Jump to content

Ateizm ne işe yarar?

Recommended Posts

Bir online oyun düşünelim...

Oyun tasarımcısı herşeyi tasarlamış ve yapmıştır. Haritalar olsalıklar şu bu vesaire.

Mantıken oyun yapımcısı herşeyi bilir. Sağa mı gideceğiz sola mı döneceğiz bunların hepsini ona göre tasarlamıştır ve bunları bildiği anlamına gelir.

Ama seçimleri bize bırakmıştır 10 günde mi maksimum seviyeye geleceğiz 100 günde mi falan gibi.

Bundan yıllar önce söylediğim bir söz vardı aklıma geldi.

"Bazen kendimi online bir oyun içinde gibi hissediyorum. Sanki birisi beni create'miş ve unutmuş gibi..."

Sitelerde Paylaş
  • İleti 591
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bir online oyun düşünelim...

Oyun tasarımcısı herşeyi tasarlamış ve yapmıştır. Haritalar olsalıklar şu bu vesaire.

Mantıken oyun yapımcısı herşeyi bilir. Sağa mı gideceğiz sola mı döneceğiz bunların hepsini ona göre tasarlamıştır ve bunları bildiği anlamına gelir.

Ama seçimleri bize bırakmıştır 10 günde mi maksimum seviyeye geleceğiz 100 günde mi falan gibi.

Bundan yıllar önce söylediğim bir söz vardı aklıma geldi.

"Bazen kendimi online bir oyun içinde gibi hissediyorum. Sanki birisi beni create'miş ve unutmuş gibi..."

örnekleme güzel...

oyunda özgürce yapabildiğimiz şeyler de var....

Ama oyunun izin verdiği kadar...

Sitelerde Paylaş

Neden özgürlük başkasının başladığı yerde biter? Bunu doğru yapan ne?

Bunun bir doğruluk değeri yok. Ya da sen yanlışlığını gösterebilir misin?

Çünkü ancak sonsuz yalnızlık, sonsuz özgürlük getirir.

Yalnız değilsen, özgür değilsin.

Bunu değilleyecek somut bir örnek getrmeli,

Ya da neden kötü ya da yanlış olduğunu temellendirecek bir argüman sunmalısın.

Ama çok zorlaman gerekecek. Yeniden benzetme yapmak gerekirse; kuantum düzeyine inmen gerekecek. makro dünyada muhtemelen araz bulamayacaksın.

Mutlak/ genel geçer bir iyilik/ahlak kavramı yoktur.

Bu ilk defa Brutal tarafından ortaya konmuş birşey değil, Hindistan'ı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Ama bu uygulamada çözülemez değil.

Mutlak/genel geçer bir iyilik/ahlak kavramı yoktur.

Ama bunun yükü ateizmin ya da ateistin değil, tüm insanlığın üzerindedir.

Ateist ya da ateizm bir şeyi temellendirmek zorunda değil.

Böyle sorunca sanki diğerlerinin çok mutlak, sağlam bir dayanağa isitnaden temellendirmeleri varmış ta, ateizm boştaymış gibi bir anlam çıkıyor.

Onların temelleri daha izafi uydurma ve hatta hatalı.

Onlar da bu farazi dayanağa istinaden uygulamada kendilerince bir çözüm bulmuşlar.

Fazlası değil.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teflon tavada omlet nasil kizartilir bunu ogretmeye yarar baska sorun?

#Genc Bakis

Bitmeli cunku insanlar arasi catisma yasanmamasi icin ozellikle ummetci zihniyetle tartisma.

tarihinde DevilDriver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok gariptir bende aynı düşünceler içerisindeyim.

İnsan tek bir sorudan (sebep sonuç ilişkisi) binlerce soruya yönelebiliyor.

En basidinden fizik kuralları kesin ve değişmezdir. Fizik kuralları nasıl oluştu diye sorarsanız, tesadüf eseri oluştu cevabı çok absürd geliyor.

Çünkü sen ateist falan değilsin. Öyle olduğunu zannediyorsun.

Fizik kuralları tesadüf eseri oluşmadı. Tesadüf kelimesini kendinizce uydurup, ona kendinizce anlam yükleyip, sonra kendinizce bilime mal edip, kendinizce soru soran sizlersiniz.

Fizik kuralları böyle oldu, başka türlü olamazdı. Bigbang'den itibaren olması gerekenler oldu. Olasılık dışında olan hiçbirşey olmadı. Başka türlü olmuş olsaydı, onun olasılığı da aynı şekilde düşük olacaktı, ya da bir başka türlü.. Bunu tanrı bile değiştiremezdi. Değiştirememiş zaten. Bir müdahele izi var mı? Yok.

Tesadüf bunun neresinde?

Zaten brutalin dediğinin bununla bir ilgisi yok ki! Daha onu bile anlayamamışsın. Aynı fikirdeymiş.(!)

Sitelerde Paylaş

Şu renklerin aslı var yok tartışması ne kadar lüzumsuz bir tartışma yahu! Bir açıdan bakarsan aslı var. Niye şu yüzey x dalgaboyunda ışığı yansıtıyor da bu yüzey y dalgaboyunda ışığı yansıtıyor? Demek iki yüzeyin yansıtıcılık frekans aralıkları farklı. Yüzey özellikleri farklı! Bir açıdan bakarsan şeffaf bir prizma tüm renkleri üretiyor.

Bu lüzumsuz tartışmayı açan ve halt eden şahıs baklayı da ağzından çıkarmış. Ateizmi temellendiremiyormuş kendisi! Ulan allah putundan, tanrı hayaletinden, dogma köleliğinden özgür oluyorsun, daha halt mı yiyesin var? Tanrı öcüsü kullanılarak sömürünün, aldatmanın, dolandırmanın önüne geçiyorsun, daha ne yapacaktın? Bundan daha büyük bir devrim var mı? İnsanlığı tarih boyunca din allah diye sömürdü, köleleştirdi, onursuzlaştırdı, geri bıraktılar. Bunları yenmekten daha büyük bir devrim olabilir mi?

Şu dengesiz ile tartışmayın ya! Dengesizin de bu kadar dengesizi az bulunur. Hay hay ile tay tay mı öğreteceğiz biz buna ya?

Millet, size açık duyuru: Bu kaçığın derdi bir ateistin çıkıp "tabii ya canım, ben ateistim, canım isterse öldürürüm, canım isterse tecavüz ederim, canım isterse çalarım, canım isterse dolandırırım, bana kimse yapamazsın diyemez" demesi! Bu kaçık herifin derdi sadece bu. Duyurmadı, bilmiyorduk demeyin.

Bu kaçık manyağın bundan başka hiç bir derdi yok!

Sitelerde Paylaş

dalga boyu kırmızı ise (verdiğimiz isim) kırmızı algılar......yeşilse yeşil algılar....

insanların verdiği isimler değil önemli olan - önemli olan o algıyı verecek dalga boyları VAR mı ? YOK mu ?

var iseler - renkler de VARDIR

yok iseler - renkler de yoktur diyebilirsin...hangisi sence ?

hala ne sayıklıyorsun sen yahu, kağıt hiç ışık yansıtır mı diyen cahil sen değil misin?

dalga boyunun kırmızı veya mavi olduğu falan yokl diye kaç kere daha söyleyeceğiz

farklı bir evrim geçirseydik, o dalga boylarını ses olarak bile algılayabilirdik

bu dalga boyları beyninin içine bile girmiyor yani onlarla direk muhatap bile değilsin

oluşturdukları tepkimelerce elektirk sinyaline çevriliyorlar, beyninde bu sinyallerden kendine bir etiketleme sistemi seçiyor

mesela yarasalar karanlıkta ekoları kullanarak dış dünyayı görüyorlar, sesler onlar için görüntüyü etiketleme yöntemi oluyor

muhtemelen bunlara kafan basmayacak yine zırvalayacaksın..

Sitelerde Paylaş

hala ne sayıklıyorsun sen yahu, kağıt hiç ışık yansıtır mı diyen cahil sen değil misin?

dalga boyunun kırmızı veya mavi olduğu falan yokl diye kaç kere daha söyleyeceğiz

farklı bir evrim geçirseydik, o dalga boylarını ses olarak bile algılayabilirdik

bu dalga boyları beyninin içine bile girmiyor yani onlarla direk muhatap bile değilsin

oluşturdukları tepkimelerce elektirk sinyaline çevriliyorlar, beyninde bu sinyallerden kendine bir etiketleme sistemi seçiyor

mesela yarasalar karanlıkta ekoları kullanarak dış dünyayı görüyorlar, sesler onlar için görüntüyü etiketleme yöntemi oluyor

muhtemelen bunlara kafan basmayacak yine zırvalayacaksın..

pardon da - SEN NASIL BUKADAR EMİN konuşabiliosun ?

farklı farklı evrildin ve o dalga boylarını RENK - SES vs.vs olarak algılayıp geri mi geldin ?

ne biliosun ? belki milyar kere evrilsen o dalga boylarını gene RENK olarak algılayacaksın ?

nerden biliosun ? belki de o dalga boyları RENK olarak algılanmak için kodladılar kendilerini ?

MUALLAKDA sallamak KOLAY he ? ne dersin ?

Sitelerde Paylaş

pardon da - SEN NASIL BUKADAR EMİN konuşabiliosun ?

farklı farklı evrildin ve o dalga boylarını RENK - SES vs.vs olarak algılayıp geri mi geldin ?

ne biliosun ? belki milyar kere evrilsen o dalga boylarını gene RENK olarak algılayacaksın ?

nerden biliosun ? belki de o dalga boyları RENK olarak algılanmak için kodladılar kendilerini ?

MUALLAKDA sallamak KOLAY he ? ne dersin ?

Biz soruna dilbilgisel açıdan yaklaşmıyoruz. Biz ayrı bir yaratımdan bahsediyoruz.

Sitelerde Paylaş

Tesadüf eseri varolduğunu..

Her an yok olabileceğini..

Kısa bir zaman sonra kesinlikle yok olacağını..

Hiçbir amacın zihinlerin dışında anlam taşımadığını..

Aslında gen ve memlerin devamlılığı için çaba harcadığını..

Sahip olduğun ve olmak istediğin herşeyi kaçınılmaz olarak kaybedeceğini söyleyen bir akım, motivasyon kaynağı olabilir mi?

Sitelerde Paylaş

ses dalgalarını renk olarak algılayan canlılar var diyoruz hala nerden biliyorsun diyorsun

bilim adamlarından bir sürü alıntı yaptım, onlardan da hiçbir bok anlamıyorsun, sana daha nasıl anlatacağız

ses dalgalrı ile elektro manyetik dalgalar aynı mıdır ?

neyse yaw...dur aha al sana BASİT BİR SPEKTRUM ..

333fr.jpg

buradaki rakamlar.....görme denince - göreceğin RENGİ İFADE EDİYOR..!!

bu rakamları DEĞŞTİRMEDİĞİN sürece göreceğin renk BUNLARDIR !

Sitelerde Paylaş

Sahip olduğun ve olmak istediğin herşeyi kaçınılmaz olarak kaybedeceğini söyleyen bir akım, motivasyon kaynağı olabilir mi?

Olamaz.

Ateizm daha çok teizme tepki olarak düşünülebilir. Teizm olmasa ateizmde olmazdı.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist biri nasıl mutlu olabilirki?Ben agnostikim ama öbür dünyanın olmadığı ve sevdiğim birini kaybedince birdaha göremeyeceğim düşüncesi yaşam enerjimi emiyor.

Tamam insan bunları kabullenerek de mutlu olabilir belki hatta mutluluğun asıl kaynağı bile bu olabilir.Zaten bazen aslında insanın yok olup gitmesinin cennet ve cehennemden daha adil olduğunu düşünüyorum.Ama tüm bu söylediklerim de yine bir inanç yoluyla mümkün.

tarihinde harhorin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tesadüf eseri varolduğunu..

Her an yok olabileceğini..

Kısa bir zaman sonra kesinlikle yok olacağını..

Hiçbir amacın zihinlerin dışında anlam taşımadığını..

Aslında gen ve memlerin devamlılığı için çaba harcadığını..

Her zamanki ilk cevabımı vereyim: Ateizmin böyle bir misyonu ya da nosyonu yok. Ama;

Olur.

En azından engellemez, hangi motivasyonu kastediyorsun bilmiyorum ama.

Engellemiyor işte.

Tecrübe ile sabit.

Velhasılı zaten oluyor da.

Oluyor olması olacağının, olabileceğinin, en azından köstek olamayacağının kanıtı.

Ateist de ateizm de asırlardan beridir var. Nokta.

Bizi gen ve memlerin devamlılığı için kullanan şey,

Aynı zamanda yaşama bağlılığımızı da seçmiş. Motivasyon paketi ile birlikte duhul etmişiz.

Seçilim değeri çok yüksek.

Paha biçilmez.

O orda olduğu sürece biz de burdayız.

Yaşamı seviyoruz. Sevmeyenler gen havuzunda yok.

Her türlü motive oluruz inşallah. Dinimiz amin.

(Diğer motivasyonlara gelmedim bile..)

Eğer öyle olmasa da değişen birşey yok.

Hiçbirşey beni yalanlara ve hurafelere geri döndüremez.

Sahte inançlara tamah ettiremez.

Pratikteki hiçbir uygulama ya da uygulanamazlık, ateizmin doğruluk değerine halel getirmez.

Matriksdeki o hain gibi, "benim hafızamı silip yeniden matriksin içine koyun ben gerçeğine katlanamıyorum" diyenler olabilir.

O vakit, selametle..

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm öldükten sonra sevdiklerinden ayrılmaktır.

Ateizm dünyaya neden gelmediğini bilmemek,konuya cahil olmak demektir.

Ateizm hayatı boşa yaşamaktır.Çünki öldükten sonra geride hiçbirşey geride bırakmamaktır.

Ateizm kalpte kocaman bir boşluktur.Kendini kandırmaktır.

Ateizm kafada bir saplantıdır.Çünki Allah ya varsa diyerekten bir ömürü geçirmektir.

Kısaca ateizm boştur.Asla bir motivasyon kaynağı olamaz,çünki size göre hayat ancak bu dünyadan ibarettir.

Böyle bi insan nasıl mutlu olabilirki ?sadece boş eylence ve geçici mutluluklarla koca bir ömrü haba etmektir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...