve korkular elbet geçici olarak kalacaktır, nasıl bekleyebilirsin onların da sonsuzlaşmasını.

Ve sevgi...Sevginin sence şu an bir anlamı yok mu? Sevgi bana kalırsa öyle bir kavramdır ki ne sonsuzluk ne sınırlılık hiç bir şey onun yüceliğini bozamaz. Belki günümüz insanlar arası ikili ilişkilerden böyle bir sonuç çıkardın bilmiyorum ama aslolan sevgidir. İnsan sevmeli her şeyi, herkesi nedensiz ve karşılık beklemeden. Ve başlamalı işe önce kendisini sevmeyenden... :)

sonsuz hayatta yapacak şeylerin sonsuz olmadığını nerden çıkardın veya sıkılacağını?

Sitelerde Paylaş

Şu an sonsuz bir hayata sahip olduğunu düşün. Evet, hemen şimdi. Ve bana yapacak nelerin var, neler yapabilirsin onları say. 100 tane sayarsın, 1000 tane sayarsın, 1.000.000 tane sayarsın ama bir yerde biter. Ve işte o zaman beraberinde monotonluk ve anlamsızlık dolayısıyla sıkıntı gelir.

Sitelerde Paylaş
Şu an sonsuz bir hayata sahip olduğunu düşün. Evet, hemen şimdi. Ve bana yapacak nelerin var, neler yapabilirsin onları say. 100 tane sayarsın, 1000 tane sayarsın, 1.000.000 tane sayarsın ama bir yerde biter. Ve işte o zaman beraberinde monotonluk ve anlamsızlık dolayısıyla sıkıntı gelir.

BİZİM İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ FİZİKSEL YASALARLA KISITLANMIŞ BEYNİMİZ TABİKİ YAPILACAK ŞEYLERDEN SONSUZ TANE ÖRNEK VEREMEZ

AMA SANA UFKUNU AÇMASI İÇİN BİLGİSAYAR OYUNLARINI ÖRNEK VEREBİLİRİM

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ OYNADIĞIM BİLGİSAYAR OYUNLARININ SENARYOLARI TÜKENMEZ VE EVREN YOK OLANA KADARDA TEKNOLOJİYE AYAK

UYDURARAK SÜRECEK BİDE KENDİNİ O OYUNLARDAKİ BAŞKAHRAMAN YERİNE KOY SONSUZLUKTA(dinlerin vaadettiği) HİÇBİR SINIRLAYICI

FİZİKSEL YASA OLMADIĞINDAN SONSUZ SENARYONUN BAŞAKTÖRÜ OLBİLİRİZ

Sitelerde Paylaş

Ölüm bir sonsa,yaptığımız tek şey içinde bulunduğumuz anı yaşayıp hafızamızdaki anıları değiştirmekse,

basit bir baş ağrısından sevdiğimiz insanları kaybetmeye kadar bunca acılara neden katlanıyoruz?

Sonsuzluk ihtimalini göze alıp anlamsız hayatlarımızı bu uğurda rizke etmeye değmez mi?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...