Jump to content

Ateizm ne işe yarar?

Recommended Posts

Ateist biri nasıl mutlu olabilirki?Ben agnostikim ama öbür dünyanın olmadığı ve sevdiğim birini kaybedince birdaha göremeyeceğim düşüncesi yaşam enerjimi emiyor.

Tamam insan bunları kabullenerek de mutlu olabilir belki hatta mutluluğun asıl kaynağı bile bu olabilir.Zaten bazen aslında insanın yok olup gitmesinin cennet ve cehennemden daha adil olduğunu düşünüyorum.Ama tüm bu söylediklerim de yine bir inanç yoluyla mümkün.

E ne yapacaksın? O zaman du ben bi inanayım mı diyeceksin?

Kimi kandıracaksın?

Kendini mi?

Olmadığına inandığın tanrıyı mı?

Bu işler bu kadar kolaysa, bana da ordan iki kilo sarın. Yağsız tarafından.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 591
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tesadüf eseri varolduğunu..

Her an yok olabileceğini..

Kısa bir zaman sonra kesinlikle yok olacağını..

Hiçbir amacın zihinlerin dışında anlam taşımadığını..

Aslında gen ve memlerin devamlılığı için çaba harcadığını..

Sahip olduğun ve olmak istediğin herşeyi kaçınılmaz olarak kaybedeceğini söyleyen bir akım, motivasyon kaynağı olabilir mi?

En fazla "aydınlandım lan, heheheh" diye geçici bir sevinç geliyor, motivasyon sağlamıyor. Ama ölmeden önce ölmek demek, beklentilerden vazgeçip bir hiç olduğunu kabullenmenin kötü olduğunu düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

he yani TEİSTLİĞİNİ açık ediosun iyice ??

???

ses dalgalrı ile elektro manyetik dalgalar aynı mıdır ?

neyse yaw...dur aha al sana BASİT BİR SPEKTRUM ..

333fr.jpg

buradaki rakamlar.....görme denince - göreceğin RENGİ İFADE EDİYOR..!!

bu rakamları DEĞŞTİRMEDİĞİN sürece göreceğin renk BUNLARDIR !

O gördüğün spektrum sana farklı dalga boylarında ışık yansıtıyor, sense renk görüyorsun.

Sitelerde Paylaş

Ateizm öldükten sonra sevdiklerinden ayrılmaktır. (Çıkarcılık)

Ateizm dünyaya neden gelmediğini bilmemek,konuya cahil olmak demektir. (Yalan ve iftira)

Ateizm hayatı boşa yaşamaktır.Çünki öldükten sonra geride hiçbirşey geride bırakmamaktır. (Çıkarcılık)

Ateizm kalpte kocaman bir boşluktur.Kendini kandırmaktır. (Yalan ve iftira)

Ateizm kafada bir saplantıdır.Çünki Allah ya varsa diyerekten bir ömürü geçirmektir. (Yalan)

Kısaca ateizm boştur.Asla bir motivasyon kaynağı olamaz,çünki size göre hayat ancak bu dünyadan ibarettir. (En büyük motivasyon)

Böyle bi insan nasıl mutlu olabilirki ?sadece boş eylence ve geçici mutluluklarla koca bir ömrü haba etmektir. (Yalanlarla yaşamaktan iyidir)

Kısaca din yalan, iftira ve çıkarcılıktan ibarettir.

Ancak ödül ve ceza ile şartlayabileceğiniz çocuk benzeri, çocuk zekasındakilere hitap eder.

Cahilliği ve yüzsüzlüğü de beraberinde getirir.

Forum şahittir.

Gerekirse yeniden "itinayla" şahit edilir. :)

Ya varsa diyen de yok. Başkalarının adına konuşmak yerine, onu; ya yoksa, ya da başka bir türlü tanrı varsa dötü titreyenlere sormak lazım.

tarihinde teflon tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Doğrunun kıstası pratik.

Doğrunun kıstası kişisel hak ve özgürlükler.

Bir kişinin özgürlüğü bir başkasınınkinin başladığı yerde biter.

Bunu istediğin kadar eğ bük, izafi hale getir her nasıl getirebiliyorsan.

Benzetme yapmak gerekşrse, kuantum düzeyine inmedikçe sana makro dünyada pek bir sorun yaşatmaz.

Zorlama örnekler getirildiğinde, ki zorlama örnekler tanımı gereği de azınlığı oluşturacaktır, olay bazında düşünürsün.

Adam öldürmek yanlış bir örnek.

Zaten adam öldürmenin erdem kabul edildiği bir toplumda ortada adam kalmaz, bunu sorgulayacak kişi de.

Şiddetin-meşru müdafa hariç- özürü yoktur.

Bir kişinin yaşam hakkını, onun rızası dışında elinden almak doğru ya da iyi değildir.

Şöyle zorlama bir örnek getirelim:

İnsanların çok fazla ve kaynakların çok sınırlı olduğu bir dünyada, eğer insanları eksiltmezsek zor durumda kalacağız. Mevcut kaynaklar kimsye yetmeyecek ve insanlık toptan ve belki de çok daha büyük bir kıyımla karşı karşıya kalacak.

Bu durumda kaynak-insan dengesini yeniden sağlamak adına, belirili bir sayıda insani öldürmek iyi midir, kötü mü?

Bence dediklerinin bi dayanağı yok.Moğollarda ve orta

asya toplumlarında başkasının özgürlük sınırı diye bişey yoktu.Bişeyi istersen gider alırdın.Bu şekilde yıllarca yaşadılar ve dünyayı barbarlıkla istila ettiler.

Sitelerde Paylaş

Sahip olduğun ve olmak istediğin herşeyi kaçınılmaz olarak kaybedeceğini söyleyen bir akım, motivasyon kaynağı olabilir mi?

Ateist biriyle yakın temas mı yaptın,anlamadım ki..Sürekli ateizme laf sokma çabası içerisindesin..

Motivasyon nedir Brutal?

Neyin motivasyonu?

Bu uyduruk kavramlara mı inanıyorsun sen?

Sitelerde Paylaş

Bence dediklerinin bi dayanağı yok.Moğollarda ve orta

asya toplumlarında başkasının özgürlük sınırı diye bişey yoktu.Bişeyi istersen gider alırdın.Bu şekilde yıllarca yaşadılar ve dünyayı barbarlıkla istila ettiler.

Moğollara kadar gitmeye gerek yok; avrupalılar da yüzyıllarca sömürgecilik yaptılar, kestiler, biçtiler, soykırım yaptılar, hak hukuk yok saydılar?

Gayet geçerli bir yol.

Da, bu nasıl bir dayanaksızlık meydana getiriyor hele, onu anlamadım?

En az iki kişilik bir ilişkide, herhangi bir konuda her iki tarafın da rızası olduğu sürece üçüncüye mok yemek düşer..?

Eğer öyle becerebiliyorsan öyle yap.

Günümüz dünyasında bir dene bakalım, hangisiyle nereye kadar gidebileceksin.

Sitelerde Paylaş

Günümüz dünyasının farklı olması seni haklı kılmaz.Hem sadece güçlünün hayatta kalabileceğine inanan bir ateistin bunu söylemesi tutarsız bence.Ben de senin söylediğin fikirde biriyim zaten çoğu insan öyle ama ateizm de böyle bişey iddia edilemez.

Sitelerde Paylaş

Ateizm öldükten sonra sevdiklerinden ayrılmaktır.

Bir puta inanınca ayrılmamış mı oluyorsun?

Ateizm dünyaya neden gelmediğini bilmemek,konuya cahil olmak demektir.

Bir arap bedevisi sana şu puta tapmak için geldin dediğinde gerçeğe mi ulaşmış oluyorsun?

Ateizm hayatı boşa yaşamaktır.Çünki öldükten sonra geride hiçbirşey geride bırakmamaktır.

Yine bir arap bedevisin laflarına inanmakla mı hayatın anlam kazanıyor? Kendi hayatına kendin anlam katamayacak kadar aciz ve zavallı mısın?

Ateizm kalpte kocaman bir boşluktur.Kendini kandırmaktır.

Bir arap bedevisinin laflarına inanarak sonsuza kadar hurilerle alem yapacağını sanmak ne oluyor peki?

Ateizm kafada bir saplantıdır.Çünki Allah ya varsa diyerekten bir ömürü geçirmektir.

Allah diye bir zımbırtı olmadığını müslümanlardan başka herkes biliyor. Asıl saplantı bir arap bedevisinin laflarına gerçek diye saplanıp kalmaktır.

Kısaca ateizm boştur.Asla bir motivasyon kaynağı olamaz,çünki size göre hayat ancak bu dünyadan ibarettir.

Böyle bi insan nasıl mutlu olabilirki ?sadece boş eylence ve geçici mutluluklarla koca bir ömrü haba etmektir.

Asıl bir bir arabın önüne koyduğu puta tapınanlar koskoca hayatı bir yalan uğruna ziyan ederler, hayatın zevklerinden yararlanamazlar, ömürleri acaba kebap olacak mıyım diye boş bir korkuyla geçer.

Sitelerde Paylaş

Çıkarcılık dediğin şeyden vazgeçersen nasıl yaşayabilirsinki?

Pes.

Çıkarcılık dediğin şey olmadan yaşayamam diyorsan tabi ki ateist olamazsın. Teizmin ruhunda çıkarcılık var çünkü.

Benim iyilik için bir çıkarım yok. Kötülük yapmamak için de bir çıkarım yok. Öbür dünyayla ilgili bir beklentim çıkarım da yok.

İşte yaşıyorum?

Sonsuz yaşam çıkarım olmayınca bunalıma da girmiyorum?

İşte yaşıyorum?

İyilik de yapıyorum. Kötülükten de sakınıyorum. Elimden geldiğince. Vicdanım da orda.

İşte yaşıyorum.

Bu arada ateistim ve bunalımda değilim. 15 sene oldu.

Yani kendi adına konuş.

Ne yaparsanız yapın, ne kadar uğraşırsanız uğraşın, bu işin pratiği oyunu bozuyor.

Meali: motivasyon dersen gani gani.

Ateizmden motivasyon bekleyen, burdan ekmek çıkacağını zanneden saftır.

Motivasyon hayata dair birşey, ateizme değil.

Sitelerde Paylaş

Ne için motivasyon kaynağı olacak? Yaşamak için mi? Neden olmasın? Gerçeği bilen birisi hiç olmazsa daha dolu dolu bir hayat yaşar, yalanlarla hayatı kendine zehir etmez.

Hiç olmazsa ayakta işersem acaba günaha girer miyim gibi zırvalıklarla uğraşacağına gerçekçi hedefler seçer kendine. Elindeki tek hayatın bu olduğunu bilerek daha da sıkı sarılır hayata ve onu olabildiğince verimli kılmaya çalışır.

Sitelerde Paylaş

Günümüz dünyasının farklı olması seni haklı kılmaz.Hem sadece güçlünün hayatta kalabileceğine inanan bir ateistin bunu söylemesi tutarsız bence.Ben de senin söylediğin fikirde biriyim zaten çoğu insan öyle ama ateizm de böyle bişey iddia edilemez.

Sadece güçlünün hayatta kalabileceğine inandığımı da nerden çıkardın???

Hem ne ile tutarsız?

Konunun başlığına bak?

Bu bir kıstas.

İşe yarar bir hukuk oluşturabilmek için hareket noktası olarak alınabilecek temel kıstaslardan biri..

Senin verdiğin örnekler işlerliğini ya da doğruluk değerini etkilemiyor.

Ateizm ne işe yarar?

Bir işe yaramak gibi bir misyonu yok.

Bu sorunun "pembe kanatlı bir fil yok demek ne işe yarar" demekten pek bir farkı yok.

Ama illa gerekli ise, buyrun bunu alın diyorum.

Kıstassa, kıstas.

Sorumlu tutulabilme kıstası.

Birinin çıkıp geçersizliğini, gediğini bulması gerekir.

Ona bile gerek yok ya..

Aksi şekilde yaşabilenin yolu açık olsun.

Not: Örneğinin nasıl bir dayanaksızlık oluşturduğu noktasını atlamayalım..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...