Jump to content

Deizm nasıl çürütülebilir?

Recommended Posts

Müslümanlarda gördüğüm kadarı ile kendi dinleri çürüyüp gittikten sonra deizm argümanlarını getiriyorlar nasıl yapabiliriz çürütürüz bir tanrının varlığının zorunlu olarak bir tanrı var olmak zorundamıdır?Gök tanrı insan ruhu ise bilinç olsa? tanrılığı elde edebilir miyiz?Yaratıcı yaratır bilinç ise özgür iradeye sahiptir. zorunlu olarak var olması gerekir görünmemesi ise açıklanabilir böylece.

tarihinde DevilDriver tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 86
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Deizm tanrı tanımını yapmayı beceremediği için kendi kendini çürütür zaten.

Deiste sorulacak soru ''tnanrı nedir'' sorusudur, burda deizm çöker.

Çünkü deist tanrıyı tanımlarken bu bilgiyi nerden edindiğini asla açıklayamaz yada yine teist kaynaklara dayanır -ki buda aslında teizmdir.

Kimse de çelişkisiz ve tamamen mantıklı bir tanrı tanımı yapamaz zaten.

''ama bişey var ben hissediyorum'' diyorsa da bırakın hissetsin, insanalrın hislerini de değiştiremezsiniz.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çünkü deist tanrıyı tanımlarken bu bilgiyi nerden edindiğini asla açıklayamaz yada yine teist kaynaklara dayanır -ki buda aslında teizmdir.

''ama bişey var ben hissediyorum'' diyorsa da bırakın hissetsin, insanalrın hislerini de değiştiremezsiniz.

Burada birkaç deiste tanrılarını tanımlamaları konusunda defalarca istekte bulunduk. Fakat tanımlamadıkları gibi, aralıklarla, bazen müslü tanrısı, bazen sevgi böceği olan tanrıları hakkında atıp tutmaya devam ettiler.

Bu sanıyorum ki korkudan kaynaklanıyor. Ne akım, ne lokum diyebilen bu insanlar sırf ölesiye korktuklarından, başta müslülere olmak üzere, türlü rezalet ve pisliğe destek oluyorlar.

Sitelerde Paylaş

insanların yaptıklarını önemseyen ve onları yaptıkları kötü şeyler yüzünden cezalandıracak olan üstün bir tanrı ihtimali ise dikkate alınmaya değerdir...

Kötülükleri yaratan ve kötülükleri engellemek elinde iken engellemeyen bir tanrının kendi yarattığı kötüleri hangi mantıkla cezalandıracağını iddia ediyorsun?

Sitelerde Paylaş

Burada birkaç deiste tanrılarını tanımlamaları konusunda defalarca istekte bulunduk. Fakat tanımlamadıkları gibi, aralıklarla, bazen müslü tanrısı, bazen sevgi böceği olan tanrıları hakkında atıp tutmaya devam ettiler.

Bu sanıyorum ki korkudan kaynaklanıyor. Ne akım, ne lokum diyebilen bu insanlar sırf ölesiye korktuklarından, başta müslülere olmak üzere, türlü rezalet ve pisliğe destek oluyorlar.

Terbiyesiz.

birçok teist ile bile bu konular tartışılabilir ama senle ve senin gibi terbiyesiz, önyargılı, ateistlerle asla.

Sitelerde Paylaş

Deizm'i su anda çürütemezsiniz.

Deizm sadece evrenin başlangıcı ile ilgili felsefi bir yaklaşımdır. İçinde bulunduğumuz evrenin, dışına çıkamadığımız sürece, arka planda ne olduğu sadece inanca gider. Olasılıklardan biri tanrı ya da tanrıların(ki tanrı dediğiniz öyle çok kapsamlı olmak zorunda da değil. İnsanlık acaba kendi evrenimizi yapabilirmiyizin derdinde) olması, Diğeri de tanrısız seçenekler.

Bir dindar ile tartışırken, doğrudan tanrısız seçeneklere yönelmesini beklemeniz kendi adıma mantıksızdır. İnsanlar kolay kolay tanrı fikrinden vazgeçmezler. O yüzden, bir müslüman geldiği zaman, tanımladığı tanrı ile evren başlangıcına adanacak tanrının örtüşemeyeceği üzerinden tartışmayı tercih ediyorum.

Bu arada bilim, inanç felsefesi ile ilgilenmediği içindir ki, araştırırken araya tanrıyı katmaz. Bilinmeyeni de bilmek için çabalar.

Sitelerde Paylaş

Sevgili ad hominem,

Savlarınız "ad hominem" değil ama sağlam bir straw-man olmuş sanki. :)

Burada Deizm ile ilgili görüşlerimi açıklamıştım.

http://www.turandurs...ead.php?t=29882

Tanrı nedir? Bilmiyorum.

Siz biliyor musunuz? Sanmıyorum.

Bilen var mı? Hiç sanmıyorum.

Bilinen hiç bir zamanda/yerde/formda muhattap olunmayan bir varlık için milyon tane tanım uyduruldu. Uyduranlar kendi tanımlarını diğerlerininkiyle yarıştırdı, kendi uydurduklarının daha yüce olduğu inancıyla çok kan döktüler, çok zulüm yaptılar.

Tanrıyı, basit tanımıyla, varlığımıza sebep olan bir varlık olarak olarak tasavvur ederim. Bir anne-baba, hayat kurtaran bir doktor, çocuğu olmayan bir aileye evlat kazandıran bir doktor hiyerarşide küçük de olsa bir Tanrı'dır bana göre. Tıp/biyoloji ilerlediğinde organlarını kaybetmiş, sakat doğmuş insanlara organlarını geri kazandıracak olan doktorlar da bu hiyerarşide yerini alacaklar.

Linkte yazdığım gibi, evrende/evren dışında bizden önce evrimini tamamlamış bir akıllı tür varlığımızın sebebi (olması gerekmez, ama) olabilir.

Denebilir ki, böyle bir varlık varsa, bizle temas kurmuyorsa, bizle ilgilenmiyorsa, bizi umursamıyorsa, varlığımızın farkında bile değilse, varlığından bize ne?

Evet, bence de bize ne? Bu yüzden çoğu Deist yaşam pratiğinde Ateist gibi yaşar.

Ben mesela, bir Ateistten farklı olarak yeri geldikçe olası Tanrı'ya (Tanrı'lara) teşekkür ederim. Bunun dışında dua, ibadet, cennet-cehennem, ruh, melek-cin hedelerine inanmam.

--/--

Hiç yokmuş gibi davransak, hayatımızda hiç bir şey olumsuz yönde değişmeyecektir. Hatta, ödül/ceza ikiyüzlülüğüyle biat edilen manevi yükler atıldığı için değişimler olumlu yönde olacaktır.

Sevgiler

Sitelerde Paylaş

Tanrı dediğiniz anda geriliğe, yobazlığa, dogmaya hizmet edersiniz. Tanrı diyen herkesin bu kötülükte bir payı vardır.

Askerde bir çavuşum vardı. Allah adını sadece eğitimden kaytaranları tanımlamak için kullanırdı. "Arazinin allahı lan bu!" derdi. Allah sözcüğünün en iyi kullanım şekli. Hırsızın allahı... Sahtekarın allahı...

Tanrı da benzer şekilde kullanılabilir. Pop müziğin tanrıçası... Rock müziğin ilahı... Cazın tanrısı gibi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...