Jump to content

Hipnozun Bilimsel Bir Açıklaması Var mı?

Recommended Posts

duymayan yoktur sanıyorum telkin yolu ile bilinçaltına indiğini söyleyen bazı öğretiler vardır. hipnoz konusunda internetten yaptığım araştırmada doğru düzgün bir sonuca ulaşamadım.

yani hipnoz gerçekten bilinçaltına inmek için kullanılabilen şeyler mi? yoksa sadece yarı uyanık uyku durumundaki sayıklamalardan mı ibaret. hani uykuda konuşan insanlarınki gibi

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

duymayan yoktur sanıyorum telkin yolu ile bilinçaltına indiğini söyleyen bazı öğretiler vardır. hipnoz konusunda internetten yaptığım araştırmada doğru düzgün bir sonuca ulaşamadım.

yani hipnoz gerçekten bilinçaltına inmek için kullanılabilen şeyler mi? yoksa sadece yarı uyanık uyku durumundaki sayıklamalardan mı ibaret. hani uykuda konuşan insanlarınki gibi

bilimsel açıklamadan kasıt bu olay insanın elektrofizyolojik dengesinde bir farklılaşma meydana getiriyor mu? yani daha keskin duyular gibi ya da mesela göz duyusunda keskinlik gibi(normal şartlarda insan gözünün görmesinin mümkün olmadığı şeyleri görmek filan).

tarihinde limalima tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

İnsanın psikolojik olarak baskıladığı bazı imgeler olabilir, yani kokular vs. Hipnozla bu baskılanımı kaldırabilirsiniz. Fakat ilave bir duyu gelişimi sağlayamazsınız.

Hipnoz, hipnozcunun iradesini bilinçaltından kabullenip, onun telkinlerine nerdeyse koşulsuz itaat etmekten ibarettir. Hipnoz'la ne hatırlamadığınız şeyleri hatırlayabilir, ne aslen görmediklerinizi görüp duyabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

İnsanın psikolojik olarak baskıladığı bazı imgeler olabilir, yani kokular vs. Hipnozla bu baskılanımı kaldırabilirsiniz. Fakat ilave bir duyu gelişimi sağlayamazsınız.

Hipnoz, hipnozcunun iradesini bilinçaltından kabullenip, onun telkinlerine nerdeyse koşulsuz itaat etmekten ibarettir. Hipnoz'la ne hatırlamadığınız şeyleri hatırlayabilir, ne aslen görmediklerinizi görüp duyabilirsiniz.

teşekkür ederim. ben de böyle düşündüm.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

teşekkür ederim. ben de böyle düşündüm.

Hipnoz esnasında kişinin bilinci açık durumdadır kendisine gelen olumsuz telkinleri kabullenmeyim trans durumunda çıkabilir yani direk hipnozcunun kolesi değildir.Hipnoz halinde olan bir kişi rüya halinde değildir.Aynı sabah kalktığınızdaki uyuklama hali gibidir.Hipnoz halinde iken hatırlayamadığı şeyleri rahatlıkla hatırlar.

Sitelerde Paylaş
  • 5 months later...
  • 2 years later...
37 minutes ago, Ten Ten said:

Hipnoz var mıdır?

Varsa bilimsel midir?

Otohipnoz nasıl yapılıyor?

Hipnoz olmak istiyorum.

Neden internette hipnoz hakkında bilgi yok?

Neden öğretmiyorlar?

Çok gizli bir bilim midir? :)

Hpinoz bir masaldır. Basitçe, bazı insanlar telkine daha müsaittir, bazı şeyleri telkin edebilir ve yapmasını sağlayabilirsin. Ama basit şeyler. Belki sigarayı bıraktırabilirsin, ama ötesi masaldır.

Bilimsel deneyler, hipnozun kuvvetli bir telkinden öteye gidemediği ve hallettiği sanılan şeylerin hiç birini halledemediğini de göstermiştir. 

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...
On 22.08.2017 at 21:56, anibal yazdı:

Hpinoz bir masaldır. Basitçe, bazı insanlar telkine daha müsaittir, bazı şeyleri telkin edebilir ve yapmasını sağlayabilirsin. Ama basit şeyler. Belki sigarayı bıraktırabilirsin, ama ötesi masaldır.

Bilimsel deneyler, hipnozun kuvvetli bir telkinden öteye gidemediği ve hallettiği sanılan şeylerin hiç birini halledemediğini de göstermiştir. 

@HacıHacı bir konuda self hipnoz öğren dedi.

Nasıl yapıldığını söylemedi.

Karar verin hipnoz var mı yok mu? :)

Sitelerde Paylaş
9 hours ago, Ten Ten said:

@HacıHacı bir konuda self hipnoz öğren dedi.

Nasıl yapıldığını söylemedi.

Karar verin hipnoz var mı yok mu? :)

Senin o filmlerde falan gördüğün bilgisayarlar var ya... Ya da böyle, takip ediliyor, ediliyor, aha yerini bulduk falan hikayeleri. Veya uçar gibi hendekten falan atlayan arabalar, yahut böyle ateş topu gibi patlayan araba, ev, bomba filan...

Hah, işte hipnoz dediğin böyle bir şey. Yani abartı, şişirme... Çok insan telkinlerden etkilenir, beyin yıkama vs. denen şeylerdir, malum. Ama o filmlerde gördüğün gibi, amanda napolyon dediğimde şunu yapacaksın, bunu yapacaksın olayı hikayedir. Hipnozlar, hatırlanamayan şeyleri falan hatırlamak vs. dahil. 

Sitelerde Paylaş
10 saat önce, anibal yazdı:

Senin o filmlerde falan gördüğün bilgisayarlar var ya... Ya da böyle, takip ediliyor, ediliyor, aha yerini bulduk falan hikayeleri. Veya uçar gibi hendekten falan atlayan arabalar, yahut böyle ateş topu gibi patlayan araba, ev, bomba filan...

Hah, işte hipnoz dediğin böyle bir şey. Yani abartı, şişirme... Çok insan telkinlerden etkilenir, beyin yıkama vs. denen şeylerdir, malum. Ama o filmlerde gördüğün gibi, amanda napolyon dediğimde şunu yapacaksın, bunu yapacaksın olayı hikayedir. Hipnozlar, hatırlanamayan şeyleri falan hatırlamak vs. dahil. 

Çok insan telkinden etkilenir ama telkin yoluyla, hipnoz dedikleri şey yoluyla beyin yıkamak bile mümkün değildir, bu da sıradan mitlerden biridir. 

Dediğin doğru, bir insana hatırlayamadığı şeyleri hatırlamak da mümkün değil. Gerçekten söylemek istemediği bir şeyi ne hipnozla söyletebilirsin ne de benzeri başka bir yolla. 

Yani hepsi şişirilmiş hikayeler bunların.

Sitelerde Paylaş
On 02.10.2017 at 12:54, Türk Ateist yazdı:

Çok insan telkinden etkilenir ama telkin yoluyla, hipnoz dedikleri şey yoluyla beyin yıkamak bile mümkün değildir, bu da sıradan mitlerden biridir. 

Dediğin doğru, bir insana hatırlayamadığı şeyleri hatırlamak da mümkün değil. Gerçekten söylemek istemediği bir şeyi ne hipnozla söyletebilirsin ne de benzeri başka bir yolla. 

Yani hepsi şişirilmiş hikayeler bunların.

Belçika da anestezi yerine hipnoz kullanıyormuş.Bunlar yalan mı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...