Jump to content

Ateizm ne işe yarar?

Recommended Posts

Korkunç, iğrenç bir suçu acımasız cezalandırmak neden ahlaksızlık oluyor.

Sen bunu yanıtla önce Brutal.

Hırsızın suçu çalmaktır. Can almamıştır. Çaldığı maldır, mülktür, paradır.

Hırsız, bir ailenin küçük çocuklarının tedavisi için biriktirdikleri parayı çaldıysa,çocuk onun yüzünden öldüğünde çalınan yalnızca para olmuyor.

tarihinde geçerken tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 591
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

evert çalınan yalnızca para olmuyor. adama hapse tıkarak onun ailesini ve çocuğunuda babasız bırakmış oluyo sunuz.

Hırsız, bir ailenin küçük çocuklarının tedavisi için biriktirdikleri parayı çaldıysa,çocuk onun yüzünden öldüğünde çalınan yalnızca para olmuyor.

Siz kafayı yemişsiniz. Para ile canı özdeş tutuyorsunuz. İğrenç yaratıklarsınız..

Sitelerde Paylaş

Bunlara neden cevap veremedin hacı(:İ

Öncelikle ben bir ahlakı yargılamıyorum, senin yargılarken ne kadar komik bir duruma düştüğünü gösteriyorum.

İnsanları programlayanın doğa olduğunu söyleyen sizsiniz, öyleyse en başta hiçbir insan mutlak suçlu olamaz.

Verdiğimiz cezalar, bizim suçları önleyemeyecek kadar aciz olmamızın bir neticesidir.

Sen tedavi edilme imkanı olduğunda bile cezalandırmanın gerekliliğini savunursan saçmalamış olursun..

Senin üslubunu kullanarak gayet masum bir soru sordum ama hemen üste çıkmak için çirkinleşmişsin(:

Yani tesadüf eseri bir tecavüzcü olarak programlanmış olman, sana bu cezayı hakettirmek için yeterli..

Karım yok ama farzedelim ki tecavüzcüsü oldun ve seni ''iyileştirmek'' de benim elimde, ben seni tedavi etmeyi seçerim.

Çünkü sana vereceğim ceza, tecavüzü geri almaz, bir kötülük diğer bir kötülükle kapanmaz(:

Sitelerde Paylaş

Bunlara neden cevap veremedin hacı(:İ

Sen polemik yapıyorsun.

Ben yargılamıyorum ne demek? Elbette yargılıyorsun.

İnsanların programlanması ne demek? İnsan robot mu? Bir chip koy, düzelsin diye bekliyorsunuz.. Akıl var mı sende.

Suçları önlemenin mümkün olabileceğini düşünmek bile aptallık.

Çağdaş hukuk sisteminde suç ve ceza, tedaviden soyuttur. Tedavi edilebilse de suçlu cezasını çeker.

Sen masum bir soru sormadın. Sorduğun sorunun ne kadar iğrenç ve şeytani olduğunu anlayamayacak kadar aptalsın.

Verilen cezanın tecavüzü geri almaması, cezanın verilmemesini veya suçlunun bağışlanmasını gerektirmez.

Bu absürd bir görüş. Mantıksız ve hatta ahlaksız bir görüş..

Sitelerde Paylaş
Temellendirmekten salakça bir anlam çıkartıyorsun heralde? Uydurduğun anlamın kaynağını sormuyoruz, seninkinin bir çocuk tecavüzcüsünden daha anlamlı olduğunu nasıl temellendirebileceğini sorguluyoruz.

Türkiye'de çok şükür okuma-yazma sorunu çözüldü de okuduğu götünden anlama sorunu çözülemeyecek sanırım... :)

Daha anlamlı olmak mı, ben sana yukarıda ne anlattım yahu? Bu ergen kafalı çakma nihilistleri sırasıyla yolluyorlar sanırım bu tip forumlara :)

"Daha anlamlı olmak" derken o kıyas için kullandığın "daha"nın gönderme yaptığı şey de özneyle ilgili ve ben şimdilik içinde bulunduğum toplumun geneliyle birlikte toplumsal fayda ve bunu zedelemeyecek bireysel faydayı esas alıyorum ve hırsızın tecavüzcünün verdiği anlamı bu güçle yok sayıyorum, cezasını kesiyorum.. Hepsi bu... "daha" olsa ne olur olmasa ne olur, neyi değiştirir? diğerlerini bal gibi de eleştirebilirim aldığım kıstaslar açısından... onlar da beni kendi kıstasları açısından eleştirebilir, burada bir sıkıntı yok...

Varolmak güçlü bir içgüdüdür ve toplumsal açından bunu sağlayan şimdilik bildiğimiz en iyi yol bu... Ne yani, nasılsa mutlak kıstasımız yok diye çocukları verelim tecavüz etsinler hoş mu görelim? tekrar ediyorum: anlam mı arıyorsun, daha fazla mı arıyorsun ekstra mı arıyorsun ne arıyorsan ara şimdilik kıstasımız "toplumsal fayda" umarım bu faydaların açılımını yaptırmazsın bana uzun uzun.. aksini iddia ediyorsan senden çocuk tecavüzcünün neden daha anlamsız bir ahlakım olduğunu anlatmanı rica edebilirim işin yoksa..

Dinsel ahlakı neden eleştiriyorum? çünkü topluma ve bireye daha zararlı, insanı değersizleştiren bir ahlak anlayışı benim verdiğim anlama göre... yeterli mi? Var mıymış eleştirmeye hakkım?

Diğer sorularına da buradan cevap çıkar herhalde...

Olayın bununla da alakası yok, yukarıda geçmişteki diyoloğu alıntıladım.

Varsayım olarak bu canilerin tedavisi bulunduğunu kabul etsek bile, tedavi yerine ölene kadar cezalandırmayı seçen bir ahlak anlayışının üstünlüğü iddia ediliyor..

Bu başlı başına bir komedi değil mi?

Hımm gördüm sonradan..

Ben olsam tedavisi varsa tedavi ederdim ama cezasını çeker biraz... tedavisi yoksa da sıkı takip altında uygun bir süre sonra topluma salardım... yok kardeşim buna güven olmaz, tedavisi yok deniyorsa başka girişimlerde bulunmaması için garanti olsun deniyorsa cinsel isteğini tamamen yok eden operasyonlar da yapılabilir, sonuçta çocuğa tecavüz etmiş, bir zahmet katlansın ... Ömür boyu tecrit ağır olur biraz...

Gerçi ben insanların değişebileceğine inanırım ama bazıları inancımı sarsıyor. Mesela "Rezil" diye bir arkadaş tanımıştım bir zamanlar agnostik net'de sen o değilsin değil mi? Tarzınız benziyor biraz... Bak eğer oysan sen artık Müslüman ol, böyle el-kadie filan şıkır şıkır silahlar... güzel olmaz mı? Sen de kurtulursun biz de :D

tarihinde Theravada tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Karşınızda Dövüş Kulübü filmindeki hasta manyak tipe özenen bir zeka özürlü olduğunu belirteyim de bu kişiyi ona göre muhatap alın veya bence almayın.

Bu tür filmler bu hasta manyak kişilerin içindeki yaratığı ortaya çıkarıyor. Bu yönleriyle zararlılar mı faydalılar mı bilmiyorum. Zararlılar, çünkü özenti yaratıyorlar ve içerdeki o manyak canavarı dürtüklüyorlar. Faydalılar, çünkü o yaratık içerde zaten çok uzun durmayacak, doğa onu çıkaracak. Bu filmler erken teşhis açısından faydalılar.

Sitelerde Paylaş

Sen polemik yapıyorsun.

Ben yargılamıyorum ne demek? Elbette yargılıyorsun.

Yargıladığım falan yok, yargılanamayacağını savunduğum için bu konuyu açmışım zaten, nerede yargılamışım?

İnsanların programlanması ne demek? İnsan robot mu? Bir chip koy, düzelsin diye bekliyorsunuz.. Akıl var mı sende.

Suçları önlemenin mümkün olabileceğini düşünmek bile aptallık.

İnsanlar doğa tarafından genetik bir kod ile programlanmamışlar mıdır?

İnsan elbette biyokimyasal bir robottur, nasıl kodlandıysa öyle davranır..

Suç işlemesinin nedenleri de pek tabi beyinsel aktiviteleridir, bunlar çözüldükten sonra neden önlemesin?

Türk ateistleri müslüman ateistlerdir deyip duruyorsun, müslüman kafalı ateistlerin önde gideni sensin(:

Sen masum bir soru sormadın. Sorduğun sorunun ne kadar iğrenç ve şeytani olduğunu anlayamayacak kadar aptalsın

Becerme mevzusunu açan sensin, söz konusu olan başkası olunca iğrenç olmuyorda, becerilecek olan sen oluncamı iğrençleşiyor?(:

Sitelerde Paylaş

"Daha anlamlı olmak" derken o kıyas için kullandığın "daha"nın gönderme yaptığı şey de özneyle ilgili ve ben şimdilik içinde bulunduğum toplumun geneliyle birlikte toplumsal fayda ve bunu zedelemeyecek bireysel faydayı esas alıyorum ve hırsızın tecavüzcünün verdiği anlamı bu güçle yok sayıyorum, cezasını kesiyorum.. Hepsi bu... "daha" olsa ne olur olmasa ne olur, neyi değiştirir? diğerlerini bal gibi de eleştirebilirim aldığım kıstaslar açısından... onlar da beni kendi kıstasları açısından eleştirebilir, burada bir sıkıntı yok...

Senin saçma mantığına göre bir sıkıntı olmayabilir ama biz kimin haklı olacağını aradığımız için sıkıntı çıkıyor.

Kıçından uydurduğun bir anlamı yine kıçından uydurduğun bir kıstası baz alıp üstün gösterebiliyorsak, herkes davasında haklıdır olur.

Benim anlamım da senin gibi saçmalayanları becermek ise ve aldığım kıstasta akıllıların buna hakkı olduğuysa, benim de haklı olduğumu kabul etmen gerekir.

Var mı itirazın?(:

Sitelerde Paylaş

Kes artık Brutal.. Kılıfını zorlama..

Yazdığın iğrençlikler yetmiyor mu?

İnsanlar doğa tarafından proğramlanmamışlardır. Bunu da nerenden uyduruyorsun.

İnsanlar robot mu? Makine mi? Bilgisayar mı? Yok öyle şey..

Çocuk katilleri ile hırsızları karşılaştırman son damla oldu. İnsan biraz utanır.

Sende utanma varsa bu minval üzere devam etmezsin.

Kendini rezil ediyorsun..

Yazdıklarında mantık yok. Ne yazdığının farkında değilsin.

Sitelerde Paylaş

Kes artık Brutal.. Kılıfını zorlama..

Yazdığın iğrençlikler yetmiyor mu?

Çocuk katilleri ile hırsızları karşılaştırman son damla oldu. İnsan biraz utanır.

Hırsız ve katilleri karşılaştırmadım hacı yine çarpıtıyorsun.

Senin elinde varsaydığımız tedavi imkanınla suçları önleyebilecek olman ile onların suçları el kesmeyle önelemeye çalışmalarını kıyasladım.

İnsanlar doğa tarafından proğramlanmamışlardır. Bunu da nerenden uyduruyorsun.

İnsanlar robot mu? Makine mi? Bilgisayar mı? Yok öyle şey..

Sana yıllardır dawkins gibi bu meselede en baba proflardan tutta, forumdaki anibal gibi biyoloji proflarından sayısız örnek verdim.

Hepsi insanın biyokimyasal bir robot olduğunu, beyinleri doğa tarafından nasıl programlanmışsa öyle hareket ettiklerini savunuyorlar.

Senin bunları yanlışlayacak argümanların varsa dinleyelim.

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İnsan biyonik bir makinedir bir robottur bilim adamları insanı bu şekilde tanımlıyor.

Suçluları hapis veya idam ettmek daha mantıklı gen havuzu dışında bırakılıp gen havuzunu kirletmemeleri daha mantıklıdır. Hapis cezasının amacı suç işleyen biyonik makinelerin tekrar suç işlemesine engel olmak için toplumdan uzak tutmaktır.

İslamın cezaları genlelikle toplumu korkutma şekindir mesala hırzın kolu kesilir yada islamda ateistin hem kolu hem bacağı kesilir burdaki amaç ceza değil diğer insanlar görsün korksun mantığıdır.

Sitelerde Paylaş

İnsan sosyal bir hayvandır. Bir toplum içinde doğar, eğitilir, büyür ve ölür. İnsan toplum dışında yaşayamaz.

Bazı yetilerle, kusurlarla doğar belki ama, eninde sonunda toplumun ürünüdür.

Genler her insansal niteliği saptamaz. Her insansal etkinliğin kökeni genler değildir yani.

İnsanın karakterine ailesi ve toplum aldığı şekli verir.

Evet.. Bazı insanlar psikopat doğabilirler elbette. Ama onlar için bile genetik olarak proğramlanmıştır denemez.

Çünkü hepsi aynı fabrikadan çıkmış bir mal gibi değildir.

Ne kadar uğraşsanız bir insanın gerçek doğasını anlayamaz, çocuk katili bir pedofili veya bir seri katili tanıyamazsınız.

Onları tanımanızı sağlayacak laboratuvar tesleri veya psikolojik testler mevcut değildir.

Dolayısıyla psikopatları, topluma zarar vermeden önce tanımanız ve tedavi etmeniz mümkün değildir.

Aslında onları tanındıktan sonra bile tedavi etmek mümkün değildir. Karakter bozukluklarının tedavisi yoktur. Ancak bazılarını kontrol altına alabilirsiniz.

Çocuk katili pedifillerin bu bağlamda ilginç bir yeri vardır.

Onlar tedavi edilemezler. Serbest bırakıldıkları zaman yakalanıncaya kadar aynı suçu işlemeye devam ederler.

Toplumu psikopatlardan korumak son derece zordur.

En iyi örnekler, Arapların başındaki diktatörler ve bizim sapık Tayyip ve çetesidir.

Diğer bazı politikacılarımız da bu kategoriye giriyor..

Bütün yapılacak onları izole etmek ve toplumdan uzaklaştırmaktır.

Bazılarını ipe çekmek gerekebilir. Diğerlerini ölünceye kadar hapsetmek şarttır.

Onları ne tedavi edebilirsiniz ne de cezalandırarak eğitebilirsiniz.

Dolayısıyla onların doğasını doğru tanımak çok önemlidir.

Sitelerde Paylaş

Sadece genlere bağlanamaz tabi çevresel faktörler önemlidir. Mesala kültür bunu etkiler ortadoğudaki insanların ölüm makinesine dönmesinin en büyük sebebi çevresel faktörlerdir. Ortadoğuda islam yerine başka bir din yada dinsizlik olsaydı ortadoğuda bu kadar kaos olmazdı. Burdaki çevresel faktör olan islam insanların yaşam şekillerini biçimlendirmiştir. Elinde silahlı terörist insanlara çevirmiştir.

Yani yanlızca genler değil çevresel faktörlerde insan psikolojinde etkendir.

tarihinde zeus- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Genler her insansal niteliği saptamaz. Her insansal etkinliğin kökeni genler değildir yani.

İnsanın karakterine ailesi ve toplum aldığı şekli verir.

Evet.. Bazı insanlar psikopat doğabilirler elbette. Ama onlar için bile genetik olarak proğramlanmıştır denemez.

Çünkü hepsi aynı fabrikadan çıkmış bir mal gibi değildir.

Sözkonusu hormonal aktiviteler ise bu çoğunlukla genetik koda bağlıdır, sözünü ettiğin çevresel faktörlerde memetik kodlamaya giriyor.

Kimse genlerini seçmediği gibi ailesi ve doğduğu toplumu da seçmiyor..

Dawkins'in dediği gibi gen ve memlerin kendilerini kopyalamak için kullandığı biyokimyasal birer robotuz.

Ne kadar uğraşsanız bir insanın gerçek doğasını anlayamaz, çocuk katili bir pedofili veya bir seri katili tanıyamazsınız.

Onları tanımanızı sağlayacak laboratuvar tesleri veya psikolojik testler mevcut değildir.

Şuan da böyle bir teknolojinin olmaması, ileride olamayacağı göstermez.

Her davranış beyindeki kodlardan ortaya çıkıyorsa bunun hesaplanamayacağını neye göre söyleyebilirsin?

Bu savladığını ancak ruha inanan kişilerin savlaması gerekiyor, sen nasıl ateistsin?

Sitelerde Paylaş

anibal biyoloji profu değil sizi keklemiş o sadece biyolojide dünya olimpiyatında derece almıştır ve şimdi deist oldu diye biliyom ben

sen anibal'ın gerçek kimliğini biliyo musun, nerden duydun bunları?

Peki Dawkins'e ne diyeceksin?

4:53 ile 6:00 arası;

Bugün bir çok bilim insanı algıya dair mekanik bir görüşe bağlı: biz olduğumuz gibiyiz, hormonlarımız oldukları gibiler, çünkü beynimiz bu şekilde kablolanmış.

Eğer nöroanatomimiz ve fizyolojik kimyamız farklı olsaydı, karakterlerimiz farklı olurdu, biz farklı olurduk.

Fakat bilim insanları olarak çelişkiliyiz.

Tutarlı olsaydık, yanlış davranan birisine, mesela bir çocuk katiline karşı tutumumuz şöyle olurdu: "bu fert hatalı bir bileşene sahip, düzeltilmeye ihtiyacı var".

Fakat öyle demiyoruz. Aramızdaki en mekaniksel kişileri de -ki en mekanik kişi ben olabilirim- içine dahil ettiğim bizler bile, "Alçak canavar, hapis senin için fazla iyi" diyoruz.

Ya da daha fenası, bunu bugün dünyanın her yanında gördüğümüz gibi, bir sonraki döngüsünde muhtemelen daha kuvvetli karşı intikamları doğuracak intikamlar arıyoruz.

Kısacası, akademikler gibi düşündüğümüzde, insanları ayrıntılı ve karmaşık makineler olarak görüyoruz, arabalar ya da bilgisayarlar gibi,

fakat insan olmaya döndüğümüzde, daha çok, bir gurme gecesinde bir türlü çalışmayan arabasına bir ders vermek için onu hurdaya çeviren Basil Fawlty gibi davranıyoruz.

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...