Jump to content

Ateizm ne işe yarar?

Recommended Posts

Sadece niye teist olmadığımı savunabiliyorum.

Niye ateist olunması gerektiğini bile açıklayamıyorum.

Bu meretle hiçbir ahlak, ideoloji, amaç vesaireyi, mutlak bir doğrulukta temellendiremiyorum.

Bunları yapamadıktan sonra, diğer akımlardan ne farkı var ki bunun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 591
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ateizmin başarısız olma sebebi bir kitabı yok teizm saçmada olsa birşeyler savunuyorlar ama ateizm anti-teizmden öteye gidemiyor.

Kuralları olmayan fikirler başarılı olamazlar.

İslam karşında ateizm çok başarısız çok az taraftar buluyor oranı % 1 ler civarında.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizmin başarısız olma sebebi bir kitabı yok teizm saçmada olsa birşeyler savunuyorlar ama ateizm anti-teizmden öteye gidemiyor.

Kuralları olmayan fikirler başarılı olamazlar.

İslam karşında ateizm çok başarısız çok az taraftar buluyor oranı % 1 ler civarında.

Sana öyle geliyor, çoğu ülkede dindışı kurallar uygulanıyor, insanlığın büyük bir kısmı din kurallarını bir kenara atmış ve kendi kurallarını oluşturmuşlar bile. Bu kurallar da her ne kadar direk olarak ateizm denmese bile ateizm etkisiyle oluşturulmuş kurallardır.

Ayrıca olayları, insanlar arasındaki kuralları bir tanrı ile açıklamaya çalışmayan her kitap ateizmin kitabıdır.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sana öyle geliyor, çoğu ülkede dindışı kurallar uygulanıyor, insanlığın büyük bir kısmı din kurallarını bir kenara atmış ve kendi kurallarını oluşturmuşlar bile. Bu kurallar da her ne kadar direk olarak ateizm denmese bile ateizm etkisiyle oluşturulmuş kurallardır.

Ayrıca olayları, insanlar arasındaki kuralları bir tanrı ile açıklamaya çalışmayan her kitap ateizmin kitabıdır.

Ben devletlerin nasıl yönetildiğinden bahsetmiyorum dünyada ateist devlet yokki bir Avnavutluk vardı resmi ateist devlet oda yıkıldı.

Dünyada ateist devlet yok.

Sitelerde Paylaş

Ateist olmak demek büyük bir yükten kurtulmak demektir din yükü.

Kafan rahat mı kendini ateistken iyi hissediyormusun sıkıntı yok.

tarihinde DevilDriver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm ne işe yarar?

ateizm müslümanların imanları için bir vahidi kıyasi olmak için vardır

müslümanların imanının kıymeti ateistler varolduğu için vardır

yani sınırları belli olmayan bir ışık bilinmez anlaşılmaz

içine karanlığın dahliyle dereceleri ortaya çıkar

Sitelerde Paylaş

Bu meretle hiçbir ahlak, ideoloji, amaç vesaireyi, mutlak bir doğrulukta temellendiremiyorum.

Ateizmin ne işe yaradığını anlayabilmen için önce diğerlerinden farklı bir insan olmanın ne işe yaradığını anlaman gerekiyor.

Çünkü ateist diğer insanların çoğundan farklı bir insan...

Ateist olmak için eğitilmiyorsun. Dindarlık eğitimle olur.

Ateist olmak için zorlanmıyorsun. Dindarlık genel olarak insanlara zorla empoze ediliyor. İnsana başka seçenek verilmiyor. Özellikle İslam tam bir zorba din.

Ateist olmadığın için aşağılanmıyorsun.

Senin gibi ateist olmayanlara hakaret etmiyor, onları öldürmüyorsun.

Ateist olunca dogmalara, efsane ve yalanlara inanmıyorsun.

Bilime önem veriyorsun.

İslam ahlakını reddediyorsun. Bunun ne demek olduğunu sana ayrıca uzun uzun açıklayabilirim. Bir örnekle yetiniyorum. Hırsızlarını ellerini kollarını kesmeye teşebbüs etmiyorsun..

İslam'ın ateizm düşmanlığı yapmasına karşın sen Müslüman olmadığın halde Müslümanların dindar olma haklarını savunuyorsun.

Kurban bayramında hayvan katliamı yapmıyorsun.

Ramazan ayında oruç tutmayanları avlamıyorsun. Oruç tutmadıkları için insanları suçlamıyor, aşağılamıyorsun.

Örtülü olmayan kadınlara kötü gözle bakmıyorsun.

Ateizm bu ve benzeri işlere yarıyor.

Ama senin bunları anlaman zor..

Senden bi bok olmaz. Teist olsan da farketmez.. Sen zayiattansın. İşe yaramazsın.

Sitelerde Paylaş

ateizm ne işe yarar...

bence öncelikle bir dönem ateist olunabilir...

yani dinlerdeki abuklukları falan kaynaklarına inip irdeleyip ha bu yanlışmış filan diyinceye kadar insanın göbeği çatlıyor...

en iyisi böyle şey olmaz diyip bir özgür düşünme sahası kazanmak için ateistliği seçebilirsiniz...

sonrasında hazır her türlü doğmadan ön yargıdan kurulmuşken olabildiğince geniş özgür rahatça düşünce analizleri arama tarama irdeleme ölçme biçme işleri yapılabilir...

ondan sorna da çıkan sonuçlara göre kendi kararınızı verirsiniz...

Sitelerde Paylaş

Her akım diğerinin yanlışlanmasından ibaret oldukça bunu düşüneceksiniz...

Ateist kendini anti-teist olarak tanımlarsa iki akım da birbirini yanlışlamakla kalır. İkisinin de bildiği bir şey yoktur.

Her akım ayrı bir yanılsama, çıktıkça yanılsama olduğunu anlıyoruz. Her akım kendi içinde doğru, yanlışlanınca başka bir doğrunun içine girdiğimizi zannediyoruz.

Bu yüzden herkes kendini diğerinin karşıtı olarak tanımladığı için, diğerlerini kendinden aşağı görüyor. Olay nefs çatışmasına dönüşüyor. Bilmediğimiz şeyler için birbirimizi kırıyoruz. Teizmi yanlışlayabilirsiniz, ateizmi de, ikisi de bir şey bilmiyor. Kimse.

Sitelerde Paylaş

Bir insanın İslam dinini reddedip ateist olması çoğu kere iyi bir insan olması için yeterli değil.

Bir insan eğer ateizmin kendisine ne kazandırdığını bilmiyorsa, ateist olmasının bir anlamı olmaz ve onun ateistliğinden vazgeçtik, insanlığı bile işe yaramaz.

Ateist bilinci kendiliğinden oluşmaz. Zamanla gelişir, çaba ile korunur ve idame ettirilir.

Bedavadan ateist olunmaz. Ateizm İslam gibi bedava kazanılan ucuz bir eğilim değildir.

Bunu reelize edemeyen ateist olmamalıdır zaten.

Ateizm size nasıl bir değer kazandırır?.. Siz kendi değerlerinizle ateizme katkıda bulunur, onu zenginleştirirsiniz.

Ben şahsen bazı Türk Müslüman ateistleri ile Türk Müslümanları arasında önemli farklar göremiyorum.

Bunu yıllardır söylerim. Her Türk ateisti sorunlu değil ama, önemli bir kesiminin ateizmi değersiz... Ne kendilerine yarıyor ne de topluma..

Sitelerde Paylaş

iyi insan ateist de olsa iyidir teist de olsa iyidir...

Aynen öyle. Ateizm insanı daha iyi insan yapmaz.

İslam ve diğer dinler de insanı daha iyi yapmaz.

Daha da ötesi, teizm ve ateizmle yaşayan insan iyi insan olamaz.

Onlar yaşam tarzı olmamalıdırlar. Yaşama anlam veren ve çeşni katan eğilim olmaları yeterlidir.

Yaşam tarzı yapılan teizm de zararlıdır, ateizm de..

Sitelerde Paylaş

Ateizm bir işe yaramasa bile islam zararlıdır. En azından ateizm islamın zararlarından korunmamızı sağlayabilir.

Ateist bir dünyamı daha iyi olur müslüman bir dünyamı ?

Tabiki ateist dünya. İslam bu dünyadaki hastalıktır. İslam terör yaratır islam kadınları döver islam kol bacak keser islam insanların cinsel organlarından parça keser.

İslamın hastalıklarından kurtulmuş bir dünya çok işe yarar.

Sitelerde Paylaş

Ben devletlerin nasıl yönetildiğinden bahsetmiyorum dünyada ateist devlet yokki bir Avnavutluk vardı resmi ateist devlet oda yıkıldı.

Dünyada ateist devlet yok.

Dünyada ateist devlet nasıl yok, sürüyle var, bak demokrasi ile yönetilen ülkelere. Hangisi din devleti olduğunu iddia ediyor? Hepsi de insanların yaptığı kurallarla yönetilmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

Dünyada ateist devlet nasıl yok, sürüyle var, bak demokrasi ile yönetilen ülkelere. Hangisi din devleti olduğunu iddia ediyor? Hepsi de insanların yaptığı kurallarla yönetilmiyor mu?

O devletler seküler yada laik devlet.

Din devleti ateist devlet ve laik devleti ayrıdır.

Resmi olarak tarihteki ateist devlet Aranvutluk olmuştu Arnavutluktaki tüm ibadet yerleri kapatılmıştı.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...