Jump to content

Antalya'da irtica kol geziyor!

Recommended Posts

Üc tane ayet asmisin ücünüde teker teker sorgula bakalim ne sonuca varacaksin???

Ben yardimci olmak icin sana,bu konu basligi altinda astigin,ayetlerden birini sadece aldim.

Bekleyin hadi bekliyelim neyi otobüsümü ??

Neyi bekliyoruz bizde bekliyoruz diyor,ortak bekledigimiz sey nedir otobüs olamaz??

Beklemekteyiz allah ve saz arkadaslari ile bekliyor.

Hani o tekdi bu ve sülalesi galiba???

Yok bu allain sözü degilse kuran gökten sanildigi gibi inmedi.

Gercekten bunun böyle oldugunu düsünen angutlarda var.

Hani o zamanin disinda idi ?? Bekledigine göre zamanin disinda olmus oluyormu??

Bekliyorsa kader denen sey.yok cünkü sonucu belli olan bir seyi neden beklesin degilmi ?

Kader denen sey yoksa !

Her düsüen yapraktan nah haberi vardir sonucu cikmiyormu ?

Aynı yalanı şeytan konusunda da millete yutturdu. Önce zamanüstü herşeyin neticesini bilenim dedi. Sonra da gitti şeytanla iddiaya girdi. Herşeyi bilen şeytanla iddiaya girip neyin sonuçlanmasını bekler?

Allah yalancının tekdir.

Böyle yalancı tanrı insanları cennet vaatleriyle uyutuyor. Cennet konusu da yalansa ne olacak?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 126
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Toplum ilişkileri iktisada sıkı sıkı bağlıdır. Çok doğru bir tespit. Demek ki insanların sosyalizm ve komünizme yaklaşması iktisadi bir sonuçtur? Değil mi?

Türkiye toplumunda kooperatizm yok demişsiniz. O halde AKP'liler, Fetullahçılar, cemaatçiler...bunlar nasıl oluyor da hep kendi müritlerini hep ileri çekerek devleti ele geçirdiler? Kooperatizm değil mi bu şimdi? Kooperatizm tabi ki. Demek ki Türkiye bölgesinde yaşayan insanlar arasında kooperatizm kültürü bulunmaktadır. Yok değildir. Ha desen ki ben niye göremiyorum, ee o zaman belki müslüman olmadığın içindir. Onlar kendi müridi olmayanı aralarına almıyorlar.

Bu durumda madem müslüman, hatta dinci kesimi kooperatizm kültürünü geliştirecek kadar iktisadi koşullara maruz kalmışlarsa (hani dedik ya iktisadi koşullar toplum ilişkilerini düzenler), o zaman niçin dinci dışındaki kesimlerde kooperatizm kültürü gelişmemiş? Nasıl oluyor da aynı iktisadi koşullarda yaşayan halkın bir kısmı kooperatizmi geliştirirken, diğer kısmı geliştirmiyor? Bu nasıl olabilir?

Benim belirttiğim ticari birleşkecilikti. İşçiler arasında zaman zaman olanlardan. Bizde olmamasının sebebi sanayi devriminden çok etkilenmememiz. İşçi sınıfı bilinci gelişmedi. O çok beğendiğiniz öz-yönetim şirketlerinin bizde olmamasının sebebi bu. Eğer işçi sınıfı gelişebilseydi bizim ülkede de kamusalcılık veya toplumsalcılığı yoğun bir şekilde hissederdik. Çok daha fazla birleşke kuruluş olurdu.

Dincilerin birleşmesi tek başlarına bir şey yapamayacaklarını öğrenmiş olmalarından kaynaklanıyor. CHP'ye yakın kesimin çoğuysa bu gerçekten habersiz.

Sitelerde Paylaş

Benim belirttiğim ticari birleşkecilikti. İşçiler arasında zaman zaman olanlardan. Bizde olmamasının sebebi sanayi devriminden çok etkilenmememiz. İşçi sınıfı bilinci gelişmedi. O çok beğendiğiniz öz-yönetim şirketlerinin bizde olmamasının sebebi bu. Eğer işçi sınıfı gelişebilseydi bizim ülkede de kamusalcılık veya toplumsalcılığı yoğun bir şekilde hissederdik. Çok daha fazla birleşke kuruluş olurdu.

Dincilerin birleşmesi tek başlarına bir şey yapamayacaklarını öğrenmiş olmalarından kaynaklanıyor. CHP'ye yakın kesimin çoğuysa bu gerçekten habersiz.

İkinci paragrafta yazdınız ki "dinciler tek başlarına yapamayacaklarını öğrendiklerinde birleştiler". Birinci paragrafta da yazdınız ki sanayi devrimi bizi çok etkilemedi, bu yüzden işçi sınıfı bilinci gelişemedi. Benim düşünceme göre,

1) işçi sınıfı bilincinin gelişmesiyle,

2) "tek başlarına yapamayacaklarını öğrenip birleşmek"

....aynı şey.

İkisi arasında bir fark yok. Bu durumda burada bir çelişki var demektir. Eğer sanayi devrimi çok etkilemediyse, o zaman nasıl oluyor da dinci kesimi bir birleşim kurmayı başardı? Sanayi devrimi çok etkilememiş olsaydı, diğer kesimlerle birlikte dinciler de birleşme sıkıntısı çekmez miydiler? Dinci kesimi ile diğer kesimler arasında niye böyle bir fark var?

Sitelerde Paylaş

İktisadi açıdan bakacak olursak:

İşçi sınıfı bilinci gelişmedi, insanlar çözüm arama yoluna gitmedi. Bu yüzden komünizm ve sosyalizme yakınlaşma olmadı, birleşkecilik kültürü gelişemedi. İnsanlar diğer ülkelerde birleşme gereği duydular, bu sayede büyük değişimler yapabildiler.

Yani aynı şey. Biri iktisadi diğeri toplumsal.

Sitelerde Paylaş

İşçi sınıfı bilinci gelişmedi, insanlar çözüm arama yoluna gitmedi. Bu yüzden komünizm ve sosyalizme yakınlaşma olmadı, birleşkecilik kültürü gelişemedi. İnsanlar diğer ülkelerde birleşme gereği duydular, bu sayede büyük değişimler yapabildiler.

Bunlar benim de bu şekilde tahmin ettiğim şeylerdi. Bu konuda sen ve ben aynı şekilde düşünüyoruz.

O zaman Türkiye denilen ülke ve halkı, şimdikinden daha yakın bir halde olmamıştı birleşkecilik kültürüne.

Sitelerde Paylaş

Ya bunlar bir sebep değil de neticeyse? Demek istediğim şudur: İnsanların çözüm yoluna girmesi için saayileşme gerekir. Sanayileşme için de zeka gerekiyorsa? Demek ki bu işlerin arkasında din değil de, zeka gerekiyorsa? Geçmişte olan olayların bugün tekrar etmesi işin dinle alakalı olmadığını gösterebilir. Sebebin çok daha derinlerde yatması muhtemeldir. Bence bu ülkede yaşayanların kaderidir böyle olmak. Çünkü bu ülkenin insanı zeka seviyesi olarak Avrupadakilerden daha düşük. Avrupada olanlarla Türkiye'de olanların aynı olmasını beklemek zaten mantıksız değil mi?

Sitelerde Paylaş

Çökmeyen devlet var mı dünya üzerinde?

Osmanlı devletinin çökmesi yüzyıllarca zaman almıştır. Tıpkı Avrupa'nın Osmanlılar tarafından işgal edilmesi/edilmeye çalışılması gibi. Her iki taraf ta uzun süre yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarına göre, aynı koşullar altında yaşamış sayılmazlar mı? Böyle bir durumda Avrupa'da sanayi devrimi gerçekleşirken, çökmeye giden Osmanlı niye bir şey yapamadı?

tarihinde MaskedVigilante tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Antalya'nın yerel halkı bir bok sanki! Hepsi üçkağıtçı, yanar döner, köylü kurnazı adamlar. Sırf Turizm geliri, para vs. yüzünden modern gözükmeye çalışan yobaz, faşist insanlar ezici çoğunluğu. Para için Tiyatro oynanan bir şehirdir Antalya. İçlerinde çağdaş, aydın insanlar vardır ama çok azdır Bunlar Antalya ve Alanya'da geçirdiğim zamanlar edindiğim kendi gözlemlerimdir. Polemik'e girmem bu konuda.

tarihinde Hiçlik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Osmanlı devletinin çökmesi yüzyıllarca zaman almıştır. Tıpkı Avrupa'nın Osmanlılar tarafından işgal edilmesi/edilmeye çalışılması gibi. Her iki taraf ta uzun süre yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarına göre, aynı koşullar altında yaşamış sayılmazlar mı? Böyle bir durumda Avrupa'da sanayi devrimi gerçekleşirken, çökmeye giden Osmanlı niye bir şey yapamadı?

Tarih böyle ilerlemez. Hesaba katamayacağımız kadar çok değişken var. Eğitim, ekonomik durum, askeriye...

İslam da altın çağını yaşadı örneğin. Ama battı gitti.

Sitelerde Paylaş

Tarih böyle ilerlemez. Hesaba katamayacağımız kadar çok değişken var. Eğitim, ekonomik durum, askeriye...

İslam da altın çağını yaşadı örneğin. Ama battı gitti.

Mesela ne olabilir bu değişkenler?

Avrupalılar ortak düşman olarak gördükleri Osmanlı karşısında ezildikçe çözüm arayışlarına giriştiler. İnsan sayısınca üstün gelemeyince teknolojiye ağırlık verdiler. Bu girişimlerin önünde engel olarak çıkan din'i bile kenara arttırdılar. Osmanlıya gelince ise, nasıl ki İstanbul'u almak için teknolojik olarak gelişmeleri gerektiğini anladılarsa, Avrupalılarla mücadelede de gereken girişimi göstermeleri gerekirdi. İstanbul fethi zamanında başardıkları şeyi Avrupa için de başarabilirlerdi. Bu da demek oluyor ki sanayi alanında en az avrupalılar kadar ilerlemek için gereken dürtüye sahip oldular. Hele hele toprak kaybetmeye başladıklarıda ise bu onlara zaten gereken uyarıyı fazlasıyla yapmıştır demektir. Saydığınız eğitim, askeriye ve ekonomik durum bu dürtüler karşısında şekillenir. Tersine değil.

Sitelerde Paylaş

o zamanlar kilise SS kuralı ile insanların KÜFRE SAPMALARINA (BİLİM ile uğraşmalarına) izin vermişti....son çare olarak -- yoksa ortada ne AVRUPA kalacaktı - ne de kilise....son demlerini oynuyordu artık avrupa o dönemlerde....

Aynı şey toprak kaybeden Osmanlı için de denemez miydi?

Sitelerde Paylaş

Aynı şey toprak kaybeden Osmanlı için de denemez miydi?

denemezdi...osmanlı halkı yüyıllar boyunca ezilmediler ki ...100 - 150 yıl içinde oldu bitti herşey....

avrupa halkı yüzyıllar boyunca ezildiler..hem islam tarafından - hem kilise tarafından - hem de krallar - dükler - düşesler - kontlar vs.vs.vs...

Sitelerde Paylaş

denemezdi...osmanlı halkı yüyıllar boyunca ezilmediler ki ...100 - 150 yıl içinde oldu bitti herşey....

avrupa halkı yüzyıllar boyunca ezildiler..hem islam tarafından - hem kilise tarafından - hem de krallar - dükler - düşesler - kontlar vs.vs.vs...

Öyle söylüyorsun ki sanki Osmanlı halkını içeriden ezen olmadı. İsyanlar olmadı. Halk güllük gülistanlık içindeydi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...