Jump to content

Hipnozun Bilimsel Bir Açıklaması Var mı?

Recommended Posts

1 saat önce, isabettin yazdı:

Doğru. Zaten tanrının John'u da hipnozla karnını kesiyor o kişilerin. Telkin deyip geçme.

Tanrinin John'u nasil bir hipnoz yapti? Ben anlamadim. Kadin oraya geldi, bekledi, daha sonra John geldi, kadinin karnini kesti. Hipnoz neresinde bunun?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

36 dakika önce, Ten Ten yazdı:

Doğru ise self hipnoz ve hipnoz hakkında bilgiyi nereden bulabilirim?

Yok, acayip bir deli saçması olduğu için kibarca dalga geçmiş o. Doğru olduğunu ima etmemiş. Nasıl etsin ki. :)

Getirdiğin video baştan sona şarlatanlık, yalan. Hipnozla bırak büyük ve önemlisini, lokal anestezi gerektiren basit bir ameliyatı da yapamazsın. İnanmayın şöyle sahtekarlara. 

Mevcut literatür, hipnoz ve telkinin; hastaların ameliyat sonrası hastanede kalış süresini azaltmalarını sağlayacak, ağrılarını hafifletecek ve psikolojik-fiziksel tepkilerini azaltacak ya da bunlara yardımcı olacak bir yöntem sayılmak için yetersiz teknikler olduğunu gösterir. Yani hipnozu, ameliyat için anestetik olarak kullanmayı zaten geçtim, postoperatif durumda, psikolojik ve tıbbi yardımcı tedavi yöntemi olarak kabul etmek de pek mümkün değil. Olumlu sonuçların alındığı çalışmalar var ama çok çok az. Kısaca, stresi, ağrıyı ve mide bulantısını daha az hissetme gibi durumlarda telkinin yararlı olduğu çok az sayıda gözlem var ama bu yararın diğer herhangi bir yöntemden daha fazla olmadığı da bir diğer gözlem. Hipnozun gerçekten işe yaradığına ve yardımcı bir tedavi yöntemi olduğuna ikna olmak için ciddi ampirik dokümantasyona ihtiyaç var. Bu arada, birileri bu işin üstünde ciddi ciddi durur ve bildiğin bilimsel yöntemlerle didik didik araştırır, klinik deneyler yaparlar. 

Ama farkındaysan bir anestetik olarak hipnozdan hiç sözetmedim, ona "yok öyle bir şey" demek bile acayip hani.

Sitelerde Paylaş
36 dakika önce, Türk Ateist yazdı:

Yok, acayip bir deli saçması olduğu için kibarca dalga geçmiş o. Doğru olduğunu ima etmemiş. Nasıl etsin ki. :)

Getirdiğin video baştan sona şarlatanlık, yalan. Hipnozla bırak büyük ve önemlisini, lokal anestezi gerektiren basit bir ameliyatı da yapamazsın. İnanmayın şöyle sahtekarlara. 

Mevcut literatür, hipnoz ve telkinin; hastaların ameliyat sonrası hastanede kalış süresini azaltmalarını sağlayacak, ağrılarını hafifletecek ve psikolojik-fiziksel tepkilerini azaltacak ya da bunlara yardımcı olacak bir yöntem sayılmak için yetersiz teknikler olduğunu gösterir. Yani hipnozu, ameliyat için anestetik olarak kullanmayı zaten geçtim, postoperatif durumda, psikolojik ve tıbbi yardımcı tedavi yöntemi olarak kabul etmek de pek mümkün değil. Olumlu sonuçların alındığı çalışmalar var ama çok çok az. Kısaca, stresi, ağrıyı ve mide bulantısını daha az hissetme gibi durumlarda telkinin yararlı olduğu çok az sayıda gözlem var ama bu yararın diğer herhangi bir yöntemden daha fazla olmadığı da bir diğer gözlem. Hipnozun gerçekten işe yaradığına ve yardımcı bir tedavi yöntemi olduğuna ikna olmak için ciddi ampirik dokümantasyona ihtiyaç var. Bu arada, birileri bu işin üstünde ciddi ciddi durur ve bildiğin bilimsel yöntemlerle didik didik araştırır, klinik deneyler yaparlar. 

Ama farkındaysan bir anestetik olarak hipnozdan hiç sözetmedim, ona "yok öyle bir şey" demek bile acayip hani.

Meslektaşların hipnozu kulandıklarını iddia ediyorlar.

Neden bunlara karşı halkı bilgilendirme amaçlı yazılar yayınlanmıyor Türkiye de?

Sitelerde Paylaş
45 minutes ago, Türk Ateist said:

Hocam dalga geçmedim, kederlendirme beni, bilakis hipnozun dahili tedavide ve cerrahi anestezide yeri olduğu kanısını çok ciddi biçimde savunuyorum. Bu konuda bilimsel yayınlar var. Klinik hipnoz ve telkinle ilgili 4 tane hakemli, Pubmed'de indeksli uluslararası dergi var. Bu dergilerde, hipnozun asıl ya da yardımcı tedavi olarak kullanıldığını bildiren yüzlerce grup çalışması, olgu serisi, olgu bildirimi ve derleme mevcut. 

Burada 1958 yılından beri çıkan American Journal of Clinical Hypnosis dergisinde Mart yayınlanan bir olgu bildirimini örnek vereyim. Başlığı "Hypnosis as a Valuable Tool for Surgical Procedures in the Oral and Maxillofacial Area" Başka hiçbir lokal ya da genel anestezik ajan kullanmadan, hipnozla hastaya diş implantı koymuşlar. İsteyene özelden tam metnini de atarım. Yutubta Part 1 ve Part 2 diye vidyosu da var. Resmen kadının damağını yarıp implantı kemiğe anestezisiz koyuyorlar. 

Kullanışlılığı ve kimlere uygulanıp uygulanamayacağı konusundaki sınırlar başka bir tartışma alanı.

Hipnozun klinik yararı ve geçerliliğinin mevcut yaygınlığından kat be kat ileride olduğu kanısındayım. 

Sitelerde Paylaş
9 saat önce, isabettin yazdı:

Hocam dalga geçmedim, kederlendirme beni, bilakis hipnozun dahili tedavide ve cerrahi anestezide yeri olduğu kanısını çok ciddi biçimde savunuyorum. Bu konuda bilimsel yayınlar var. Klinik hipnoz ve telkinle ilgili 4 tane hakemli, Pubmed'de indeksli uluslararası dergi var. Bu dergilerde, hipnozun asıl ya da yardımcı tedavi olarak kullanıldığını bildiren yüzlerce grup çalışması, olgu serisi, olgu bildirimi ve derleme mevcut. 

Burada 1958 yılından beri çıkan American Journal of Clinical Hypnosis dergisinde Mart yayınlanan bir olgu bildirimini örnek vereyim. Başlığı "Hypnosis as a Valuable Tool for Surgical Procedures in the Oral and Maxillofacial Area" Başka hiçbir lokal ya da genel anestezik ajan kullanmadan, hipnozla hastaya diş implantı koymuşlar. İsteyene özelden tam metnini de atarım. Yutubta Part 1 ve Part 2 diye vidyosu da var. Resmen kadının damağını yarıp implantı kemiğe anestezisiz koyuyorlar. 

Kullanışlılığı ve kimlere uygulanıp uygulanamayacağı konusundaki sınırlar başka bir tartışma alanı.

Hipnozun klinik yararı ve geçerliliğinin mevcut yaygınlığından kat be kat ileride olduğu kanısındayım. 

American Journal Clinical Hypnosis dergisi ve ekibi de dahil olmak üzere yazdıklarının bir kısmından haberim var. Ten Ten'e, bu işi ciddi ciddi bilimsel olarak, klinik deneylerle araştırırlar derken kastettiklerim bunlardı. Ve hipnozun işe yararlılığını gösteren birtakım araştırmalar var ama henüz genel kabul görecek halde değil, üstelik de diğer yöntemlerden daha iyi veya etki olarak fazla değil. Bu kısmı da o yüzden, olumlu sonuç alınmış klinik deneylere istinaden yazmıştım.

Ama hemen belirtmeliyim ki son araştırma ve deneylerden haberim yok, mesela bu farmakolojik anestezisiz, daha doğrusu hipnotik anesteziyle yapılan implanttan hiç haberim yoktu. Videoları izleyeceğim. Derginin Mart sayısına bakmaya çalışayım, hangi hipnotik yöntemi kullandıklarını vs de merak ettim. Gerçi videoda vardır sanıyorum. Bulamazsam metni senden isterim.

Evet, kullanışlılığı da kimlere uygulanıp uygulanmayacağı da başka bir tartışma alanı ve önemli. Bildiğim kadarıyla insanların yalnız %10-15 kadarı çok derin hipnoza girebiliyor, bu tip ameliyatlar da ancak onlar üzerinde belki etkili olur. Hani gerçekten oluyorsa... 

Bilgi için çok teşekkür ederim. İlginçmiş.

Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...

https://www.choosehypnosis.com/free/book_hypnosis_1_7_2013.pdf

Hipnoz ile ilgili bir kitap bulabildim ama ingilizce.

Toplumun %20 si analitik düşündüğü için hipnoz olmaları zormuş.Kafalarını sürekli başka şeylerle meşgul ettikleri için hipnozcunun sözlerine odaklanamıyorlarmış.

Geri  kalan % 80 ise kolaylıkla hipnoza girebiliyormuş.

Kitapta iki gruba nasıl yaklaşılacağını anlatıyor ama ben kendimi hala hipnoz durumuna sokamadım. :)

Kitabı tamamen okuyup hipnoza girebilen varsa detaylı anlatabilir mi?

@Türk Ateist  bu kitapta yazılanlar doğru mu?

tarihinde Smile Buddha tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...
Bir saat önce, husnu yazdı:

Bizler basit ağrılar için ağrı kesiciler kullanıyoruz.

Adam hipnoz altında fıtık ameliyatına giriyor.

Burada baska bir sey var.

Adam ya fazla cesur ya da aci cekmek hosuna gidiyor olabilir.

Belki makatina kalin cisimler bile sokuyordur. Belkide gösteris meraklisidir.

Size bunu yapamazsin dediklerinde o seyi gercekten yaptiginiz oldu mu? En azindan denediniz mi?

Burada olan sey böyle birsey olmali.

Sitelerde Paylaş
On 12.07.2021 at 19:04, husnu yazdı:

Bizler basit ağrılar için ağrı kesiciler kullanıyoruz.

Adam hipnoz altında fıtık ameliyatına giriyor.?

Ben de hipnozun nasıl çalıştığını tam olarak anlamış değilim ancak bazı hastanelerde bilhassa Fransa´da yaygın olduğu yönünde haberlere denk geldim. Güya narkozlu ameliyata nazaran hipnozlu ameliyat hasta açısından daha uygunmuş. Ve hasta ameliyat sonrası daha çabuk kendini toparlıyormuş. Harbiden ilginç bir mevzu.

tarihinde kavak tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
On 12.07.2021 at 21:35, deadanddark yazdı:

Burada baska bir sey var.

Adam ya fazla cesur ya da aci cekmek hosuna gidiyor olabilir.

Belki makatina kalin cisimler bile sokuyordur. Belkide gösteris meraklisidir.

Size bunu yapamazsin dediklerinde o seyi gercekten yaptiginiz oldu mu? En azindan denediniz mi?

Burada olan sey böyle birsey olmali.

:)

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Ben de hipnozun nasıl çalıştığını tam olarak anlamış değilim ancak bazı hastanelerde bilhassa Fransa´da yaygın olduğu yönünde haberlere denk geldim. Güya narkozlu ameliyata nazaran hipnozlu ameliyat hasta açısından daha uygunmuş. Ve hasta ameliyat sonrası daha çabuk kendini toparlıyormuş. Harbiden ilginç bir mevzu.

Bunlara kisaca bullshit diyorum.

Bir insan eger inekten evrilmisse agzina sicacagim agzini ac ve nefes almayi birak dersen bunu yapacaktir. Bu da bir hipnozdur 

Videodaki doktor bozuntusunun ameliyat öncesi güclü bir agri kesici hap alip almadigini bilmiyoruz. Gercekten bir doktora yakismayan haraket olarak görüyorum yaptigi eylemi.

Iranda insanlar ibadet amacli delici ve kesici cisimlerle vucutlarina zarar veriyor. 

Arabesk müzik dinleyerek bedenlerini jiletleyen insanciklar var.

Bunlar hipnozdan degil sigirliktan.

Hipnoz adi altinda sigirlik sergileniyor.

Sende yapabilirsin. Kendi kendini fitik ameliyati bile yapabilirsin anliyorsan tabiki.

Kendinize ben süpermenim deyin kendinizi yüksek bir yerden birakin belki ucabilirsiniz de.

Sitelerde Paylaş
Bir saat önce, kavak yazdı:

Ben hipnozun nasıl yapıldığını merak ediyorum.

Kurslarda çok yüksek ücretler istiyorlar.

Dolandırıcılık gibi geliyor bana.:)

Araba sürerken , televizyon izlerken sözde hipnoz oluyormuşuz. :)

Bu kitapta anlatılan yöntemleride uyguladım hiç bir işe yaramıyor.

Meditasyon gibi :)

Sitelerde Paylaş
8 dakika önce, deadanddark yazdı:

Bir insan eger inekten evrilmisse agzina sicacagim agzini ac ve nefes almayi birak dersen bunu yapacaktir. Bu da bir hipnozdur 

Videodaki doktor bozuntusunun ameliyat öncesi güclü bir agri kesici hap alip almadigini bilmiyoruz. Gercekten bir doktora yakismayan haraket olarak görüyorum yaptigi eylemi.

Iranda insanlar ibadet amacli delici ve kesici cisimlerle vucutlarina zarar veriyor. 

Sende yapabilirsin. Kendi kendini fitik ameliyati bile yapabilirsin anliyorsan tabiki.

Kendinize ben süpermenim deyin kendinizi yüksek bir yerden birakin belki ucabilirsiniz de.

:D

Hipnoza karşı bir hayli alerjin var. Bu mevzuda ben de bir hayli çekimserim ancak yinede acaba demekten kendimi alamıyorum.

Mesela şurada bununla ilgili bir haber var. Ben onların yalancısıyım...

https://www.welt.de/gesundheit/article13553756/Operationen-unter-Hypnose-werden-immer-mehr.html

Sitelerde Paylaş
5 dakika önce, deadanddark yazdı:

Ben yapamam.

Geçmeyen şiddetli ağrılarım için ötenazi istemiş biriyim.

2 ay boyunca sürekli bağırıp durmuştum.

Kendini jiletleyenler uyuşturucu kullanıyorlar.

Kendilerine şiş batıranlarda küpe deliği gibi önceden açılmış delikler.

Başkası gelişigüzel şişlese ölür adam.:)

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, husnu yazdı:

Ben hipnozun nasıl yapıldığını merak ediyorum.

Kurslarda çok yüksek ücretler istiyorlar.

Dolandırıcılık gibi geliyor bana.:)

Ara:Dba sürerken , televizyon izlerken sözde hipnoz oluyormuşuz. :)

Bu kitapta anlatılan yöntemleride uyguladım hiç bir işe yaramıyor.

Meditasyon gibi :)

O kadar çok meraklıysan, parayı bas gitsin. En azından denedim dersin.:D

Sitelerde Paylaş
3 dakika önce, kavak yazdı:

:D

Hipnoza karşı bir hayli alerjin var. Bu mevzuda ben de bir hayli çekimserim ancak yinede acaba demekten kendimi alamıyorum.

Mesela şurada bununla ilgili bir haber var. Ben onların yalancısıyım...

https://www.welt.de/gesundheit/article13553756/Operationen-unter-Hypnose-werden-immer-mehr.html

Bağlantıda anlatıldığı gibi ameliyat esnasında uyanmak istemem.:)

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...